۱۶ برند که مسئولیت اجتماعی شرکت را با موفقیت انجام می دهند

16 برند که مسئولیت اجتماعی شرکت را با موفقیت انجام می دهند

 ۱۶ برند که مسئولیت اجتماعی شرکت را با موفقیت انجام می دهند

 ۱۶ برند که مسئولیت اجتماعی شرکت را با موفقیت انجام می دهند 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

 ۱۶ برند که مسئولیت اجتماعی شرکت را با موفقیت انجام می دهند

مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) ، به کسب و کارهای بزرگ و کوچک اجازه می دهد تا تغییرات مثبت را اعمال کنند. زمانی که شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند کاری را که نه تنها برای سود نهایی‌شان، بلکه برای ایجاد اعتماد مشتری انجام دهند بکار گرفته می شود. هر چه شرکت مسئولیت اجتماعی بیشتری داشته باشد، جامعه و مصرف کنندگان آن حمایت بیشتری از آن می کنند.

مسئولیت اجتماعی شرکتی با توجه به مسائلی سعی به جلب اعتماد مشتری می کند، آگاهی را افزایش می دهد و تغییرات اجتماعی را تشویق می کند. اگرچه هزاران شرکت وجود دارند که نقش خود را انجام می دهند، تلاش های شرکت های بزرگ جهانی نتایج گسترده ای دارد که می تواند بر مسائل جهانی، از گرسنگی و سلامت گرفته تا گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی تأثیر بگذارد.

در ادامه نمونه هایی از چگونگی انجام موفقیت آمیز CSR توسط برخی از برندهای بزرگ را مشاهده می کنید.

نمونه هایی از مسئولیت اجتماعی شرکت در عمل:

مسئولیت اجتماعی شرکتی به اشکال مختلف ظاهر می شود. حتی کوچکترین شرکت نیز می تواند با کمک مالی ساده ، بر تغییرات اجتماعی تأثیر بگذارد. برخی از رایج ترین نمونه های CSR عبارتند از:

  • کاهش ردپای کربن
  • بهبود سیاست های کار
  • مشارکت در تجارت منصفانه
  • تنوع، برابری و شمول
  • اهدای جهانی خیریه
  • خدمات اجتماعی و داوطلبانه
  • سیاست های شرکتی که به نفع محیط زیست است
  • سرمایه گذاری های اجتماعی و زیست محیطی آگاهانه

نسل هزاره می خواهند مسئولیت اجتماعی شرکتی بیشتری ببینند:

 برای نسل هزاره ها و نسل Z، شرکت های مسئولیت پذیر اجتماعی مهم تر هستند. آنها معتقدند شرکت ها باید در بهبود جامعه سرمایه گذاری کنند و به دنبال راه حل هایی باشند که به این پیشرفت ها کمک کند.

شرکت ها باید نحوه تلاش خود برای ایجاد تاثیر مثبت بر جهان را به اشتراک بگذارند تا مردم بتوانند ابتکارات اجتماعی آنها را ببینند. نمایش تلاش‌ها کلیدی است، بنابراین مهم است که یاد بگیرید چگونه برای هزاره‌ها بازاریابی کنید، زیرا این تلاش‌ها بر انتخاب‌هایی که به‌عنوان مصرف‌کننده انجام می‌دهند تأثیر می‌گذارد.

هزاره ها همچنین دوست دارند در طرح هایی مانند کار داوطلبانه یا اهدای کمک های مالی شرکت کنند. هرچه شرکت‌های بیشتری شروع به دیدن تأثیر تلاش‌های آگاهانه اجتماعی و زیست‌محیطی آن‌ها بر ادراک مصرف‌کننده می‌کنند، شانس بیشتری برای پیشرفتشان وجود خواهد داشت.

تغییر روند مسئولیت اجتماعی شرکت:

فعالیت هزاره‌ها و در واقع همه نسل‌ها نیز بر روند تغییر در CSR تأثیر خواهد گذاشت. می‌توانید انتظار داشته باشید که به لطف جنبش #metoo، شرکت‌ها همچنان به موضع عمومی علیه آزار و اذیت و تبعیض در محل کار ادامه دهند. تنوع در محیط کار نیز همچنان به گسترش خواهد رسید تا مردم از هر نژاد، جنسیت، فرهنگ، معلولیت و گرایش های جنسی را در بر بگیرد. بسیاری از برندها در حال پرطرفدارتر شدن هستند و حمایت خود را از موضوعات مهم اجتماعی در رسانه های اجتماعی به شدت نشان می دهند.

شرکت‌ها همچنین صدای خود را پیدا خواهند کرد تا علیه بی‌عدالتی اجتماعی و تغییرات سیاستی که تأثیر منفی بر محیط‌زیست دارد، صحبت کنند. حتی سیاست‌های محافظت از حریم خصوصی داده‌ها در یک محیط دائماً در حال تغییر می‌تواند به بخشی از روندهای CSR تبدیل شود، زیرا اطلاعات شخصی را تهدید می‌کند

 1 . نوآوری: جانسون

یک نمونه عالی از CSR در خط مقدم، پیشگام بزرگ داروسازی، جانسون است. آنها برای سه دهه بر کاهش تأثیر خود بر روی سیاره تمرکز کرده اند. ابتکارات آنها از استفاده از نیروی باد گرفته تا تامین آب سالم برای جوامع در سراسر جهان است. خرید آنها از یک تامین کننده انرژی خصوصی در تگزاس به شرکت اجازه داد تا آلودگی را کاهش دهد و در عین حال جایگزینی اقتصادی و تجدیدپذیر برای برق ارائه دهد. این شرکت به جستجوی گزینه های انرژی تجدیدپذیر با هدف تامین ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیاز خود از منابع تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۵ ادامه می دهد.

 2 . گوگل

گوگل نه تنها به خاطر ابتکارات سازگار با محیط زیست، بلکه به دلیل وجود مدیرعامل صریح خود نیز مورد اعتماد است. او در برابر مسائل اجتماعی از جمله اظهارات ضد مسلمانان رئیس جمهور دونالد ترامپ می ایستد. گوگل همچنین بالاترین امتیاز CSR 2018 موسسه Reputation را تا حدی به دلیل استفاده از مراکز داده ۵۰٪ کمتر از سایرین در جهان به دست آورد. آنها همچنین بیش از یک میلیارد دلار به پروژه های انرژی تجدیدپذیر متعهد شده اند و سایر مشاغل را قادر می سازند تا اثرات زیست محیطی خود را از طریق خدماتی مانند Gmail کاهش دهند.

۳. کوکاکولا

به عنوان یک برند، کوکاکولا تمرکز زیادی بر پایداری دارد. حوزه های کلیدی عبارتند از آب و هوا، بسته بندی و کشاورزی همراه با نظارت بر آب و کیفیت محصول. پیام آنها “دنیایی بدون زباله” است، با هدف جمع آوری و بازیافت هر بطری، بسته بندی آنها ۱۰۰٪ قابل بازیافت و جایگزینی است. آنها قصد دارند تا سال ۲۰۳۰، ردپای کربن خود را تا ۲۵ درصد کاهش دهند.

۴ . شرکت فورد موتور

فورد برنامه های بزرگی در حوزه مسئولیت اجتماعی دارد. ماموریت آنها “ساختن جهانی بهتر است، جایی که همه آزادانه حرکت کنند و رویاهای خود را دنبال کنند”. آنها سرمایه گذاری در برق رسانی را به ۲۲ میلیارد دلار (از ۱۱ میلیارد دلار اولیه) افزایش داده اند.

باب هالیکراس، معاون ارشد فورد، مدیر ارشد پایداری، محیط‌زیست و ایمنی گفت: «ما به بی‌طرفی کربن متعهد هستیم». «این کار برای مشتریان ما، سیاره زمین و فورد درست است. نود و پنج درصد از انتشار کربن امروز ما از وسایل نقلیه، عملیات و تامین کنندگان ما ناشی می شود و ما با فوریت و خوش بینی در حال مقابله با هر سه حوزه هستیم.

جالب اینجاست که این شرکت بر حقوق صاحبان سهام نیز تمرکز کرده است. آنها در حال انجام ممیزی، برابری و شمول هستند و در عین حال نسبت حقوق و دستمزد جهانی (شامل جنسیت) را برای یکسان سازی زمین بازی برای همه کارمندان معرفی می کنند.

۵  و ۶ .  نتفلیکس و اسپاتیفای

از منظر اجتماعی، شرکت هایی مانند نتفلیکس و اسپاتیفای مزایایی را برای حمایت از کارمندان و خانواده های خود ارائه می دهند.

نتفلیکس ۵۲ هفته مرخصی والدین با حقوق را به والدینی که حتی فرزندشان متولد نشده اند (که شامل فرزندان خوانده می شود) ارائه می دهد. این را می توان در هر زمانی انجام داد، چه سال اول زندگی کودک باشد و چه در زمان دیگری که متناسب با نیازهای او باشد. این در مقایسه با میانگین ۱۸ هفته در سایر شرکت های بزرگ فناوری است.

اسپاتفای برنامه مشابهی را ارائه می دهد، اگرچه برای مدت کوتاه ترکه شامل ۲۴ هفته مرخصی با حقوق می شود. این شرکت معتقد است راه اندازی این ابتکار منجر به افزایش تقاضاهای شغلی خارجی شده است.

وقتی صحبت از دلایل اجتماعی به میان می‌آید، نتفلیکس و اسپاتیفای از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خود برای نشان دادن حمایت از جنبش‌هایی مانند ماه غرور، پایداری زیست‌محیطی، و زندگی سیاه‌پوستان مهم است استفاده می‌کنند. نتفلیکس نمونه ای از نحوه هدف قرار دادن و جذابیت مخاطبان خاص و اقلیت را از طریق رسانه های اجتماعی هوشمندانه ارائه می دهد.

۷. فایزر

هنگامی که فاجعه رخ می دهد، کمک های اضطراری در مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است. برای کمک به این شرایط، فایزر رویکردی سه جانبه دارد. از جمله کمک های مالی، امدادی و راه حل های دسترسی به محصول.

پس از طوفان متیو و بحران جهانی پناهندگان در اروپا و خاورمیانه، کمک های مالی به کشورهایی مانند هائیتی ارائه شده است. این پول با همکاری سازمان های غیردولتی برای دستیابی هر چه بیشتر مردم فراهم می شود.

در طول همه‌گیری کووید-۱۹، از طریق برنامه کمک‌های مالی جهانی پزشکی، فایزر ۵ میلیون دلار برای کمک به بهبود شناخت، تشخیص، درمان و مدیریت بیماران فراهم کرد. علاوه بر این، کمک‌های بلاعوض در اختیار کلینیک‌ها، مراکز پزشکی و بیمارستان‌ها قرار گرفت تا مدیریت و نتیجه بیماران COVID-19 را بهبود بخشد.

۸ . ولز فارگو

ولز فارگو هر ساله تا ۱.۵ درصد از درآمد خود را به بیش از ۱۴۵۰۰ موسسه غیرانتفاعی از طریق امور بشردوستانه مانند بانک های مواد غذایی و انکوباتورها (علوم گیاهی و انرژی های تجدیدپذیر) به امور خیریه اهدا می کند تا سرعت بازار را برای استارت آپ ها افزایش دهد.

در پاسخ به همه‌گیری COVID-19، این شرکت ۶.۲۵ میلیون دلار برای حمایت از واکنش داخلی و جهانی اهدا کرد. این شامل ۱ میلیون دلار برای بنیاد CDC، ۲۵۰۰۰۰ دلار به سپاه بین المللی پزشکی در ۳۰ کشور، و ۵ میلیون دلار برای تلاش در سطح محلی برای رفع نیازهای جامعه است.

۹. تامز

ماموریت TOMS اهدای یک جفت کفش به ازای هر جفتی است که می فروشد و منجر به اهدای بیش از ۱۰۰ میلیون جفت کفش به کودکان نیازمند شده است. این سود برای کمک به افراد کم بینا از طریق ارائه عینک های طبی و درمان های پزشکی، تامین آب آشامیدنی “ایمن” و ایجاد مشاغل در کشورهای در حال توسعه برای ایجاد شغل استفاده شده است.

از آنجایی که این شرکت به دلیل ایجاد وابستگی به کفش های رایگان و سقوط صنایع محلی کفش سازی مورد انتقاد سازمان های غیردولتی قرار گرفت، TOMS استراتژی خود را مجددا ارزیابی کرده است. این شرکت به جای تمرکز بر روی کفش های رایگان، اکنون یک سوم سود خود را به کمپین های مردمی اهدا می کند. این شامل صندوق اهدای COVID-19 و کمپین های عدالت نژادی مانند زندگی سیاه پوستان مهم است.

ما آموختیم که دادن کفش، بینایی و آب سالم برای بیش از یک دهه شروعی شگفت‌انگیز بود. اما، تصمیم به اعطای کمک های بلاعوض به جای آن، جامعه ما را قادر می سازد تا کارهای بیشتری انجام دهد. به جای دادن کفش، ۱⁄۳ از سود خود را می دهیم. به عبارت دیگر، ۱ دلار به ازای هر ۳ دلاری که به دست می آوریم. گزارش TOMS Impact 2019-2020.

۱۰. بوش

بوش اهداف بلندپروازانه ای را برای حفاظت از محیط زیست با هدف کاهش ردپای اکولوژیکی خود از طریق اقدامات آب و هوایی، استفاده از آب و اقتصاد دایره ای تعیین کرده است.

به نظر می رسد این جاه طلبی راه را برای سایر شرکت های جهانی هموار کرده است این شرکت اکنون می‌خواهد بر کاهش انتشار آلاینده‌های بالادستی (کالاها و خدمات خریداری‌شده) و پایین‌دستی (استفاده از محصول) تا ۱۵ درصد تمرکز کند.

پس از دستیابی به اهداف اولیه خود برای محدوده ۱ و ۲، اکنون در حال مقابله با انتشارات محدوده ۳ با همان درجه سختگیری هستیم .

۱۱ . جنرال الکتریک

بیش از یک دهه از زمانی که جنرال الکتریک Ecomagination را راه اندازی کرد و ، استراتژی تجاری تجدیدپذیر خود با ماموریت دو برابر کردن فناوری پاک و ایجاد درآمد ۲۰ میلیارد دلاری از محصولات سبز، می گذرد.

به عنوان بخشی از «چالش Ecomagination» که سال گذشته راه اندازی شد، جنرال الکتریک به پنج نفر برای توسعه نوآوری های خود مانند توربین بادی، کنتور آب هوشمند، زیرساخت شبکه ایمن سایبری، و فناوری اتصال کوتاه و قطع، جایزه ۱۰۰۰۰۰ دلاری به پنج نفر اهدا کرد.

۱۲. استارباکس

با توجه به نحوه استخدام، استارباکس می خواست نیروی کار خود را متنوع کند و فرصت هایی را برای گروه های خاص فراهم کند. این کشور متعهد شده است که تا سال ۲۰۲۵ ، ۲۵۰۰۰ کهنه سرباز و همسر ارتش ایالات متحده را به عنوان بخشی از تلاش های مسئولیت اجتماعی خود استخدام کند. زودتر از موعد مقرر، این شرکت شش سال زودتر به این نقطه عطف رسید و اکنون سالانه ۵۰۰۰ همسر کهنه سرباز و نظامی استخدام می کند.

در اقدامی دیگر برای مقابله با برابری نژادی و اجتماعی، استارباکس یک برنامه راهنمایی را برای سیاه پوستان، و رنگین پوستان (BIPOC) به رهبران ارشد و سرمایه گذاری در مشارکت ها اعلام کرد. این زنجیره همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، BIPOC را ۳۰ درصد در نقش های شرکتی و ۴۰ درصد در خرده فروشی و تولید داشته باشد.

۱۳. شرکت آبجوسازی نیو بلژیک

این شرکت آبجو که به طور کامل متعلق به کارمندانش است از طریق یک طرح مالکیت سهام بر روی پایداری متمرکز شده است. کارخانه آبجوسازی فورت کالینز، کلرادو، برق خود را از طریق پنل های خورشیدی و فاضلاب تولید می کند و قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تمام کربن آبجو خود را از بین ببرد. همچنین از هر بشکه فروخته شده ۱ دلار برای حمایت از ابتکارات، ارزش ها و اهداف بشردوستانه آنها اهدا می کند. به گفته مدیر CSR، کیتی والاس: “ما رفاه اجتماعی و محیطی را به طور پیچیده در هم تنیده می‌دانیم.”

۱۴. شرکت والت دیزنی

دیزنی در گزارش CSR 2020 خود متعهد به کاهش ردپای کربن خود با اهدافی برای صفر کردن انتشار گازهای گلخانه ای خالص، و صفر کردن ضایعات و تعهد به حفظ آب است. آنها به طور فعال سیاست های سختگیرانه بین المللی کار را برای محافظت از ایمنی و حقوق کارکنان خود تضمین می کنند.

آنها همچنین در جامعه فعال هستند و کارمندان را تشویق به انجام همین کار می کنند. هنگامی که پارک های آنها به دلیل همه گیری COVID-19 بسته شد، دیزنی تلاش های CSR خود را بر جوامع محلی متمرکز کرد. آنها ۲۷ میلیون دلار برای اهدای غذا و PPE از پارک های بسته و مجموعه های تولیدی فراهم کردند و کارمندان را تشویق کردند تا داوطلبانه به کمک در فضای مجازی شرکت کنند.

۱۵ . لگو

لگو ۴۰۰ میلیون دلار طی سه سال آینده با تمرکز بر تسریع تلاش های خود در زمینه پایداری سرمایه گذاری خواهد کرد. تمرکز اصلی آنها به عنوان یک ابربرند مدرن امروزی این است که بسته بندی های پلاستیکی یکبار مصرف برای آجرهایش را با تمام بسته بندی ها تا سال ۲۰۲۵ تغییر دهند. از سال ۲۰۲۱ به بعد آنها کیسه های کاغذی را در جعبه ها با مشارکت شورای نظارت بر جنگل آزمایش خواهند کرد. آنها همچنین در حال سرمایه گذاری در محصولات پایدارتر هستند که ضایعات صفر ایجاد می کنند و کربن را از بین ببرد.

نیلز بی کریستینسن، مدیرعامل گروه LEGO گفت: «ما نمی‌توانیم چالش‌های اساسی پیش روی نسل‌های آینده را فراموش کنیم. بسیار مهم است که اکنون برای مراقبت از سیاره و نسل های آینده اقدام فوری انجام دهیم. به‌عنوان شرکتی که کودکان به‌عنوان الگوهای خود نگاه می‌کند، از میلیون‌ها کودکی الهام گرفته‌ایم که خواستار اقدام فوری‌تر در مورد تغییرات آب و هوایی شده‌اند.»

۱۶. واشنگتن پست و تیک تاک

واشنگتن پست یکی از نمونه های یک برند خبری است که با موفقیت از TikTok استفاده می کند. شعار آنها “ما یک روزنامه هستیم” است و نمایه TikTok آنها در حال حاضر ۱ میلیون دنبال کننده دارد (و در حال رشد). هدف آنها چیست؟ برای جذب خوانندگان جدید و ایجاد اعتماد از ویدئوهای فرم کوتاه و محتوای ویروسی استفاده می کنند.

به گفته دیو جورگنسن، رشد سریع TikTok به این دلیل است که این پلتفرم اعتماد بین روزنامه و دنبال کنندگان آن را افزایش داده است. او معتقد است که TikTok روزنامه نگاری به تمام معناست. روزنامه‌نگاری همین است یعنی ارائه اخبار به هر نحوی که بتوانید به شیوه‌ای مسئولانه.

با یک کارشناسی ارشد در بازاریابی دیجیتال تفاوت ایجاد کنید:

این فهرست نشان می‌دهد که چگونه برندها از مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها برای ایجاد برابری و مشارکت، محافظت از کره زمین و تعهد به بهبود کیفیت زندگی جوامع اطراف و سراسر جهان استفاده می‌کنند. برای برندها در هر اندازه مهم است که به موضوعاتی که مشتریان شما به آنها علاقه دارند توجه کنید و در برقراری ارتباط با استراتژی بازاریابی مشتری محور موفق شوید.

علاقه مند به یادگیری بیشتر هستید؟ دانش و حرفه خود را با کارشناسی ارشد MSc  ارتقا دهیددر بازاریابی دیجیتال مهارت های پیشرفته را به دست آورید، استراتژی های تخصصی را بیاموزید و تفکر انتقادی خود را با استاندارد جهانی DMI در آموزش بازاریابی دیجیتال تقویت کنید.

بنابراین، وقتی نوبت به استخدام آن شغل رویایی در یکی از مشاغل بالا می‌رسد، می‌توانید ارزش واقعی خود را با مدرک کارشناسی ارشد در بازاریابی دیجیتال نشان دهید!