بسیاری از افراد در ابتدای مسیر راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی محتوایی، نمی‌دانند که چگونه و از کجا این فرآیند را آغاز کنند. ما می‌دانیم که این فرآیند آسان نیست و به اختصاص زمان، انرژی و ایده‌هایی ناب برای شروع نیاز دارد. حتما این سخن را به‌وفور شنیده‌اید که آغاز هرکاری مهم‌ترین بخش آن است و در بازاریابی نیز شروع خوب اهمیت بالایی دارد. تمامی استراتژی‌ها و اقدامات شما به مرحله اول بستگی دارد.با استفاده از این نوشته شما مطالب بیشتری در مورد بازاریابی، نحوه شروع، روش‌های افزایش اثرگذاری و ساخت کمپینی ماندگار را یاد خواهید گرفت.

مطمئن شوید که محتوا روی مخاطب هدف متمرکز شده است.

اگر محتوایی که تولید می‌کنید بیش‌ ازحد گسترده باشد، با اینکه شاید بتواند بازدیدکنندگان بیشتری به سایت بیاورد، اما نرخ تبدیل از بازدیدکننده به مشتری را به طرز محسوسی کاهش می‌دهد.

در مورد بازاریابی وب به خودتان آموزش دهید.

هر شخصی که می‌خواهد یک کمپین بازاریابی را راه‌اندازی کند باید لزوما اطلاعات جامعی در این زمینه داشته باشد. شما نیز به‌عنوان یک بازاریاب محتوایی و یا مالک کسب‌وکار که می‌خواهد یک کمپین بازاریابی راه‌اندازی کند، باید در زمینه‌هایی مرتبط آموزش ببینید. کسب مهارت در این زمینه، برای همیشه و در تمامی موقعیت‌های شغلی همراهتان خواهد بود و گاهی می‌تواند ضامن موفقیت شما نیز باشد.

ابتدا به مخاطبانتان فکر کنید.

خواننده وب‌سایت شما کیست؟ چه چیزی می‌تواند او را در پای مانیتور میخ‌کوب کند؟ شما چه داستان‌هایی برای گفتن دارید تا از درد و آلام و مشکلات مخاطبانتان بکاهید؟ اگر روی سوالاتی از این‌ دست تاکید کنید، بعد از مدتی می‌بینید که محتوایی تولیدی شما توانسته است با معنی و تاثیرگذار باشد و اگر مخاطبان هدفتان را نشناسید، برقراری ارتباط با محتوایی که در سایت قرار داده‌اید حتی برای خودتان نیز سخت خواهد بود.
البته تمامی اطلاعات در مورد مخاطبان یک‌ دفعه به دست نمی‌آید و به‌مرور زمان و از طریق محتواهایی که در سایت قرار می‌دهید، می‌توانید شناخت بیشتر و بهتری از مخاطبانتان به دست آورید.

اهدافتان را بشناسید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی محتوایی این است که در ابتدا هدف خود از اجرای کمپین‌ها را بدانید و مشخص کنید که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید. پیش از اجرای کمپین‌های بازاریابی محتوایی باید به سوالات زیر پاسخ دهید:
چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید؟
اهداف شما کدام‌اند؟
آیا می‌خواهید حضور خود در دید مشتریان و وابستگی به برند را افزایش دهید؟ مشتریان بیشتری به دست آورید و یا رتبه خود در موتورهای جستجو را بهبود دهید؟ ابتدا اهدافتان و مسیرهای رسیدن به آن‌ها را مشخص کنید. نوشتن محتواهایی جذاب که بتوانند رتبه‌های برتر گوگل را رزرو کنند به‌تنهایی کافی نیست. باید بگوید که من برای این کلمات کلیدی می‌خواهم رتبه برتر باشم و این کار را با ایجاد صفحات و محتواهای آموزنده که شامل اطلاعات و گرافیک‌های جذاب است در این تاریخ انجام می‌دهم.

مخاطبانتان را بشناسید.

قبل از شروع کمپین‌های بازاریابی محتوایی باید بدانید که مخاطبانتان چه کسانی هستند و نیازهای آن‌ها کدام‌اند. اگر برای مخاطبانتان پست‌هایی بنویسید که برایشان کمک‌کننده و ارزشمند باشد، می‌توانید مطمئن باشید که پیام شما بین انبوه پیام‌های بازاریابی محتوایی گم نخواهد شد.

نوع خروجی دلخواه را مشخص کنید.

تعریف اهداف و بیانیه ماموریتی از جمله مواردی هستند که توسط اجراکنندگان کمپین‌های بازاریابی محتوایی باید انجام بگیرند. این هرگز ایده خوبی نیست که صرفا به هدف تولید محتوا، محتوا تولید کنید. درواقع، باید در ابتدا نوع خروجی که به دنبالش هستید را مشخص کنید. برای مثال:
آیا می‌خواهید آگاهی از برند خود را افزایش دهید؟
آیا می‌خواهید لیست ایمیل خود را بسازید؟
آیا نیاز دارید تا در کنار خرید مشتری، چشم‌انداز را نیز پرورش دهید؟
آیا می‌خواهید مخاطبانتان را به مشتریان پرداختی (خریدار) تبدیل کنید؟
آیا می‌خواهید مشتری به دست آورید و/یا میزان خریدار آن‌ها را افزایش دهید؟
آیا می‌خواهید مشتریان را به مبلغان و مدافعان کسب و کارتان تبدیل کنید؟
تمامی افراد دخیل در فرآیند بازاریابی محتوایی باید با اهداف آشنا باشند و شما نیز باید به‌طور مداوم مقدار مطلب موردنیاز برای دست‌یابی به این اهداف را ارزیابی کنید. دومین موضوعی که باید بدانید، تعریف بیانیه ماموریتی است. به‌طورکلی هدف بیانیه ماموریتی سه چیز است: تعریف افرادی که شما قصد کمک کردن به آن‌ها رادارید، مواردی که می‌خواهید به آن‌ها ارائه دهید و نحوه ذینفع شدن مخاطبان.

اصول خود از چرایی انجام بازاریابی محتوا و اهداف را مشخص کنید.

بازاریابی محتوایی یک بخش جدایی‌ناپذیر از برنامه موثر بازاریابی دیجیتال است. برای اینکه این برنامه کارساز باشد، شما باید اصول خود از چرایی انجام بازاریابی محتوایی و اهداف خود را مشخص کنید.
برای کمپین بازاریابی محتوایی خود یک هدف مشخص کنید.
مخاطبانتان را بشناسید.
از آنالیتیکس برای هدایت تولید محتوای خود استفاده کنید.
از تقویم ویراستاری استفاده کنید.
صدایی واحد داشته باشید.
ارزش اضافه کنید.
اصول سئو را در محتوا فراموش نکنید.

مخاطب خود را بشناسید و یک برنامه تولید محتوا ایجاد کنید.

بسیاری از افراد در عمومیت دادن به مخاطبان خود و یا حدس زدن آن‌ها و در نهایت تولید محتوا برای این قشر، دچار اشتباه می‌شوند. تجربه به ما می‌گوید که این رویکرد کارساز نخواهد بود. دومین نکته‌ای که باید بدانید در مورد برنامه تولید محتواست. برنامه تولید محتوا ضمن حفظ انگیزه تولیدکنندگان محتوا، می‌تواند تمامی فعالیت‌ها را سازمان‌دهی کرده و از شلوغی و بی برنامگی جلوگیری کند.

نتیجه‌گیری:

اولین قدم در کمپین‌های بازاریابی این است که بدانید مخاطبانتان چه کسانی هستند و آن‌ها را آنالیز کنید. این قدم‌ها بازاریابی محتوایی را خاص و از لینک‌بیلدینگ متمایز می‌کند. به‌علاوه، مزیت دیگر بازاریابی محتوایی نسبت به لینک‌بیلدینگ این است که شما در بازاریابی محتوایی لازم نیست که نگران تغییر الگوریتم‌های گوگل باشید. اگر به پروفایل‌های افرادی که نامشان در لیست 8 تایی بالا ذکر شده نگاهی بیاندازید، می‌بینید که تمامی آن‌ها به قدرت بازاریابی محتوایی ایمان‌ دارند و می‌توانند محتوایی را خلق کنند که تا همیشه در پهنه بی‌کران بازاریابی اینترنتی باقی بماند.
منبع: دارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *