۱۱ نکته به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل برای سایت های تجارت الکترونیک تان

11 نکته به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل برای سایت های تجارت الکترونیک تان

۱۱ نکته به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل برای سایت های تجارت الکترونیک تان

۱۱ نکته به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل برای سایت های تجارت الکترونیک تان 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

اگر تا الان سایت تجارت الکترونیک تان را راه انداخته اید، احتمالا با نگاهی به گزارش فروش ها با خود فکر کرده اید که چرا فروش کافی نداشته اید؟

۱۱ نکته به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل برای سایت های تجارت الکترونیک تان

اگر تا الان سایت تجارت الکترونیک تان را راه انداخته اید، احتمالا با نگاهی به گزارش فروش ها با خود فکر کرده اید که چرا فروش کافی نداشته اید؟ ایجاد یک فروشگاه تجارت الکترونیک و قرارداد بستن با فروشندگان، یک چیز است و ساختن فروش تجارت الکترونیک تان، چیز دیگر. اگر به دنبال روشی برای بهبود نرخ تبدیل مشتری برای وبسایت تجارت الکترونیک تان هستید، در جای درستی قرار گرفته اید.در این مقاله، شیوه های بهبود جذب مشتری و تبدیل بازدیدکنندگان از سایت به مشتری را بررسی خواهیم کرد.

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) فرآیندی است که طی آن، بازدیدکنندگان وبسایت هنگام بازدید از سایت شما می توانند عملی را انجام دهند. هدف از این کار، افزایش تبدیل مشتری به کمک ایجاد تغییر در برخی جنبه های وبسایت است. بسیاری از وبسایت ها، ترافیک را به خدمات و محصولات یک برند جذب می کنند تا تعداد مشتریان را افزایش دهند. برخی سایت ها نیز با بازی کردن نقش سوم شخص و تایید محصولات و خدمات از طریق نقد و بررسی، امتحان کردن و جعبه گشایی محصول، به عنوان وابسته ی برندها عمل می کنند. در این گونه موارد،  CRO برای اندازه گیری موفقیت وبسایت، ضروری است.

چرا CRO برای فروشگاه های تجارت الکترونیک مهم است؟

یک تصور از پیش پنداشته شده در میان صاحبین فروشگاه های تجارت الکترونیک وجود دارد و آن هم این است که وقتی مشتری بالقوه تان، در حال مرور کردن وبسایت تان است، آن شخص به دنبال یک محصول خاص می گردد.بنابراین تبدیل این بازدیدکننده به مشتری باید راحت تر باشد، مگر نه ؟

اما متاسفانه اینطور نیست!

دلایل زیادی وجود دارد که یک بازدیدکننده از سایت، محصولی که به دنبال آن است را پیدا می کند اما در نهایت به خرید از سایت شما منجر نمی شود.ممکن است متوجه شده باشید که یک مشتری نامید شده، عباراتی مشابه یکی از عبارات زیر را به دیگران می گوید:

 • طراحی وبسایت از لحاظ هدایت شدن در آن، مناسب نبود.
 • فرآیند وارسی خیلی طول کشید.
 • هنگام وارد کردن اطلاعات کارت اعتباریم، نگرانی امنیت آن بودم.
 • نتوانستم مدل/اندازه خاصی از آن محصول را پیدا کنم.
 • تصویر محصول، با ظاهر محصول اصلی مطابقت نداشت.

دوباره به بحث دلیل اهمیت CRO برای فروشگاه تجارت الکترونیک بر میگردیم، تنها یک پاسخ برای این سوال وجود ندارد:

 • بالاتر رفتن سطح رقابتی شدن
 • رونق گرفتن PPC(پرداخت به ازای هزینه)
 • رسانه اجتماعی، به یک پلتفرم تغیردهنده بازی برای اکثر کسب و کارها تبدیل شده است.
 • قانونی کردن صحت و اعتبار کسب و کارتان
 • صرفه جویی پول
 • نتایج آنی برای اثربخشی و کارایی وبسایت تان

وقتی مسئله بر سر بهینه سازی وبسایت برای بهتر شدن CRO باشد، فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت.می توانید UI/UX  کلی سایت تان از لحاظ هدایت بهتر و ویژگی های ادراکی کاربران برای مشتریان بالقوه، بهبود ببخشید.با نگاهی عمیق تر به UX، توصیفات محصولات در مورد محصول موجود در فروشگاه تان، می تواند تخصصی تر شده و اطلاعات دقیقی که مشتریان بالقوه به دنیال آن هستند به آنها بدهد.همچنین می توانید روش کلی پرداخت را نیز بهبود بخشیده و مشتری های مطمئن را با کوپن های تخفیفی، تشویق به خرید کنید.بیایید نگاهی به اقداماتی بیاندازیم که همه شما می توانید برای ارتقای وبسایت تان انجام دهید.

نکته هایی برای بهینه سازی فروشگاه تجارت الکترونیک

چند تا از فاکتورهای اساسی که می توانند CRO  سایت تجارت الکترونیک تان را به سرعت ارتقا ببخشند را با هم مرور می کنیم. این راهنمایی ها برگرفته از چند سایت تجارت الکترونیک با رتبه بالا هستند.

وقتی نوبت به نوشتن یک سری اخبار موثر و گیرا می رسد، چند تاکتیک جذاب وجود دارد که می توانند با کاهش نرخ پرش، بهبود UX، بهینه سازی جذب مشتری و بهبود ارزش طول عمر مشتری(LTV)،  وبسایت تان را ارتقا ببخشند.ابتدا باید با تحلیل قیف تبدیل و بهینه سازی آن، رفتار کلی مشتری را بهبود دهید.مثلا می توانید از رویکرد “پیشانی سایت ( به اولین بخشی از یک سایت یا اپلیکیشن که بلافاصله بعد از باز کردن می بینید )” استفاده کنید، بدین ترتیب بازدیدکندگان وبسایت تان می توانند تمام  اطلاعات مربوط به برندتان و معاملات را از ابتدا مشاهده کنند.محتوایی که از آن برای فروش محصولتان استفاده می کنید، باید عاری از ابهام باشد تا تصمیم به خرید را برای مشتریان بالقوه تان آسان کند.همچنین می توانید محتوای غنی مانند نمایش تصویری داده ها، تصاویر و ویدیوها را نیز در کارتان لحاظ کنید، این کار نه تنها رتبه سایت تجارت الکترونیک تان را در گوگل بهتر می کند بلکه تصویری واقع بینانه از محصول تان به مشتری می دهد. وقتی عنصر احساسات را به محتوای تان  اضافه می کنید،  متوجه افزایش قابل توجه جریان مشتریان تان خواهید شد.احساسات نه تنها مشتری بالقوه را ترغیب به خرید کردن می کند بلکه، میل آنها به داشتن آن محصول را نیز تحریک می کند.

از عکس های باکیفیت بر روی صفحات محصولات استفاده کنید.

افزودن عکس محصولات، نه تنها محتوای صفحه محصول را غنی و پربار کرده بلکه آن محصول را برای خرید، متقاعدکننده تر می کند.رقابت میان فروشگاه های تجارت الکترونیک، سر به فلک کشیده است؛ از این رو،  استفلاده از تصاویر باکیفیت می تواند روزنه امید فروشگاه تان باشد.بسیاری از فروشگاه های تجارت الکترونیک، ویژگی هایی بر روی صفحه محصول شان دارند که در آنجا، مشتری می تواند در میان یک گالری از عکس های اجناس مرتبط با آن محصول نیز بگردد. این گالری، از یکسری تصاویر کیفیت بالا از زوایای مختلف محصول تشکیل شده تا پیش نمایشی دقیق و واقع بینانه از محصول را در اختیار مشتری قرار دهد. با توجه به سیر پیشرفت فناوری، بعضی از فروشگاه های تجارت الکترونیک، مانند Shopify، پیش نمایش واقعیت افزوده را نیز بکار گرفته اند که در آن، مشتری بالقوه می تواند با استفاده از تلفن هوشمند خود ببیند که آن محصول در یک موقعیت و شرایط خاص چطور به نظر می رسد. سایر مالکان تجارت الکترونیکی هم به کمک نقد و بررسی های کاربران، ویدیوهای جعبه گشایی محصول و سناریوهای موردی از محصولات و خدمات، به دنبال CRO بهتر هستند.

زمان بارگذاری صفحه را بهینه سازی کنید.

برای بهینه سازی فروشگاه تجارت الکترونیک تان،  می توانید اندازه اجزای وبسایت تان را کاهش دهید.این مراحل برای بهینه سازی وبسایت تان شامل موارد زیر است: به حداقل رساندن اندازه تصاویر، یکپارچه سازی AJAX (ترکیب نامتقارن جاوا اسکریپت و XML)، بهینه سازی حافظه کَش،  و استفاده از ویجت های دکمه ای رسانه اجتماعی. این بهینه سازی ها مربوط به ظاهر بیرون سایت تان هستند؛ هرچند می توانید با استفاده از راه حل های میزبانی مناسب تر ، وب سایت تان را بهینه سازی تر کنید. مکان سرور و دیتا سنترها هم تاثیر قابل توجهی بر زمان بارگذاری صفحه وبسایت دارند، هر چه دیتا سنتر به مخاطب نزدیک تر باشد، عملکرد وبسایت هم بهتر است.همچنین می توانید با انتخاب یک میزبان وب برای  تجارت الکترونیک تان که پشته(stack) بهینه سازی شده ارائه میکند، زمان بارگذاری صفحه وبسایت تجارت الکترونیک تان را بهبود ببخشید.این پشته عموما شامل ترکیبی از سرورها و حافظه های کش است که با کمک یکدیگر، زمان بارگذاری صفحه را برای بازدیدکنندگان، سرعت می بخشند.

CTAها را در جای درستی قرار دهید.

جایگذاری استراتژیک دکمه های فراخوان عمل(CTA)،  مانند “اضافه کردن به کارت”،  “برای امتحان کردن رایگان، ثبتنام کنید!” و “اکنون دانلود کنید”،  نقشی اساسی در بهبود نرخ تبدیل مشتری فروشگاه تجارت الکترونیک تان  بازی می کند. محتوای CTA هم اهمیت دارد، زیرا بر رفتار مشتری بالقوه تان تاثیر می گذارد. می توانید از عباراتی مانند “نسخه رایگان ما را امتحان کنید!”، “صندلی تان را همین امروز رزرو کنید” یا “برای دنلود فایل PDF کلیک کنید” استافده کنید تا مشتریان راحت تر بدانند که باید چه عملی انجام دهند. استفاده رنگ های متمایز برای دکمه های فراخوان عمل، شیوه موثر دیگری برای جلب توجه بازدیدکنندگان است زیرا چشم شان را به آن سو جلب کرده و میفهمند که میخواهید بر روی چه چیزی کلیک کنند. هنر طراحی CTAها طی دهه اخیر به تکامل یافته است. CTAهایی با اندازه متن بزرگ، رنگ های متمایز و شکل های جذاب.

هرجا که مشتری به دنبال اطلاعات خاصی است، بطور موثرتری کار کنید. هرچند مراقب باشید که از سبک CTA های سایت هایی با تله کلیک تقلید نکنید، چون مشتری بالقوه ممکن است از کلیک کردن بر روی آنها پرهیز کند.

تست A/B را  روی صفحات محصول انجام دهید.

برای ارتقای مستمر سایت تجارت الکترونیک تان، باید افزونه هایی به سایت تان اضافه کنید که بر اساسی ترین بخش کسب و کارتان، یعنی مخاطبین، متمرکز باشد.شما یک سایت تجارت الکترونیک را توسعه داده اید و میخواهید که مشتریان تان،خدمات محصولات را از فروشگاه آنلاین شما خریداری کنند؛بنابراین حتما باید اولویت های آنها را در نظر گرفته و  فروشگاه تجارت الکترونیک تان را ارتقا بدهید.

وقتی نوبت به تست A/B میرسد، شما انواعی از دو طرح از سایت تجارت الکترونیک تان(طرح فعلی و طرح ارتقایافته) را اجرا خواهید کرد که در برای ۵۰% از مخاطبین تان فراهم خواهد شد. نسخه ای از وبسایت تان که بهترین عملکرد و بهترین بازخورد را داشته باشد، همان نسخه ای که به سایت تجارت الکترونیک تان اضافه خواهد شد. می توانید بر اساس تاثیر اثربخش دو نوع محتوای متفاوت بر محصولات مشابه، نحوه عملکرد آن دو نوع محتوا را با هم مقایسه کنید. تست A/B همچنین به طبقه بندی های سایت تجارت الکترونیک تان نیز می پردازد تا ببیند کدام یک بهتر برای تبدیل مشتریان تان کار می کند. تغییر دادن گزینه های هدایت مشتری بر روی سایت، یکی از شیوه های رایج در سراسر جهان است. نتیجه مثبت تست A/B، از طریق یک فرآیند یادگیری مستمر حاصل می شود.از این رو، دراز مدت است و نتایج فوری به شما نمی دهد. بر اساس گفته ها، این تست، مشتریان فعلی تان را تامین کرده و احتمالا آنها را حفظ می کند چون در راستای اولویت های آنها است. تست A/B، گذرگاهی است که در آن، مسیر موفقیت غول هایی مانند شرکت آمازون، هموار شده است. مدیرعامل شرکت آمازون، یعنی جف بیزوس طی چندیت مصاحبه، بر این مورد تاکید کرده است.

فرآیند تسویه حساب را راحت کنید.

وقتی موضوع بر سر افزودن راحتی به وبسایت تجارت الکترونیک تان باشد، توصیه می شود که اولویت های کاربران موبایل و تبلت را نیز در نظر بگیرید.افرادی که در حال سفر در اتوبوس، قطار یا تاکسی هستند، به احتمال بیشتری طی زمان سفر، به گشت و گذار در اینترنت می پردازند؛بنابراین حتما باید نظر آنها را نیز تامین کرد.وقتی دسترسی به فروشگاه تجارت الکترونیک تان را برای مخاطب هدف راحت تر می کنید، متوجه یک جهش بزرگ در فروش می شوید.اکثر مالکان فروشگاه های تجارت الکترونیک، به این دلیل که فرآیند تسویه حساب شان به قدر کافی  برای مشتریان شان بهینه سازی نشده ، نیمی از مشتریان شان را از دست می دهند.بدین ترتیب مشتری از سایت شان خارج شده و سبد خرید را ترک می کند.برای راحت تر کردن فرآیند تسویه حساب،  باید فرآیند تسویه حساب را به صفحات مختلفی تقسیم بندی کرده و سپس هر جا که ممکن بود،  فرآیند را ساده تر کنید.مثلا به جای پر کردن جزئیات نحوه ارسال مرسوله، بسیاری از فروشگاه های تجارت الکترونیکی، این گزینه را در اختیار مشتریان شان قرار داده اند که داده ها را از حساب گوکل یا فیسبوک شان بیرون بکشند. هنگام طراحی صفحات تسویه حساب، باید چند اصل را به خاطر داشته باشید:

 • از شلوغی و درهم ریختگی پرهیز کنید.
 • به جای فروختن، بر جمع اوری داده تمرکز کنید.
 • داده هایی را جمع آوری کنید که به بینش تا کمک کند.

بعلاوه می توانید چند افزونه هم به سایت تان اضافه کنید تا بهتر به مخاطب هدف خدمت رسانی شود.مثلا داشتن نسخه ای ترجمع شده از محتوای سایت برای مناطق خاص(مانند آلمان، چین،  روسیه)،  می تواند پایگاه مشتریان جهانی تان را گسترش دهد.همچنین می توانید با فراهم کردن روش های مختلف تسویه حساب برای امن تر کردن و مدیریت پرداخت ها، طیف متنوعی از مخاطب هدف را پوشش دهید.در حال حاضر استفاده از تگ گذاری های  NFC(ارتباط از فاصله نزدیک)  مانند Google PAY  یا Apple Pay  و درگاه های پرداخت مبتنی بر کد QR در فروشگاه های تجارت الکترونیک در حال افزایش است. و نکته مهم آخر اینکه،  همه چیز ساده باشد.مشتری که در حال پر کردن اطلاعات ارسال مرسوله است، دیگر نمی خواهد که برای ثبت نام و عضویت در سایت با مانعی روبرو شود.هر عاملی برای حواس پرتی می تواند به قیمت از دست دادن یک فروش تمام شود،  بنابراین در این مرحله باید در طراحی صفحه تان تا جای ممکن دقیق و باریک بین باشید.

از چت زنده برای بهینه سازی نرخ تبدیل استفاده کنید.

به عنوان مالک فروشگاه تجارت الکترونیک، برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه تان، اصلی ضروری است.به همین دلیل است که چرا بسیاری از صفحات محصول در سایت فروشگاه تجارت الکترونیک، دارای یک چت پاپ آپ اتوماتیک برای کمک به مشتریان در مورد چیزی که به دنبالش هستند است.چت زنده، فورا به مشتریان بالقوه خدمت رسانی می کند.حتی اگر خرید هم تضمین نشود، این بازدیدکنندگان احتمالا به سایت تان بر می گردند، زیرا به نظرشان، جستجو برای محصول/خدمتی خاص درذ این سایت، آیسن و راحت است.ربات های چت زنده، گزینه ای است که اکثر مالکان فروشگاه تجارت الکترونیکی آن را مد نظر قرار می دهند، زیرا استخدام یک تیم به عنوان عوامل چت،  می تواند بسیار پر هزینه باشد.در حوزه هایی مانند پشتیبانی که در آن،  مشتریان بالقوه دارای دغدغه هایی بوده یا حسی منفی دارند، وجود یک عامل انسانی می تواند بسیار پربار باشد.

پیشنهاد کد کوپن برای بهینه سازی نرخ تبدیل

شاید بخواهید  برای ترغیب مشتریان بالقوه تان به خرید، یک مشوق یا یکسری اطلاعات خاص در اختیارشان قرار دهید. درغیر اینصورت، کارهایی مانند تکمیل فرم، بررسی، ثبتنام در خبرنامه ها می تواند کار خسته کننده ای باشد. برندها و مالکان فروشگاه ها با بلاگرها قرارداد می بندند، زیرا این کار به افزایش آگاهی مردم از محصولات و خدمات شان کمک می کند. بلاگرها در تلاش برای هدایت بازدیدکنندگان به داخل قیف فروش مراجعین شان، ترافیک را به وبسایت آنها وارد می کنند. بلاگرها برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری، حقوق، حمایت مالی، کمیسیون و پورسانت دریافت می کنند. به همین ترتیب است که تخفیف های کلان مانند جمعه سیاه، دوشنبه سایبری،  کریسمس، سال جدید و هالوین، فروش های استثنایی را طی این فصل ها دارند.

نقد و بررسی مشتریان را در صفحه محصول نشان دهید.

وقتی یک مشتری بالقوه در حال گشت و گذار در یک فروشگاه آنلاین است، اگر فروشنده فقط در مورد خوبی های محصول صحبت کند، این احتمال وجود دارد که مشتری برای خرید آن محصول متقاعد نشود.بنابراین درست مانند یک فروش واقعی، داشتن یک نظر دوم در مورد یک محصوصل ضروری است، نقد و بررسی های مشتریان،  برای مشتریان بالقوه در یک فروشگاه تجارت الکترونیکی، تعیین کننده است. شما می توانید افزونه های بیشماری را برای اضافه کردن نقد و بررسی مشتریان به صفحه خرید پیدا کنید.وقتی موضوع بر سر نقد و بررسی است، باید نظرات مثبت و منفی مخاطبین تان را زیر نظر داشته باشید.اگر نقد و بررسی های منفی زیاد بودند، خیلی برانگیخته نشوید زیرا همان و نقد و بررسی ها موجب شکل گیری بحث هایی در انجمن های عمومی سایت می شود.اما جنبه مهم، رسیدگی به تک تک نقدها و پرداختن به دغدغه های منتقدین در مورد محصول، تحویل کالا یا فرآیند تسویه حساب است.اگر به موقع پاسخ دهید، مخاطب تان احتمالا دوباره به فروشگاه تجارت الکترونیک تان سر می زند زیرا شما را جدی گرفته است.

بهینه سازی نرخ تبدیل تجارت الکترونیک با استفاده از کمپین های هدف گیری مجدد

شما می توانید به کمک کوکی ها برای کمپین های هدفگیری مجدد، تجربه کاربر از وب سایت تجارت الکترونیک تان را بهبود ببخشید.معمولا در اکثر وبسایت ها یک اعلان ظاهر می شود که به کاربر هشدار می دهد آن سایت از کوکی ها استفاده می کندبه واسطه همین روش است که بازدیدکنندگان، تبلیغات را بر روی چندین رسانه مانند رسانه اجتماعی و موتور جستجوی گوکل مشاهده می کنند. دفعه بعد که بازدیدکننده سایت تجارت الکترونیک تان، جستجویی را در گوگل انجام بدهد، تبلیغات مرتبط با محصولاتی که به دنبال آنها می گردد را مشاهده خواهد کرد. از این رو، اگر محصولات با هدف جستجو تناسب داشته باشند، شانس بالایی برای تبدیل آن بازدیدکننده به مشتری از طریق تبلیغات وجود دارد. تبلیغات شرکت های معروفی مانند آمازون، ای بی و علی اکسپرس، نمونه هایی از این نوع کمپین های هدفگیری مجدد هستند. هنگام شروع فصل فروش ویژه، تبلیغات شان را در نمودار زمانی رسانه اجتماعی تان و وبلاگ ها مشاهده می کنید.

در مورد محصولات تان وبلاگ نویسی کنید.

داشتن یک وبلاگ برای سایت تجارت الکترونیک تان،  به شما اجازه می دهد تا بین مخاطبین هدف تان رتبه کسب کرده و محبوب بمانید. وبلاگ به ایجاد آگاهی، بهبود سئو و حفظ مخاطب بر روی سایت تان کمک می کند و بدین ترتیب، فروش و ارزش کلی طول عمر مشتری را ارتقا می دهد. وقتی مسئله بر سر ساخت وبلاگ باشد، می توانید جهتی که می خواهید در آن حرکت کنید را انتخاب کنید. مثلا می توایند مطالعات موردی در مورد مشتریانی را بنویسید که محصولی را از فروشگاه تان خریده و به نفع شان بوده است. از این رو، مطرح کردن یک مطالعه موردی حول یک مشتری خاص، می تواند فرصت ایجاد ارتباط و داشتن سفیران برند را به شما بدهد تا شهرت تان را حفظ کنید.

همچنین جهت گیری وبلاگ تان می تواند در مورد نحوه کارکرد یک محصول/خدمت خاص نیز باشد. مثلا طراحی یک وبلاگ در مورد نقد و بررسی/جعبه گشایی تلفن همراه و یا نحوه نصب پمپ صافی در داخل استخر شنا می تواند به مشتریان بالقوه کمک کند تا بفهمند آیا آن محصول، مشکل شان را حل می کند یا خیر. هدف سوم وبلاگ تان می تواند در مورد ارتقای ویژگی های فروشگاه تجارت الکترونیک تان باشد. همچنین می توانید از وبلاگ برای اعلام پیشنهادات فروش ویژه، برنامه های عضویت جدید و جذب فروشندگان جدید برای تجارت الکترونیک تان نیز استفاده کنید. این کار موجب ایجا آگاهی در مورد طیف جدید محصولاتی می شود که هم اکنون در دسترس مخاطبین وجود دارد.بطور کلی وبلاگ به شما کمک می کند تا صدا و ارتباطی خاص را با جهان ایجاد کنید.همچنین این فرصت را به شما می دهد که برای بهبود فروش و درنهایت، جمع کل فروش، ارتباطات و فعالیت هایی با بازارهای دیگر داشته باشید.

حسن ختام افکار مربوط به بهینه سازی نرخ تبدیل

اکنون چند روش را برای بهبود بهینه سازی نرخ تبدیل سایت تجارت الکترونیک تان می دانید.ما در مورد جنبه هایی مانند تولید محتوا، زیبایی شناسی طراحی، تجربه کاربر، فرآیند تسویه حساب، بازاریابی از طریق کمپین های هدفگیری مجدد و وبلاگ نویسی صحبت کردیم. اینها همگی تکنیک های بهینه سازی نرخ تبدیل هستند که می توانند به بهبود فروش و سودآوری فروشگاه تجارت الکترونیکی تان کمک کنند.