۷P بازاریابی چیست؟

7P بازاریابی چیست؟

۷P بازاریابی چیست؟

۷P بازاریابی چیست؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

در دهه‌ی ۶۰ میلادی، زمانی که بازاریابان مرد پشت میزهای خود سیگار می‌کشیدند و بازاریابان زن با ماشین‌های تحریر کار می‌کردند، ایده‌ای در بازاریابی به وجود آمد که بسیار عالی بود. ۶۰ سال بعد و در دوران ما، این ایده به عنوان بخش جداناپذیری از استراتژی‌های بازاریابی شناخته می‌شود.

این ایده با عنوان 7P بازاریابی شناخته می‌شود و شامل محصول (Product)، مکان (Place)، قیمت (Price)، ترویج (Promotion)، شواهد فیزیکی (Physical Evidence)، افراد (People) و فرآیند (Process) است.

در این مقاله به نحوه‌ی استفاده از 7P در آمیخته‌ی بازاریابی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

محصول (Product)

محصولات یا خدمات باید در مرکز هر یک از عناصر آمیخته‌ی بازاریابی شما باشند. اساسا این بخش به شما این امکان را می‌دهد تا به سؤالاتی کلیدی درباره‌ی تبدیل فروش پاسخ دهید: محصول شما کدام مشکل یا نیاز مشتریان را برطرف می‌کند؟ چرا محصول شما بهترین گزینه برای مشتریان است؟

استفاده از بازاریابی دیجیتال به شیوه‌ی ترکیبی یکی از بهترین راه‌های نمایش محصولات است؛ به عنوان مثال می‌توانید از سئو، تبلیغات پولی، وبلاگ‌ها، اینفلوئنسر مارکتینگ، کمپین‌های ویدیویی و غیره به صورت ترکیبی استفاده کنید.

قیمت (Price)

استراتژی شما برای قیمت‌گذاری باید بر اساس آن چیزی باشد که مشتریان شما آماده‌ی پرداخت آن می‌باشند. آمیخته‌ی بازاریابی شما می‌تواند شامل برنامه‌های  عضویت یا مشترک شدن با تخفیف یا ایمیل مارکتینگ تبلیغات و فروش باشد.

ترویج (Promotion)

برای آن که بتوانید استراتژی بازاریابی موفقی داشته باشید باید در سراسر آمیخته‌ی بازاریابی خود از فعالیت‌های ترویجی استفاده کنید. تبلیغات، بازاریابی مستقیم و فعالیت‌های ترویجی در فروشگاه از این جمله می‌باشند.

ایونت‌های آنلاین، چت‌ها، گروه‌های رسانه‌های اجتماعی و لایوها، برخی از شیوه‌های اجرای ترویج دیجیتالی یا Digital Promotion هستند.

مکان (Place)

مکان، نحوه‌ی نمایش و فروش محصول باید به طور مستقیم توسط مشتری، اطلاع داده شود. برای آن که درک مناسبی از مکان و شیوه‌ی نمایش محصولات خود داشته باشید نیاز است تا درک عمیقی از الگوهای خرید مشتریان به دست آورید.

همچنین باید مشتریان را در مرحله‌ی درستی از چرخه‌ی خرید، مورد هدف قرار دهید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید که مکان و نحوه‌ی نمایش محصولات شما تا چه میزانی با بازاریابی آنلاین و دنیای واقعی شما متناسب است.

افراد (People)

زمانی که خدمات مناسب و سطح بالایی به مشتریان خود ارائه دهید، میزان تبدیل به فروش و پایگاه مشتریان (از طریق افزایش ارجاعات) شما افزایش خواهند یافت. زمانی که مراجعه‌ی مجدد به برند شما افزایش یابد می‌توانید به این نکته پی ببرید که تلاش‌های بازاریابی شما از فروشی که دارید، پشتیبانی می‌کنند.

نکته‌ی مهمی که در این زمینه وجود دارد آن است که باید تمامی افرادی که نماینده‌ی شرکت شما هستند (حتی چت‌بات‌ها)، در زمینه‌ی فروش به صورت تخصصی آموزش دیده باشند.

همچنین این افراد باید علاقه و دانش زیادی نسبت به محصولات و خدمات شما داشته باشند و بتوانند توضیح دهند که محصولات شما چگونه می‌توانند مشکلات و نیازهای مشتریان را برطرف کنند.

فرآیند (Process)

فرآیند ارائه‌ی محصولات باید به نحوی باشد که حداکثر کارایی و اطمینان را برای شما فراهم کند. همچنین این ممکن است که فرآیند، دارای ویژگی‌هایی مانند پایدار بودن یا تمرکز بر محیط زیست نیز باشد.

با توجه به افزایش خرید آنلاین، دو مفهوم مشارکت دیجیتالی و تدارکات، به بخش مهمی از آمیخته‌ی بازاریابی تبدیل شده‌اند.

شواهد فیزیکی (Physical Evidence)

شواهد فیزیکی شامل جنبه‌هایی است که اثبات می‌کنند برند شما وجود دارد و خریدی انجام شده‌است. فروشگاه فیزیکی یا دفتر، وبسایت، کارت‌های ویزیت و غیره،  برخی از مواردی هستند که اثبات می‌کنند برند شما وجود دارد.

برای اثبات خرید نیز می‌توان به رسیدهای فیزیکی یا دیجیتالی، صورت‌حساب‌ها و غیره اشاره کرد که می‌توانید آن‌ها را به شیوه‌های مختلفی مانند ایمیل به مشتریان ارسال کنید.

آمیخته‌ی بازاریابی باید تمامی مواردی که مشتری می‌بیند، می‌شنود یا حتی می‌بوید را در ارتباط با محصولات و خدمات در نظر بگیرد. این موضوع شامل بسته‌بندی و برندینگ نیز می‌شود با این وجود باید به روش‌های نمایش محصولات در فروشگاه‌ها، محل قرارگیری آن‌ها و زمینه‌ای که در آن قرار دارند نیز توجه شود.

از 7P در آمیخته‌ی بازاریابی خود استفاده کنید

زمانی که نوبت به ایجاد یک آمیخته‌ی بازاریابی استراتژیک و پایدار می‌رسد این نکته حائیز اهمیت می‌شود که بدانیم چگونه از 7P بازاریابی استفاده نماییم. در این مقاله با بررسی نکات مرتبط با هر کدام از این ۷ عنصر سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.