تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال ترندها و پیش بینی های سال ۲۰۲۲

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال – ترندها و پیش بینی های سال 2022

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال ترندها و پیش بینی های سال ۲۰۲۲

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال ترندها و پیش بینی های سال ۲۰۲۲ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

مقدمه

به تدریج ربات‌های چت، دستیارهای مجازی، و دیگر مکانیزم‌های هوش مصنوعی آیندۀ بازاریابی دیجیتال را تغییر می‌دهند. برخی از بازاریابان اصرارمی‌ورزند که روبات‌ها نمی‌توانند جایگزین انسان‌ها شوند اما برخی دیگر از روندهای هوش مصنوعیرا ذنبال می‌کنند و  می‌دانند که به زودی چه تغییراتی در بازاریابی دیجیتال ایجاد می‌‌شود. ۶۱ درصد از بازاریابان می گویند هوش مصنوعی برای استراتژی داده آنها ضروری است.

برای مثال پلتفرم هایی مانند Get Cash، از هوش مصنوعی استفاده می کنند تا افراد را در عرض ۲۴ ساعت به وام دهندگان وصل کنند. در این وب‌سایت حتی اگر اعتبار شما کافی نباشد شما می‌توانید برای بهترین پیشنهاد وام کوتاه مدت از ۱۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار درخواست دهید. با استفاده از هوش مصنوعی درخواست‌های وام سریع‌تر از اکثر بانک‌ها و سازمان‌های وام‌دهنده پردازش می‌شوند.

اما اجازه دهید به موضوع نقش هوش مصنوعی در بازاریابی برگردیم. با کمک هوش مصنوعی کسب‌و‌کارها می‌توانند تبلیغات خلاقانه‌تر و هدفمندتر را تولید کنند.  اما این همۀ ماجرا چیز نیست. ما تصمیم گرفتیم در این مقاله تأثیر هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۲ را با جزئیات بیشتری تجزیه و تحلیل کنیم. 

رشد جستجوی صوتی (Voice Search)

با رفتن دنیا به سمت موبایل، جای تعجبی ندارد که مردم بخواهند وقتی در حال حرکت هستند بدون استفاده از دست‌‍‌های خود داده وارد کنند. به گزارش ZDNet، این فن‌آوری در حال حاضر به قدری پیشرفته است که بسیاری از الگوریتم‌ها قادرند که گفتار انسان را  ۹۵ درصد دقت تشخیص دهند و بهتر هم نیز خواهند شد. امروزه همه یک وبلاگ نویس هستند و آپلود عکس های سلفی در اینستاگرام ضروری است. جای تعجب نخواهد بود اگر افراد در اینستاگرام با یگدیگر مکالمه می‌کنند.

در سال ۲۰۱۸، از هر چهار خانه آمریکایی یک خانه مجهز به وای‌فای و یک اسپیکر هوشمند بود. با افزایش محبوبیت جستجوی صوتی شرکت‌ها مجبور هستند تا استراتژی‌های سئو و بازاریابی بر مبنای این نوع جستجو طراحی کنند. این به خاطر قدرت حضور هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال است.

جستجوی صوتی نمونه‌ای از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

رشد واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

با آنکه AR و VR مدت‌هاست که وجود دارند اما هنوز یک پدیدۀ جدید محسوب می‌شوند. اگرچه واقعیت افزوده در حال حاضر بیشتر برای بازی هایی مانند Pokémon Go یا Beat Saber شناخته می‌شود اما استفاده از این فن‌اوری در اهداف بازاریابی به طور چشم‌گیری رو به رشد است. بیشتر کسب‌وکار‌ها شده‌اند که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می‌توانند بخش قدرتمندی از استراتژی بازاریابی آنها باشند.

یک نمونه ای عالی از اینکه چگونه AR می تواند مفید و جذاب باشد برنامه IKEA’s Place است. این برنامه از AR استفاده می‌کند تا مشتریان بتوانند قبل از خرید مبلمان، آن را در خانه خود آن را امتحان کنند. برخی از برندهای مد مانند GOAT، Ralph Lauren و Warby Parker نیز ایجاد سفر مشتری مبتنی بر واقعیت مجازی را آغاز کرده‌اند. آن‌ها اپلیکیشن‌هایی را طراحی کرده‌اند که به مشتریانشان اجازه می‌دهد تا بدون خارج شدن از منزل، ست‌های مختلف لباس را به صورت مجازی امتحان کنند.

در مجموع، بهتر است از همهمی الان به دنبال راه‌هایی برای ادغام VR و AR در استراتژی های بازاریابی خود باشید تا چنین فرصت‌های عالی را از دست ندهید.

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نمونه‌ای از استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

رشد بازاریابی چت

با استفاده از ربات‌های چت بهتر می‌توان بازاریابی را مدیریت کرد و به همین دلیل انتظار می‌رود آن‌ها محبوب‌تر شوند. استفاده از ربات‌های چت روشی ایده‌آل برای انجام فرآیندهایی اولیه بازاریابی مثل جمع‌آوری اطلاعات تماس و داده‌ها برای تماس مبتنی بر فروش  پاسخ به سؤالات متداول خدمات مشتری یا ارائه مشاوره در مورد مشکلات فنی عمومی هستند. ربات‌های چت قبل از اینکه یک شخص واقعی را هدایت کنند، به طور خودکار به ایجاد ارتباط با مشتریان را تا یک نقطه مشخص کمک می‌کنند.

همانطور که گفتیم، ربات‌های چت می توانند بخش بزرگی از فرآیند بازاریابی را بهینه کنند. خودکار شدن بیشتر این فرآیند، به این معنی‌ست که شما و تیمتان می‌توانید تلاش‌های بازاریابی بیشتری را انجام دهید و در نتیجه معاملات بیشتری داشته باشید.

ربات‌های چت مسنجر فیس بوک یک قدم فراتر رفته‌اند. با استفاده از آن‌ها کسب‌وکارها قادرند تجربه خرید درون برنامه‌ای را برای مشتریان خود ارائه دهند. در این روش می‌گردنند و حتی خرید می‌کنند. پس جای تعجب نیست که کسب‌وکار‌های بیشتری با بکارگیری  ربات‌های چت از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنند.

ربات‌های چت نمونه‌ای از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

تبلیغات به مراتب شخصی سازی شده‌تر

چند سال پیش، گروه فیسبوک پروژه ای به نام Rosetta ساخت. هدف این پروژه استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای تشخیص متن در تصاویر و ویدیوها به منظور بهبود کیفیت متنی بود که کاربران فیسبوک در صفحۀ اخبار و پیشنهادات خود میدیدند. Rosetta با یادگیری چیزهایی که مردم به دنبال آن بوده اند و بهینه سازی تراکنش‌های آن‌ها با فیسبوک، هوش مصنوعی را برای بهبود تجربۀ کاربر به خدمت میگیرد.

در فرآیند بازایابی سنتی تغییرات اساسی رخ داده است از افزایش تعامل گرفته تا وفاداری بیشتر مشتریان و تبدیل های قوی. اما روند تغییرات جدید به سمت ماهیت شخصی سازی است. امروزه به خاطر تحولاتی چون حجم و تنوع داده‌های کاربران، عادات شخصی، تاریخچه تراکنش‌ها و تعامل در شبکه‌های اجتماعی زمینه برای شخصی‌سازی کارآمد فراهم شده است.

اما شرکت‌ها باید کاری بیشتر از جمع‌آوری اطلاعات انجام دهند. آنها باید داده‌ها را جمع‌آوری و پردازش کنند تا کمپین‌های ارزش‌محوری ایجاد کنند تا مستقیما در راستای خدمت به منافع کاربران باشند. انجام این کار آسان نیست، اما سود قابل توجهی دارد.

کلام آخر

به سختی می‌توان مزایای استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال را انکار کرد. استفاده از این نوع تکنولوژی  در حال رشد است و آژانس های بازاریابی می توانند برای بهبود استراتژی های از این موارد استفاده کنند:

  • اتوماتیک کردن فرآیندهای فنی مانند برنامه ریزی قرار ملاقات ها، ایمیل ها و پست های رسانه های اجتماعی.
  • جمع آوری و استفاده از داده های مشتری برای شناسایی الگوهای رفتاری آنها و پیش بینی بر اساس اقدامات اخیر مشتریان.
  • استفاده از تحلیل احساسات برای ردیابی تصویر برند آنلاین و تفسیر نیازهای کاربر.
  • بررسی کلان داده ها برای شناسایی روندها و الگوها به منظور ساده سازی کمپین ها و استراتژی های بازاریابی.
  • انجام تجزیه و تحلیل وب سایت با استفاده از heat maps برای شناسایی عوامل مسدود کننده و بهبود تجربه کاربر.

در نتیجه، روشی‌های بازاریابی دیجیتال برای یک برند به شدت در حال تغییر است. در مجموع، هوش مصنوعی یک صنعت به شدت در حال توسعه است و اگر می‌خواهید برای شما مفید باشد باید استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال را مورد توجه قرار دهید.