۵ راه برای بهبود سازی برنامه بازاریابی

63

۵ راه برای بهبود سازی برنامه بازاریابی

۵ راه برای بهبود سازی برنامه بازاریابی 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

در چشم‌انداز بازاریابی امروزی، شما به‌ عنوان صاحب یک تجارت و کسب‌وکار می‌دانید که داشتن یک استراتژی بازاریابی حیاتی است. با این حال، چشم اندازها به طور مداوم با تاکتیک ها و استراتژی های جدید که به طور منظم شکل می گیرند، در حال تغییر هستند. همانطور که بازاریابی تکامل می یابد، منطقی و واضح است که کسب و کار شما نیز باید تکامل یابد. یادگیری نحوه بهبود برنامه بازاریابی تنها زمانی می تواند به نفع شرکت شما باشد که به این نتیجه مهم یعنی تکامل تجارت شما برسد. در این مقاله ما دقیقاً به این خواهیم پرداخت که برنامه بازاریابی چیست و چرا مهم است و ۵ نکته که می تواند به شما در بهبود استراتژی های بازاریابی امروز کمک کند، کدام موارد هستند؟

طرح بازاریابی چیست؟

برنامه بازاریابی گزارشی است که به شما امکان می دهد استراتژی بازاریابی کسب و کار خود را برای سال، سه ماهه یا ماه آینده به وضوح تعریف کنید. یک طرح بازاریابی معمولاً شامل موارد زیر می شود:

  • شرح موقعیت فعلی شما در بازار
  • مروری بر اهداف بازاریابی و تبلیغات کسب و کار شما
  • جدول زمانی از نحوه برنامه ریزی برای اجرای استراتژی های خود
  • شرحی از بازار هدف کسب و کار شما و نیازهای خاص مشتری
  • شاخص های کلیدی عملکرد (KPIS)

چرا داشتن یک طرح بازاریابی مهم است؟

یک طرح بازاریابی به شما این امکان را می دهد که به عنوان صاحب یک تجارت و کسب و کار تصویر واضحی از مشتری ایده آل خود، اهداف تبلیغاتی خود و یک جدول زمانی برای کسب و کار خود برای اجرای استراتژی ها ایجاد کنید. به شما این امکان را می دهد تا مشتری ایده آل خود را به راحتی پیدا کنید و هدف قرار دهید و از این رو موجب کاهش هزینه ها و افزایش شانس شما برای فروش می شود.

اکنون با در نظر گرفتن این موضوع، شما را با ۵ راه برای بهبودی برنامه بازاریابی آشنا می کنیم.

۵ راه برای بهبودی برنامه بازاریابی

۱. مخاطب هدف بسازید

اولین و احتمالاً مهم ترین مرحله هر طرح بازاریابی موفق این است که دقیقاً بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ دانستن اینکه مشتری ایده آل شما به چه گروهی تعلق دارد بسیار مهم است. همچنین آنها چه علاقه ای دارند؟ چه چیزی برای آنها جذابیت دارد؟ آنها در کجا قرار دارند؟ رسانه اجتماعی مورد علاقه آنها چیست؟ همه اینها باید فاکتورهایی باشند که باید هنگام شناختن و هدف قرار دادن مخاطب خاص خود در نظر بگیرید.

زمانی که مشتری ایده آل خود را شناختید، می توانید شروع به ایجاد کمپین های هدفمند بر اساس علایق و مخاطبان خود کنید. از کلیدواژه‌هایی که آنها جستجو می‌کنند استفاده کنید و تبلیغاتی ایجاد کنید که توضیح دهد محصول یا خدمات شما چگونه مشکل مخاطب را حل می‌کند.

از رقبای خود بیاموزید، رقبای شما چه می کنند که شما انجام نمی دهید و برعکس.

۲. از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

استفاده از نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی می‌تواند راهی عالی برای ارتباط و تعامل با مخاطبان شما به شیوه‌ای حرفه‌ای باشد، از این طریق مکالمه داشته باشید، به سوالات پاسخ دهید و یک جامعه بسازید.

به روز و دقیق نگه داشتن حساب کاربری ضروری است، اگر چیزی در کسب و کار شما تغییر کرد، رسانه های اجتماعی شما نیز باید منعکس کننده آن باشند. برگزاری مسابقات منظم یکی دیگر از راه های عالی برای تعامل با مخاطبان است. خلاق باشید و جوایزی را که ممکن است مشتری ایده آل شما بخواهد ارائه دهید.

به طور منظم پست کنید و مطلب داشته باشید، این نشان می‌دهد کسب‌وکار شما چه محصولی را ارئه می دهد. سعی کنید محتوای خود را تازه، جالب و جذاب نگه دارید. این به افزایش ترافیک داده کمک می کند و کسب و کار یا برند شما را در مقابل چشمان مشتریان خود نگه می دارد!

۳. بر روی مشتریان برتر تمرکز کنید

باید به اصل قاعده ۸۰/۲۰ توجه داشت. یک توضیح سریع در تجارت، اصل این قاعده این است که ۸۰ درصد از مشتریان شما ۲۰ درصد فروش را به ارمغان می آورند، در حالی که ۲۰ درصد باقیمانده ۸۰ درصد باقی مانده فروش را به ارمغان می آورند.

بنابراین تمرکز بر سودآورترین ۲۰ درصد باید به حداکثر رساندن درآمد کلی شما از فروش کمک کند. به جای صرف زمان زیاد برای جلب رضایت همه، سعی کنید روابطی ایجاد کنید که با مشتریان برتر شما دوام بیاورد. با این حال، این به معنای غفلت از ۸۰ درصد دیگر نیست.

۴.  در جریان و به روز بمانید

بسیاری از صاحبان کسب و کار در هنگام بازاریابی با سبک تفکر منسوخ شده مواجه شده اند. متأسفانه این تکنیک های قدیمی حداقل نتایج را نشان داده اند و در واقع می توانند به برنامه بازاریابی کلی شما آسیب بزنند.

تا آنجا که به راه حل های بازاریابی دیجیتال مربوط می شود، “در جریان” ماندن در واقع یک استراتژی فوق العاده است. تحقیق در مورد گزینه های مختلف می تواند شما را در معرض ایده های جدیدی قرار دهد که می تواند کمپین شما را از کهنه شدن و کنار گذاشته شدن نجات دهد.

۵.  تسلیم نشوید و باوری قوی داشته باشید

تلاشی محکم با هدف بلند مدت متمرکز تنها راه رو به جلو است. موفقیت های عظیم معمولاً یک شبه اتفاق نمی افتد. دیدن نتایج ملموس به زمان نیاز دارد، بنابراین به پیشروی ادامه دهید و از باور داشتن دست نکشید!

یک برنامه منظم داشته باشید، محتوای با کیفیت به صورت منظم پست کنید و مهمتر از همه با مشتریان خود تعامل داشته باشید. ناامید نشوید اگر یک استراتژی جواب نداد، بدانید آزمون و خطا بخش بزرگی از هر موفقیت است. انجام اقدامات مناسب برای تصحیح این خطاها، شما را از انجام یک اشتباه مجدد جلوگیری می کند.

نکته:  امروزه قبل از اینکه مردم چیزی بخرند، به نظرات در مورد آن نگاه می کنند. آن‌ها می‌خواهند بدانند محصولی که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند ارزش دارد یا خیر، به صورت ساده تر آنها می خواهند بدانند که آیا آنچه کسب و کار شما ارائه می دهد بهتر از چیزی است که رقبای شما ارائه می دهند.

نکته این است که از مشتریانی که قبلاً از کسب و کار شما خرید کرده اند، بخواهید نظر خود را برای شما ارسال کنند.

نظرات و بازخوردها را در چندین مکان قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که مشتریان احتمالی شما فرصتی عالی برای دیدن آنها دارند.

هر کجا که ممکن است، گوگل، فیس بوک وب سایت خود را تضمین می کند که شما نظرات عالی را به دست می آورید، این در حالی است که به شیوه ای مثبت به نظرات منفی احتمالی پاسخ دهید.

نتیجه گیری: ۵ راه برای بهبود سازی برنامه بازاریابی

در چشم انداز بازاریابی امروزی که همیشه در حال تحول است، داشتن یک برنامه بازاریابی که برای کسب و کار یا برند شما کار می کند، یک عامل مهم و فزاینده است. تشخیص اینکه چه کسی مخاطب هدف یا مشتری ایده‌آل شماست، در حالی که اهداف و مقیاس‌های زمانی مشخص برای دستیابی به آنها را تعیین می‌کنید، باید به کسب و کار شما در بهبود برنامه بازاریابی کمک کند.