با هدف گذاری شرایط آب‌و‌هوا در لحظۀ مناسب به مشتریان دسترسی پیدا کنید

با هدف گذاری شرایط جوی ، در لحظه ی مناسب به مشتریان دسترسی پیدا کنید.

با هدف گذاری شرایط آب‌و‌هوا در لحظۀ مناسب به مشتریان دسترسی پیدا کنید

با هدف گذاری شرایط آب‌و‌هوا در لحظۀ مناسب به مشتریان دسترسی پیدا کنید 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

تاثیر آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی

آب‌و‌هوا بر فصلی بودن محصول تأثیر می‌گذارد

آب‌و‌هوا تأثیرات قابل مشاهده‌ای بر فصلی بودن محصولات خاص دارد. این امر به ویژه در مناطقی که آب‌و‌هوا در طول سال تغییر می‌کند صادق است. برای مثال، برندها تمایل بیشتری به فروش کباب‌پز در ماه‌های تابستان دارند تا در زمستان. همچنین احتمال بیشتری هم دارد که در زمستان اسکی، سورتمه و بوت بفروشند تا در تابستان.  از آنجایی که تغییر فصول کاملاً قابل پیش بینی است، تنظیم یک کمپین تبلیغاتی با فصلی بودن محصولات آسان است.

آب‌و‌هوا  عادات خرید را تغییر می‌دهد

به خاطر پیش‌بینی‌های آب‌وهوایی بسیار زیادی که وجود دارد. برای مردم عادی است که فعالیت‌های هفتگی خود را بر اساس زمان‌هایی که در هوای آزادی و خارج از منزل هستند برنامه‌ریزی کنند. این برنامه‌ریزی قبلی به طور طبیعی عادات خرید را نیز شکل می دهد. به عنوان مثال، دانستن اینکه هوای آفتابی و گرم در راه است، مصرف کنندگان را برای خرید اقلامی مانند لباس ساحلی، کالاهای ورزشی و حتی محصولات غذایی خاص تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع، خواربارفروشی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ نیز از شرایط آب و هوا برای پیش‌بینی آنچه باید در هفته به‌شدت انبار کنند، استفاده می‌کنند.

خلق‌و‌خوی مصرف کننده توسط آب‌و‌هوا شکل می‌گیرد

آب‌و‌هوا بر مصرف‌کنندگان به صورت ناخودآگاه تاثیر می‌گذارند. مطالعه‌ای که توسط Persinger و Levesque انجام شده نشان داد است که که ۴۰ درصد از سنجش خلق‌و‌خوی مصرف کننده توسط ترکیبی از جریانات آب و هوایی محاسبه می‌شود. مصرف کنندگان زمانی که برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، تمایل بیشتری به خرید دارند. همچنین زمانی که هوا خوب است انگیزۀ بیشتری برای بیرون رفتن و خرید بیشتر از فروشگاه‌ها دارند. این مطالعه همچنین نشان داد که وقتی هوا تاریک یا بارانی است، فروشندگان کالاهای خانگی، مبلمان و پوشاک تا ۱۲ درصد افزایش ترافیک آنلاین را تجربه می‌کنند.

چگونه با Weather targeting به مصرف کنندگان مناسب دست یابیم

درک اینکه چگونه آب‌و‌هوا بر فصلی بودن محصولات، عادات خرید و خلق و خوی خریداران تأثیر می‌گذارد، می‌تواند به برندها و آژانس‌ها کمک کند تا از روند آب و هوا به‌طور استراتژیک در برنامه‌های بازاریابی خود استفاده کنند. زمانی که Weather targeting به درستی انجام شود، چندین مزیت برای تبلیغ‌کنندگان به همراه دارد تا بتوانند از طریق نبازمند‌ی‌های آب‌وهوا با پیام‌رسانی مناسب و بهبود اثربخشی تبلیغات‌، کمپین‌های مرتبطی را ایجاد کنند که در لحظات مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسد.

برای بسیاری از بازارهای عمودی تقاضای مبتنی بر آب و هوا فرصتی برای افزایش آگاهی از برند و فروش است. در واقع محصولات و خدماتی مانند خانه و ویلا، لباس و وسایل‌های مورد نیاز برای گذراندن تعطیلات همگی حول محور آب و هوا می‌چرخند. پس استفاده از بینش Weather targeting می‌تواند به بازاریابان کمک کند تا یک استراتژی بازاریابی را ایجاد کنند که با هدف مصرف کننده همسو باشد.

اطلاعات آب‌و‌هوایی درک خلق‌وخوی مصرف‌کننده را امکان‌پذیر می‌کند. درک چارچوب ذهنی آن‌ها این امکان را به شما می‌دهد که محتوای بازاریابی متناسبی تولید کرده تا یک استراتژی کمپین بسیار قوی‌تر را تدوین کنید. برای مثال، اگر در یک منطقه جغرافیایی شمالی مانند مینه‌سوتا زمستان است. تبلیغاتی که برای فرار از سرما و رفتن به فلوریدا برای تعطیلات باشند به میدان می‌آیند. بازاریابی که مبتنی بر آمادگی برای آب‌و هوای سخت است می‌تواند تبلیغات برای بیل‌ها و برف‌روف‌های دستی و حتی دورهمی‌های خانوادگی و بازی‌های ویدیویی باشد.  استفاده از شرایط آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی و تنظیم محتوای تبلیغاتی مطابق با خلق و خوی مصرف‌کنندگان در نهایت منجر به اثربخشی کمپین‌ها می‌شود.

هدف گذاری آب‌و‌هوا در عمل

شرایط آب و هوایی تا حد زیادی بر ذهنیت مصرف کننده تأثیر می‌گذارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم هنگامی که دما رو به کاهش می‌رود. مصرف کنندگان برای فرار از سرما به فکر مکانی هستند که تعطیلات خود را آنجا بگذرانند. در بحبوحه هوای سرد یا طوفان و برف نیز انگیزه بیشتری برای خرید پکیج‌ها و تور‌های تعطیلات خواهند داشت.

برای استفاده از شرایط آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی و ایجاد Weather targeting، سازمان‌های بازاریابی حوزه گردشگری  و آژانس های مسافرتی می‌توانند تاریچه شرایط آب‌وهوا را با معیارهای فروش طراحی کنند تا ببینند چه چیزهایی ترند می‌شوند، مثلاً دریابند که آیا بین بارش برف و فروش رابطه‌ای وجود دارد یا خیر. سپس، آنها می‌توانند از این تاریچۀ اطلاعات برای پیش بینی زمان افزایش تقاضا برای پکیج‌های تعطیلات استفاده کنند. در یک کمپین Weather targeting بازیابان می‌توانند پارامترهایی را تنظیم کنند که مناسب کمپین‌های پکیج‌ تعطیلات در طول یا بعد از بدترین آب و هوای زمستان است. این توجه مصرف کننده‌ای که به فکر فرار از سرما است را جلب می‌کند.

برای یک کمپین کوتاه‌مدت، یک رستوران می‌تواند تبلیغاتی را در طول یک هفته بسته به آب و هوای مورد انتظار اجرا کند. در روزهای روشن و آفتابی، تبلیغات می‌تواند مشتریان را برای بازدید از باغ یا گلخانه ترغیب کند و در روزهای بارانی یا برفی، تبلیغات می‌تواند تحویل غذا در خانه را تبلیغ کند.

آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی در حوزه گردشگری

استفاده از آب و هوا در استراتژی بازاریابی دیجیتال

درک از آب و هوا در کشورها، ایالت‌ها و استان‌ ها متفاوت است. به عنوان مثال، افرادی که در مناطق گرم مانند کالیفرنیای جنوبی زندگی می‌کنند ممکن است درکشان از سرما با کسانی که در آب و هوای سردتر مانند شیکاگو یا نیویورک زندگی می‌کنند متفاوت باشد. توجه به این تفاوت‌ها به بازاریابان کمک می‌کند تا کمپین‌های خود را  مرتبط‌تر طراحی دهند.

آب و هوا یک عامل جدایی ناپذیر در زندگی روزمره مصرف کنندگان است. زیرا این عامل تعیین می‌کند که آنها چه زمانی، کجا و چگونه وقت خود را بگذرانند. استفاده از Weather targeting در یک استراتژی دیجیتال، بازاریابان را قادر می سازد تا از این جنبه از زندگی روزمره برای ایجاد کمپین‌های مرتبط‌تری استفاده کنند که در لحظات بهینه به مخاطبان هدف برسد.