۱۰ نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی در کسب و کار دیجیتال ( + نکات و ترفند ها )

10 نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی در کسب و کار دیجیتال ( + نکات و ترفند ها )

۱۰ نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی در کسب و کار دیجیتال ( + نکات و ترفند ها )

۱۰ نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی در کسب و کار دیجیتال ( + نکات و ترفند ها ) 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

۱۰ نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی در کسب و کار دیجیتال ( + نکات و ترفند ها )

آیا حداقل محصول پذیرفتنی در تجارت دیجیتال مناسب است؟

MVP  (نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی) یک نسخه ی کمینه گرا اما کاربردی از یک محصول ، رابط کاربری یا سرویس است. MVP به شما اجازه می دهد:

 • تا زمان ورود به بازار را تسریع کنید
 • به سرعت با یک ایده ی تجاری در بازار روبرو شوید ،
 • و تا بررسی کنید که آیا نیازهای اولیه ی کاربران آینده را برآورده می کند یا خیر.

جمع آوری نظرات در مورد این اولین نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی به ما این امکان را می دهد که به طور مؤثر توسعه و بهبود های آینده ی محصول نهایی را به طور مکرر جهت دهی کنیم. این یک استراتژی برای شناخت هدف خود ، استفاده ی آن از محصول است ، که همه به سرعت و با هزینه کم است.

۳ اصل MVP ( حداقل محصول پذیرفتنی ) :

حداقل :

MVP یک محصول نهایی نیست ، اما باید کار کند و نیاز اصلی هدف شما را برآورده کند . یک یا دو ویژگی می تواند برای ایجاد یک محصول پذیرفتنی کافی باشد تا زمانی که معیار های او را برآورده کند.

هدف توسعه سریع محصول ، صرفه جویی در زمان و رساندن آن به بازار در سریع ترین زمان ممکن است. این مفهوم “حداقل” از نظر هزینه ها نیز درک می شود ، زیرا هر چه ویژگی های کمتری وجود داشته باشد ، آن نسخه ارزان تر است.

پذیرفتنی :

بر خلاف یک نمونه ی اولیه ی ساده ، آوردن یک MVP به بازار همچنین به شما این امکان را می دهد تا توانایی آن را برای ایجاد ارزش ، از نظر موارد زیر ، آزمایش کنید :

 • درآمد ،
 • تصویر ذهنی برند ،
 • کاهش هزینه .

هدف : منابعی که برای توسعه ی محصول یا خدمات آتی به کار می‌روند ، بازگشت سرمایه (ROI) را ایجاد می‌کنند.

به این ترتیب ، تا زمانی که بدانید آیا آنها مایل به پرداخت برای خرید یا استفاده از آن هستند یا خیر ، علاقه به هدف را برای محصول با دقت بیشتری اندازه گیری می کنید.

محصول

اگرچه MVP تنها نسخه ی مختصری از محصول نهایی است ، اما باید قابل استفاده باشد. موارد زیر در MVP ضروری است :

 • ثبات فنی خوب ،
 • یک تجربه کاربری کاملاً فکر شده .

هدف : این نسخه ی اول ، هرچند ناقص ، باید کاربران خود را جذب کند و مثلاً با اشکالات فنی آن ها را نا امید نکند.

اهمیت حداقل محصول پذیرفتنی در روش استارت آپ کارآمد هوشمند

MVP بخشی از روش استارت آپ کارآمد است که شامل عرضه ی یک محصول بر اساس آزمایش است.

این روش هوشمند که توسط اریک ریس در سال ۲۰۰۸ رایج شد ، از زمانی شروع می‌شود که کاربر نیاز به راه ‌اندازی MVP دارد و از یک حلقه ی ساخت – سنجش – یادگیری  پیروی می‌کند . ایده ی کلی این است که با انجام کار یاد بگیرید و تا آنجا که ممکن است توسعه را بر اساس بازخورد کاربر قرار دهید:

 • هر چه زودتر محصولی بسازید و با مشتری روبرو شوید.
 • بسنجید که چه چیزی موثر بوده و چه چیزی باید بهبود یابد.
 • از بازخورد ها یاد بگیرید تا نسخه بهتری را پیشنهاد دهید.

با پیروی از روش استارت آپ کارآمد ، هدف خود را به سرعت و با هزینه کم انجام داده و به آن اعتبار می دهید.

حداقل محصول پذیرفتنی : استارت آپ ها از چه چیزی و چگونه استفاده می کنند؟

مزیت حداقل محصول پذیرفتنی این است که به شما این امکان را می دهد تا قابلیت اجرای ایده ی آنها را آزمایش کنید . اگر مورد MVP را روی نمونه ی بسیار هدفمندی از مشتریان آزمایش کند ، با کمترین تلاش یک نتیجه به دست خواهید آورد. آن ها سپس بررسی های محصول را ارائه می دهند:

 • آیا آن ها از نیاز به این محصول متقاعد شده اند؟
 • جوانب مثبت و منفی آن چیست؟
 • آیا به محصول علاقه مند هستید؟

علاوه بر این ، نمونه ی اولیه ی محصول به سرعت و ارزان ساخته می شود. شما ایده ی خود را بدون اتلاف بودجه و زمان زیاد آزمایش می کنید. اگر بازخورد خوب باشد ، می توانید پروژه ی آن را به سرعت اجرا کنید. این روش به شما این امکان را می دهد تا تعداد اشتباهات را محدود کنید. این مسئله بسیار مهم است زیرا پس از مصرف مقدار قابل توجهی از موجودی مالی و چندین ماه کارکردن و صرف وقت ، شکست خوردن خیلی سخت است.

پیاده سازی MVP بینش بسیار ارزشمندی را برای سازنده ی کسب و کار فراهم می کند. شما از همان ابتدا قادر خواهید بود ایده را به مشتریان بالقوه منتقل کنید. سپس بسته به این بازخورد می توانید چندین سناریو را در نظر بگیرید.

اگر مشتریانی که محصول را آزمایش کرده اند در این مورد متقاعد شوند ، شرکت/استارت آپ از هر شانسی برای جذب مشتریان هدف خود ، آن هایی که نیازها و معیارهای خریدشان یکسان خواهد بود ، برخوردار است.

در غیر این صورت باید بپذیرید که محصول شما برای مشتریان مناسب نیست. برای پاسخ به این مشاهدات، که ناگزیر منجر به تغییر می شود ، باید بازخوردها را تحلیل کنیم. چندین سناریو ممکن است پیش بیاید:

 • سازگاری محصول برای حذف نکات منفی مطرح شده ،
 • اصلاح کامل پیشنهاد ،
 • تقسیم بندی و هدف قرار دادن قسمت متفاوتی از مشتریان.

چرا به این نمونه های حداقل محصول پذیرفتی نیاز دارید؟

یک استارت آپ محصول یا خدماتی را برای رفع نیازهای خاص TA ارائه می دهد. هرچه اهمیت مشکل برای مصرف کننده بیشتر باشد ، راه حل پیشنهادی ارزشمندتر است. پیاده سازی یک مثال MVP به شما این امکان را می دهد تا در مراحل اولیه ی توسعه ی کسب و کار مشخص کنید که محصول مورد نظر چگونه انتظارات و نیاز های مشتری را برآورده می کند. بر این اساس ، مدیریت و سرمایه گذاران شرکت ، داده های لازم برای تصمیم گیری در مورد سرنوشت استارت آپ را دریافت می کنند.

۱۰ نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی (به روز رسانی در سال ۲۰۲۱)

ما سعی کرده ‌ایم محبوب‌ترین استراتژی‌ های توسعه ی MVP را برای شما در سال ۲۰۲۱ انتخاب کنیم. اما شایان ذکر است که هیچ استراتژی صحیح واحدی برای توسعه ی MVP در تجارت وجود ندارد. همه چیز به عوامل زیادی بستگی دارد و به همین دلیل ، انتخاب مسیر توسعه تا حد امکان فردی است.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : طراحی محصول

طراحی محصول در مفهوم MVP یک روش تکراری برای کار است. فرآیندی که اغلب توسط طراحان UX برای طراحی سریع یک محصول جهت دانستن هدف آن استفاده می شود. بر اساس تجربه ی چندین ساله در طراحی محصول ، می‌توانیم به شما بگوییم که چنین استراتژی به شما این امکان را می‌دهد تا MVP را به روش‌های مختلف، از طرح‌ ها گرفته تا موکاپ ها ، پیاده‌ سازی کنید.

علاوه بر این ، اگر هدف شما پلتفرم های موبایلی مانند نمونه های اندروید MVP باشد ، این استراتژی می تواند مفید باشد. سپس ، می توانید از مدل های وایر فریم استفاده کنید که UX را نشان می دهد که برای کاربر خوشایند خواهد بود. ما قبلاً مطالب مفصلی در مورد طراحی محصول نوشته ‌ایم. و اگر MVP طراحی محصول راه شما باشد ، خواندن آن برای شما مفید خواهد بود.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : نمونه های اولیه ی نرم افزار ( پروتوتایپ ها )

MVP ها می‌توانند نرم‌ افزار واقعی با حداقل مجموعه ‌ای از ویژگی ‌ها، یعنی ویژگی ‌های اولیه ی مورد نیاز ، برای آزمایش باشند. مثال WhatsApp قبلاً رایج ترین نسخه ی ایجاد یک نمونه ی اولیه ی نرم افزار MVP را شرح داده است. این اپ برنامه ای است که یک یا دو عملکرد لازم را برای آزمایش دوام ایده ی شما انجام می دهد.

اگر عملکرد اصلی برنامه برای کاربران جالب نباشد ، ادامه ی سرمایه گذاری تلاش ، زمان و موجودی برای توسعه بی معنی است. به این ترتیب ، می توانید گروه هدف را محدود کنید ، بازخورد و تجزیه و تحلیل را دریافت کنید و بر روی آزمایش تمرکز کنید.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : صفحه ی فرود

این مثال MVP همان چیزی است که ما می‌توانیم آن را « فروش قبل از ساخت » بنامیم و فقط با یک صفحه فرود شروع می‌شود که محصولی را که باید توسعه داده شود با لینکی برای درخواست اطلاعات بیشتر توصیف می‌کند. توسعه ی صحیح چنین MVP به زمان و موجودی زیادی نیاز ندارد. تبلیغات گوگل یا ابزارهای دیگر برای ایجاد ترافیک به این صفحه و ارائه ی محصول استفاده می شود.

در این آزمایش ساده ، می توان میزان علاقه مندی به محصول را آزمایش کرد – به عنوان مثال، اگر ۰٪ از بازدیدکنندگان روی پیشنهاد خرید کلیک کنند ، پس دلیلی برای توسعه محصول وجود ندارد ، ما قبلاً می دانیم که علاقه ای به آن وجود ندارد پس بهتر است از این منابع برای تعریف مجدد محصول استفاده کنید و متوجه شوید که بازار چه ویژگی هایی می خواهد.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : محتوای MVP

در این مورد، نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی از طریق محتوا نشان داده می شود. و خود MVP ممکن است هنوز وجود نداشته باشد. یک مثال خوب ویدیوهایی است که محصول را توضیح می دهند. شما ایده را با یک ویدیو ارائه می کنید ، حتی اگر MVP هنوز وجود نداشته باشد.

به عبارت دیگر ، شما یک ویدیوی نمایشی در مورد اینکه محصول شما چگونه کار خواهد کرد ، چه عملکرد هایی خواهد داشت ، کدام نیاز های کاربر را برطرف خواهد کرد ، می گیرید. نکته ی مهم این است که به کاربران نشان دهید محصول شما چیست و بازخورد دریافت کنید.

Dropbox یک مثال عالی از این نمونه است. این محصول هنوز “ساخته” نشده بود ، اما سازندگان آن یک ویدیوی دمو به مدت ۴ دقیقه منتشر کردند ، که در آن ایده را توضیح دادند. افرادی که ویدیو را تماشا کردند در خبرنامه اشتراک گرفتند. یک شبه ، پایگاه کاربران بالقوه از ۵ هزار به ۷۵ افزایش یافت.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : قطعه قطعه

این یک راه ارزان برای ارائه ی برنامه شما به کاربران است. نمایشی کارآمد از محصول شما ، که جزئی از حداقل محصول پذیرفتنی ، با ابزار های موجود در بازار و کمی نوآوری ساخته شده است. به این ترتیب ، شما به کاربران یک تابع حیاتی می دهید که یک مشکل اساسی کاربر را حل می کند. با این حال ، شما در حال ساخت یک MVP بر اساس یک پلت فرم از قبل در حال کار خواهید بود. نمونه ای از این مفهوم Groupon است، نسخه ی اولیه ترکیبی از WordPress، Apple Mail و Apple Script است که فایل های PDF را ایجاد و ارسال می کند.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : جادوگر شهر از

این نوع محصول MVP شامل مداخله ی انسانی می‌شود که به کاربر اجازه می‌دهد تا عمل کند و در عین حال به او اجازه می‌دهد باور کند که برنامه به طور خودکار عمل می‌کند.

هدف این نوع MVP جایگزینی فرآیندهای اصلی ( گاهی اوقات بسیار فنی ) برای عملکرد مناسب برنامه ی شما با دخالت انسانی برای محدود کردن سرمایه گذاری در زمان/پول است.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : کار پرداز

این نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی بسیار شبیه به “جادوگر شهر از” است ، با این تفاوت که به جای اینکه کاربران را وادار کنید باور کنند همه چیز خودکار است ، به آنها اجازه می‌دهید تا بفهمند که برای عملی کردن ایده ی شما به یک انسان نیاز است. … و این شخص شما هستید !

شما در مرکز خدماتی هستید که می خواهید به کاربران خود ارائه دهید. پس شما در ردیف اول هستید تا بازخورد های ارزشمندی را جمع آوری کنید و روی خودکار سازی فرآیند هایی که در حال حاضر به صورت دستی انجام می دهید کار کنید. سپس  MVP کار پرداز به شما این امکان را می‌دهد که ایده ی خدمات خود را ، حتی بدون توسعه ی یک محصول ، هر چقدر هم ساده باشد ، به عینی‌ ترین روش آزمایش کنید .

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : اولین نفر

نمونه ی بعدی MVP  ( حداقل محصول پذیرفتنی ) فقط شامل کارکرد های ضروری برای یادگیری از “مبلغان اولیه” است – مشتریان آینده نگر و پذیرندگان اولیه.

به طور معمول ، این محصول برای چنین مشتریانی طراحی شده است که علاوه بر کمک به پر کردن شکاف ها ، در عملکرد مورد نظر اصولاً دارای تحمل بیشتری هستند ، تمایل بیشتری به ارائه ی بازخورد دارند و توانایی بیشتری در درک چشم انداز محصول تنها با یک نمونه ی اولیه یا اطلاعات اولیه ی محصول دارند .

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی یک ویترین رایگان برای شرکت ها و راه خوبی برای تحقق نمونه های MVP هستند. این راه یک گزینه ی بسیار مفید برای جلوگیری از سرمایه گذاری در ایجاد یک فروشگاه آنلاین است ، قبل از اینکه بدانید پروژه شما قابل اجرا است یا خیر.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که صفحه ای ایجاد کنید که محصول یا خدماتی را که می فروشید تبلیغ کند. البته تا زمانی که تولید یا توسعه نیافته باشد. در صورت تمایل کاربر می تواند اطلاعات تماس خود را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول در آن جا بگذارد.

این که ترافیک را به آن صفحه فرود هدایت کنید مهم است ، معمولاً از طریق کمپین های رسانه ای پرداختی – مانند تبلیغات فیس بوک یا اینستاگرام می توانید این کار را انجام دهید. درست است که مدیریت سفارشات از طریق این پلتفرم خسته کننده و ناخوشایند است. با این حال ، برعکس ، سرمایه گذاری مورد نیاز ، حداقل است.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : جذب سرمایه ی جمعی

کمپین‌های سرمایه‌گذاری جمعی به فرصتی عالی برای کسب ‌وکار MVP تبدیل می‌شوند، زیرا این پلتفرم ‌ها را می‌توان در قالب مجموعه ‌ای از محصولات با حداقل ماندگاری دید، جایی که می‌توانیم جایگاه محصولات نهایی را در بازار از طریق مشارکت ‌های شرکت‌کنندگان کشف کنیم.

ماهیت این نمونه این است که پلتفرم های تامین مالی جمعی امکان دریافت کمک های مالی را حتی قبل از انتشار محصول فراهم می کند.

Pebble را می توان نمونه ای از یک MVP موفق در یک پلت فرم جمع آوری سرمایه نامید. به لطف رویکرد مخاطبان و بازاریابی خوب خود ، آن ها بیش از ۱۰ میلیون کمک مالی از Kickstarter جمع آوری کرده اند.

مراحل آسان : چگونه یک حداقل محصول پذیرفتنی بسازیم ؟

پس از حل این سوال که حداقل محصول پذیرفتنی چیست ، به شما پیشنهاد می کنیم مراحل اولیه ایجاد یک MVP را بخوانید.

نحوه ساخت حداقل محصول پذیرفتنی : BA و مدل کسب و کار

مطمئناً قبل از راه اندازی استارت آپ شما ، مطالعه ی بازار به شما این امکان را می دهد تا هدف خود را دقیقاً مشخص کنید. بنابراین اگر هنوز آن را انجام نداده اید ، یا اکنون انجام دهید و یا هرگز. و کمک واجد شرایط بهترین گزینه برای این است.

هدف مشخص به شما کمک می کند تا معنای کسب و کار MVP خود را به خوبی تنظیم کنید ، زیرا به شما این امکان را می دهد تا خود را از رقبا متمایز کنید ، به مشکلی که بر مخاطبان هدف شما تأثیر می گذارد پاسخ دهید و شروع استراتژی ارتباطی خود را توسعه دهید.

تحلیل بازار ممکن است شامل نکات زیر باشد :

 • آیا این یک بازار جدید است یا بازار از قبل اشباع شده است ؟
 • تاکتیک های لیدر های اصلی بازار برای پیشروی چیست ؟ آیا با ارائه ی محصولات مشابه مانع از ورود تازه واردان به بازار می شوند ؟ آیا آنها بلافاصله رقبای خود را می خرند یا با نوآوری بیشتر خود را از آنها متمایز می کنند ؟
 • آیا ایده ی محصول به یک نیاز خاص پاسخ می دهد یا یک نیاز عمومی تر ؟
 • محبوب ترین محصولات در بخش بازار کدامند و چرا ؟ ( زیبایی شناسی، قیمت، راحتی و عملکرد )
 • توابع عادی/حداقلی که مشتریان انتظار دارند چیست ؟ ( مثال: ورود سریع با استفاده از لاگین های موجود مانند گوگل ، فیس بوک در سایت های بازی ، ترمز ABS و تهویه مطبوع در ماشین )
 • مرحله ی بعدی تجزیه و تحلیل عمیق تر است. روش SWOT به شما کمک خواهد کرد. تحلیل SWOT یک تکنیک برنامه ریزی استراتژیک است. ماهیت آن تجزیه و تحلیل عوامل مؤثر بر شی مورد مطالعه است.

به طور خاص ، تعیین این ویزگی های محصول ضروری است :

 • نقاط قوت ؛
 • نقاط ضعف ؛
 • فرصت ها ؛
 • تهدیدها .

نقاط قوت و ضعف به دلیل تأثیر عوامل درونی است. فرصت ها و تهدید ها توسط عوامل خارجی تعیین می شوند. وظیفه ی تحلیل SWOT تمرکز بر نقاط قوت ، شناسایی و به حداقل رساندن نقاط ضعف ، جلوگیری از تهدیدات احتمالی و استفاده ی کامل از فرصت ها برای توسعه است.

علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل مشتری بالقوه شما بسیار مفید خواهد بود. شما باید ترتیب اقدامات کاربران برای خرید MVP خود را بدانید.

خرید مشتری باید کوتاه ، ساده و راحت باشد. شرح دقیق همه اقدامات مشتری به درک این که چه اطلاعاتی کم است یا چه جزئیاتی در ارائه محصول نیاز است ، کمک می کند.

نحوه ی ساخت حداقل محصول پذیرفتنی : وظایف و اهداف MVP

مهمترین قدم در توسعه ی حداقل محصول پذیرفتنی ، حتی نمونه ساده صفحه فرود MVP، تمرکز بر ایده ی اصلی محصول و نیازهای مشتری است.

یک خالق استارت‌آپ نباید ریسک سرمایه‌گذاری زمان و پول برای توسعه ی محصولی را بپذیرد که ممکن است مشتریان به آن علاقه‌ مند نباشد. بنابراین ، بنابراین ، ایده ی محصول خود را در این مورد آزمایش کنید ، ابزار های ارتباطی با مفهومی که تا حد امکان برای شما ارزان تر باشد.

گام بعدی این است که ویژگی های خود را از نظر اولویت فهرست کنید. کدام ویژگی مهم ترین است و کدام یک بیشترین ارزش را در کوتاه مدت ایجاد می کند ؟ پس از تعریف آن ، می‌توانید ویژگی‌ های باقی ‌مانده را در یک نقشه ی راه محصول قرار دهید تا مشخص کنید پس از تولید محصول خود چه چیزی را خواهید ساخت.

برای درک بهتر مجموعه ویژگی های محصول خود ، با در نظر گرفتن اهمیت محصول ، پیچیدگی و ارزش کاربری ، به همه ی ویژگی ها در مقیاس ۱-۱۰ امتیاز دهید. زمانی که اجزای مختلف هر مجموعه ویژگی را بدانید ، می توانید تصمیمات زمان بندی بهتری برای محصول خود بگیرید.

نحوه ی ساخت حداقل محصول پذیرفتنی : نمونه ی خود را انتخاب کنید

MVP در تجارت همیشه بخشی از فرآیند توسعه هوشمند است. شما باید با تعریف ظاهر محصول خود شروع کنید تا بتوانید به سؤالات مربوط به ایده ی محصول خود پاسخ دهید. شما همچنین باید به مشتریان خود راه حلی ارائه دهید که باید نوآورانه باشد.

در سال ۲۰۰۶ ، نسخه ی ساده و اولیه Spotify برای اولین پذیرندگان پخش موسیقی قابل قبول بود. این کسب ‌وکار احتمالاً در دوره ‌ای شکست خورده است که خدمات استریم توسط هوش مصنوعی ، سایت ‌های پویا و دانلود های موبایلی هدایت می‌شوند. سطح انتظارات به وضوح افزایش یافته است.نحوه ی ایجاد شور و شوق در میان پذیرندگان اولیه :

 • با استفاده از پست ها در شبکه های اجتماعی یک کنجکاوی ایجاد کنید.
 • اگر از قابلیت استفاده MVP خود مراقبت کنید ، تعداد نظرات مثبت مشتریان را افزایش خواهید داد. این بازده ها کنجکاوی مشتریان جدید را تحریک می کند.
 • ایده ی محصول خود را برجسته کنید.
 • طراحی زیبا باعث جذابیت بیشتر محصول می شود.

همانطور که می دانید ، در هرم کلاسیک نیاز ها ، هر محصول منوط به الزامات سلسله مراتبی است . بنابراین در درجه ی اول در موارد زیر سرمایه گذاری کنید :

 • عملکرد
 • قابلیت اطمینان
 • کاربر پسند بودن

هرم مزلو در این زمینه به شما کمک شایانی خواهد کرد. با علامت های بنفش نشان می دهد که چگونه باید نیازهای مختلف را برای یک حداقل محصول پذیرفتنی را بسنجید .

اگر توانستید تمام انتظارات و نیازهای خود را برآورده کنید ( بدون اینکه زیاده روی کنید ) ، پس شما به یک محصول بسیار عالی دست یافته اید . در طول فرآیند ساخت ، سنجش ، یادگیری ، سطح بنفش در هرم نیاز ها ، به طور ایده آل با هر تکرار افزایش می یابد.

نحوه ی ساخت حداقل محصول پذیرفتنی : بسازید و آزمایش کنید

حداقل محصول قابل پذیرفتنی همیشه بخشی از فرآیند توسعه هوشمند است. شما باید با تصمیم گیری در مورد ظاهر محصول خود شروع کنید تا بتوانید به سؤالات مربوط به ایده محصول خود پاسخ دهید.

همچنین باید راه حلی نوآورانه به مشتریان ارائه دهید. در سال ۲۰۰۶، نسخه ساده و اولیه Spotify برای اولین پذیرندگان پخش موسیقی قابل قبول بود. سطح انتظارات به شدت افزایش یافته است. ایجاد هیجان در میان پذیرندگان اولیه:

 • با استفاده از پست ها در شبکه های اجتماعی یک کنجکاوی ایجاد کنید.
 • اگر MVP خود را کاربرپسند کنید ، تعداد نظرات مثبت مصرف کننده را افزایش خواهید داد. این بازخورد به کنجکاوی مشتریان جدید دامن می‌زند.
 • ایده ی محصول خود را برجسته کنید.
 • طراحی ظریف باعث دلخواه بودن بیشتر محصول می شود.

و بعد از اینکه MVP خود را از پیش ایجاد کردید ، وقت آن است که آن را آزمایش کنید. اولین نسخه از محصول را برای گروه محدودی از مصرف کنندگان راه اندازی کنید. این تست آلفا است.

معمولاً اولین کاربران دوستان ، آشنایان ، اقوام هستند. اگر نقصی وجود ندارد ، می توانید به آزمایش بتا بروید. محصول را به مصرف کنندگان واقعی ارائه دهید. پس از یک یا دو هفته ، بازخوردها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنید. MVP را اصلاح کنید و دوباره تست کنید.

طول و تعداد چرخه های آزمایش و توسعه کاملاً به محصول و سرعت ایجاد یک راه حل کامل بستگی دارد. شاید پس از چند دوره ، مجبور شوید به مرحله اول برگردید یا به طور مکرر به بهبود MVP ادامه دهید. در هر صورت ، تصمیم شما بر اساس فرضیات نیست ، بلکه بر اساس حقایق واقعی است.

نحوه ی ساخت حداقل محصول پذیرفتنی : تجزیه و تحلیل و بهبود

بعد تحلیل و تفسیر، بازخورد در مورد MVP شما می آید. اکنون باید نظرات کاربران را جمع ‌آوری کنید و آن داده‌ ها را تفسیر کنید ، ارزیابی کنید که آیا محصول یا خدمات واقعاً آماده ی راه ‌اندازی است ، چه تغییراتی مورد نیاز است یا اینکه ایده آنقدر ها جالب نیست.

شما باید در نظرات خود بسیار مراقب باشید ، آنچه را که برای ارزیابی جالب است از آنچه برای کسب و کار شما منطقی نیست فیلتر کنید و البته بدانید که با این راه حل سودآوری را هدف دارید.

در مرحله ی بعد ، باید اطلاعات را در طراحی محصول نهایی اعمال کنید. اگر تغییرات زیادی وجود دارد ، می توانید این تجربه را تکرار کنید ، اما اجازه ندهید این روند خیلی طولانی شود تا زمان تجاری سازی آن را از دست ندهید.

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی : خلاصه

در این مقاله یاد گرفتیم که MVP چیست ، اهمیت آن برای توسعه ی محصول و خدمات موفق چگونه است و بهترین شیوه ها و اشتباهاتی که باید اجتناب کرد را آموختیم .

بسیار مهم است که برای ایجاد یک MVP و به دست آوردن نتایج عالی و جلوگیری از ، از دست دادن یک ایده ی خوب ، مرحله به مرحله را دنبال کنید.

در نهایت ، باید به خاطر داشته باشید که یک حداثل محصول پذیرفتنی ، « نسخه ی ارزان‌تر محصول » نیست ، بلکه آزمونی است برای این که آیا ارزش پیشنهادی و کل قالب ، راه‌ حلی مناسب برای جامعه و بازار است یا خیر.