۶ مرحله ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)

6 مرحله ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)

۶ مرحله ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)

۶ مرحله ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

۶ مرحله ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)

مقالات  دکتر علی ناصر حجتی  1400 دی ۱۸ در این مقاله قصد داریم تا راهنمای گام به گامی برای ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) ارائه دهیم. چنین پیشنهادی به شما کمک می کند تا نهایت استفاده را از فعالیت های بازاریابی و طرح کسب و کار خود ببرید.

در این مقاله قصد داریم تا راهنمای گام به گامی برای ایجاد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) ارائه دهیم. چنین پیشنهادی به شما کمک می کند تا نهایت استفاده را از فعالیت های بازاریابی و طرح کسب و کار خود ببرید.

با ما همراه باشید.

پیشنهاد فروش منحصر به فرد چیست؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (Unique Selling Proposition یا USP) یکی از بخش های اساسی کمپین های بازاریابی است.

در واقع این پیشنهاد، خلاصه آن چیزهایی است که باعث می شوند تا کسب و کار شما در نزد بازار هدف، ارزشمند و منحصر به فرد شود.

این پیشنهاد به این سؤال پاسخ می دهد: خدمات کسب و کار شما به چه نحوی نسبت به سایر رقبای دیگر، بهتر و مفیدتر هستند؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد یا USP می تواند شفافیت زیادی به کسب و کار شما بخشد و دلیلی که این کار را انجام می دهید را نشان دهد. در واقع این پیشنهاد می تواند کسب و کار و همچنین مهم ترین اهداف تجاری شما را در یک جمله تعریف کند.

در صورتی که بتوانید USP موفقی را ایجاد کنید، می توانید از آن به عنوان شعار شرکت خود استفاده نمایید. در واقع باید USP را در تمامی فعالیت های بازاریابی خود بگنجانید.

حال که به درک واضح تری نسبت به USP دست یافتید بیایید به بررسی مراحل ایجاد آن بپردازیم.

گام ۱: مخاطب هدف خود را تعریف کنید

پیش از آن که اقدام به بازاریابی خدمات و محصولات خود نمایید باید بدانید که قرار است چه کسانی را هدف قرار دهید. در این مرحله باید تا حد امکان، خاص باشید.

فرض کنید که یک توسعه دهنده‌ی وب با تخصص CMS هستید. در چنین حالتی به جای آن که افرادی را هدف قرار دهید که نیاز به کمک یا ساخت CMS دارند می توانید مشتری هدف خود را به عنوان صاحب کسب و کار کوچکی در نظر بگیرید که به دنبال توسعه دهنده‌ای است که با تسلط بر MODx بتواند سایتش را سفارشی سازی نماید.

گام ۲: مشکلی که حل می کنید را شرح دهید

نیاز است تا مشکل یا نیازی را که مشتریان بالقوه شما با آن رو به رو هستند و کسب و کار شما می تواند آن را حل کند را از دید مشتریان بالقوه شرح دهید.

گام ۳: بزرگ ترین مزایایی که متمایزکننده هستند را فهرست نمایید

در این مرحله باید ۳ تا ۵ مزیتی را که مشتریان در صورت استفاده از خدمات شما از آن‌ها بهره مند می شوند و نمی توانند در جای دیگری نیز به این مزایا دست یابند (یعنی چیزی که شما را از رقبای خود متمایز می کند) را فهرست نمایید.

در این مرحله باید از دید مشتریان به موضوع نگریسته و مزایا را به آن ها توضیح دهید. همچنین باید به آن ها بگویید که چرا خدمات شما باید برای آنان مهم باشد و چرا باید شما را نسبت به سایر رقبای دیگر انتخاب کنند.

گام ۴: وعده خود را مشخص کنید

تعهد دادن به مشتریان، بخش بزرگی از یک USP موفق است. می توان به جای بیان مستقیم این وعده در USP، به صورت ضمنی به آن اشاره نمایید.

قولی را که می خواهید به مشتریان خود بدهید را در این مرحله، یادداشت نمایید.

گام ۵: ادغام و دوباره کار کنید

زمانی که مراحل ۱ تا ۴ را انجام دادید، تمامی اطلاعات به دست آمده را در یک پاراگراف ترکیب نمایید. باید ایده ها و افکار تکرارشونده ای داشته باشید به همین دلیل باید بیانیه ها را ادغام کرده و آن ها را به نحوی بازنویسی نمایید که روان و منطقی به نظر برسند.

گام ۶: آن را کاهش دهید

در این مرحله نیاز است تا پاراگراف به دست آمده از گام پنجم را در یک جمله خلاصه نمایید. در واقع باید USP نهایی شما تا حد امکان خاص و ساده باشد.

برای این مرحله کمی وقت بگذارید و در طول هفته، چندین پیش نویس برای USP خود تهیه کنید تا بتوانید در نهایت به USP نهایی دست یابید.

برای انجام این کار باید ذهن آماده و دیدگاه های تازه ای داشته باشید به همین دلیل پیشنهاد می شود که این کار را در ابتدای روز و زمانی که خسته نیستید انجام دهید.

همچنین در صورتی که USP خود را برای مدت زمانی آزمایش کردید یا چیزی در کسب و کار شما تغییر کرد می توانید این تمرین را دوباره انجام دهید.