تکنیک‌های تولید محتوا وابسته به فضایی هستند که منتشر‌می‌شوند و برای هر فضا باید متفاوت باشند. اما همه محتواهای ایجاد شده در یک نقطه واحد مشترک هستند و آن نقطه “دارا بودن کیفیت” است.
یکی از روش های تولید محتوا پیدا کردن پتانسیل‌ها و تبدیل آنها به مشتری است. در واقع با تولید محتوای مناسب‌ می‌توان افراد را جذب و در آنها انگیزه خرید ایجاد نمود. پس‌می‌توان نتیجه گرفت تولید محتوا فرایندی غیر مستقیم در جذب مشتری و کسب درآمد می‌باشد.یک تولید محتوای خوب و با کیفیت به همراه سئو‌ سایت می‌تواند یک نتیجه جادویی و بی‌نظیر را برای افزایش بازدید سایت در پی داشته باشد. شاید تعریف بهتر این باشد که سئوی بدون محتوا و محتوای بدون سئو بی‌‌معنی است و محتوای ارزشمند بدون سئو و همچنین سایت خوب ولی بی‌‌محتوا دارای جذابیت کافی نمی‌باشند. لذا تولید محتوای با کیفیت، و همزمان معرفی آن به موتورهای جستجو، تولید محتوا را به بازاریابی محتوایی تبدیل‌می‌کند.
زمانی که شما به درستی در اینترنت به جستجو بپردازید، از زیادی محتوای موجود و از آن مهمتر تنوع محتواها تعجب خواهید کرد. با ایده جدید ما شما فرصتهایی که میتوانند باعث انتشار ویروسی محتوای شما شوند را از دست نخواهید داد و همچنین میتوانید آنها را به صورت دوره ای تکرار کنید. این کار برای دانستن کاربرد هر نوع محتوا و اینکه ببینید کدام نوع برای کمپین شما مفید است، ارزشمند است.
در قدم اول باید بدانید که شما از طریق محتوا میخواهید به چه اهداف و نتایجی دست پیدا کنید.

اهداف تولید محتوا

برای سرگرمی : این مورد برای مخاطب جذابیت حسی قوی ایجاد میکند و باعث به اشتراک گذاری زیاد محتوا میشود.
برای آموزش : این مورد نیز میتواند خروجی گستردهای داشته باشد،خصوصا برای کسانی که هنوز در مورد محصول یا خدمات اطلاعاتی ندارند. این محتوا نیز اغلب زیاد به اشتراک گذاشته میشود.
برای متقاعد کردن : این محتوا کمی احساسی تر است و به تدریج ذهنیت مشتری را تغییر میدهد ما میگوییم مشتری زیرا محتوای متقاعدکننده اغلب برای درک محصول استفاده میشود.
برای تغییر دادن : این محتوا اغلب به جای احساسی، غیرمنطقی محسوب میشود،چون شما نیاز به فکر و تصمیم گیری دارید که چه تغییری به شما پیشنهادشده است.محتوا کاملا به فرد بستگی دارد. هرکسی نمیتواند محتوای احساسی را پذیرا باشد و ممکن است بعضی افراد مستعد پذیرش محتوای کوبنده باشند.

101 مدل از محتوا وجود دارد که میتوانید آنها را امتحان کنید.

1 -اینفوگرافیک ها

نام این مدل به خوبی بیانگر ویژگیهای آن است؛ ارائه تصویری از دادهها و اطلاعات. اینفوگرافیکها باعث میشوند که آمار یا مطالبی که شما در مورد آن صحبت میکنید، برای خواننده بسیار جذابتر شوند.

2 -تصاویر الگوهای رفتاری (ترول )

این نوع محتوا در میان کاربران جوان اینترنت بسیار محبوب است. آنها اغلب فیلمها و تصاویری با متن طنزآمیز است که معمول به صورت ویروسی منتشر میشوند. با یک جستجوی ساده در گوگل میتوانید الگوهای خنده دار بسیاری پیدا کنید.

3 -ویدیوها

تمایل بر این است که این ویدیوها چنددقیقه ای باشند و چیزی که فیلمبردار قصد بیان کردنش را دارد به اختصار در آن گفته شود. ویدیو میتواند محتوای آموزشی یا طنز داشته باشد و هر فردی میتواند از آن لذت ببرد.

4 -بررسیهای شخصی در مورد محصول

همه افراد نظرات شخصی را دوست دارند؛بنابراین اگر شما بر روی پلتفرم خود آنها را نمایش دهید، خواننده ها میتوانند ذهنیتی درباره تفکر شخصی شما از محصول داشته باشند. اگر شما یک وبسایت دارید، نظرات میتوانند رتبه آن را بسیار بال ببرند. امروزه دنبال کنندگان بررسی نظرات شخصی را به نوشته های یک مقاله ترجیح میدهند.

5 -نظرات دیگران در مورد محصول

این رویکرد برای محصولات یا شرکتی مشخص یکسان است. آمازون و eBay مثالهای خوبی از این نمونه هستند که چگونه نظر شما روی یک محصول میتواند ذهنیت خریداران را عوض کند.

6 -محتوای تولیدشده توسط کاربر

هر نوع محتوایی مانند نوشته، ویدیو، پست وبلاگ یا بحث که توسط شما و همه افرادی که در دسترس شما هستند، تولید میشود.

7 -راهنماهای چگونه

این محتوا برای موضوعات مختلف، ساده و پیچیده وجود دارد.این نوع محتوا به خواننده چگونگی استفاده از یک محصول یا سیستم را آموزش میدهد که شاید نحوه شروع کار کردن با آن را نداند.

8 -فهرست ها

این نوع محتواها امسال به ویژه در Buzzfeed بسیار رایج شده است.این مثال تنها برای اهداف کمدی بیان نمیشود، لیست روش مؤثری برای پوشش دادن هر نوع موضوعی است.

9 -ویدیوهای زنده

این نوع محتوا به شکل پخش زنده ویدئوها، به ویژه در رویدادهای ورزشی یا مصاحبه ها است.

10 -گفتگوهای آنلاین

پیامرسان Telegram یک نمونه عالی از چگونگی گفتگوی آنلاین درسال های اخیر است.

11 -گالریهای عکس

گفته شده که تصویر به اندازه هزاران کلمه سخن میگوید. اغلب توضیح دادن با استفاده از تصاویر در مقایسه با تودهای از نوشته ها، بسیار ساده تر است.

12 -صفحات لینک

راه دسترسی خوانندگان به سایر سایتها وبلاگهایی که شما از آنها لذت میبرید یا توصیه میکنید. اگر آنها را به اشتراک بگذارید، ممکن است آنها هم کار شما را جبران کنند.

13 -مطالعه های موردی

به طور خاص در کسب وکارهایی معمول است که میخواهند اصول برند و یا خدمات خود را نشان دهند.

14 -توصیه های مشتری

این محتوا نیز در کسب وکارها بسیار رایج است. بررسی ها نشان میدهد که برای مشتریها یا مشتریهای بالقوه اهمیت دارد که چرا باید با برند کار کنند. تائید مشتریها میتواند اعتبار شرکت را بالا برد.

15 -پرسش و پاسخ

جلسات پرسش و پاسخ میتوانند به صورت رسمی یا غیررسمی باشند.برای مثال توییتر یک پلتفرم فوق العاده است که میتواند فضایی فراهم کند که مشتریان سؤالات خود را مطرح کنند، به ویژه کسانی که شانس پرسیدن سؤالات خود در روزنامه یا مجله را ندارند.

16 -پیگیری پرسش و پاسخ

این نوع فرمت نوشته شده از جلسه پرسش و پاسخ شماست.این محتوا برای کسانی که رویداد زنده را ازدست داده اند یا جزییات بیشتری میخواهند،اهمیت دارد.

17 -پستهای مهمان

ما با این شکل از محتوا غریبه نیستیم؛ اجازه دادن به دیگر نویسنده ها که بهصورت مهمان در سایت شما فعالیت کنند.

18 -خبرنامه ها

این محتوا امروزه عموما برای دنبال کنندگان ارسال میشود و به طورکلی اخبار و به روزرسانی محصول و کسب وکار را به آنها نشان میدهد.

19-پست های" چه کار انجام دهیم و چه کار ی انجام ندهیم؟"

خود را در سطحی از دانش قرار دهیم که برای خوانندگان عالی باشد. آنها میخواهند بدانند که قدم بعدی خود را چگونه بردارند و در زمینه هایی مانند کار، زندگی شخصی و انتخاب لباسشان توصیه هایی بشنوند. یک نمونه عالی از این نوع محتواها برنامه ریزی برای سال آینده است.

20 -مصاحبه ها

این مورد همانند جلسات پرسش و پاسخ است، با این تفاوت که به صورت فردی و توسط یک مصاحبه کننده انجام میشود و یک سری سوالات مشخص در آن پرسیده میشود. این محتوا برای سایتهای سبک زندگی و موزیک به خوبی جواب میدهد.

21 -تحقیق و داده ها

همانطور که از اسم آن مشخص است، یک محتوای آمار ی است که در آینده برای موضوع مشخصی ممکن است به شما یا خوانندگان شما کمک کند.

22 -نتایج تحقیق و داده ها

خلاصه ای از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید.

23 -ساخت یک اپلیکیشن

به عنوان روشی برای آگاهی دادن اینکه محتوای جدیدی بر روی سایت یا وبالگ خود قرار داده اید.

24-توییتهای محدودشده

جمله هایی که از توییتر برداشته شده است و میتواند برای مخاطب تأثیرگذار یا خنده دار باشد.

25 -GIFها

کلیپهای بریده شده از ویدیوها، برنامه های تلویزیونی و فیلمها که کاربران برای نشان دادن یک نکته اغلب به آن یک نوشته اضافه میکنند.

26 -کتابهای الکترونیکی

این محتوا میتواند یک نسخه خلاصه با طراحی خوب از کتاب باشد یا برای توضیح ساده استفاده شود. این محتوا بر روی آی پد و هر وسیله دستی دیگر ی به خوبی کامپیوتر قابل استفاده است.

27 -کارتون ها و کمیک ها

روشی طنز و غیررسمی برای نشان دادن یک موضوع است، حتی اگر یک موضوع جدی باشد.

28 -بصری سازی محتوا

این نوع محتوا کاملا مشابه اینفوگرافیک ها نیست اما اطلاعات کوبنده ارائه میدهد.

29 -رویدادهای آفلاین

برندها میتوانند از رویدادها برای کمک به مشتریها یا آموزش کسانی که دوست دارند بیشتر یاد بگیرند، استفاده کنند. اگر رویدادها آفلاین باشند، کسب وکارها میتوانند به جای استفاده از یک صفحه، با دیگران در یک سطح شخصی تر ارتباط برقرار کنند.

30 -رویدادهای آنلاین

برای کسانی که ممکن است در رویدادهای شما حضور نداشته باشند، مستندسازی رویداد در برخی از جزئیات و یک مرور کلی، میتواند بسیار مفید باشد. منبع:کانال تلگرامی آقای محمدرضا محسنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *