چگونه یک برنامه رسانه ای فصلی انجام دهیم

چگونه یک برنامه رسانه ای فصلی انجام دهیم

چگونه یک برنامه رسانه ای فصلی انجام دهیم

چگونه یک برنامه رسانه ای فصلی انجام دهیم 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

به عنوان یک تجارت، احتمالاً اهداف بازاریابی دارید. کمپین‌های تبلیغاتی و سایر استراتژی‌های بازاریابی کسب‌وکار شما را به سمت این اهداف سوق می‌دهند… اما از کجا می‌دانید کدام یک مناسب تر است؟ در حالی که بیشتر مشاغل برنامه سالانه دارند، تعداد کمی از آنها به جزئیات بیشتری می پردازند. متأسفانه، برنامه‌های سالانه اغلب بسیار مبهم هستند و انعطاف‌پذیری لازم را در بازار امروزی به شما نمی‌دهند. در نتیجه، ما کمکی برای اجرای برنامه های رسانه ای فصلی برای شما در نظر گرفته ایم.

هیچ اشکالی در تعیین اهداف سالانه وجود ندارد. با این حال، ما فکر می کنیم که اضافه کردن یک برنامه رسانه ای سه ماهه دید دقیق تری از اهداف شما ارائه می دهد. با تطبیق سه ماهه به سه ماهه به جای سال به سال، مهارت بیشتری در بازار خواهید داشت.

بدون هیچ مقدمه ای، بیایید روند را به چند مرحله تقسیم کنیم!

مرحله ۱ : عملکرد قبلی را مرور کنید

اگر به گذشته نگاه نکنید، چگونه می توانید مطمئن شوید که اشتباهات مشابهی را مرتکب نخواهید شد؟ اغلب، در بازاریابی و زندگی، مردم از نگاه کردن به گذشته خجالت می‌کشند. با این حال، اشتباهات هستند که عملکرد آینده را هر چه بهتر و درخشان تر می کنند. تا زمانی که چیزی یاد می گیرید، اشتباهات و عملکرد ضعیف آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیستند.

وقتی به گذشته نگاه می‌کنید، از نظر معیارها و شاخص‌های کلیدی عملکرد با سه‌ماهه قبلی شروع کنید. بسته به اهداف خود، می‌توانید سرنخ‌های واجد شرایط بازاریابی، هزینه جذب مشتری، ارزش طول عمر مشتری، حفظ مشتری، بازگشت هزینه تبلیغات، ترافیک وب‌سایت، نرخ تبدیل، نسبت سرنخ به مشتری و بازگشت سرمایه را در نظر بگیرید.

مرور عملکرد قبلی هر سه ماهه به ویژه در شروع کار بسیار مهم است، زیرا به شما مبنایی برای کار می‌دهد. هنگام انتخاب شاخص های کلیدی عملکرد، به آنچه می خواهید برسید و اهداف کلی خود فکر کنید. این معیارهای سه ماهه و KPIها باید میزان پیشرفت شما به سمت اهداف بزرگتر را اندازه گیری کنند.

مرحله ۲ : اهداف تعیین کنید

همیشه باید اهدافی را در دنیای بازاریابی تعیین کنید. در حالی که برنامه ها عالی هستند، اهداف مقصدی هستند که می خواهید به آن برسید. اگر مشکل دارید، روش سنتی اهداف SMART را به خاطر بسپارید این نشان می‌دهد که اهداف باید خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مختص زمان باشند.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید حفظ مشتری را تا پایان سه ماهه بعدی یک درصد افزایش دهید. همانطور که متوجه خواهید شد، این هدف خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و زمان خاص است.

مرحله ۳ : هدف گذاری کمپین را تجزیه و تحلیل کنید

در مرحله بعد، می‌خواهید تا آنجا که ممکن است درباره مخاطبان موجود خود بیاموزید. افرادی که محصولات برند شما را خریداری می کنند چه کسانی هستند؟ چه کسی به کمپین های شما بهتر پاسخ می دهد؟ چه کسانی روی تبلیغات شما کلیک می کنند؟ قبلاً کافی بود سن، مکان و جنسیت را بدانیم. اکنون به اطلاعات بیشتری نیاز داریم. این شامل سبک زندگی، شغل، جمعیت شناسی، رفتار آنلاین و خیلی چیزهای دیگر است.

هنگام تجزیه و تحلیل هدف‌گیری کمپین‌ها، آن را در چارچوب کمپین‌های قبلی قرار دهید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که یک بخش به کمپین قبلی به خوبی پاسخ می‌دهد در حالی که بخش دیگر این کار را نکرده است.

هر سه ماه یک بار، این تحلیل را انجام دهید و به دنبال فرصت هایی برای بهبود کمپین ها و هدف گذاری خود باشید. آیا می توانید مخاطبان را گسترش دهید؟ آیا نیاز به تقسیم بندی مخاطب دارید؟ حتی اگر بودجه زیادی ندارید، Google Analytics و ابزارهای مشابه به طور معمول کافی هستند.

مرحله ۴: پلتفرم‌های خود را انتخاب کنید

ما به اندازه کافی به گذشته نگاه کرده ایم، بنابراین اکنون زمان آن است که به جلو نگاه کنیم. اغلب، در اینجاست که بسیاری از بازاریابان دچار وحشت می‌شوند، زیرا پلتفرم‌ها و کانال‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. با این حال، این در واقع یک فرصت عالی است. چرا؟ زیرا شما می توانید بهترین پلتفرم ها را برای مخاطبان خود انتخاب کنید نه اینکه به چیزی کمتر بسنده کنید.

هنگام بررسی تعداد زیادی از گزینه ها، فقط لپ تاپ را نبندید و به سراغ چیز دیگری بروید. درعوض، در نظر بگیرید که کجا مخاطبان شما برجسته‌تر هستند و کانال‌هایی که به شما در دستیابی به هدف SMART کمک می‌کنند. همچنین، تصمیم بگیرید که روی کیفیت یا کمیت تمرکز کنید. آیا می خواهید زمان خود را بین چندین کانال پخش کنید یا فقط روی یکی سرمایه گذاری زیادی کنید؟ در حقیقت، شرکت هایی را خواهید یافت که با هر دوی آنها از موفقیت برخوردار بوده اند.

در این مرحله، به یاد داشته باشید که ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای آسان‌تر کردن زندگی شما وجود دارند. برخی از ابزارهای هوش مصنوعی به طور خودکار کمپین های تبلیغاتی شما را بهینه می کنند و این می تواند توانایی شما را برای گنجاندن کانال های دیگر در استراتژی بازاریابی شما افزایش دهد.

هر استراتژی که انتخاب می‌کنید، ROI یا همان میزان بازگشت سرمایه را بهینه کنید و هدر رفت را از بودجه خود حذف کنید. با کمی محدود کردن آن، باید انواع تبلیغات مناسب را نیز برای مخاطبان خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، گوگل گزینه های مختلفی را با گزینه های محلی، جستجو، نمایش، ویدیو، خرید و موارد دیگر ارائه می دهد.

مرحله ۵ : بودجه خود را مرور کنید

بهترین راه برای تعیین بودجه، شروع با استراتژی کلی است. به طور کلی می خواهید چه چیزی و چه مقدار خرج کنید؟ پس از دریافت این پاسخ، می توانید آن را بر اساس سهم بازار هدف، موفقیت قبلی، نوع تبلیغ و عوامل دیگر تجزیه کنید.

همانطور که گفتیم، هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشین می توانند در اینجا مفید باشند. علاوه بر بهینه سازی هدف گذاری و مناقصه، می توانند بودجه بندی بین کانال های مختلف را بهینه کنند. با استفاده از فناوری پیشرفته، هر کمپین با توجه به عملکرد و فرصت ها، بودجه مناسبی را دریافت می کند.

مرحله ۶ : پیشنهادات و پیام‌ها را برنامه‌ریزی کنید

از آنجایی که در حال برنامه ریزی برای سه ماهه بعدی هستید، فرض می کنیم که هنوز در سه ماهه قبلی هستید. این همیشه بهترین راه برای رفتن است، از آنجایی که وقت دارید، عاقلانه است که چارچوبی از پیشنهادات و پیام ها ایجاد شود.

یک لیست ساده با تاریخ ها و پیشنهادات و پیام هایی که در کنار هر کدام قرار می گیرند، ایجاد کنید. قصد دارید در ماه اول چه پیامی برای مردم ارسال کنید؟ آیا این با گذشت زمان تغییر خواهد کرد؟ آیا پیشنهاد خاصی با پیامی در اواخر سه ماهه همراه خواهد بود؟

همانطور که پیام‌ها و پیشنهادات را برنامه‌ریزی می‌کنید، باید توجه داشته باشید که با برنامه‌ریزی گردش کار شما فوراً آسان‌تر می شود. گاهی اوقات، متخصصان بازاریابی ممکن است احساس کنند که طرح خیلی سفت و سخت است. برای جلوگیری از این امر، با تیم بازاریابی صحبت کنید و از قبل تصمیم بگیرید که چه مقدار جزئیات را درج کنید.

مرحله ۷ : گردش کار و تولید و دارایی را طراحی کنید

هنگامی که همه چیز گفته می شود و انجام می شود، احتمالاً یک لیست طولانی از کارها خواهید داشت. راه غلبه بر فهرست طولانی کار، تفویض اختیار و ایجاد یک گردش کار واضح است.

با گردش کار تولید دارایی، هر کپی، ویدئو، تصویر، CTA و سایر اجزا به یک کارمند اختصاص داده می شود. با ارتباط و همکاری، کل بخش به عنوان یک تیم کار می کند تا تمام دارایی ها طبق برنامه تکمیل شود. همچنین، از ناهنجاری دو کارمند در انجام یک کار مشابه جلوگیری می کنید

تعداد دارایی ها، و اندازه تیم خود را در نظر بگیرید و کار را به طور مساوی به اشتراک بگذارید. اگر یک نفر عقب افتاد، برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت، ارتباط و همکاری را تشویق کنید. همچنین، از صفحات گسترده و ابزارهای مدیریت پروژه استفاده کنید تا همه را در یک صفحه نگه دارید.

مرحله ۸ : یک طرح آزمایشی ایجاد کنید

اکنون، تنها یک مرحله باقی مانده است و آن آزمایش برای کمپین های شماست. اگر می‌خواهید با کمپین‌های تبلیغاتی موفق شوید، باید آزمایش کنید و این واقعیت را نمی‌توان دور زد. حتی نایک یا استارباکس بلافاصله تبلیغات برنده ای تولید نمی کنند. اغلب اوقات، آنها با خلاقیت ها، CTA ها، مخاطبان، استراتژی های پیشنهاد قیمت و سایر عوامل دستکاری می کنند.

هنگام آزمایش، مطمئن شوید که بودجه، زمان‌های روز و هفته، مخاطبان، ترتیب کلمات، کلمات قدرتمند، CTA و خلاقیت‌ها را آزمایش کنید.

نتیجه:

اگر مانند اکثر کسب‌وکارها هستید، و می خواهید کنترل بیشتری داشته باشید. به برنامه‌ریزی رسانه‌ای فصلی روی بیاورید. به جای اینکه بین مرورهای سالانه احساس گم شدن کنید، اکنون هر سه ماه با برنامه هدایت می‌شوید و می‌توانید آزادانه‌تر آن را تنظیم کنید. برخی از آنها به سمت دیگر حرکت می کنند و از برنامه ریزی هفتگی یا ماهانه که اغلب بسیار دقیق است، پیروی می کنند.

با برنامه های رسانه ای فصلی، اهداف را به بخش های قابل مدیریت تقسیم می کنید و هر چند وقت یکبار یک استراتژی برنده را اجرا می کنید!