۳۰ نکته برای فروش سریع‌تر محصولات

30 نکته برای فروش سریع‌تر محصولات

۳۰ نکته برای فروش سریع‌تر محصولات

۳۰ نکته برای فروش سریع‌تر محصولات 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

۳۰ tips to sell your products faster

به عنوان صاحب کسب و کار، عرضه‌ی محصولات به بازار می‌تواند مانند یک سفر دور و دراز باشد. این موضوع زمانی سخت‌تر می‌شود که بخواهید آن محصولات در مدت زمان خاصی فروخته شوند. در این مقاله ۳۰ شیوه برای فروش سریع‌تر محصولات خود را به شما معرفی خواهیم کرد.

با ما همراه باشید!

تبلیغات

برای هرکسی که کسب و کاری را اداره می‌کند یا در حال برنامه ریزی برای راه‌اندازی آن است، جای تعجب نیست که یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌تواند برای فروش سریعتر محصولات خود انجام دهد، انجام تبلیغات می‌باشد. اگر از تبلیغات استفاده نکنید هیچکسی از محصول شما مطلع نمی‌شود، بنابراین انجام این کار، بخش مهمی از هر کسب و کاری است.

۱. نیچ مارکتینگ

اگر هدف شما آن است که به فروشگاه بزرگی مانند Target یا Costco تبدیل شوید و هنوز یک کسب و کار کوچک یا حتی متوسط ​​هستید، توصیه می‌شود زمانی که در حال تبلیغ خود هستید بر مخاطبان خاصی تمرکز نمایید. ابتدا باید بفهمید که جایگاه شما چیست، سپس بر توسعه‌ی تبلیغاتی کار کنید که به طور خاص آن جایگاه را از طریق انواع استراتژی‌های بازاریابی، هدف قرار دهد.

۲. ‌تبلیغات تلویزیونی و رادیویی

تنها در صورتی باید این نوع تبلیغات را انجام دهید که مطمئن شده‌باشید که  اکثرمخاطبان هدف شما تلویزیون تماشا می‌کنند یا به رادیو گوش می‌دهند. اگر نه، نوع دیگری از تبلیغات را امتحان کنید که به جایگاه هدف شما مرتبط‌تر باشد. اگر تصمیم دارید که تبلیغ تلویزیونی یا رادیویی بسازید، باید شرکت بازاریابی محلی‌ای را استخدام کنید که تجربه‌ی ایجاد تبلیغات متناسب با بودجه شما را دارا است. این نکته را به یاد داشته باشید که کیفیت تصویر و صدا به اندازه‌ی خود تبلیغات اهمیت دارد.

۳. تبلیغات پرداخت به ازای کلیک

این شیوه یکی از مقرون به صرفه‌ترین گزینه‌های موجود است، زیرا شما به ازای هر بار که کاربری بر تبلیغات شما کلیک می‌کند باید هزینه‌ای پرداخت کنید. می‌توانید برای انجام این کار از Google Ads استفاده کنید تا به تبلیغات خود کمک کنید تا در مقابل مخاطبان مناسب قرار گیرد. استفاده از Google Ads راه خلاقانه‌ای برای تبلیغات آنلاین می‌باشد و همچنین شما را به مخاطبان هدف می‌رساند.

۴. تبلیغات رسانه‌های اجتماعی

این شیوه، یکی از بهترین گزینه‌های تبلیغاتی است که کسب و کارها می‌توانند از آن استفاده کنند. در ابتدا بر ۲ یا ۳ پلتفرم رسانه اجتماعی که در آن پست می‌نویسید تمرکز نماید اما سپس با رشد کسب و کار خود، باید از پلتفرم‌های دیگر نیز استفاده کنید. در هنگام نوشتن و طراحی پست باید از این موضوع مطمئن شوید که از عکس‌های باکیفیت و هشتگ‌های مرتبط استفاده می‌کنید تا بتوانند به افراد بیشتری دسترسی پیدا نمایید.

همچنین، به یاد داشته باشید که پاسخ کامنت‌ها را بدهید و با فالوورها تعامل داشته باشید زیرا این کار باعث می‌شود تا آن‌ها متوجه شوند که برای شما مهم هستند. می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی، صدای برند خود را توسعه دهید، بنابراین پیش از پست کردن و ریپلای زدن، مطمئن شوید که برای این صدا برنامه‌ریزی کرده‌اید.

۵. تبلیغات موتورهای جستجو

می‌توانید تجارت و محصولات خود را از طریق موتورهای جستجو نیز تبلیغ کنید. زمانی که تصمیم گرفتید این کار را انجام دهید باید در ابتدا تمام اطلاعاتی را که می‌توانند باعث شوند تا تبلیغات شما در جایی قرار گیرند که احتمال آن که مخاطبان هدف شما با آن‌ها برخورد کنند بیشتر باشند، گردآوری شوند. در مرحله‌ی بعد، مطمئن شوید که تبلیغ شما چند گزینه برای کلیک کردن داشته باشد. اگر تبلیغات جستجوی شما دارای چندین گزینه برای کلیک کردن باشتد، شانس کلیک روی یک لینک را تا حد زیادی افزایش خواهید داد.

۶. تبلیغات ایمیل

این تبلیغات می‌تواند هم مناسب مشتریان فعلی و هم مناسب کسانی باشد که از کسب و کار شما بی‌اطلاع هستند. به کسانی که از قبل کسب و کار شما را می‌شناسند، تخفیفاتی ارائه دهید و وفاداری مشتریان خود را ارتقا دهید. همچنین می‌توانید به منظور تبلیغ محصولات جدید خود و یا تخفیفاتی که در حال حاضر وجود دارند، به افراد مختلف ایمیل دهید.

۷. کمپین‌های تبلیغاتی منسجم

مهم نیست که از چه روش‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنید یا در چند مکان مختلف تبلیغ می‌کنید شما باید از این موضوع مطمئن شوید که تمامی تبلیغات شما منسجم هستند. زمانی که شخصی، تبلیغی را در یک مکان می‌بیند و سپس تبلیغ کاملاً متفاوتی برای همان محصول را در مکان دیگری می‌بیند، احتمالا نسبت به شما بدگمان خواهد شد. این اتفاق باعث می‌شود تا احتمال بازدید از وبسایت یا کسب و کار شما کاهش یابد.

۸. میزبانی رویدادها

رویدادها، چه به صورت حضوری و چه مجازی، تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای برای ملاقات با بسیاری از مشتریان و حامیان شما ارائه می‌دهند. این رویدادها می‌توانند منجر به یادگیری بسیاری از مشتریان جدید و علاقه‌مند شدن آن به محصولات شما شوند. استخدام متخصص روابط عمومی را در نظر داشته باشید چرا که این متخصص می‌تواند به راه‌اندازی و اجرای رویداد‌ها به شما کمک کند تا بتوانید حداکثر میزان اثربخشی را مشاهده نمایید.

‌‌

ارتباط با مشتری

۹. مشتری خود را بشناسید

مهمترین کاری که یک کسب و کار باید انجام دهد آن این است که نشان دهد به مشتریان خود اهمیت می‌دهد. آشنایی با آن‌ها شیوه‌ی فوق‌العاده‌ای برای بازگرداندن آن‌ها در آینده می‌باشد. نشان دهید که به آن‌ها اهمیت می‌دهید و واقعاً می‌خواهید به هر نحوی به آن‌ها کمک نمایید. حال آن‌ها را (چه از نظر حرفه ای و چه شخصی) بپرسید و آن چه را که می‌گویند به خاطر بسپارید تا بتوانید دفعه‌ی بعدی که آن‌ها را ملاقات می‌کنید، آن موارد را بررسی کنید.

۱۰. صمیمی‌باشید

دوستی با مشتریان مانند شناخت، باعث تشویق آن‌ها به بازگشت مجدد در آینده و همچنین صحبت درباره‌ی آن با دیگران می‌شود. هر دوی این موارد بسیار مهم خواهند بود زیرا شیوه‌های رایگانی برای حفظ و به دست آوردن مشتریان هستند. در مکالمات خود صادق باشید. همچنین با مشتریان خود گشاده‌رو باشید تا بتوانید در آن‌ها نسبت به خود، اعتماد ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود تا آن‌ها نیز با شما گشاده‌رو و راحت باشند.

۱۱. روابط را حفظ کنید

هنگامی‌که با مشتریان خود ارتباط برقرار کردید، باید بتوانید آن را حفظ کنید. آنچه را که ذکر کردند به خاطر بسپارید و در بازدیدهای بعدی درباره‌ی آن بپرسید. به یاد داشته باشید که یکی از بهترین شعارهایی که کسب و کار شما می‌تواند داشته باشد، این جمله است: «یک بار مشتری شدن برابر است با مشتری دائمی شدن».

۱۲. تجربه‌ی شخصی‌سازی شده

اگر کسب و کار شما فقط به صورت آنلاین است، می‌توانید از طریق یک تجربه‌ی سفارشی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. راهی ایجاد کنید که مشتریان بتوانند از طریق آن وارد سیستم شوند؛ می‌توانید از سایت بخواهید مواردی مانند «خوش برگشتید و…» بگوید و همچنین توصیه‌هایی بر اساس خریدهای گذشته‌ی مشتریان، به آن‌ها ارائه دهد. همچنین می‌توانید اطلاعات تماس کاربران را به منظور اطلاع‌رسانی درباره‌ی فروش‌های بعدی و خریدهای انجام‌شده، دریافت کنید.

۱۳. تکنیک Giveaway

همه، چیزهای رایگان را دوست دارند، پس اگر هدایایی ارائه دهید می‌توانید کاری کنید تا مردم نظر مثبتی درباره‌ی کسب و کار و محصولات شما به دست آورند. همچنین می‌توانید برای این هدایا شرطی داشته باشید (مثلا ثبت‌نام در سایت). در واقع شما با انجام این کار، تجربه‌ای شخصی برای مشتریان ایجاد نموده‌اید و همزمان در آینده راهی برای تبلیغ کسب و کار خود به این افراد خواهید داشت.

۱۴. ضمانت برگشت پول

گاهی اوقات مشتریان ترجیح می‌دهند کالاها را خریداری نکنند چرا که از کیفیت آن مطمئن نیستند. بنابراین، برای به تشویق خرید و افزایش احتمال تبدیل مشتری در آینده، ارائه ضمانت بازگشت پول می‌تواند کمک به سزایی به شما نماید. به یاد داشته باشید که به هر میزانی که بتوانید ریسک خرید را کاهش دهید، احتمال خرید مشتریان نیز بیشتر خواهد شد.

۱۵. استفاده‌ی رایگان به مدت زمان محدود

استفاده‌ی رایگان به مدت زمان محدود، مشابه هدایا و ضمانت‌های بازگشت وجه می‌باشد و به مشتریان شما امکان می‌دهد تا محصول را ببینند و از آن استفاده کنند و بفهمند که آیا می‌خواهند واقعا آن را بخرند یا خیر. نمونه‌ها و محصولات آزمایشی واقع در فروشگاه شیوه‌ی مناسب دیگری برای حذف عوامل خطری است که ممکن است مشتریان شما احساس کنند. شما می‌توانید با انجام این کار، احتمال خرید آن‌ها را افزایش دهید.

۱۶. ارتقای فروش داخلی

ارتقای فروش داخلی، روش دیگری است که می‌تواند باعث شود تا مشتریانی که یک بار از شما خریداری کرده‌اند به مشتریان ثابت تبدیل شوند. وقتی که به کسانی که قبلاً از کسب و کار شما خرید کرده یا در آن ثبت‌نام نموده‌اند تخفیفی ارائه می‌دهید، احساس می‌کنند مورد توجه شما قرار گرفته‌اند و احتمالا در آینده به شما مراجعه خواهند کرد. ارسال ایمیل‌های یادآوری فروش که دارای کدهای تخفیف هستند، روش مناسبی برای ارائه‌ی فروش داخلی است. این کار باعث می‌شود تا مشتریان تشویق شوند که در آینده از شما خرید کنند.

سایت اینترنتی

۱۷. یکی داشته باشید!

ما در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم و اگر کسب و کاری دارید و هنوز وبسایت برای آن ایجاد نکرده‌اید، به احتمال زیاد رشد نخواهید کرد. داشتن وبسایت (حتی با طراحی ضعیف) باعث می‌شود تا تقریبا کل کشور (یا در مقیاس وسیع‌تر، کل جهان) به عنوان مشتریان بالقوه شما شناخته شوند. با این حال، آن کسب و کارهایی که امیدوارند محصولات خود را به فروش برسانند و رشد کنند، راه‌اندازی وبسایتی که دارای طراحی خوب و Easy to use (کاربرد آسان) است، بسیار مهم می‌باشد.

۱۸. بهینه سازی موتورهای جستجو

برای آن که کسب و کار شما پیدا شود، باید حداقل در صفحه اول نتایج جستجو باشید و هر چه بالاتر باشید، احتمال پیدا شدن شما نیز بیشتر خواهد شد. معمولا به ندرت از صفحه‌ی دوم SERP بازدید می‌شود بنابراین اگر وبسایت شما در آنجا باشد، احتمالا پیدا نخواهید شد. سایت خود را طوری طراحی و راه‌اندازی کنید که گوگل شما را جلوتر از رقبایتان نشان دهد و جریان مشتریان بالقوه را افزایش دهد.

۱۹. دارایی با کیفیت داشته باشید

اگر دارایی‌های (ویدیوها، تصاویر یا نمودارها) وبسایت شما خوب به نظر نمی‌رسند، کاربری در سایت شما باقی نخواهد ماند. از این موضوع اطمینان حاصل کنید که در هنگام ایجاد دارایی، آن را با بالاترین سطح کیفیت، طراحی می‌کنید تا مشتریان شما رانده نشوند.

۲۰. Mobile Friendly

جستجوهای موبایل، جستجوی رایانه‌ها را تحت الشعاع خود قرار داده‌اند، بنابراین اگر استفاده از وبسایت شما برای کاربران تلفن همراه دشوار است، مشتریان بالقوه را به رقبای خود خواهید باخت. هنگامی‌که رشد کردید، اپلیکیشنی بسازید که کار کردن با آن برای مشتریان آسان باشد و همچنین راهی برای افراد ایجاد کند که کسب و کار شما را بیابند.

۲۱. نمایش بازخورد مشتری

یکی از شیوه‌های مناسب برای تبلیغ محصول خود، بررسی واقعی آن‌ها است. به مشتریان خود گوش دهید و نظرات منفی را به شیوه‌ای دوستانه بهبود بخشید و به آن‌ها رسیدگی نمایید. اگر از این نظرات را تبلیغ استفاده کنید، تا حدودی به کاهش احساس خطری که مشتریان در خرید یک محصول دارند کمک خواهید کرد چرا که در این صورت آن‌ها متوجه می‌شوند که دیگران از آن محصول لذت برده‌اند.

۲۲. به سوالات محصول پاسخ دهید

تصور نکنید که وقتی فردی وارد وبسایت شما می‌شود، در زمینه‌ای که ارائه می‌دهید متخصص است. مطمئن شوید که توضیحات خوبی دارید و سعی کنید از قبل، به هر سؤالی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید، پاسخ داده باشید. همچنین راهی برای پرسیدن سؤالات ارائه دهید تا بتوانید همان کمکی را که آن‌ها شخصا می‌خواهند را ارائه دهید.

۲۳. حضور داشته باشید

نه تنها در وبسایت خود، بلکه در رسانه‌های اجتماعی نیز باید دائما حضور داشته باشید. وقتی کسی سؤالی درباره‌ی محصول می‌پرسد، سریع به او پاسخ دهید. پاسخ دادن یا ندادن شما، تفاوت میان مشتری کسب‌شده یا از دست رفته را رقم می‌زند. با فالوورهای رسانه‌های اجتماعی خود تعامل داشته باشید چرا که این موضوع به ایجاد جامعه‌ی خوب برای کسب و کار شما کمک می‌کند.

۲۴. گزینه‌های پرداخت متنوعی را ارائه دهید

هر چه گزینه‌های پرداخت بیشتری به مشتریان ارائه دهید، احتمال خرید آن‌ها از شما افزایش خواهد یافت. گزینه‌های خود را بسیار متنوع کنید: از پول نقد و چک گرفته تا پرداخت بدون تماس از طریق اپل واچ و تلفن‌ها. در صورتی که چنین گزینه‌هایی را ارائه دهید، هرکسی که وارد فروشگاه شما می‌شود می‌تواند با شما تجارت کند و شما مجبور نخواهید بود خریدی را به علت در دسترس نبودن شیوه‌ی پرداختی مد نظر مشتری، کنسل کنید.

۲۵. گزینه‌های قیمت‌گذاری طبقه‌ای

ارائه‌ی مجموعه‌ای از گزینه‌های قیمت‌گذاری طبقه‌ای، تکنیکی است که در کسب و کارهای مختلف، عملکرد موفقیت‌آمیزی را از خود بر جای گذاشته‌است. معمولا گزینه‌ی میانی انتخاب می‌شود، اما هدف شما نیز همان قیمت است زیرا این گزینه، قیمت “معمولی” محصول شما را نشان می‌دهد و زمانی که شخصی، گزینه‌ی گران‌تر را انتخاب می‌کند، سود شما نیز بیشتر می‌شود.

سایر نکات

۲۶. درباره‌ی رقابت بیاموزید

“دانستن، نیمی از نبرد است.”

این جمله‌ی معروف به همان اندازه که برای جنگ صدق می‌کند در تجارت نیز کاربرد دارد. هرچه بیشتر در مورد رقابت بدانید، بیشتر می‌توانید یاد بگیرید و از آن اطلاعات، برای کمک به کسب و کار خود استفاده کنید. یاد بگیرید چه چیزی توانسته‌است در فروشگاه‌های مشابه  شما به خوبی کار می‌کند و سپس از آن استفاده کنید. همچنین باید بفهمید که چه چیزی نتوانسته‌است عملکرد خوبی در آن فروشگاه‌ها داشته باشد. این کار به شما کمک می‌کند تا عملکرد فروشگاه خود را به سرعت و با صرف هزینه‌ی کم‌تر، بهبود بخشید.

۲۷. استراتژی فروش قدرتمندی ایجاد کنید

اگر استراتژی فروش قدرتمندی ایجاد نموده و از آن پیروی کنید، احتمالا تعداد فروش‌های خود را افزایش خواهید داد. در همین راستا نیاز است تا ۴P استراتژی فروش را به خاطر بسپارید: محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان (Place) و ترویج (Promotion). تمامی جنبه‌های محصول خود را ارزیابی کنید، قیمت‌های خود و رقبا را در نظر بگیرید، بهترین مکان را در کسب و کار به آن‌ها اختصاص دهید و برای ترویج آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

۲۸. بسته‌ها، معاملات یا دسته‌ها را پیشنهاد دهید

اگر بسته یا معامله ویژه‌ای به مشتری پیشنهاد شود، احتمال خرید آن بیشتر است. همانطور که Costco غذا و سایر اقلام را به صورت عمده ارائه می‌دهد، مطمئن شوید که کسب و کار شما دارای چند معامله‌ی انبوه برای مشتریانی است که همواره به دنبال آن‌ها بوده‌اند. به علاوه، این پیشنهادها می‌توانند به عنوان معامله‌ی ترویجی که شما آن‌ها را تبلیغ می‌کنید نیز مورد استفاده قرار گیرند.

۲۹. با سایر کسب و کارهای دیگر شراکت داشته باشید

یکی دیگر از راه‌های مناسب برای رشد کسب و کار خود، شراکت با کسب و کارهای دیگر است. در واقع شما با حمایت از کسب و کار خود در جلوی مشتریان و توصیه‌ی متقابل، به رشد کسب و کار یکدیگر کمک خواهید کرد. در صورتی که این کار را انجام دهید می‌توانید معاملات و بسته‌های منحصر به فردی را ارائه دهید که مشتریان نمی‌توانند آن‌ها را در هیچ جای دیگری بیابند.

۳۰. ‌همه چیز حول مشتری قرار دارد

تنها راهی که کسب و کار شما می‌تواند از طریق آن رشد کرده و محصولات بیشتری به فروش برساند، داشتن مشتریان بیشتر است. مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید آن است که مشتریانی که دارید را حفظ نموده، رشد کنید و بیشتر بفروشید. اطمینان حاصل کنید که رفتار دوستانه‌ای دارید و با مشتریان خود ارتباط خوبی برقرار می‌کنید تا آن‌ها نیز مشتاق شوند که دوباره برگردند و از کسب و کار شما خرید نمایند.