۷ عنصر طراحی شناسنامه برند + ۱۰ مثال از شناسنامه شرکت های بزرگ

7 عنصر طراحی شناسنامه برند + 10 مثال از شناسنامه شرکت های بزرگ

۷ عنصر طراحی شناسنامه برند + ۱۰ مثال از شناسنامه شرکت های بزرگ

۷ عنصر طراحی شناسنامه برند + ۱۰ مثال از شناسنامه شرکت های بزرگ 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

۷ عنصر طراحی شناسنامه برند + ۱۰ مثال از شناسنامه شرکت های بزرگ

چگونه باید در سال ۲۰۲۰ برند ایجاد نماییم؟ قبل از آنکه ما به سراغ ۷ عنصر طراحی شناسنامه برند برویم لازم است که چند تعریف کلیدی را انجام دهیم .

چگونه باید در سال ۲۰۲۰ برند ایجاد نماییم؟ قبل از آنکه ما به سراغ ۷ عنصر طراحی شناسنامه برند برویم لازم است که چند تعریف کلیدی را انجام دهیم . 

برند چیست؟

لغت برند امروزه بسیار بی قاعده بکار می رود برای مثال، مردم ممکن است از لغت برند برای صحبت در مورد نشانهای تجاری استفاده کنند در حالیکه نشان تجاری یک جزئی از برند است، نشانه و علامتی است که پیوند عاطفی تری را نشان می دهد.

 Seth Godin تعریف بهتری از برند دارد که این نکته را مورد خطاب قرار داده است: برند مجموعه ای از اصطلاحات ، خاطرات و داستانها و روابط است که با هم بکار می رود سببی برای مشتری برای انتخاب یک محصول یا خدمت در برابر محصول یا خدمت دیگر است.

نشان تجاری، بسته بندی فن چاپ و شخصیت تمام نشان دهنده یک برند است به همراه خدمات مشتری، قیمت ، کیفیت محصول و مسئولیت پذیری شرکت اما برند کمی غیر قابل لمس تر است. احساسی، دیدنی ،تاریخی و انسانی است. تجربه ای است از محصولات و خدمات مختلفی در دنیایی که کیفیت متفاوت یا مانند هم دارند.

هویت و شناسنامه برند چیست؟

هویت و شناسنامه برند چهره برند می باشد.همانطور که در بخش قبل بحث شد برند یک مفهوم احساسی و حتی فیلسوفی است در حالیکه هویت و شناسنامه برند جزء دیدنی برند است که نشان دهنده اندیشه های برترش می باشد.

هویت برند شامل علامت و نشان تجاری، فن چاپ ، رنگها و بسته بندی و پیغام رسانی است و شهرت در حال حاضر برند را کامل و تقویت می نماید. هویت برند مشتریان جدید را به برند جذب می نماید در حالیکه احساس در خانه بودن به مشتریان در حال حاضر می دهد. دو وجه درونی و بیرونی دارد.

سازگار و موافق بودن برند امری حیاتی است. زیرا احساس برند را نشان می دهد و تقویت می کند، پیغام به تصویر کشیده بوسیله هویت و شناسنامه برند. اجزاء نیاز دارد که شفاف و واضح باشد و یکسان باشد هیچ مسئله ای نیست که کجا نمایش داده شود.

برای مدیریت هویت برند، سازمانها باید در سیستم مدیریت برند سرمایه گذاری کنند که به آنها کمک کند ثابت قدم بمانند در حالیکه انعطاف پذیری داشته و دارای سرعت لازم برای موفقیت در بازار امروزه باشند. اجزاء این سیستم ممکن است شامل راهنمای سبک ، نرم افزار مدیریت برند و آموزش کارمندان باشد.

طراحی هویت و شناسنامه برند چیست، چگونه می توان یک شناسنامه برند تهیه کرد؟

بطور اساسی شناسنامه برند اعمال شده است. طراحی هویت برند فرآیند واقعی است از ایجاد لوگو، جعبه رنگ نقاشی و فن چاپ، با این تعریفات در ذهن، آنچه به دنبال می آید یک بررسی اجمالی از عناصر طراحی است که شما نیاز دارید برای ایجاد شناسنامه برند که قوی ، سازگار و موافق و جذاب باشد.

هدف واضح و روشن برند و موقعیت برند

اولین قسمت از تصویب شناسنامه برند تعیین کردن این است که هدف و موقعیت شما چیست. هدف برند دلیل بزرگی برای وجود داشتن است.موقعیت برند نامی است که می گوید محصول از کجاست و چرا محصول شما گزینه بهتری از رقبا می باشد؟ تعیین کردن اینها راهبرد شما را تعیین می کند همانطور که در ایجاد لوگو شما برای رنگ آن تصمیم می گیرید. فرآیندی که هدف، موقعیت و جایگاه و شخصیت نام دارد برای جواب به این سوالها مفید است ( در بخش بعدی بیشتر راجع به شخصیت صحبت می کنیم)

مطابق Arielle Jackson که موسس استارت آپ و کارآزموده شرکت گوگل است : هدف شما این است که چگونه می خواهید دنیا را بهتر کنید  او این دیاگرام را به عنوان راهنما برای تعیین هدف شما پیشنهاد می دهد:

Jackson این دیاگرام را به این طریق توضیح می دهد: در یک دایره شما تنش فرهنگی دارید. این چیزی است که در دنیا اتفاق می افتد و به شما مربوط است. در دایره دیگر بهترین خود برند است که این چیزی است که شرکت در بهترین خودش تحویل می دهد. تداخل این دو ناحیه ایده آل بزرگ است که همان هدف شما می باشد.به عنوان مثالی بزرگ از یک شیرین کاری ، هدف قابل لمس شرکت ، این بیانیه شرکت اپل را بخوانید: ۱۰۰۰۰۰ کارمندان شرکت اپل اختصاص یافته اند به اینکه بهترین محصولات را در زمین بسازند و دنیا را از آنچه یافته ایم بهتر کنند.موقعیت برند فرآیندی از ساختن هدف قابل عمل است. با نام گذاری مشتری مورد هدف و تمایز دادن خودتان از رقبا شما برای برندتان زمینه سازی می کنید تا هدفتان را کامل کنید.

 تحقیق بازار

هدف و موقعیت برند را می توان حداقل به صورت جزئی بوسیله بازار و تحقیق مشتری مطلع شد. برای درک تنش فرهنگی توصیف شده در بخش قبلی، تحقیق حیاتی است. برای تازه کاران برای تحقیق بازار، محتوایی به صورت آنلاین برای کمک وجود دارد.

یکی از بهترین راهها برای تحقیق بازار صحبت کردن با مردم است.  مصاحبه های تلفنی برای بحث با جزئیات اجازه می دهد و یک تاکید مفیدی برای عنصر انسانی تحقیق می باشد- عنصری که ضروری است اگر شما می خواهید جذابیت عاطفی برای مشتریان داشته باشید.

فراتر از مصاحبه با تلفن، ابزار نظرسنجی آنلاین، مانند Survey Monkey  یک راه سریع برای جمع آوری مقدار زیادی اطلاعات است و منابع دولت می تواند یک ابزار قدرتمند باشد.

یک تحقیق خوب بازار می تواند همچنین به شما کمک کند در تعیین اینکه شخصیت های اصلی مشتری شما چه کسانی هستند و اصطلاحی است اینجا برای نشان دادن مفهوم کمی متفاوت تر از مشتریان مورد هدف ، که قبلا ذکر شده است . شخصیت های مشتری شما فراتر از فقط تعیین مشکل مشتری می باشد و بعضی از صفت های حرفه ای و شخصی از مشتریان را به جزئیات شرح می دهد. تعیین این صفت ها به شما کمک خواهد کرد که بدانید کدام نوع از شخصیت برند شما برای مشتریان باید جذاب باشد.

شخصیت دوست داشتنی برند

چیزی که من بارها شنیده ام این سوال است اگر برند شما یک شخص باشد، شبیه چه چیزی می باشد؟ یک کمی کلیشه ای به نظر می رسد اما راهی هوشمند برای فکر کردن در مورد شخصیت برند است.

شخصیت برند یک چیز مهم برای در نظر گرفتن است. در هرقسمت از هویت برند آشکار می شود اگر به درستی درک شود. شخصیت برند تاثیر زیادی روی صدای بکاربرده شده برای مورد ارتباطات بازاریابی با مشتری و دیگر ارتباطات بکار برده می شود. اگر شخصیت شکل نگرفته باشد مشتریان پیام های در هم ریخته ای را دریافت می کنند و برای ارتباط با برند شما با مشکل روبرو می شوند.

اگر برای شروع مشکل دارید اینجا یک تمرین برای شروع می باشد: کدام شخصیت مهم برند بهترین حالت برند خود را ارائه کرده است؟  آیا بازیگر مرد یا بازیگر زن ، موسیقی دان یا شخصیت عامی وجود دارد که همان صفت های برند شما را متضمن است؟  این می تواند یک نقطه شروع خوب باشد برای اینکه جنبه های متفاوت شخصیت برند خود را بشناسید.

یکبار که نوع شخصیتی که برند شما خواهد داشت را تصویر کنید و تعداد ویژگیهایی که دارند را لیست کنید، مفید خواهد بود که شخصیت برند خود را در یک بیانیه واحد بگنجانید. اینجا چیزی است که برای Lucidpress آورده ایم:

Lucidpress با هوش، قوه تعقل و توانایی برای انجام کار شما را متعجب خواهد کرد. چگونه ما انجام دادیم؟

لوگوی به یاد ماندنی

کدام اول می آید- نشان تجاری یا برند؟ مشکل است جواب دادن به آن، زیرا نشان های تجاری و برندها دائما تقویت و تنظیم می شوند اما روی هم رفته برند واضح و آشکار باید اول مطرح شود، به همراه لوگویی که با آن همخوانی داشته و از آن تعریف کند و برند را تقویت نماید.

نشان تجاری شما برای طراحی هویت برند مهم می باشد. یک بخش از هویت برند شماست که بیشتر برای مردم نماد پیدا می کند . لازم دارد که با همه عناصر دیگر از هویت برند شما تنظیم شود، همچنین جذابیت عاطفی گسترده تر از برند شما داشته باشد. برای مثال یک نگاهی به این نشان تجاری بیندازید:

چه فکری در مورد آن می کنید؟ من شرط می بندم که قبلا  آن را ملاحظه کرده اید. و فورا به یاد دلتنگی ، جادو و سحر آمیزی و خنده یا چیزی مانند این می افتید. نوشته سرزنده و شوخ با خلاقیت و سرگرمی و رقص های سرتاسر برند دیزنی.

برای اینکه شانس خود را برای داشتن یک لوگوی به یاد ماندنی امتحان کنید که یک جواب عاطفی قوی را ترغیب نماید به ساده ترین نشان تجاری نگاه کنید. به لوگو های سه برند سطح بالای جهانی نگاه بیاندازید ( مطابق Interbrand ):

آنها ساده هستند و فورا قابل تشخیص هستند. حتی نشان تجاری کوکا کولا،  پیچیده ترین آنها یک خط نوشته مستقیم است با یک فونت مشخص بدون هیچ کار گرافیکی در اطراف آن.

هنگامی که لوگو ساده است، یک سیلی از مشتریانی با خود می آورد که ذهنیت خوبی از این برند دارند، همچنین با نشان تجاری ساده تر آسان تر می شود بین رسانه هایی مانند تبلیغات دیجیتال و سنتی تر تبلیغات چاپی مانند آگهی ها و بروشورها مقایسه ای انجام داد

آخرین چیزی که باید در نظر گرفت هنگام طراحی برند لوگو ، تمام محل هایی است که می تواند نمایش داده شود. لوگو لازم است که به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا در تابلوهای تبلیغاتی بسیار بزرگ به نظر عالی برسد یا به عنوان  نماد کوچک در شبکه های اجتماعی. اینجا نیز سادگی مفید خواهد بود.

جعبه رنگ جذاب

در ارتباط با طراحی لوگو، پالت رنگ مهم می باشد. این نیز باید ساده باشد با یک تا سه رنگ اولیه ( اگرچه گوگل از ۴ رنگ استفاده کرده است) دانستن اینکه هر رنگی چه احساسی را منتقل می کند می تواند به شما در انتخاب درست رنگ کمک کند.

فلسفه های رنگ زیادی شهودی هستند، مانند اینکه آبی بیان کننده آرامش و قرمز و زرد بیان کننده شور و عشق و انرژی است بسته به سایه ای از رنگی که شما بکار می برید. ته رنگ رنگی است که با سفید مخلوط شده است تا آن را روشن تر کند و سایه رنگی است که با مشکی مخلوط شده است تا آن را تیره تر کند. ته رنگ روشن تری از آبی ارامش  و آسایش خاطررا منتقل می کند در حالیکه سایه تاریک تر از آبی اغلب اعتماد و اطمینان را منتقل می کند تاثیری که بانک ها در رنگ طرحواره های خود می آورند.

همانطور که قبلا ذکر شد ، برند ها تعداد کمی رنگهای اولیه دارند اما شما می توانید از رنگهای ثانویه برای استفاده در کنار رنگ های اولیه خود در بعضی از لوگو های خود استفاده کنید.  انتخاب چندین رنگ به برند شما کمک می کند که هیجان انگیز بمانند اما همچنان در برند باشند.

حروف چینی حرفه ای

استرس داشتن در مورد پیدا کردن یک فونت مناسب ممکن است منجر شود که دیگران شما را یک حروف چین تازه کار بخوانند اما هنگامی که شما یک فونتی که در هماهنگی با لوگو و رنگهای آن بکار می برید شما از آن فایده خواهید برد.فونت ها قدرتمند هستند. مشهورترین فونت ها قابل تشخیص هستند حتی هنگامی که خارج از متن بکار روند. شما یک حروفچینی اولیه برای اینکه طراحی برند شما را سوق دهد خواهید خواست و آن باید به خوبی با لوگو و رنگهای انتخاب شده هماهنگ باشد. باید مانند لوگو و رنگها ساده باشد

اگر شما می خواهید بیشتر بدانید این را برای اینکه راهنمای تازه کاران برای حروف چینی باشد مفید دیدم. چند تا از بهترین تمرینها را در بر می گیرد:

 • از فونت های تفننی استفاده نکنید ( مخصوصا اگر شما تجربه نداشته باشید یا دانشی برای کار با آنها نداشته باشید).
 •  از فونت های پیش فرض اجتناب نکنید . آنها قابل خواندن است و شما می توانید حروف چینی را به صورت متفاوتی تنظیم کنید اگر شما می خواهید آن حروف چینی برجسته باشد.
 • بیشتر از دو گروه فونت در یک زمان استفاده نکنید.
 • تضاد فونت ها را با هم مخلوط کنید ( مانند serif و sans- serif)
 • از اندازه فونت و طول خط مناسب برای خوانایی استفاده کنید.
 • متن خود را سمت چپ هم تراز نمایید. متن راست پارچه برای خواندن آسان تر است.
 • اگر بیشتر از ۶۰ کاراکتر در خط استفاده می کنید. آن را تنظیم نمایید با اینحال از خط فاصله پرهیز کنید.
 • همه حروف را با حرف بزرگ نشان ندهید برای اینکه روی متن تاکید کنید.
 • البته تمام این قواعد می تواند باطل شود اگر شما بدانید که چگونه آن را بطور موثر بکاربرید.

مهم دانستن و درک این است که چرا بهترین عرف ها کار می کند بنابراین شما می توانید قواعد را برای هویت برند خود تغییر دهید.

گرافیک هایی در حمایت از نام تجاری

از آنجاییکه ما در دنیای چند رسانه ای زندگی می کنیم ، آخرین مرحله در ایجاد هویت برند زبان بصری گسترش یافته با حمایت های گرافیکی، اقلام طراحی ایکون ها و عکسها می باشد.

نگاهی به راهنمای اقلام بصری گوگل بیاندازید تا ببینید که چگونه آنها برداشتشان از طراحی ایکون را به دقت شرح می دهند. آنها یک محدوده کاملی از ملاحظات طراحی برند را پوشش می دهند:

 • رویکرد تقلیل دهنده
 • اولویت و ترجیح برای شکل های هندسی
 • نماد ها همیشه جلو هستند
 • سایه های با لبه های تیز و سرراست که متضاد سایه های خمیده و با لبه های صاف هستند.
 •  رنگهای پشت زمینه استاندارد
 • نمادها هم تراز شبکه مبتنی بر پیکسل هستند.
 • کادرهای غیر مشاهده آیکونها مطابق با شکل

بخاطر توجه دقیق گوگل با زبان بصری گسترش یافته وقتی شما به نماد گوگل نگاه می کنید شما می دانید که این نماد گوگل است.