چگونه یک تصویر (وجهه) برند قوی بسازیم

چگونه یک تصویر (وجهه) برند قوی بسازیم

چگونه یک تصویر (وجهه) برند قوی بسازیم

چگونه یک تصویر (وجهه) برند قوی بسازیم 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

تصویر برند قوی برای موفقیت شما بسیار مهم است. اگر از خود می‌پرسید «تصویر برند چیست؟»، در ادامه با ما باشید. ما به شما کمک می‌کنیم تا بفهمید تصویر برند چیست، چرا اهمیت دارد و چگونه می‌توانید بهترین تصویر برند را برای سازمان‌دهی خود به دست آورید.

تصویر برند چیست؟

  • تصویر برند چیزی است که مشتریان در مورد برند شما یا احساسی که نسبت به آن دارند در نظر می‌گیرند. این تصور یا برداشت کلی از برند شما است که از طریق پیام، آگاهی از برند و هویت برند شما ایجاد می‌شود. اما، تصویر برند شما در طول زمان و با تجربه و تعامل مشتریان با آن ایجاد می‌شود و می‌توان آن را از طریق تبلیغات شفاهی، تبلیغات فروش و غیره افزایش داد. فقط به یاد داشته باشید که تصویر برند و هویت برند شما یکسان نیستند. تصویر (وجهه) برند نحوه درک نام تجاری یا کسب و کار شما است، در حالی که هویت برند جنبه بصری است، یعنی چهره واقعی برند شما. هویت برند شامل لوگوها، رنگ‌ها، تایپوگرافی، پیام‌رسانی و بسته بندی است. هویت برند همچنین شهرت موجود برند شما را تقویت می‌کند و نیاز به یکپارچگی کامل دارد زیرا اولین برداشتی است که مشتریان از کسب و کار شما دارند.

چرا تصویر برند مهم است

  • یک برند قوی به طور بالقوه می‌تواند برابر با یک تجارت قوی باشد. با داشتن یک تصویر قوی و ثابت از برند، مشتریان بالقوه بیشتر شما را در رقابت انتخاب می‌کنند، زیرا شما را مطمئن و قابل اعتماد می‌دانند. به علاوه، اگر مخاطبان خود را به درستی هدف قرار دهید، مشتریان با تصویر برند شما مرتبط می‌شوند و از همان ابتدا به سمت شما جذب می‌شوند. هویت برند قوی + تصویر برند قوی به شما امکان می‌دهد محصولات جدید را راحت‌تر به بازار معرفی کنید، زیرا نیازی به تمرکز بیش از حد روی بازاریابی ندارید.
  • اگر مشتریان شما از قبل شما را دوست دارند، احتمالاً محصولات دیگری را از شما خریداری می‌کنند، درست است؟ به این موضوع فکر کنید: اولین محصول اپل من iBook G4 بود. به دنبال آن آیفون ۱، آی‌مک، آی‌پد، آیفون ۷، مک‌بوک ایر، مک‌بوک ایر دیگر و اکنون آیفون ۱۱ پرو – همه در یک بازه زمانی ۱۵ ساله. من اپل را دوست دارم (شاید کمی بیش از حد)، و اطمینان دارم که محصولاتش همان کاری را که من نیاز دارم را انجام خواهند داد. اکنون همان اثر دومینویی را در سازمان خود تصور کنید. یک تصویر برند قوی می‌تواند به شما در رسیدن به آن کمک کند.

مراحل توسعه تصویر برند

خوشبختانه، توسعه تصویر برند یک فرآیند ساده است. فقط این مراحل را دنبال کنید و برای شروع به بهترین شیوه‌های دستورالعمل‌های برند پایبند باشید.

۱- مخاطبان خود را بشناسید

  • قبل از هر کاری، مخاطب هدف خود را مشخص کنید. تا حد امکان خاص باشید، از جمعیت شناسی اولیه (سن، جنسیت، شغل) فراتر بروید و رفتارها و سبک زندگی آنها را تعیین کنید. هرچه دقیق‌تر باشید، مطمئن‌تر می‌شوید که پیام برند شما با صدای بلند و واضح به مشتریان هدف شما برسد.

۲- ارزش پیشنهادی[۱] خود را تعریف کنید

  • ارزش پیشنهادی شما بخشی از استراتژی بازاریابی کلی شما خواهد بود و به ارزشی اشاره دارد که قول می‌دهید در صورت انتخاب، به مشتریان خود ارائه دهید. این می‌تواند یک بیانیه بازاریابی یا تجاری باشد که به طور خلاصه بیان می‌کند که چرا مخاطبان شما باید از شما خرید کنند، چه چیزی را مطرح می‌کنید و چگونه کار می‌کنید.

۳- هویت ظاهری خود را ایجاد کنید

  • هویت ظاهری شما، به عنوان مثال، لوگوی شما، لزوما نباید اولین چیزی باشد که ایجاد می‌کنید. پس از ساختن یا شروع به ساخت یک برند واضح، ایجاد یک لوگو آسان‌تر است. انجام آن به این روش می‌تواند کارها را بسیار آسان‌تر کند – با شروع با مخاطبان و مأموریت خود، سکوی پرشی برای طراحی هویت بصری خود ایجاد خواهید کرد، که باید مکمل و تقویت برند شما باشد، نه اینکه آن را تعریف کند.

۴- نمونه کامل[۲] و ماهیت برند خود را ایجاد کنید

  • با ایجاد یک الگوی ارتباطی یا ماهیت، برند خود را جذاب کنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از رنگ‌ها، نوع، تصاویر و لحن صدا انجام دهید تا نشان دهید که برند شما چه کسی است. با شناخت کهن الگوی برند خود، می‌توانید الگویی از ایده‌ها یا طرز تفکری ایجاد کنید که به تأثیرگذاری بر تصمیمات پیرامون برندتان کمک کند. کهن الگوهای برند اغلب با شخصیت‌های یک داستان مانند قهرمان، شعبده باز یا قانون شکن مرتبط است. برای مثال، نایک (Nike)، الگوی قهرمان را با استفاده از ورزشکارانی در تبلیغات خود مجسم می‌کند که به ما الهام می‌دهند، شجاع‌ترین و قوی‌ترین نوع خود باشیم.

۵- ثبات برند را توسعه دهید

  • همانطور که به ساختن تصویر برند خود ادامه می‌دهید، به یاد داشته باشید که ثابت قدم باشید. یک نام تجاری ثابت می‌تواند با جلب اعتماد مشتریان بر بازگشت سرمایه شما تأثیر بگذارد. و یک نام تجاری ناسازگار (ناپایدار) می‌تواند سردرگمی ایجاد کند و وضعیت برند شما را شکننده کند. به علاوه، ثبات برند می‌تواند منجر به جذب مشتری و استقبال جدید شود. اگر ساختن تصویر برند شما، کمی آزمون و خطا نیاز دارد، تعجب نکنید. برخی از شناخته‌شده‌ترین برندهای موجود در بازار یک یا دو تغییر نام تجاری را پشت سر گذاشته‌اند .برای نکات عمیق‌تر در مورد تصویر برند، کتاب رایگان ما (چگونه برند خود را بسازیم) را بررسی کنید.

[۱]– value proposition. در بازاریابی = ابداع، خدمت یا خصیصه‌ای در جهت جذاب نمودن یک محصول یا یک شرکت برای مشتریان. مترجم

[۲]– archetype. نمونه کامل، الگوی ارتباطی، پیش نمونه