راهنمای جامع اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۲۲

راهنمای جامع اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارت‌آپ‌ها

راهنمای جامع اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۲۲

راهنمای جامع اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۲۲ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

چگونه از اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارتاپ خود استفاده کنید

اگر استارتاپ شما یک استراتژی بازاریابی معقول و قوی ندارد، شما در مسیری پر از دست انداز قرار دارید. در واقع دور از انتظار نیست که برای شما به عنوان صاحب یک کسب‌و‌کار با چاش‌های مانند : Image branding، برقراری ارتباط با مشتریانی که در تلاش هستید به زبان آنها صحبت کنید، انتخاب پلت فرم بازاریابی مناسب برای کالاها یا خدمات خود، انتخاب بهترین روش ها برای بازاریابی روبرو باشید. اما برای این چالش‌ها را‌ه‌حل‌هایی وجود دارد و راه‌های زیادی برای شروع استراتژی‌های بازاریابی استارت آپ پیش روی شماست.  کارشناسان معتقدند اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی است که امروزه می‌توانید استفاده کنید. برنامه ریزی و اجرای استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند بسیار دشوار باشد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به معنای همکاری با اینفلوئنسر یا فرد تاثیرگذاری است که مسئولیت تبلیغ محصول یا خدمات شما را بر عهده دارد.  اینفلوئنسرها دنبال‌کنندگانی وفادار و متعهد زیادی دارند که کسب‌وکارها می‌توانند برای ایجاد اعتبار از آنها استفاده کنند تا تبدیل‌های زیادی ایجاد شده و باعث فروش اتقاف بیافتد. بسیاری از اطلاعات در مورد کسب‌و‌کار شما که منجر آگاهی از برند می‌شود توسط تبلیغات شفاهی دیجیتالی است که توسط اینفلوئنسرها انجام می‌شود. اصالت و هدف قرار دادن مخاطبان مناسب دو کلیدی برای اینفلوئنسر مارکتینگ هستند، بنابراین مشارکت با اینفلوئنسرهایی که می‌توانند برای زندگی مخاطبان هدف ارزش ایجاد کنند بیشترین بازده‌ای را خواهد داشت.

اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، اینفلوئنسر کسی است که اعتبار بالایی در یک جایگاه خاص به دست آورده است و نفوذ لازم را دارد. این قدرت از دنبال‌کنندگان وفادار آنها سرچشمه می گیرد. افرادی که آنها را می پرستند و برای نظرات و سلیقه های آنها ارزش قائل هستند. آنچه آنها انجام می دهند، فکر می کنند یا حتی می خواهند بر اعمال رفتار دنبال‌کنندگان آنها تأثیر می گذارد. اینفلوئنسرها به همان اندازه که در دسترس هستند، ازدید مخاطبانشان بیشتر به عنوان دوست نزدیک پنداشته می‌شوند.

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارتاپ شما بهترین است؟

بیش از ۳.۶ میلیارد نفر در سراسر جهان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند و این رقم در سال ۲۰۲۵ به ۴.۴۱ میلیارد نفر افزایش می یابد و این شبکه‌های اجتماعی را به یکی از محبوب ترین فعالیت های آنلاین تبدیل می کند. بازاری که اینجا‌ست آنقدر بزرگ است خیلی که نمی توان آن را نادیده گرفت.

اینفلوئنسر مارکتینگ برای استارتاپ شما بهترین است

با پیوستن افراد بیشتری به شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین و غیره برخی کاربران با ایجاد نفوذ و به اشتراک‌گذاری داستان‌ها، تجربیات خود، به صورت عکس و ویدیو شروع به «تأثیرگذاری» روی دیگران کردند و یعنی تولد اینفلوئنسرها. این امر باعث شده بسیاری از بازاریابان به دنبال اینفلوئنسرها باشند تا سلاح هایی برایبازاریابی خود داشته باشد. در واقع این نمودار نشان می‌دهد که چگونه اینفلوئنسر مارکتینگ به بخش مهمی از چشم انداز بازاریابی هر کسب و کاری تبدیل شد.

به طور خلاصه، اینفلوئنسر مارکتینگ یک رویکرد بازاریابی قدرتمند است که به شما امکان می‌دهد به طور مؤثرتر و معتبرتر به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید. و اگر به درستی انجام شود، به ویژه برای استارتاپ ها مقرون به صرفه است. همچنین، به‌عنوان یک استارت‌آپ، اگر می‌خواهید تا جایی که می‌توانید دسترسی خود را افزایش دهید و برند خود را بسازید. بنابراین، چه راهی بهتر از اینفلوئنسر مارکتینگ؟

انواع اینفلوئنسر مارکتینگ

برند شما و اینفلوئنسرها می‌توانند به روش‌های مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند. این مشارکت می‌تواند ایده‌های جدید و متنوعی شکل دهند که مخاطبان شما را درگیر نموده و هیجان‌زده کند. در واقع اینفلوئنسر مارکتینگ به معنای اشتراک گذاری و تبلیغ محصول یا خدمات شما توسط اینفلوئنسر است. راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد:

۱. مسابقات و هدایا

 همه مردم چیزهای رایگان را دوست دارند! به این ترتیب، جای تعجب نیست که معمولاً از کمپین های هدایا استفاده می شود. اجرای آن ساده است و برای شما و مخاطبان هدفتان سود متقابل دارد. این رشد تضمینی از طریق پیگیری، اشتراک گذاری، ریتوییت و نظرات به ارمغان آورده می‌شود. این می تواند منجر به تبدیل های بالقوه بالاتر و در نهایت ROI بالاتری شود.

شما محصول یا خدمتی را به اینفلوئنسرهای خود ارائه می دهید که می توانند به دنبال کنندگان خود معرفی و پیشنهاد دهد. این هدایا می تواند بر اساس یک مسابقه ساده باشد (۵۰ نفر اول که حداقل با ۱۰۰ کاربر به اشتراک گذاشته شود). ما توصیه می کنیم که مسابقه تا حد امکان ساده باشد.

با این حال، مراقب فراز و فرود‌های احتمالی که ممکن است در مسابقات رخ دهد، باشید. ممکن است فالورهای زیادی جذب کرده باشید که فقط برای جایزه هستند و نه برند شما. به این ترتیب، پس از پایان مسابقه، شاهد کاهش شدید فالوورها خواهید بود. فراموش نکنید که ممکن است حساب‌ها و ربات‌های جعلی دریافت کنید، که می‌تواند تهدیدی امنیتی نیز باشد.

به یاد داشته باشید که در کل روند مسابقه تا حد امکان شفافیت وجود داشته باشد. مراقب پاسخ‌های انتقادی کسانی باشید که برنده نشده اند. این باید با دقت زیادی انجام شود تا از هر چیز منفی که می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و برند شما را تحت تأثیر قرار دهد جلوگیری شود.

مسابقات و هدایا در اینفلوئنسر مارکتینگ

۲. هدایایی برای دریافت نظرات صادقانه

شما محصول خود را برای استفاده رایگان به یک اینفلوئنسر می‌دهید. در مقابل، اینفلوئنسر می‌تواند به‌طور داوطلبانه یک ویدیوی تست محصول را با یک بررسی صادقانه ضبط کند و آن را شبکه‌های اجتماعی خود پست کند. دنبال کنندگان یک سفر مجازی با اینفلوئنسر در مورد محصول شما خواهند داشت این بسیار تاثیرگذار است. 

در واقع شما به صورت صادقانه نقد و بررسی خواهد شد، بنابراین این می‌تواند به نفع شما باشد. همان‌قدر که اینفلوئنسرها معمولاً در چنین مواردی احساس می‌کنند که موظف هستند مهربانی باشند ، اما برخی هم هستند که نمی‌ترسند و آشکارا می‌گویند که از محصول شما متنفرند.

بنابراین، اگر تصمیم به استفاده از این روش هستید، مراقب باشید. شما می خواهید نظرات خوب گفته شود که دنبال کنندگان تمایل بیشتری به خرید و امتحان محصول شما داشته باشند. به خاطر داشته باشید که این نوع اینفلوئنسر مارکتینگ معمولا با میکرو اینفلوئنسرها بهتر نتیجه می‌دهد.

۳. محتوای حمایت شده

همانطور که می دانید، گوگل بر محتوای باکیفیت تاکید دارد و حتی اگر محتوای عالی و مفیدی داشته باشید، این خطر وجود دارد که محتوای شما به اندازه کافی جذب نشود. اینجاست که نقش اینفلوئنسرها پررنگ می‌شوند.

به طور معمول کار چنین است که شما با یک اینفلوئنسر که در صنعت شما نفوذ دارد شروع به همکاری می‌کنید . سپس برای اینفلوئنسر گزارش مختصری از کمپین ارسال می‌کنید که دستورالعمل‌ها، انتظارات و مفاهیم برند شما را ارائه می‌دهد تا اینفلوئنسر بداند شما چه انتظارات دارید. شما همچنین باید به اینفلوئنسر اجازه دهید تا مقداری آزاد بوده و  خلاقیت داشته باشد. به هر حال، این اینفلوئنسر است که فالورها را بهتر از شما می شناسد.

سپس اینفلوئنسر محتوای تبلیغاتی (تصویر، ویدیو، پست، و غیره) را تولید می‌کند.در ادامه اینفلوئنسر در جهت پیشبرد برند شما در همه جا تلاش می‌کند و دسترسی شما به جاهایی که هرگز فکرش را نمی‌کردید می‌توانید حضور داشته باشید را افزایش می‌دهد. به بیان ساده شما با کمک این نوع اینفلوئنسر مارکتینگ از صدای اینفلوئنسر برای صحبت و دستیابی به افراد بیشتر استفاده می‌کنید تا سپس می توانید فروش بیشتری داشته باشید.

۴. بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته یک راه مناسب برای کار با بسیاری از اینفلوئنسرها است. در این مدل همکاری یک کد مخصوص به اینفلوئنسر داده می‌شود تا فالوئرهایش را با آن کد تخفیف، تشویق به خرید کنند. آنها از طریق پست ها و به اشتراک گذاری تبلیغ می کنند به این امید که مشتریان بیشتری را به سایت شما هدایت کنند.  هنگامی که یک کد تبلیغاتی در سایت شما استفاده می‌شود، اینفلوئنسر حق کمیسیون و شما یک فروش دریافت می‌کنید که این یک بازی برد-برد است.

۵. تصاحب شبکه‌های اجتماعی

بر خلاف انواع دیگر استراتژی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ که شامل حضور شما در پلتفرم های اینفلوئنسر می‌شود، این روش برعکس عمل می‌کند، در این روش اینفلوئنسر به جای شما روی پلتفرم شما حضور پیدا می‌کند. در واقه شما به اینفلوئنسر اجازه کنترل و مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود را می‌دهیدکه به آن تصاحب شبکه‌های اجتماعی می‌گویند. این می تواند از یک روز تا چند هفته طول بکشد. با این حال، برای انجام این کار، باید اعتبار خود را با اینفلوئنسر به اشتراک بگذارید، که به سطح بالایی از اعتماد نیاز دارد. 

۶. مشارکت بلندمدت با اینفلوئنسرها

تاثیر مشارکت بلندمدت با اینفلوئنسرها در اینفلوئنسر مارکتینگ

آیا اینفلوئنسرها با روی فروش تاثیردارند؟ یک نظرسنجی جهان که روی ۱۲۰۰ پاسخ‌دهنده انجام شد نشان داد که ۴۵.۴ درصد از فالوورهای میکرو اینفلوئنسر گفتند که چیزی را امتحان کردند که توسط آن اینفلوئنسرها توصیه شده بود و ۲۶.۹ درصد دیگر گفتند که پس از دیدن پست خرید کرده‌اند. این شیوه رفتار مصرف کنندگان در تصمیم گیری خرید فرصت های بی شماری را برای کسب و کارها باز ایجاد کرده است.

بنابراین، بله، اینفلوئنسرها فروش شما را بیشتر می‌کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ ارزش بسیار زیادی دارد و این باعث می‌شود که در درازمدت به یک بازگشت سرمایه قوی داشته باشید. با این حال، شما باید اینفلوئنسر مارکتینگ را به شیوه ای متمرکز، استراتژیک و موثر پیاده سازی کنید.

۷. سفیران برندهای بلند مدت

در ایم مدا همکاری سفیران برند اینفلوئنسرها هستند و همانطور که از نام آن پیداست، سفیران بلندمدت برای مدت طولانی با برند شما همکاری می کنند. در واقه مثل داشتن یک همکاری طولانی مدت با یک اینفلوئنسر است که می تواند چندین ماه تا بیش از یک سال طول بکشد. به طور خلاصه می‌توان گفت اینفلوئنسر چهرۀ برند شماست.

یک سفیر برند به طور فعال محتوای برند شما را در قالب های مختلف مانند عکس، توییت، ویدئو و مقاله از طریق شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می گذارد و تبلیغ می کند. این می‌تواند به ایجاد تصویر برند شما در مخاطبان سفیر کمک کند تا  آگاهی از برند نیز افزایش یابد. رابطه قوی تر با اینفلوئنسر به معنای اعتماد، اعتبار و اصالت بیشتر در چشم مخاطب است.

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارها با هر اندازه و ماهیت که دارند، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند کارکردهای زیادی برای برند شما داشته باشد، به خصوص که بسیاری از موانع غیرقابل نفوذ قبلی را می‌شکند. این منحصر به فرد است زیرا مردم اینفلوئنسرهای خود را در دسترس می بینند و بنابراین معتقدند اینفلوئنسرها آنها را بهتر از دوستانشان درک می کنند. 

همچنین اینفلوئنسرها با فالوورهای خود به صورت شخصی ارتباط برفرار میکنند. این تعامل یک به یک باعث ایجاد یک رابطه مثبت و طولانی مدت بین اینفلوئنسرها و دنبال‌کنندگان آنها می شود. به این ترتیب، فالوورها در طول زمان، بیشتر به اینفلوئنسرها اعتماد می کنند.

در اینجا به مزایایی که اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند برای استارتاپ شما فراهم کند اشاره می‌کنیم:

۱. افزایش آگاهی از برند در تمام پلتفرم های شبکه‌های اجتماعی

اینفلوئنسر مارکتینگ یک راه بسیار موثر برای گسترش دامنه دسترسی شما است و برای شما موقعیت قوی تری در بازار ایجاد می کند. کاربران شبکه‌های اجتماعی (فالوورهای اینفلوئنسر و دیگران) در مورد برند، داستان و محصولات یاخدماتی که ارائه می‌دهید، مطلع می‌شوند. با محتوای مناسبی که توسط اینفلوئنسر مناسب تبلیغ می‌شود، می‌توانید در بخش‌هایی از مردم نفوذ کرده و ثابت کنید که برند شما واقعاً در صنعت شما پیشرو است.

افزایش آگاهی از برند با اینفلوئنسر مارکتینگ

۲. استراتژی محتوا را متنوع کنید

هنگامی که شما از یک اینفلوئنسر استفاده می‌کنید، معمولاً فردی را بکار می‌گیریدکه قبلاً در صنعت شما نفوذ داشته است. به این ترتیب، می توانید برای تولید محتوای تازه و جذاب با او کار کنید. به هر حال، اینفلوئنسر مخاطبان خود را بهتر می شناسد. به عبارت ساده، اینفلوئنسر می‌تواند به فرآیند توسعه محتوای شما کمک کند، بنابراین شما همیشه محتوایی با کیفیت بالا، متنوع و از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر برای مخاطبان خود  خواهید داشت.

۳. به طور موثر به مخاطبان هدف خود برسید

اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند به ایجاد دسترسی مستقیم به مخاطبان هدف شما کمک کند. برخلاف روش‌های بازاریابی مرسوم، اینفلوئنسر مارکتینگ فوق‌العاده ارگانیک است. بنابراین به جای اینکه صرفاً به عنوان یک تاکتیک بازاریابی برای فریب دادن باشد؛ رویکرد واقعی‌تری را ارائه می‌دهد. به هر حال، چه چیزی بهتر از داشتن تاییدی درخشان از یک اینفلوئنسر، شخصی کهدنبال‌کنندگان زیادیب ه آن اعتماد دارند، است.

به این ترتیب، مردم پذیرای برند شما خواهند بود. به خاطر داشته باشید که نه تنها می‌توانید با مخاطبان مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید، بلکه می‌توانید با سایر بخش‌های بازار نیز پیوند برقرار کنید. نسل های جوان و مصرف‌کنندگان. در واقع هدف این است که شما از این بخش استفاده کنید زیرا آنها به افزایش فروش و درآمد کمک زیادی می کنند.

۴. ایجاد اعتماد و اقتدار برند
اینفلوئنسرها طرفداران زیادی دارند. در طول زمان، آنها روابط ملموسی با طرفداران خود ایجاد کرده اند و اعتماد و اعتبار را ایجاد کرده اند. به این ترتیب، هواداران به افکار و توصیه های آنها احترام می گذارند. به طور خلاصه، اینفلوئنسرهای اجتماعی تا حدی از اقتدار بر محصولات/خدماتی که حمایت می کنند اعمال می کنند.

بنابراین، به دنبال فردی با اقتدار در صنعت مربوطۀ خود باشید، این فرد را درگیر کنید تا به مردم کمک کند تا برند شما را متوجه شوند و بشناسند. در نتیجه، این تصور را تقویت می‌کند که برند شما قابل اعتماد، معتبر و پیشرو در صنعت است، بر اساس احساسات و تأیید تأثیرگذار. ایجاد اعتماد و اقتدار در چشم انداز کسب و کار امروز ضروری است.

۴. ایجاد اعتماد و اقتدار برند

اینفلوئنسرها طرفداران زیادی دارند. در طول زمان، آنها روابط ملموسی با طرفداران خود ایجاد کرده اند و نزد آن‌ها اعتماد و اعتبار دارند. به این ترتیب، هواداران به افکار و توصیه های آنها احترام می گذارند. به طور خلاصه، اینفلوئنسرهای اجتماعی به محصولات یا خدماتی که حمایت می کنند اقتدار می‌بخشند.

بنابراین، به دنبال فردی با اقتدار صنعت باشید، از این فرداشتفاده کنید باعص شوند که مردم برند شما شده و آن را  و بشناسند. در نتیجه، بر اساس احساسات و تأیید اینفلوئنسر این تصور را تقویت می‌شود که برند شما قابل اعتماد، معتبر و پیشرو در صنعت است. ایجاد اعتماد و اقتدار در چشم انداز کسب و کار امروز ضروری است.

۵. افزایش نرخ کلیک (CTR)

همانطور که می دانید، اینفلوئنسرها دارای توانایی طبیعی برای تأثیرگذاری و هدایت پیروان خود به سمت محصولات یا خدمات برند شما هستند. مصرف‌کنندگان به‌طور فزاینده‌ای به اینفلوئنسرها روی می‌آورند تا توصیه‌هایی در مورد محصولات یا خدماتی را دریافت کنند. پس از آن بسیاری از آن‌ها تمایل بیشتری به کلیک بر روی لینک‌های خاص دارند تا ببینند چه چیزی در ادامه خواهند دید. این همان چیزی است که هر بازاریاب می‌خواهد، زیرا منجر به CTR بالاتری می‌شود که معمولاً برای اندازه‌گیری موفقیت هر کمپین تبلیغاتی آنلاین استفاده می‌شود.

افزایش نرخ کلیک (CTR) از  اینفلوئنسر مارکتینگ

۶. سئوی برند را تقویت کنید

اگر به درستی در کمپین های اینفلوئنسر شما به کار گرفته شوند، لینک‌های داده می توانند ترافیک قابل توجهی را به صفحات مربوطه هدایت کنند. گوگل متوجه این ترافیک خواهد شد و رتبه بندی صفحه شما را بر این اساس ارتقا می دهد. به‌علاوه، هنگامی که از اینفلوئنسرها متخصص صنعت مربوطه استفاده می‌کنید، این امر تخصص، اقتدار و اعتماد شما (E-A-T) را افزایش می‌دهد که اعتبار و اقتدار را به وب‌سایت شما می‌افزاید.

از طرف دیگر، اینفلوئنسرهایی که اعتبار دامنه‌شان  با ارزش است می توانند به وب سایت شما بک لینک هایی با کیفیت بدهند و در نتیجه سئوی شما را تقویت کنند. به طور خلاصه، اینفلوئنسر مارکتینگ مطمئناً می تواند بازدید آنلاین شما را افزایش دهد که این به سئوی شما کمک می کند.

نتیجه‌گیری

اینفلوئنسر مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی است که بر رهبرانی که در صنعت مورد نظر نقشی کلیدی و خاص دارند، تمرکز دارد. این افراد تاثیرگذار در حال حاضر تعداد قابل توجهی دنبال کننده دارند تا به پیام برند شما کمک کنند. شما باید اهداف بازاریابی خود را شناسایی و تعیین کنید و از نفوذ ارگانیک اینفلوئنسرهای مناسب برای استارتاپ خود استفاده کنید تا تعامل عمیق تری بین دنبال کنندگان آنها و برند خود ایجاد کنید.

ممکن است وسوسه شوید که برای یکبار با یک اینفلوئنسر اکار کنید زیرا می خواهید به عنوان یک استارتاپ آب آن را آزمایش کنید. با این حال، داشتن یک رابطه طولانی مدت با اینفلوئنسر مزایای زیادی دارد که باید به آنها توجه کنید. اگر اینفلوئنسر مارکتینگ به درستی انجام شود می‌تواند راهی بسیار مقرون‌به‌صرفه برای کمک به برند شما برای پیشرفت در بازار باشد.