چهار مؤلفه اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال

چهار مؤلفه اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال

چهار مؤلفه اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال

چهار مؤلفه اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

مؤلفه های اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال

ما به عنوان شرکتی که بیش از ۱۵ سال در عرصه بازاریابی دیجیتال فعالیت داریم، هزاران تجارت را از لحاظ نحوه اجرای بازاریابی دیجیتال مطالعه کرده ایم.

 مؤلفه های اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال

ما به عنوان شرکتی که بیش از ۱۵ سال در عرصه بازاریابی دیجیتال فعالیت داریم، هزاران تجارت را از لحاظ نحوه اجرای بازاریابی دیجیتال مطالعه کرده ایم. پس از سال ها تحقیق و پژوهش، کسب تجربه و عبرت گرفتن از آنها، چهار جزء سازنده اصلی موفقیت در بازاریابی دیجیتال را فاش می کنیم. آیا آماده هستید؟ کمربندها را ببندید و یادداشت بردارید!

اجزا اصلی بازاریابی دیجیتال

 1. اثر مرکب را درک کنید.

آلبرت انیشتین می گوید: “اثر مرکب، شگفتی هشتم جهان است” و مادامی که برای امور مالی و پول بکار برود، می توان آن را برای بازاریابی نیز بکار برد. همین چیزهای کوچک که بارها انجام می شوند، تفاوت های بزرگ را پدید می آورند. و این همان درس کلیدی ست که تمام بازاریاب های دیجیتال باید بر آن تمرکز کنند. سوال این نیست که “چگونه می توانیم به رشد ۲۰% برسیم”، بلکه این است که “چطور می توانیم اینجا به رشد ۲% و جای دیگر به رشد ۳% رسیده تا به مرور زمان با هم ترکیب شوند؟ “مثلا می گوییم هر ماه ۱۰۰ تا چیز می فروشیم:

عملکرد بازاریابی/فروش رشد فروش
۴% افراد بیشتری از تجارت شما باخبر می شوند.۴%۴%
وب سایت تان ۳% بهتر عمل می کند.۳%۷%
۴% مشتریان راغب بیشتری را بدست می آوریم.۴%۱۱%
تیم فروش، ۵% بهتر عمل می کند.۵%۱۶%
فروش آن به مشتریان کنونی، ۳% افزایش می یابد.۳%۲۰%

همانطور که می بینید، با با پیشرفت های کوچک در میان تمام جنبه های بازاریابی تان، درآمد را ۲۰% افزایش دادیم. مطمئنا هر تجارت و مشتریانش، مسیری متفاوت را دنبال می کنند اما تمرکز بر پیروزی های کوچکی ست که در قالب رشدی بزرگتر، با هم ترکیب می شوند.

۲. مهمترین موضوع، هماهنگی(کادنس) است.

منظور از هماهنگی (کادنس)،  انجام یک کار در تعداد دفعات زیاد است. بدین ترتیب آن کار به یک عادت دیرینه برای تجارتی تبدیل می شود که بارها انجامش داده است.

پس دقیقا منظورمان از  “هماهنگی (کادنس)” چیست؟

ما همیشه وظایف مان را انجام می دهیم.

این به معنای تولید همان مقاله همیشگی در وبلاگ بصورت هفتگی، فیلمبرداری همان ویدیو همیشگی در هر ماه و بهینه سازی کمپین تبلیغاتی مان در گوگل هر دو هفته یکبار و ارسال آن EDM هر ماه یکبار است.

ما هر روز سر کار مان حضور داریم.

این به معنای ارتباط با مشتریان، ارتباط با مشتریان راغب و ارتباط با جامعه ای گسترده تر است.

ما هر روز همان پیام تکراری را ارسال میکنیم.

این به معنای ارسال اطلاعات و پیام تکراری ست. مردم که مثل شما نیستند. ۱۰ تا ۲۰ سال طول کشیده تا آنچه که اکنون میدانید را یاد گرفته اید. برای مخاطبین هدف، مدت بیشتری طول خواهد کشید تا آنچه شما میدانید را یاد بگیرند، بنابراین همچنان با همان پیام ها و cadence صحیح، به کارتان ادامه دهید.

۳. باید برای دلیل ( چرا؟ ) خود بازار پیدا کنید.

“مردم آنچه که شما انجام داده اید را نمیخرند، دلیل اینکه چرا آن را انجام داده اید، میخرند” (سیمون سینک Simon Sinek )

بحث بر سر ویژگی ها و منافع و یا حتی محصولات و سرویس های شما نیست. مسئله، تغییریست که میخواهید ایجاد کنید، رشد، پیشرفت، یعنی همان تغییری که تجارت شما قرار است در زندگی مشتریان ایجاد کرده و زندگی شان را بهتر کند.

سه روش برای درک اینکه واقعا دلیل تان چیست، وجود دارد:

  1. از “چرا” برای فکر کردن در مورد تجارتتان استفاده کنید.

آیا “چراهای” شرکتتان را می دانید؟(البته منظورمان پول در آوردن نیست!) در مورد هدف اصلی تجارت تان فکر کنید، و سپس در این مورد بیاندیشید که چطور برای محصول یا خدماتتان بازار پیدا می کنید. آیا این دو با هم همسو هستند؟

  1. “چرا” را در تبلیغ نویسی تان لحاظ کنید.

دفعه بعدی که می خواهید پستی در وبلاگ تان بگذارید، نوشتن را با یک “چرا” در ذهن تان شروع کنید.

  1. مشتریان تان را از نو تعریف کنید.

این توصیه، در مورد نوع شخصی ست که مشتری ایده آل شما است. در مورد اینکه این افراد کجا هستند، چه می کنند، ارزش های اصلی شان چیست و چه چیزی آنها را ترغیب می کند تا محصولات شما را خریده و برای محصولات دیگر هم برگردند؟

۴. کسی که بیشترین ارزش را بیافزاید، برنده می شود.

مشتری بر مبنای “ارزش درک شده” ای که قرار است دریافت کند، انتخاب می کند که از چه کسی خرید کند. این فرآیند تبادل دارایی هاست. در این مورد، قضیه بر سر تبادل پول به ازای شکلی از ارزش است و من قصد دارم تا خدمت یا محصولی را انتخاب کنم که قرار است بیشترین ارزش را به زندگی ام اضافه کند. بیشتر از این نمی توانم بر آن تاکید کنم؛هر نقطه تمرکز تجارت تان باید افزودن ارزش بیشتر را تضمین کند. هر چیزی که این تضمین را به شما ندهد،  باید کنار گذاشته شود. این مسئله را “تمرکز به دلیلی خاص” می نامند.

در ادامه، چند روش برای افزودن ارزش بیشتر را طرح کرده ایم:

  • بسیاری از چیزها را به رایگان ببخشید. ارزش زیادی آن بیرون وجود دارد که می توانید کسب کنید.
  • پرورش، به مشتریانی با محتوا بیشتر برای افزودن ارزش، منجر خواهد شد.
  • بطور مستمر، ارزش بیشتری به مراجعه کنندگان فعلی تان اضافه کنید تا به مراجعه کنندگان همیشگی تبدیل شوند.

با اطمینان از اینکه همیشه به این چهار جزء سازنده وفادار بوده و از آنها پیروی می کنید، تجارت تان یک دستورالعمل سالم بازاریابی دیجیتال برای موفقیت دارد. همین طور پیش بروید و ببینید چه اتفاقی می افتد. تضمین می کنیم که نتیجه مثبت آن را خواهید دید.