چگونه در دراز مدت چابک بمانیم.

چگونه در دراز مدت چابک بمانیم.

چگونه در دراز مدت چابک بمانیم.

چگونه در دراز مدت چابک بمانیم. 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

با وعده بهره وری بیشتر، رضایت ، و همسویی تجاری، هیجان زده شدن در مورد بازاریابی چابک آسان است. جای تعجب نیست که اکنون ۵۱ درصد از بازاریابان گزارش می دهند که از نوعی چابکی برای مدیریت کار خود استفاده می کنند.

اما ، پس از پایان دوران خوش چابک چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که آماده سازی و اجرای متفکرانه پشت سر گذاشته شد، چگونه بخش های بازاریابی می توانند چابکی را در دراز مدت حفظ کنند؟

ما از با تجربه ترین مربیان AgileSherpas خواستیم تا با توصیه های عملی برای تحقق چابکی و حتی مهم تر از آن، نحوه ی ماندگاری آن ما را آشنا کنند. در اینجا ، چیزی است آن ها توصیه می کنند را آورده ایم.

ابتدا رهبران خود را آموزش دهید

اگر به وضع موجود خود پایبند باشیم ، تکامل هرگزاتفاق نمی افتد. این تکامل تنها زمانی اتفاق می افتد که ما دانش تازه را تزریق کنیم و تجربیات جدیدی را در سازمان خود جمع آوری کنیم.

وقتی صحبت از پیاده‌ سازی چابک به میان می ‌آید، یکی از بزرگ ترین موانع ، کمبود تخصص و آموزش است. اگر از رهبران ارشد خود انتظار داریم که راه چابکی را پیش ببرند ، ابتدا باید بر آن موانع غلبه کنند.

رویکرد رهبری آن ها باید ارزش ها و اصول اصلی چابک را منعکس کند، این به این معنی است که آن ها به آموزش نیاز دارند.

Sherpas ارشد ما این بیانیه را با توصیه های زیر بر اساس سال ها تجربه ی واجد شرایط بازگو می کند:

 • مربی چابک مونیکا جورجیف و رئیس و بنیانگذار AgileSherpas، Andrea Fryrear دیدگاه یکسانی برای همگام شدن با تلاش‌های چابک از طریق آموزش رهبری چابک دارند.
 • “بدون حمایت رهبری در ابتدا، تحولات چابک می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت از مسیر خارج شود. رهبران باید ارزش‌ ها و اصول چابکی را تجسم کنند و آن ها را برای تیم‌ های جدید الگو برداری کنند.»
 • برای سال‌ ها ، Andrea Fryrear چابکی را در سازمان‌ های سفت و سخت که به دنبال انعطاف ‌پذیری بیشتر هستند، معرفی کرده است. تلاش‌ های او به بسیاری از تیم‌ ها کمک کرده است که از طریق توسعه ی تدریجی به صورت گام به گام به قله چابکی بازاریابی برسند.
 • رهبران خود را آموزش دهید ، نه فقط تیم های خود را ! از تیم های خود نخواهید سازماندهی مجدد کنند ، ابزارهای جدید را به کار گیرند و روش کارشان را کاملاً تغییر دهند بدون اینکه خواسته های مشابهی از مدیریت میانی و بالاتر خود داشته باشند. آندریا معتقد است، اگر برنامه‌ ها همچنان به ‌عنوان حماسه ‌های عظیم و یکپارچه پیش ‌نویس می ‌شوند، و انتظار دارید که تیم‌ های چابک شما آن ‌ها را در اسپرینت‌ ها پیاده‌ سازی کنند، با قطع ارتباط جدی مواجه خواهید شد.
 • بر اساس چهارمین گزارش سالانه وضعیت بازاریابی چابک ، بیش از دو سوم بازاریابان چابک روی ترکیبی از آموزش و مربیگری برای رهبری چابک سرمایه ‌گذاری می ‌کنند، و همچنین برای آماده کردن رهبران تیم برای ایفای نقش‌ های چابک مانند اسکرام مستر و مالک محصول سرمایه‌ گذاری می ‌کنند.
 • راویو ترنر، مربی و شریک AgileSherpa توصیه می کند که قانون ۷۰-۲۰-۱۰ را برای هر گونه پیگیری توسعه یادگیری داخلی اعمال کنید. او از بازاریابان می خواهد که هرگز آموزش را متوقف نکنند. او معتقد است که تیم ها به مربیگری و تجربه در حین کار نیاز دارند تا بتوانند حافظه ی ماهیچه ای چابک بسازند.
 • بنابراین، همانطور که پیش می ‌روید، مطمئن شوید که منابع اضافی را ارائه می‌ کنید، جلسات آموزشی برنامه ‌ریزی می ‌کنید و کارگاه‌ هایی را ارائه می ‌دهید که با کاربرد عملی پشتیبان ‌گیری شده ‌اند، بنابراین می‌ توان از دانش جدید استفاده کرد و واقعاً ماندگار شد.

با یک استراتژی روشن و واضح شروع کنید

 • اگر می‌خواهید چابکی را با موفقیت پیاده‌ سازی کنید، باید مشخص کنید که چه استراتژی را برای تحقق آن اعمال خواهید کرد. اتخاذ رویکرد بازاریابی چابک به تیم ها کمک می کند تا با اهداف سازمانی هماهنگ شوند، تصویر بزرگ تر را ببینند و به جای ثابت ماندن، انعطاف پذیر باقی بمانند.
 • به گفته یکی از Sherpaهای مستقر در آفریقای جنوبی، الیزابت ونتر، “شما باید قبل از شروع این مسیر، با یک استراتژی روشن در مورد آن چه می خواهید با بازاریابی چابک به دست آورید شروع کنید. “
 • او توصیه می ‌کند که نتایج کسب‌ و کار واضح را با اندازه‌ گیری ‌ها تعریف کنید، یک پایلوت انتخاب کنید که به شما این امکان را می‌ دهد تا در حین آزمایش ارزش ارائه دهید، و روش‌ های چابک کار را قبل از تلاش برای اجرای آن ها به عنوان اولین قدم ‌های مناسب یاد بگیرید.
 • برای هماهنگی بیشتر با چارچوب ها، اصول و ارزش های چابکی ، برای بدست آوردن بهترین نتایج به یک استراتژی چابک نیاز دارید. به طور کلی، این به معنای انعطاف پذیر بودن و بسته به چشم انداز و هدف مشترک در سازمان است.

متعهد شدن و نظارت بر تحول

 • امروزه، بازاریابان بیشتری در حال انجام تغییرات چابکی هستند. با این حال، برای آماده سازی صحنه برای نتایج قابل توجه، سازمان ها باید بر دو عنصر اصلی تمرکز کنند: تعهد و اجرا.
 • کولین دان هارتونیان، مربی ارشد AgileSherpas بر مسئولیت تمرکز دارد. او سازمان ها را تشویق می کند تا یک قهرمان چابک داشته باشند که متعهد به نظارت بر روند تحول باشد.
 • کولین متوجه شد که اغلب ، سازمان ‌ها افرادی را دارند که تا حدی به نظارت بر یک تحول اختصاص داده شده ‌اند، اما از آنجایی که هنوز مسئول پروژه‌ های دیگر هستند، اجرای چابکی به دلیل کارهای دیگر از اولویت برخوردار نمی ‌شود.
 • اگر یک رهبر قوی و اختصاصی برای نظارت بر تلاش های سرمایه گذاری شده و فرآیند های پیاده سازی شده نداشته باشید، چابکی به سختی برای بخش بازاریابی شما کار خواهد کرد.

تعریف و اندازه گیری

ایجاد یک چشم انداز و تعریف روشن از اهداف شما در دراز مدت به احتمال زیاد اجرای موفقیت آمیز تیم شما را تضمین می کند. علاوه بر این، تعیین کنید که چگونه تأثیر چابکی را در بخش بازاریابی ردیابی خواهید کرد و چه اندازه‌ گیری‌ هایی را برای تعریف آن تأثیر رعایت خواهید کرد.

Sherpas با تجربه ما، آماندا نظرات خود را در مورد این موضوع به اشتراک می گذارد:

” درکی واضح از آن چه می خواهید بهبود دهید ایجاد کنید و به طور گسترده با آن ارتباط برقرار کنید. شروع کنید به نتایج فکر کنید، نه فقط تحویل کالا و خدمات. بدانید که این یک تغییر کوچک نیست، بلکه تغییری در نحوه کار شما به عنوان تیم و نحوه جریان کار به سمت تیم است.

اهداف را با رهبران روشن و هماهنگ کنید تا بتوانند تیم را به طور موثر به سمت آن ها هدایت کنند. با به دست آوردن سطح کارایی بر اساس مجموعه ای از KPI ها، بر نتایج بازاریابی تمرکز کنید.

هدف خود را روشن کنید

قبل از اینکه به «چه» و «چگونه» بروید، «چرای» چابکی خود را تعریف کنید. داشتن یک تصویر ذهنی روشن از هدفتان به طور جدی در لحظات لرزان اجرای چابک از شما پشتیبانی می ‌کند.

لیزا روچتی، مربی چابک، این توصیه ارزشمند را با علاقه مندان به چابک به اشتراک می گذارد:

« برای رویکرد خود، هدف داشته باشید. اهداف تجاری را که در طول تاریخ برای دستیابی به آن تلاش کرده ‌اید کاملاً روشن کنید و سپس با یک مشاور چابک همکاری کنید تا به شما کمک کند که بفهمید کدام روش‌ های چابک به شما کمک می ‌کنند تا به هدف خود برسید.

شروع کنید !

در نهایت، همه برنامه ریزی ها، استراتژی ها و آموزش ها نمی توانند شما را برای هر سناریویی که ممکن است در این مسیر پیش بیاید آماده کنند. رئیس بخش آموزش و تحویل ما، راس لیبی می گوید: «فقط شروع کنید. هیچ راه و مسیر درستی وجود ندارد. شروع نکردن و بلاتکلیفی بزرگ ترین مانع است.»

در جستجوی روش های چابکی کار دریغ نکنید. پم اشلی، یکی دیگر از مربیان AgileSherpas، توصیه می‌ کند: «به جایی که هستید توجه کنید و از آنجا بسازید. به هر حال، چابکی برابر است با جریان، پاسخ دادن به تغییرات، و سازگاری با هر موقعیتی که به شما ارائه می شود.»

ادامه بدهید

بازاریابی چابک چالش برانگیز است، اما با آمدن و رفتن فراز و نشیب‌ ها، تیم‌ ها موفق می ‌شوند درباره روش ‌های انجام کارها بیشتر بیاموزند و آن ‌ها را با متدولوژی چابک تطبیق دهند.

بهتر است سازمان ها دستورالعمل های خود را ایجاد کنند تا بر اساس ساختار و عملکرد خود از آن ها پیروی کنند. استفاده از توصیه های تخصصی ما تنها به تشخیص بهترین شیوه های عملیاتی شما کمک می کند.