ترند تکنولوژیکی که بر بازاریابی شما تأثیر می گذارند

10 ترند تکنولوژیکی که بر بازاریابی شما تأثیر می گذارند

ترند تکنولوژیکی که بر بازاریابی شما تأثیر می گذارند

ترند تکنولوژیکی که بر بازاریابی شما تأثیر می گذارند 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

مقدمه

صنعت بازاریابی در همه حوزه‌ها به شدت مستعد تغییر و تحول دائمی است. غافل شدن صاحبان کسب‌و‌کار از ترند‌های جدید در بازاریابی مانع از دستبابی آن‌ها به مزیت رقابتی می‌شود.  سال ۲۰۲۲ تغییر مداوم در فضای بازاریابی دیجیتال خواهد بود. در اینجا ده روندی که مانند اهرم برای بازریابی شما عمل می‌کنند آورده شده است.

 • بازاریابی دیجیتال به بخش عمده‌ای از دنیای کسب و کارهای کوچک تبدیل شده است و این رخداد روندهای فناوری استراتژی‌هایی را شکل می‌دهند که برای دستیابی به مخاطبان هدف شما مؤثرترین هستند.
 • ارائه محتوای معتبرتر، ارائه خدمات ربات چت، بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی، استفاده حداکثری از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و ایجاد یک تجربه کاربری جذاب، ترندهای کلیدی هستند که باید در سال ۲۰۲۲ دنبال شوند.
 • شما باید به طور متفکرانه تعیین کنید که کدام روندها بیشترین سود را برای شما به همراه دارد و براساس تجارت خود از کدامیک روندها باید اجتناب کنید.
 • این مقاله برای صاحبان مشاغل کوچک و بازاریابان دیجیتال است که می خواهند در مورد ترندهای اصلی و اینکه در سال ۲۰۲۲ تلاش های بازاریابی خود را روی چه مواردی متمرکز کنند، بدانند.

در حالی که بسیاری از اصول بازاریابی هر سال یکسان باقی می‌مانند، ابزارهایی که کسب‌وکارها برای دستیابی به موفقیت بازاریابی استفاده می‌کنند در طول زمان بسیار متفاوت است. زمانی تبلیغات روزنامه رایج بود. ما در حال حاضر، تبلیغات دیجیتالی و هوش مصنوعی نقش مهمی در تاکتیک های بازاریابی کسب و کارها دارند.

هر ساله، روندهای تکنولوژیکی بیشتری برای کارآفرینان وجود دارد که باید مراقب آن ها باشند. صاحبان کسب وکار که در خط مقدم هستند، ممکن است حتی قله های جدیدی از موفقیت بازاریابی را فتح کنند. در اینجا ۱۰روندی که ما معتقدیم کسب و کارهای کوچک باید در سال ۲۰۲۲ از آن ها بهره ببرند، آورده شده است:

 • محتوای بلند معتبر
 • ربات‌های چت و هوش مصنوعی محاوره‌ای
 • جستجوی صوتی
 • تحلیل داده‌ها
 • بازاریابی رسانه ‌های اجتماعی
 • حوزه های جدید در تجارت الکترونیک
 • تجربه کاربری
 • متاورژن
 • آینده‌ای بدون کوکی‌ها
 • سئو و کلمات کلیدی

۱. محتوای طولانی معتبر

برای کسب‌وکارهای کوچکی که بودجه زیادی ندارند، محتوای معتبر یک ابزار بازاریابی قدرتمند است. با این حال، شما می خواهید برای محتوای خود را برای زمانی طولانی تولید کنید. در حالی که سال ۲۰۲۱ سال TikTok و Instagram با ریلز‌های سه تا پنج دقیقه‌ای بود. در سال ۲۰۲۲ شاهد این هستیم که مقالات ۱۰۰۰ تا ۷۵۰۰ کلمه‌ای به عادی می‌شوند.

این برای پست‌ها و مقالات وبلاگ و همچنین برای محتوای ویدیویی و صوتی صادق است. اشتراک گذاری در مورد موضوعاتی به مشتریان شما علاقه‌مند هستند راهی عالی برای ایجاد آگاهی از برند و وفاداری مشتری است. شما می توانید با نشان دادن اینکه به چیزی بیش از فروش اهمیت می‌دهید، اعتماد ایجاد کنید. در هر صورت چه محتوای شما به شکل یک پست در شبکه‌های اجتماعی باشد یا یک وبلاگ و یا یک ایمیل، شما باید از تعادل بین مشخص کردن محصولات و ارائه توصیه‌های ارزشمند و کاربردی اطمینان حاصل کنید.

اثر محتوای طولانی معتبر در بازایابی

۲. ربات‌های چت و هوش مصنوعی محاوره‌ای

براساس گزارش پلتفرم شتاب دهی درآمد دریفکس، تقریبا ۴۲ درصد از مصرف کنندگان از هوش مصنوعی محاوره‌ای و ربات‌های چت برای خرید استفاده می‌کنند. اما اکثر صاحبان کسب‌وکارهای کوچک که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته بودند اذعان کردند که از این فن آوری استفاده نمی‌کنند. Chatbot ها و هوش مصنوعی محاوره ای پیچیده‌تر می‌توانند در تمام ساعات روز یا شب به سوالات اساسی مشتریان پاسخ دهند، حتی اگر روی وظایف مختلف متمرکز باشند.

جوی پنیک، معاون بازاریابی در Lumen Technologies می‌گوید: «ربات‌های چت مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند برای پشتیبانی از مشتری استفاده شوند، آن‌ها استراتژی تماس را به طور چشمگیری با یک پیام کنترل‌شده گسترش می‌دهند. این ربات‌های چت آنقدر واقعی شده‌اند که بسیاری از مشتریان حتی تفاوت آن‌ها را نمی‌دانند، اما مزیت‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌توانند داده‌های عملی را جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کرده و ارائه دهند که می‌تواند برای بهبود تجربه مشتری استفاده شود».

اثر ربات‌های چت و هوش مصنوعی محاوره‌ای در بازایابی

۳. جستجوی صوتی

با افزایش محبوبیت دستگاه‌های تلفن همراه و سرویس‌های صوتی مانند مایکروسافت کورتانا و دستیار Google، جستجوی صوتی یکی از حوزه‌هایی است که کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند در کورس رقابت با رقبای خود مقاومت کنند. اگر کسب و کار شما آنلاین است، از سال ۲۰۲۲ به بعد احتمال بیشتری وجود دارد که مردم وب سایت شما یا مطالب بازاریابی محتوایی شما را از طریق جستجوی صوتی پیدا کنند.

کریس هورناک، مالک بلاگ هندز می‌گوید: «چند سال پیش، مجبور شدیم خود را با استفاده روزافزون از موبایل سازگار کنیم. اکنون، طبق گفته گوگل، جستجوهای موبایلی بیش از ۵۰ درصد جستجوها را تشکیل می‌دهد. بازاریابان باید خوذ را با جستجوهای صوتی کنند منطبق کنند. جستجوهای صوتی در حال حاضر ۲۰ درصد از جستجوهای موبایل را تشکیل می‌دهند و انتظار می‌رود که روند رشدشان مشابه استفاده روزافزون از موبایل، روزافزون باشد.»

به گفته هورناک، «یک تکنیک ساده که می‌توانید در سال ۲۰۲۲ به کار ببرید اینست که به سوالاتی که اغلب مشتریان در مورد محصول شما در وب سایت شما دارند پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که با پاسخ های مفصل و محاوره‌ای باشند.»

اثر جستجوی صوتی در بازاریابی

۴. تجزیه و تحلیل داده ها

کرتیس تینگل، معاون ارشد محصول برای شرکت توزیع رسانه های هوشمند Valassis می‌گوید: «اکثر برندها تجزیه و تحلیل داده ها را در اولویت قرار می دهند، اما بازاریابان هنوز راه هایی در پیش دارند.» او همچنین می‌گوید: «بازاریابان باید یاد بگیرند که چگونه از داده هایی که جمع آوری می کنند بهتر استفاده کنند.

مشتریان دائماً اطلاعات شخصی خود را به شرکت‌هایی که با آن‌ها تعامل دارند، می‌دهند. از رفتارهای خرید گرفته تا محصولات مورد علاقه‌شان که در واقع با این داده‌ها بهترین مسیر‌ها برای دستیابی به مشتریان از طریق تبلیغات و تلاش‌های بازاریابی مشخص می‌‌شود. بازاریابان باید داده های بیشتری را جمع‌آوری کنند  داده ها باید معنی‌دار باشند و کسب و کارها باید از آن داده ها برای بهبود کمپین های بازاریابی استفاده کنند. 

ترند‌ها در سال ۲۰۲۲ حول داده‌های پیش بینی کننده؛ مجموعه داده های هوشمندتر، مقیاس پذیرتر و انعطاف پذیرتر؛ رایانش لبه ای برای تجزیه و تحلیل سریع تر؛ ومحاسبات ترکیبی که راه حل های ابری خارج از پیش بینی و درون پیش بینی را ترکیب می‌کند، می چرخد.

۵. بازاریابی رسانه های اجتماعی

همچنان نقش شبکه‌های اجتماعی برای تلاش‌های بازاریابی دیجیتالی شرکت‌های موفق حیاتی خواهند بود. در سال ۲۰۲۲، انتظار می‌رود ویدیو، اینستاگرام، پخش زنده و پادکست‌ها بر دیگر محتواها غالب باشند. فیس‌بوک به جایی نمی‌رود. او قدرت خود را حفظ کرده است. لینکدین نیز به طور فزاینده ای تأثیرگذار خواهد بود، به خصوص که اینفلوئنسر‌ها از آن برای بلند کردن صدای خود استفاده می‌کنند.

صحبت از  اینفلوئنسرها شد، سال ۲۰۲۲ سال متخصصانی خواهد بود که دنبال‌کنندگان کم تر اما متعهدتری دارند. جایگاه مهم است و کسانی که بر فضایی که رقابت کمی در آن وجود دارد یا بدون رقابت است تسلط دارند، پیشتاز خواهند بود.

۶. حوزه های جدید در تجارت الکترونیک

گرایش‌ها در دیجیتال مارکتینگ حول محور Web3 می‌چرخد که در آن کسب‌وکارها از گرایش‌های DeFi برای ارتقای پروفایل خود به قله‌های جدید استفاده می‌کنند. DeFi به معنای امور مالی غیرمتمرکز است و به بلاک چین، ارزهای رمزپایه و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) اشاره دارد. همچنین کل دنیای جدید کسب‌وکار‌هایی که بر روی بلاک چین با فرصت‌های جدید برای بازاریابی انجام می‌شود.

فناوری هایی مانند P2P  وجود دارد که باعث می شود تجارت سریع تر، ارزان تر، ایمن تر و شفاف تر شود. بلاک چین قراردادهای هوشمندی را ارائه می دهد که تراکنش ها را تأیید، تضمین و اجرا می‌کند. البته، ارز دیجیتال یا سکه های دیجیتالی نیز وجود دارد که جایگزین پول فیزیکی برای جذب نوع دیگری از مصرف کننده می‌شود.

۷. تجربه کاربری

مشتریان مدرن چه در حال چرخیدن در یک فروشگاه اینترنتی باشند و چه در حال بررسی یک وب سایت، انتظار یک تجربه آنلاین جذاب، کاربرپسند و روان را دارند. در سال ۲۰۲۲ انتظار می رود با تاکید بر تجربه های تعاملی، تجربی، راحت و شخصی سازی شده، شاهد حرکت بیشتر به سمت یک UX یکپارچه و بسیار جذاب باشیم.

تاثیر تجربه کاربری در بازاریابی

۸. متاورژن

متاورس امروزه ترکیبی از واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و هوش مصنوعی (AI) است که در یک تجربه جدید سه‌بعدی به اوج خود رسیده است که در آن کاربران فضای فیزیکی را با دنیای دیجیتالی محو می‌کنند.

به عنوان مثال می توان به تبلیغات تعاملی مانند NASCAR در پلت فرم بازی تعاملی Roblox اشاره کرد. کاربران می‌توانند آواتارهای خود را ایجاد کنند که به آنها اجازه می‌دهد بدون خرید واقعی، تجربیات خود را احساس کنند. این منجر به جدیدترین اصطلاح صنعت بازاریابی، “تبلیغ بازی” شده است که در آن بازاریابان و برندها از بازی برای تبلیغ محصولات خود استفاده می کنند. به گفته آژانس فناوری Wunderman Thompson، این روند تبلیغات بازی بر صنعت فیلم و موسیقی تسلط پیدا میکند.

در حوزه خرده‌فروشی، برندها همچنین از فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده برای ایجاد تجارب خرید ترکیبی استفاده می‌کنند که در آن خریداران، از طریق آواتارهای خود، می‌توانند لباس‌ها را امتحان کنند، روی صندلی‌ها بنشینند، در مناطق جغرافیایی خاصی زندگی کنند و غیره.

۹. آینده ای بدون کوکی

در دو سال گذشته شکایات فراوانی در زمینه جمع آوری داده‌ها از طرف طرفدارن حفظ حریم خصوصی وجود داشت. برای اصلاح این وضعیت، Google می‌خواهد در سال ۲۰۲۳ بدون کوکی حضور پیدا کرده و صنعت فناوری تبلیغات را رهبری کند. نزدیک به پایان سال ۲۰۲۲، Google فناوری‌های جدیدی را برای حذف تدریجی کوکی به صورت آزمایشی عرضه خواهد کرد. در حالی که کوکی‌ها اطلاعات ارائه شده توسط مشتری مانند ایمیل‌های شخصی را از بین می‌برند، جایگزین‌های کوکی برای موفقیت باید مجموعه‌ای از داده‌های شخص اول با‌کیفیت باشند.

حالا سوال اینجاست که این چگونه بر کسب‌وکار‌ها و تبلیغ‌کنندگان یا بازاریابان تأثیر می‌گذارد؟ سازمان‌های محتاط می‌خواهند به آینده‌ای نزدیک توجه کنند که در آن کوکی‌ها جای خود را به جایگزین‌های کوکی می‌دهند، زیرا نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی مشتریان و مقرراتی مانند GDPR افزایش می‌یابد.

۱۰. سئو و کلمات کلیدی

استراتژی های سئو و کلمات کلیدی همچنان برتری خود را حفظ می‌کنند. قرار است الگوریتم Page Experience گوگل در مارس ۲۰۲۲ راه اندازی شود. این ابزار SEO سرعت بارگذاری، تعامل، visual stability (ثبات بصری) و امنیت HTTPS را از جمله معیارهای دیگر ارزیابی می کند.

گوگل همچنین توجه خود را به تلفن همراه معطوف کرده است و با استفاده از Mobile-First Indexing که اخیراً راه اندازی شده است، وب سایت‌های سازگار با موبایل را رتبه بندی می‌کند. برای بازاریابان، این به معنای تمرکز بر UX در دستگاه های تلفن همراه است.

اثر سئو و کلمات کلیدی در بازاریابی

ارتباط اصول اولیه بازاریابی

انتظار می‌رود این روندها در سال ۲۰۲۲ به بعد بر بازاریابی تأثیر بگذارند، اما این بدان معنا نیست که شما باید فوراً کاری را که انجام می‌دهید کنار بگذارید و به استفاده از فناوری‌های مختلف و پیشرفته‌تر برای بازاریابی مؤثر در تجارت خود روی بیاورید.

آلن آدامسون، استاد کمکی در دانشکده بازرگانی استرن دانشگاه نیویورک و یکی از بنیانگذاران می‌گوید: «اصول اساسی نحوه بازاریابی و ساخت یک برند، علیرغم آنچه همه می‌گویند، در ۱۰ یا ۱۵ سال گذشته تغییر نکرده است. در واقع که تلنولوژی آنچه را که همیشه درست بود را بزرگ‌نمایی می‌کند.»

آدامسون توضیح می‌دهد که در حالی که هر سال از ابزارهای جدید بازاریابی فانتزی رونمایی می‌شود. بازاریابی دهان به دهان همچنان اهمیت و جایگاه خود را دارد. ده‌ها سال پیش، مصرف کنندگان ممکن بود از دوستان خود می پرسیدند که برای خوردن بهترین همبرگر شهر کجا بروند. اکنون، آدامسون می‌گوید، مردم با جستجوی سریع اینترنتی و خواندن نقد و بررسی‌های مربوط به همبرگرها در آن منطقه از همه دوستان خود می‌پرسند».

تغییرات در فناوری مفاهیم اصلی بازاریابی را تغییر نداده است، اما فناوری جدید هر پیروزی و شکستی را بزرگ‌تر می‌کند. پیش از این، سرو کردن یک همبرگر بد برای یک مشتری ممکن بود منجر به این شود که مشتری ناراضی به دوستش بگوید که در مکان همبرگر نخورد. حالا یک بررسی نظر منفی می‌تواند صدها مشتری بالقوه را منصرف کند.

درک ابزارهای فناورانه جدید می‌تواند سود زیادی برای کسب و کار شما داشته باشد. اما اگر نمی‌دانید که چگونه این فناوری می تواند به شما کمک کند، اضافه کردن ابزارهای جدید به داشته‌هایتان فایده‌ای ندارد. آدامسون، که به عنوان رئیس هیئت مدیره Landor Associates در آمریکای شمالی به شرکت هایی مانند ماریوت و HBO مشاوره می‌دهد، می‌گوید که «بسیاری از شرکت‌ها بیش از حد درگیر جدیدترین و بهترین ابزارهای بازاریابی هستند.»

ممکن است در کسب‌وکار شما نیاز به انجام برخی از روندهای مورد بحث در این مقاله نباشد. اما اضافه کردن یک ربات‌چت که ازمحتوای معتبرتری استفاده می‌کند، می‌تواند در ترکیب استراتژی بازاریابی فعلی شما باعث ایجاد سطح جدیدی از تعامل با مشتری و رسیدن به موفقیت مالی شود.

چگونه تصمیم بگیریم که کدام فناوری بازاریابی جدید را اجرا کنیم؟

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام فناوری را در سیستم خود پیاده سازی کنید به نیازهای کسب‌و‌کار و خواسته‌های مشتریان شما بستگی دارد. ممکن است بهتر باشد یک روند بازاریابی جدید را اتخاذ نکنید، به خصوص اگر نمی‌دانید و نمی‌توانید به درستی از فناوری استفاده کنید اما این کار را فقط به این دلیل انجام می‌دهید که سایر مشاغل از آن استفاده می‌کنند.

رایان گولد، معاون استراتژی و خدمات بازاریابی در Elevation Marketing می‌گوید: «در حالی که کسب و کارهای کوچک و متوسط با سرعت بیشتری در حال حرکت به سمت دنیای فن آوری هستند. باید ترندهای فن آوری را در اولویت قرار دهند تا بتوانند از آن برای رشد بیشتر کسب وکار استفاده کنند.»

حالا این سوال مطرح می‌شود که آنها چگونه این کار را انجام دهند؟ آنها باید به چهار سوال زیرپاسخ دهند:

 1. مخاطب من کیست؟
 2. شکاف‌های تجاری من چیست و کجاست؟
 3. آیا این فناوری به رفع شکاف‌های تجاری من کمک می کند؟
 4. آیا من منابع لازم برای حفظ این فناوری را برای طولانی مدت دارم؟

استفاده از پرسش‌های گولد می‌تواند به شما کمک کند تا بدون فکر به سراغ ترند بازاریابی که مناسب کسب‌وکار شما نیست، نروید. به روندهای بازاریابی ۲۰۲۲ توجه داشته باشید، اما قبل از اقدام، به جایگاه کسب و کار خود خوب نگاه کنید.