مهارت کافی در نوشتن عنوان‌هایی مناسب برای صفحات ازجمله مهارت‌هایی است که تمام افراد فعال در زمینه سئو سایت باید در آن به تسلط برسند. عنوان صفحه (page title) اولین چیزی است که کاربر در نتایج جستجو با آن مواجه می‌شود و همچنین یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زمینه تصمیم‌گیری موتورهای جستجو در مورد موضوع یک صفحه محسوب می‌شود. در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که چگونه عنوان‌هایی مناسب برای صفحات وب‌سایت خود بنویسید.

تایتل تگ HTML یا هدینگ اصلی؟

در ابتدا باید بدانید که در این مطلب قرار است در مورد تایتل تگ‌های HTML صحبت کنیم. برای مثال، اگر سورس همین صفحه را مشاهده کنید، بخشی به نام «head» را مشاهده خواهید کرد. مشابه نمونه زیر:
This is an example page title – Example.com
تقریبا در اکثر مرورگرها، این عنوان در تب صفحه، نشان داده می‌شود. البته این بخش را نباید با هدینگ اصلی که کاربران در صفحه مشاهده می‌کنند، اشتباه گرفت. هدینگ اصلی نیز اهمیت خاص خودش را دارد که در آینده و در مقاله‌ای جدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

هدف عنوان صفحه (PAGE TITLE) چیست؟

-تاثیرگذاری در روند رتبه گیری برای یک کلمه‌کلیدی
-جلب نظر کاربر برای کلید روی صفحه
این دو هدف مختلف، گاهی می‌توانند در یک مسیر واحد و به‌عنوان مکمل یکدیگر شناخته شوند. اگر در طی فرآیند رتبه‌بندی، متوجه شدید که کسی روی نتایج شما کلیک نمی‌کند، قطعا این رتبه‌بندی برایتان نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. همچنین باید بدانید که اگر در طی فرآیند رتبه‌بندی هیچ‌گونه کلیکی دریافت نکردید، رتبه شما ممکن است به‌مرورزمان کاهش یابد.

عنوان و CTR

موتور جستجوی گوگل از CTR به‌عنوان معیاری برای سنجش میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی به‌خصوص استفاده می‌کند. اگر CTR شما پایین است، به انتظارات گوگل از شما و وب‌سایتتان مرتبط است؛ بنابراین عنوان صفحات افراد را تحریک می‌کند تا روی نتایج موتورهای جستجو کلیک کنند و به‌تبع آن نیز رتبه شما بهبود یابد.

عنوان صفحه و کلمه‌کلیدی متمرکز

اگر برای پست‌های خود یک کلمه کلیدی خاص انتخاب کرده‌اید، باید از همین کلمه کلیدی نیز در عنوان صفحه استفاده کنید. این عنوان صفحه یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که به گوگل کمک می‌کند تا موضوع صفحه را شناسایی کند. فقدان کلمه کلیدی در بخش عنوان می‌تواند شانس شما را برای رتبه گرفتن کاهش دهد.
از آنجایی که افراد این روزها به دلایل متعدد، فقط نتایج موتورهای جستجو را اسکن می‌کنند، باید عنوانی که می‌نویسید بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن توجه کاربران را به خود جلب کند. برای این منظور، سعی کنید تا از کلمه‌کلیدی در ابتدای عنوان خود استفاده کنید.
گاهی اوقات نیز رقابت برای رتبه گرفتن در برخی کلمات کلیدی خاص بین کسب‌وکارها بسیار شدید است و اکثر این کسب‌وکارها ممکن است از کلمات کلیدی در ابتدای عناوین خود استفاده کنند. در چنین حالتی، قرار دادن یک یا دو کلمه در جلوی کلمه کلیدی متمرکز، می‌تواند ایده خوبی برای پیشی گرفتن از رقبا باشد.

مناسب‌ترین طول برای عنوان صفحه چقدر است؟

طول مناسب برای یک عنوان به توانایی گوگل در نشان دادن آن بستگی دارد. موتور جستجوی گوگل در حال حاضر می‌تواند عناوین سئو را در سه حالت مختلف نشان دهد: نمایشگر عریض، نمایشگر کوچک و صفحات موبایل. در نمایشگرهای عریض و صفحات موبایل، گوگل می‌تواند عنوان‌های طولانی‌تری را نشان دهد. البته کمپانی گوگل به‌تازگی تغییراتی را در نحوه نمایش عناوین ایجاد کرده است و بسته به سایز نمایشگر، می‌تواند عنوان‌ها را طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر نشان دهد؛ بنابراین طول مناسب برای عناوین سئو، بسته به نتایج، متفاوت خواهد بود. پیشنهاد ما این است که مهم‌ترین کلمات کلیدی خود را در میانه ابتدایی عنوان قرار دهید؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانستید عنوان خود را کوتاه کنید، نگران نباشید. عنوان‌های طولانی نیز مشکلی برایتان ایجاد نخواهند کرد.
اما اگر این سوال در ذهنتان نقش بسته است که: «گوگل چه تعداد کارکتر را نشان می‌دهد؟» باید بگوییم که «بستگی دارد». گوگل برای نمایش عنوان‌ها، تعداد کارکترها را شمارش نمی‌کند اما این موتور جستجو اغلب یک‌میزان مشخص از عنوان‌ها را به نمایش می‌گذارد.

عنوان صفحات و برندینگ

تا همین چند سال پیش، برخی از فعالان سئو سایت بر این باور بودند که نباید نام سایت را در بخش تایتل ذکر کرد. استدلال آن‌ها این بود که «چگالی» عنوان مهم است و عنوان سایت نمی‌تواند به آن کمکی بکند؛ اما این باور اکنون منسوخ شده است.
در بخش عنوان صفحه، باید اسم برند خود را نیز ذکر کنید و این ذکر کردن باید به‌گونه‌ای باشد که نام برند شما بتواند توجه بیننده را به خود جلب کند. اگر افراد پس از جستجو برای یک موضوع به‌خصوص، چندین بار با اسم برند شما مواجه شوند، حتی اگر روی آن کلیک نکنند، احتمال کلیک کردن روی نتایج شما در دفعات بعد افزایش خواهد یافت.
اگر نام برند خود را در بخش تایتل نیاورید، خود موتور جستجوی گوگل ممکن است عناوین صفحات شمارا تغییر دهد؛ زیرا گوگل بر این باور است که نام برند نیز باید در بخش عنوان ذکر شود.

بهینه‌سازی عنوان صفحات پس از انتشار

حتی پس از انتشار پست‌ها، امکان بهینه‌سازی عناوین و متا دیسکریپشن‌های آن‌ها فراهم است. برای مثال، نویسنده وب‌سایت yoast.com ادعا می‌کند که پس از بهینه‌سازی عنوان و متا دیسکریپشن‌های یکی از پست‌های خود، با 30 درصد ترافیک بیشتر مواجه شده است.

عناوین برای شبکه‌های اجتماعی

هرچند که نوشتن عنوان جذاب برای پست‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما باید بدانید مواردی که برای بهینه‌سازی عناوین صفحات سایت مناسب هستند، لزوما نمی‌توانند برای شبکه‌های اجتماعی نیز مناسب باشند. در شبکه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی کلمه‌کلیدی چندان اهمیت بالایی ندارد و میزان کلیک‌پذیری موردی است که باید روی آن تمرکز کرد.
همچنین در شبکه‌های اجتماعی و در مواردی مانند برندسازی بصری در فیس‌بوک و توییتر، لزومی ندارد که نام برند خود را در عنوان‌ها ذکر کنید.البته این امکان نیز وجود دارد که عناوینی متفاوت‌تر ازآنچه برای پست‌های وبلاگ در نظر گرفته‌اید را برای پست‌های خود در توییتر، فیس‌بوک و گوگل‌پلاس در نظر بگیرید.

نتیجه‌گیری

نتیجه این است که باید زمان بیشتری را روی نوشتن عنوان صفحات صرف کنید. باور کنید که هرچقدر روی نوشتن عنوان صفحات وقت بگذارید، بازهم ارزشش را دارد. اگر به نظرتان، برخی از پست‌هایی که پیش‌ازاین منتشر کرده‌اید، بهینه‌سازی مناسبی ندارند، همین‌الان به سراغشان بروید و عناوین و متا دیسکریپشن‌های آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. مطمئن باشید که این تلاش‌ها بی‌ثمر نخواهد بود.
شما چه پیشنهاداتی را برای بهینه‌سازی عناوین صفحات در نظر دارید؟
منبع:سایت دارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *