۱۰ عنصر کلیدی و اصلی برای برند سازی موفق

10 عنصر کلیدی و اصلی برای برند سازی موفق

۱۰ عنصر کلیدی و اصلی برای برند سازی موفق

۱۰ عنصر کلیدی و اصلی برای برند سازی موفق 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

۱۰ عنصر کلیدی و اصلی برای برند سازی موفق

ما تصمیم گرفتیم که راجع به Uber مطلب بنویسیم. در ذهن من این یک برند ایده ال برای کاندید شدن بود. با لوگوی جذاب و سفید و سیاه ساده. نام کوتاه و به یاد ماندنی. یک سرویس و خدمت خلاقانه را پیشنهاد داد و بهتر از همه به آهستگی بازار را بدست آورد. بهترین موضوعی بود که جدا جدا تجزیه و تحلیل شود. چه چیزی باعث شد که ما به سرعت روی این برند توافق کنیم؟ عناصر کلیدی برند که یک برند قابل تشخیص می سازد چیستند؟

چندین سال پیش ، هنگامی که من کلاسی راجع به بازاریابی داشتم ما یک تکلیف داشتیم که باید برندی که انتخاب کرده بودیم را تجزیه و تجلیل می کردیم . با ۵ نفر  در یک گروه،  هر نفری از ما باید روی یک جنبه مختلف از برند کار می کرد . با هم ما باید ۵۰ صفحه گزارش راجع به برندی که انتخاب کرده بودیم می نوشتیم.

به محض اینکه گروه من تشکیل شد، من به سرعت برندی که باید انتخاب کی کردیم را پیشنهاد کردم . من حتی در مورد آن فکر نکردم . هر فردی به سرعت پیشنهاد من را قبول کرد.

ما تصمیم گرفتیم که راجع به Uber مطلب بنویسیم.

در ذهن من این یک برند ایده ال برای کاندید شدن بود. با لوگوی جذاب و سفید و سیاه ساده. نام کوتاه و به یاد ماندنی. یک سرویس و خدمت خلاقانه را پیشنهاد داد و بهتر از همه به آهستگی بازار را بدست آورد. بهترین موضوعی بود که جدا جدا تجزیه و تحلیل شود. چه چیزی باعث شد که ما به سرعت روی این برند توافق کنیم؟ عناصر کلیدی برند که یک برند قابل تشخیص می سازد چیستند؟

حقیقت ماجرا این است که هیچ راهنمای دقیقی وجود ندارد زمانی که نوبت ایجاد برند می رسد.  در عوض چندین عنصر وجود دارد که برند را شکل می دهد، و آنها مانند یک قطعات پازل با هم متناسب هستند. من دوست دارم که آنها را در ۳ قسمت تقسیم کنم: عناصر بصری برند، عناصر داستانی و عناصر ارزشی برند .

عناصر بصری برند

قسمت بصری هویت برند معمولا اولین چیزی است که مردم می بینند. هنگامی که چیزی توجه ما را بدست می آورد ما متوقف می شویم و به آن نگاه دقیقی می اندازیم.

اینجا چندین چیز هستند که هویت بصری به خوبی طراحی شده باید برای مصرف کنندگان بالقوه با موفقیت قانع کننده باشد:

  • به صورت بصری هدف و ارزش های برند را نشان دهد.
  • باعث شود که برند با یک سبک منحصر به فرد برجسته گردد.
  • باعث شود که برند به آسانی قابل تشخیص باشد.
  • به خوبی تنظیم شده باشد و به چشم ها خوش آیند باشد.
  • با تمام محصولات و کانالها سازگار باشد.

در دنیای دیجیتال ، این شامل لوگو، رنگهایی که نشان دهنده برند هستند و هر چیز بصری که برند ممکن است در طول وب و بسترهای اجتماعی به کاربرد و هنگامی که درست اجرا شود آنها می توانند توجه به برند را جلب کنند و باعث می شود مخاطب آن را بررسی نماید.

۱. آرم تجاری

مک دونالد این کار را با سیب زمین سرخ شده انجام می دهد، و استار باکس این کار را با پری دریایی انجام می دهد و نایک این کار را باعلامت فلش انجام می دهد. آرم های تجاری راهی است برای برند که قلمرو برند را تعیین کند و به محتوا و محصولات برند برچسب زند.

بسته به نوع برند سبک های مختلفی از برند وجود دارد که ممکن است برای اهداف مختلفی به کار برده شود. هنگامی که شما یک برند می سازید شما لازم دارید که مطمئن شوید که آرم تجاری درستی را برای پروژه طراحی کرده اید. سبک های آرم تجاری شامل حروف چینی متمایز متنی است ، حروف چینی فقط کلمه ای ، آرم انتزاعی، آرم تصویری ، آرام نشان دهنده یک کاراکتر، آرم لگو مانند و هر ترکیبی بین آنها

۲. حروف چینی

حروفچینی شامل تمام فونت هایی است که شما بکار می برید و طریقی است که متن شما تلطیف شده است، بعضی از برند ها مانند فیس بوک و کوکا کولاآرم تجاری ندارند و در عوض آنها از حروفجینی برای بیان هویت بصریشان استفاده می کنند.

البته، حروفچینی به آرم تجاری محدود نمی شود، شما باید همان سبک را برای تمام محتوای که منتشر کرده اید اعمال کنید ، در تمام وب سایت شما و بسترهای اجتماعی. باعث می شود که برند شما حتی بوسیله شخصیت دادن به آن قابل تشخیص تر شود.

۳. رنگهای برند

چندین بار اثبات شده است که رنگها و لحن های مختلف روی حال ما، تصمیمات ما و حتی ادراک ما از محصولات و برند ها اثر می گذارد.

برای مثال، ما رنگ سبز را به محصولات و غذای سالم مربوط می کنیم رنگ آبی اغلب برای موضوعات تکنولوژی به کار می رود، صورتی رنگی است که در محصولات کودک به صورت گسترده بکار خواهد رفت، قرمز برای غذا به کار می رود. هر رنگ در فضای دیجیتال معنی دارد، بنابراین رنگ های درست را برای برند خود انتخاب نمایید. رنگ های خود را برای ایجاد محتوای اصلی بکاربرید و مطمئن باشید که در تمام بستر برند سازگار می باشند.

۴. سبک بصری

هنگامی که شما تمام عناصر بصری ذکر شده در بالا را ترکیب کنید ، برند شما یک سبک منحصر به فردی دارد. آرم تجاری، حروف چینی، رنگ ها ، تصاویر و دیگر رسانه ها که شما به کار می برید، باید همه همدیگر را کامل نمایند. این است که چگونه هویت های اصلی برند را برجسته می سازد.

هویت منحصر به فرد بصری باعث می شود که برند شما به یاد ماندنی تر شود. خیلی از راه های وجود دارد که برند می تواند بصورت بصری هویت، هدف و قصدش را بیان نماید. عناصر بصری می تواند شامل ایکون ها، ارائه داده ها، عکس ها و ویدئوها، گرافیک های پویا باشد

۵. عناصر داستانی برند

یکبار که مخاطب سطح بصری برند شما را تجزیه و تحلیل کرد و آنچه را که دید پسندید ، مرحله بعدی یادگیری بیشتر از هدف شماست.

خیلی خیلی برند های دیجیتال در اینجا وجود دارد بنابراین طبیعتا ما باید شروع کنیمآنچه را که به دنبال آن هستیم و بکارمی بریم و پشتیبانی می کنیم .

برای طرفداران شما مهم است که با هدف شما ارتباط برقرار نمایند. ما تکامل یافته ایم که همیشه به معانی بزرگتری که در پشت چیزهایی که برای انجام دادن انتخاب می کنیم برسیم.

اغلب اوقات این چیز ها باعث بیداری احساساتمان می شود مانند احساس خوشحالی احساس تعلق داشتن و احساس پذیرفته شدن و …

برند هایی که ما بکار می بریم و پشتیبانی می کنیم حتی می توانند یک وضعیت اجتماعی خاص را نشان دهند. واضح ترین مثال در اینجا برند های طراح خواهند بود.

به برند به ظاهر قشنگ و باحال بودن نگاه نکنید ، اطمینان یابید که شما نگاه عمیق تری برای هدفی که ارزش دنبال کردن را دارید می اندازید. برای ارتباط برقرار کردن با معانی پشت برند شما، شما می توانید یک ماموریت و چشم انداز را برای عموم ایجاد نمایید.

قسمت ماموریت هدف شما را نشان می دهد و اینکه شما چه کسی هستید . به آن فکر کنید به عنوان یک توصیف از آنچه شما انجام می دهید و برند نشانه چیست؟

ماموریت و چشم انداز می تواند در طول زمان تغییر یابد، اما همیشه شما چیزی را لازم دارید که هدف شما را در آن لحظه توصیف نماید.

۶. چشم انداز

قسمت چشم انداز هدف شما را در آینده تعیین می کند. هر چیزی است که شما برای آن اشتیاق دارید و تمام هدف هایی است که شما سعی دارید به آن برسید.

شما را به یاد هر شخصی می اندازد که یک قسمتی از برند شما به نوعی آن چیزی است که شما برای آن کار می کنید. و قتی که شماکسب و کار خود را شروع کردید به شما انگیزه می دهد که آنچه را برای انجام دادن تنظیم کردید کامل نمایید.

به عنوان مثال نگاهی به ماموریت و چشم انداز اپل بیندازید:

۷. داستان برند

داستان پشت برند راه دیگری است برای توصیف هدف پروژه شما. این برای برندهای محلی، کسب و کارهای کوچک و سازمان های جامعه محور بسیار خوب کار می کند. همیشه یک داستان جالب پشت برند قرار دارد و اگر شما یک داستان راجع به برندتان دارید باید آن را برای دنیا مطرح کنید.

 ساختن برند از روی قصد

ببینید که چگونه شما می توانید تمام عناصر برند سازی را با هم برای جذاب کردن اندیشه شما در زندگی بکار برید. ما یک راهنمای پی دی اف مجانی برای شما آماده کرده ایم که به شما کمک خواهد کردکه یک برند را در ۴ مرجله بسازید و راه اندازی نمایید.

عناصر ارزشی برند

آخرین و مهمترین چیز در لیست ارزشی است که برند فراهم می کند. این چیزی است که باعث می شود مردم با برند بمانند و چندین مرتبه به برند رجوع کنند.چیزهایی که ظاهری قشنگ دارند توجه ما را به خود جلب می کنند، هدفی که پشت آنها است ما را به خرید می کشاند اما ارزشی که ما در عوض به دست می آوریم ما را طرفداران وفادار می سازد.

ما محصولات خوب را تحسین می نماییم ما از آنها بارها و بارها استفاده می کنیم ما حتی سفیران برند برای خودمان خواهیم شد.

این ارزش باید به عنوان چیزی که برند شما در عوض توجه جمعیت فراهم می کند در نظر گرفته شود. این بدین معنی است که هر آنچه ارزش بیشتری شما فراهم کنید بشتر برند شما ارزش آن را پیدا خواهد کرد .

۹. پیشنهاد ارزش

به نتیجه آخر که مردم تجربه می کنند هنگامی که آنها محصولات و خدمات شما را بکار می برند. محصولات زیادی وجود دارد که می تواندهمان نتایج را ایجاد نماید بنابراین موفقیتآمیز ترین برند برندی است که از میان جمعیت سر برآورد.

به همین دلیل است یک شرکت مانند اپل بر بازار تلفن مسلط می شود . مردم ایفون را ترجیح می دهند زیرا توانایی ایفون با توانایی خودشان قابل مقایسه نمی باشد. طرفداران اپل معمولا اشخاصی هستند که بدون فکر از نسل بعدی ایفون استفاده می کنند.

۱۰. محتوای برند

با کاربرد وسیع تکنولوژی و افزایش اطلاعات مصرفی ما همه با اصطلاح محتوا آشنا هستیم . شما می تواند در راه رفتن به سر کار آن را گوش دهید، می توانید در تلویزیون ببینید در حالیکه در خانه سرما خورده اید، دوستان شما می توانند آن را ارسال کنند و شما می توانید همان لحضه ای که دریافت کردید آن را بخوانید.

به نظر می رسد که مانند هر شخصی که نیاز دارد برای ایجاد محتوا این روزها به نوعی برای برندها، حرفه ای ها و حتی مردم عادی به یک قاعده تبدیل شده است.

هم تراز کردن بازاریابی محتوا برای اهداف مصرف کننده

ایجاد محتوا برای سرگرم کردن مصرف کننده ها ، پشتیبانی آنها در فرآیند مراحل خرید و کمک به آنها برای حل مشکلاتشان است.

راهبرد برند

راهبرد شما یک برنامه بازی برای آوردن مصرف کنندگان جدید و رشد برند شما است. می تواند شامل:

  • جنبه هایی مانند اهداف بازاریابی و راهبرد
  • پروفایل های مصرف کننده هدف
  • برنامه مدل کسب و کار
  • جهتی که در آن برند حرکت خواهد کرد ، به منظور پیشرفت طولانی مدت تثبیت موقعیت و اعتبار برند تنظیم می کند.