قیف فروش(Sales Funnel)، یک مسیر حرکتی است که مخاطب، از مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل می‌شود.قیف فروش، کاری انجام می‌دهد که مشتری از مرحله ”من شما را نمی‌شناسم” به مرحله “موافقم که از خدمات و محصولات شما استفاده کنم” برسد. در حقیقت با کمک قیف فروش، می‌توان مشتری را از وجود محصول آگاه کرد، با بیان ویژگی‌های محصول، مشتری را علاقه‌مند کرد، مشتری را به خرید محصول متمایل کرد و درنهایت بتوان محصول را به مشتری فروخت.
یک قیف ساده را تصور کنید، تمام کسانی که به نوعی با سازمان ما، محصولات و یا خدماتمان از طریق فعالیت های بازاریابی آشنا می شوند، ورودی های قیف، و تمام کسانی که در نهایت اقدام به خرید می کنند، خروجی های قیف (مشتریان واقعی) هستند. یعنی نسبت خریداران به مشتریان واقعی کمتر از یک و عددی کوچک است. هرچند با پیدا کردن ورودی بیشتر احتمال فروش بیشتر می شود، اما میزان فروش علاوه بر فعالیت های بازاریابی به مراحل مختلف طراحی شده در قیف فروش نیز بستگی دارد.
یکی از اشتباهات معمول استارتاپ ها و کسب و کارهای آنلاین کوچک، این است که فرض می کنند کاربرانی که به اپ موبایل یا وبسایتشان وارد می شوند آماده خرید محصول یا خدمات آنها هستند. اما واقعیت این است که اغلب این افراد هنوز آماده “تصمیم گیری برای خرید” نیستند و فاصله زیادی با آن دارند.

ساختن یک قیف فروش هیجان‌انگیز است، نه؟

بله، ولی باید در ساخت و استفاده از قیف فروش، صبور بود. باید بتوانید مشتریان متمایل را پیدا کنید، آن‌ها را برای خرید کردن مجاب کنید و سپس آن‌ها را به سمت مرحله خرید کردن سوق دهید.
قیف را تصور کنید. سر قیف بزرگ و ته قیف باریک است. اگر بخواهیم ماده‌ای را با کمک قیف به ظرفی انتقال دهیم، تعداد ورودی قیف زیاد است و خروجی آن دانه‌دانه است. این قیاس را برای این به کار بردیم تا بتوانید ملموس‌تر با مفهوم قیف فروش آشنا شوید. مخاطبان زیادی نیز از قیف فروش رد می‌شوند و درنهایت تعداد کمی از افراد باقی می‌مانند که به مشتری تبدیل خواهند شد.
مشتری مشکوک (Suspend): فردی است که می‌توان محصولات و خدمات را به او فروخت. مشتری مشکوک هنوز برای خرید تردید دارد.
مشتری احتمالی (Prospect): فردی است که احتمالاً به محصولات و خدمات موجود علاقه‌مند شده است.
مشتری راغب (Lead): فردی است که یقیناً به آنچه شما ارائه می‌دهید علاقه‌مند شده است؛ این فرد با انجام دادن کاری مانند پر کردن فرم مشخصات، این تمایل و گرایش را نشان می‌دهد.
مشتری بالفعل (Customer): فردی است که به خرید محصولات و خدمات اقدام می‌کند.

قیف فروشتان را به کار بیندازید. اگر زیرک باشید این افراد را سریع به خرید کردن دعوت می‌کنید. مشتری بالفعل، کسی است که کتابی را برداشته است، به سمت صندوق پرداخت می‌رود و پول کتاب را می‌پردازد. این مثال در کسب‌وکارهای اینترنتی و دنیای مجازی هم صدق می‌کند.
این هنرمدیران است که بتواند افراد عادی را علاقه‌مند کند و مشتریان علاقه‌مند را به خریدار تبدیل سازد. قیف فروش یکی از ابزارهای موفقیت در فروش محصولات است؛ زیرا رفتار و عملکرد مخاطب را نشان می‌دهد.


منبع: دبلیوپی مستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *