چگونه مخاطب هدف خود را در رسانه های اجتماعی پیدا کنید

06

چگونه مخاطب هدف خود را در رسانه های اجتماعی پیدا کنید

چگونه مخاطب هدف خود را در رسانه های اجتماعی پیدا کنید 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

بسیاری از کسب و کارها بدون هیچ ایده ی واقعی در مورد نحوه ی عملکرد آن ها، حساب های اجتماعی را اجرا می کنند. اغلب، آن ها این کار را صرفاً به این دلیل انجام می دهند که کسی «احساس می کند» که این کار درست است. این که کسب‌ و کارها حساب‌ های اجتماعی را با عجله راه ‌اندازی کنند، و سپس به آن ها اجازه دهند تا پست‌های گاه به گاه را به محض شروع ناامیدی انجام دهند غیرمعمول نیست. بزرگ ‌ترین مشکلی که این شرکت ‌ها دارند این است که آن ‌ها هیچ تلاش واقعی برای پیدا کردن مخاطب هدف خود در رسانه ‌های اجتماعی انجام نمی ‌دهند. آن ‌ها یا تلاش می‌ کنند تا هر کسی که به آن طرف می ‌آیند را دنبال کنند، مرتبط باشند یا نباشند، یا فقط امیدوارند که مردم به آن ‌ها مراجعه کنند و هیچ تلاشی برای ادامه این کار نکنند.

با این حال، بسیاری از کسب و کارها در شبکه اجتماعی عملکرد خوبی دارند. تفاوت چیست؟ آن ها چه کار می کنند که رقبای آنها آن کار را انجام نمی دهند؟ در بسیاری از موارد، مسئله این است که آن ها اهمیت تعریف یک مخاطب هدف، و سپس یافتن و بازاریابی برای آن مخاطب هدف (و هیچ کس دیگر) در رسانه های اجتماعی را درک می کنند.

مشکل مرتبط دیگر این است که بسیاری از شرکت ‌ها هنوز بازاریابی اجتماعی را صرفاً برای فروش کالا می‌دانند – درست مانند بسیاری از بازاریابی‌ های سنتی. با این حال، مخاطبان مدرن از تکنیک ‌های فروش سخت متنفرند و در برابر آن مقاومت می ‌کنند. بازاریابی اجتماعی گسترشی از بازاریابی محتوا است – به اشتراک گذاری اطلاعات مرتبط با گروه “درست” افراد گفته می شود. اگر این کار را به اندازه کافی انجام دهید ، این افراد متوجه شما می شوند و به محصولات شما علاقه مند می شوند. با این حال، اگر محتوا را با افراد نامربوط که هرگز به شما یا محصولات شما علاقه ای نشان نخواهند داد، به اشتراک می گذارید، انجام این کار فایده ای ندارد.

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

اولین مرحله از هر کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی این است که مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. مطمئناً نمی‌توانید «آن ها» را جستجو کنید، اگر نمی‌دانید «آن ها» چه کسانی هستند.

اگر خوش شانس باشید، ممکن است از قبل انواع افرادی را که محصولات خود را به آن ها می فروشید، بشناسید. البته داشتن یک ایده ی کلی و این که بتوانید توصیف دقیقی از مشتری معمولی خود ارائه دهید دو پیشنهاد متفاوت هستند.

همان طور که توصیفی از مخاطبان هدف خود ایجاد می کنید، می خواهید از خود بپرسید که :

• آیا شما بیشتر بر روی یکی از جنسیت ها تمرکز می کنید، یا هم مردان و هم زنان را هدف قرار می دهید؟

• بیشتر امیدوارید به کدام گروه های سنی برسید؟ آیا برای برخی از نسل ها بیشتر از دیگران جذابیت دارید؟

• مشتریان معمولی شما چه نوع درآمدی دارند؟ آیا افرادی را هدف قرار می دهید که پول اضافی دارند یا افرادی که معمولا مشکلات مالی دارند؟

• مخاطبان هدف شما چه نوع ارزش های مشترکی دارند؟

بسیاری از ویژگی ‌های جمعیت ‌شناختی و روان ‌شناختی دیگر وجود دارد که می ‌توانید هنگام تلاش برای تصور کردن مخاطبان هدف خود، به آن ‌ها بپردازید. به یاد داشته باشید، شما در حال تلاش برای ایجاد تصویری از مشتریان جدید دلخواه خود هستید، که معمولاً با مشتریان فعلی شما مطابقت دارند، مگر اینکه شما عمداً بازار دیگری را هدف قرار دهید.

به یاد داشته باشید که بازاریابی اجتماعی عمدتاً شامل ایجاد محتوا برای به اشتراک گذاشتن با مخاطبان هدف شما است. شما نمی توانید محتوایی بسازید و به اشتراک بگذارید که برای همه جالب باشد. بنابراین باید مطالب مناسب را برای مخاطبان خود ایجاد کنید. برای انجام موفقیت آمیز این کار، ابتدا باید دقیقاً بدانید چه قشری مخاطبان شما را تشکیل می دهند.

اگر در حال حاضر دارای پایگاه مشتری هستید ، ممکن است ارزش وقت شما را داشته باشد تا برای مشتریان خود پرسشنامه ایجاد کنید. حدس زدن انواع افرادی که محصولات شما را می خرند آسان است، اما با پرسیدن سوالاتی که آن ها را تشویق می کند تا خود را توصیف کنند – اشتیاق، علایقشان و موضوعاتی که می خواهند درباره ی آن ها بیشتر بیاموزند، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد.

مخاطبان هدف شما از کدام شبکه های اجتماعی استفاده خواهند کرد؟

همه ی ما درباره فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب می دانیم. این ها همه سایت های اجتماعی و اشتراک گذاری ویدیویی شناخته شده با میلیون ها عضو هستند. و با این حال، همه ی مردم وقت خود را در این شبکه های اجتماعی صرف نمی کنند. همچنین بسیاری از شبکه ‌های اجتماعی کوچک ‌تر، کم‌ تر مشهود در برخی موارد، بسیار تخصصی برای انواع خاصی از مخاطبان هستند.

احتمالاً نمی ‌توانید روی همه آن ها فعال باشید، و رک و پوست کنده، بعید است که مخاطبان هدف شما هم این گونه باشند. حتی شرکت‌ هایی که فعال ‌ترین افراد از نظر اجتماعی را هدف قرار می ‌دهند، مجبور نیستند همه ی شبکه های اجتماعی شناخته شده برای بشریت را هدف قرار دهند.

افراد مشابه تمایل دارند به هم بپیوندند. این منطقی است. بیشتر احتمال دارد که از شبکه های اجتماعی مشابه دوستان خود استفاده کنید تا دیگران.

بنابراین، به عنوان یک بازاریاب، وظیفه اصلی شما ایجاد سایت های اجتماعی است که مخاطبان هدف شما وقت خود را در آنجا سپری می کنند.

بیشتر سایت ‌های شبکه ‌های اجتماعی درباره انواع افرادی که از پلتفرم آن ها استفاده می‌ کنند، تحقیق می‌کنند. Pew Research نموداری جذاب دارد که داده‌ های سطح بالا را در پایگاه پشتیبانی (ایالات متحده) تعداد زیادی از شبکه های اجتماعی اصلی ارائه می‌دهد. برخی از نتایج کلی که می توانید از این داده ها بگیرید (به یاد داشته باشید که ایالات متحده محور است) عبارتند از:

• یوتیوب پرمصرف ترین پلتفرم اجتماعی آنلاین است و فیس بوک با درصدی نزدیک به آن دنبال می شود.

• مردان در یوتیوب، لینکدین، توییتر، واتساپ و ردیت غالب هستند. تعداد زنان در فیس بوک، اینستاگرام و پینترست از مردان بیشتر است. اعداد مربوط به جنسیت در اسنپ چت برابر است.

• درصد بیشتری از سیاه پوستان و اسپانیایی ها در مقایسه با سفیدپوستان از یوتیوب استفاده می کنند. اما عملاً تفاوتی در فیس بوک وجود ندارد. اسپانیایی ها به شدت از دو نژاد دیگر در واتس اپ بیشتر هستند. تعداد بسیار کمی از سیاه ‌پوستان از ردیت استفاده می‌کنند، با این حال اسپانیایی ‌ها کمی بیشتر از سفیدپوستان هستند.

• یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ چت به ویژه در بین مخاطبان جوان محبوب هستند. مخاطبان مسن ‌تر عموما فیسبوک را ترجیح می‌دهند، اگرچه تعداد کمی از آن ها یوتیوب را تماشا می ‌کنند. اگرچه بزرگ ترین گروه از کاربران پینترست ۱۸ تا ۲۴ ساله هستند، اما در بین مخاطبان بزرگ تر نیز محبوبیت نسبی دارد.

از مشتریان فعلی خود نظرسنجی کنید.

با فرض اینکه شما عمداً در تلاش برای تغییر پایگاه مشتری خود نیستید، بهترین نمونه از مخاطبان هدف شما مشتریان فعلی شما هستند. اگرچه ممکن است از قبل ایده ی خوبی از فعالیت ها و علایق آن ها داشته باشید، بدون شک بهترین راه برای به دست آوردن اطلاعات ارزشمند، بررسی آن هاست.

شما می ‌خواهید سوالاتی را بگنجانید که به شما کمک می‌ کنند تا ایده روشنی از سایت ‌های اجتماعی که پاتوق هستند و انواع محتوایی که دوست دارند بخوانند را به شما بدهد. از آن ها در مورد سایت های اجتماعی مورد علاقه شان بپرسید. همچنین می توانید از آن ها بپرسید که آیا وبلاگ می خوانند یا خیر، و اگر چنین است، سایت های وبلاگ مورد علاقه آن ها چیست. به طور مشابه، یافتن کانال‌ های یوتیوب ترجیحی آن ها و انواع ویدیوهایی که تماشا می‌ کنند مفید خواهد بود.

همچنین می ‌توانید سؤالاتی را برای تعیین انواع حساب‌ های اجتماعی که مشتریان شما به احتمال زیاد دنبال می ‌کنند، بنویسید.

مخاطبان خود را محدود کنید و جاهای خالی را جستجو کنید

با ترکیب دانش، تحقیقات و نتایج پرسشنامه های از قبل موجود، باید بتوانید مخاطبان هدف خود را به گروه های متمایز محدود کنید. همه یکسان نخواهند بود، اما باید بتوانید گروه هایی از افراد با علایق و سلیقه های مشابه را کنار هم قرار دهید.

ممکن است بخواهید از مدیریت تبلیغات فیس بوک برای کمک به این کار استفاده کنید. مدیریت تبلیغات فیس بوک برای ایجاد بازار هدف متمرکز محدود از افراد بسیار عالی است و می‌توانید از طیف گسترده ‌ای از داده ‌های جمعیتی استفاده کنید. این امر به شما کمک می ‌کند تا اندازه ی بخش ‌های بالقوه ‌ای را که می ‌خواهید هدف بگیرید، تخمین بزنید، و اطمینان حاصل کنید که سعی نمی ‌کنید با یک گروه کوچک یا گروهی که به طور غیر واقعی بزرگ است کار کنید.

شما همچنین باید مشخص کنید که اینفلوئنسرها در جایگاه شما چه کسانی هستند و به مرور با آن ها تماس برقرار کنید.

مخاطبان هدف خود را بیابید و با آن ها ارتباط برقرار کنید

هنگامی که مخاطبان هدف خود را شناختید، باید مشتریان فعلی خود را تشویق کنید تا با شما در شبکه های اجتماعی مورد علاقه خود تماس برقرار کنند. در برخی موارد، مانند مدیریت تبلیغات فیس بوک، می توانید پایگاه داده مشتریان فعلی خود را آپلود کنید و فیس بوک تمام تلاش خود را می کند تا مشتریان فعلی شما را در پلتفرم خود پیدا کند. تعداد کمی از پلتفرم‌ های بازاریابی رسانه‌ های اجتماعی با CRM کار می‌ کنند تا به شما در رسیدن به این هدف کمک کنند.

یک مخاطب سفارشی در مدیریت تبلیغات فیس بوک ایجاد کنید

می توانید از مدیریت تبلیغات فیس بوک، همراه با پایگاه داده مشتریان خود، برای ایجاد یک مخاطب سفارشی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این به همان اندازه که برای فیس بوک مفید است برای اینستاگرام نیز مفید است.

شاید حتی مهم تر از آن، زمانی است که یک مخاطب سفارشی به نمایندگی از مشتریان فعلی خود ایجاد کردید، می توانید گروه هایی شبیه به افراد ایجاد کنید که هنوز مشتری شما نیستند، اما می توانند مناسب باشند. این ها افرادی هستند که بیشتر می‌ خواهید با پست ‌های اجتماعی خود روی دستیابی به آن ها تمرکز کنید، بنابراین آن ها باید جایی باشند که شما تبلیغات فیسبوک یا اینستاگرام را هدف قرار می‌ دهید.

محتوایی ایجاد کنید که مخاطب هدف شما آن را دوست دارد

شما ممکن است به خوبی مخاطبان هدف خود را بشناسید، اما اگر کاری انجام ندهید که آن افراد بخواهند به شما توجه کنند، برای شما ارزش چندانی نخواهد داشت. شما باید انواع محتوایی را ایجاد کرده و به اشتراک بگذارید که آن افراد را به ذوق بیاورد. و به یاد داشته باشید، این بدان معنا نیست که شما فقط برای آن ها تبلیغات ایجاد کنید.

در حالت ایده ‌آل، شما مجموعه‌ ای از محتوا را با ترکیبی از محتوای نظارتی و محتوای اصلی در موضوعات مورد علاقه آن ها هدف قرار می‌دهید.

شما نیاز دارید که صفحات اجتماعیتان برای این افراد الهام بخش باشند. شما می خواهید آن ها به صفحه ی شما بیایند زیرا برای محتوایی که ایجاد می کنید و به اشتراک می گذارید ارزش قائل هستند.

شما ممکن است انواع پست هایی را که آن ها دوست دارند از طریق نظرسنجی های خود مشخص کرده باشید. از طرف دیگر، باید در آزمون و خطا شرکت کنید، و مراقب تجزیه و تحلیل خود باشید تا انواع پست ‌هایی که معمولاً نتیجه می دهند و انواعی که به نظر نمی ‌رسد باعث ایجاد علاقه و اشتیاق بشوند را، تعیین کنید. برخی از افراد ترجیح می دهند پست های وبلاگ را بخوانند. دیگران فقط به تصاویر خنده دار یا ویدیوهای کوتاه علاقه دارند. ممکن است تعدادی به صورت منظم نقل قول های انگیزشی که شما ارائه می کنید را به اشتراک بگذارند. این یک ایده ی عالی است که انواع پست ها را به اشتراک بگذارید – اما بیشتر آن هایی را که دنبال کنندگان شما بیشتر دوست دارند.

فراموش نکنید که پست هایی را اضافه کنید که مشارکت را تشویق می کنند. در پست ‌های خود سؤال بپرسید و وقتی افراد پاسخ ‌ها را در نظرات می ‌نویسند، با آن ها در ارتباط باشید. اگر در حال ساخت استوری اینستاگرام هستید، به یاد داشته باشید که تعدادی از استیکرهای جذاب ‌تر را نیز اضافه کنید.

هر کاری که انجام می دهید، در مورد پست های خود خیلی فروشنده طور نباشید. مطمئناً، درصد کمی از آن ها می تواند تبلیغاتی باشد، اما اکثریت قریب به اتفاق افرادی که شما را دنبال می کنند این کار را به این دلیل انجام می دهند که ارزش پست های شما را می خواهند، نه به این دلیل که می خواهند محصول شما را بخرند.