چطور یک بیانیه مأموریت بنویسیم؟

چطور یک بیانیه مأموریت بنویسیم؟

چطور یک بیانیه مأموریت بنویسیم؟

چطور یک بیانیه مأموریت بنویسیم؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

دیدگاه و بیانیه های مأموریت الهام بخش مؤسسه بازاریابی دیجیتال

آیا بنگاه کسب و کار دیجیتال شما هیچ چشم اندازی دارد؟ آیا یک ریز وظایف(اهداف) دارد؟ آیا اصلا می دانستید که این دو متفاوت اند؟

دیدگاه و بیانیه های مأموریت الهام بخش مؤسسه بازاریابی دیجیتال

آیا بنگاه کسب و کار دیجیتال شما هیچ چشم اندازی دارد؟ آیا یک ریز وظایف(اهداف) دارد؟ آیا اصلا می دانستید که این دو متفاوت اند؟ به بیان ساده، ریز وظایف شما بر زمان حال و کارهایی که شما برای ایفای تعهداتان انجام می دهید، تمرکز دارد. چشم انداز بنگاه شما بر آینده و اهداف شرکت شما متمرکز است. در حالی که این دو کاملا متفاوت اند، مرز بین آنها اغلب مبهم می شود و این دو باهم اشتباه گرفته می شوند. شما برای تعریف روشن بنگاه کسب و کارتان، اهداف آن، کارکردش، چیزی که مایل به ارائه آن هستید( در حال حاضر و آینده) باید یک چشم انداز واضح و دقیق و ریز وظایف مشخصی داشته باشید.

بیانیه ماموریت

آغاز به کار: مثالهای پایه ای از بینش و ریز وظایف

صرف دانستن چیستی چشم انداز و ریزوظایف کفایت نمی کند. احتمالا باید بدانید که این دو چرا مهم اند و روش خلق این دو به شکل خاص خودتان چگونه است؟ نگران نباشید! همه این موارد در اینجا پوشش داده شده اند.

ابتدا مثالهایی پایه ای از چشم انداز و ریز وظایف:

بیانیه چشم انداز پایه ای

” چشم انداز تجاری ما، خلق جهانی از کسب و کار مملو از فراوانی؛ ثروت، معنی و ارتباط برای همگان است.”

” ارائه نتایج قابل سنجش به مشتریان، کارکنان و فروشندگان”

بیانیه وظایف پایه ای

” ارائه بهترین نتایج ممکن به مشتریان و ارائه عنصر شگفتی ساز از طریق خدماتمان”

” وظیفه ما بهترین بودن در هماهنگ سازی امر بازاریابی و فروش و خبره گی در امر پیامرسانی است”

” تیم ما برای حذف بی تفاوتی موجود در جهان تجارت که شیره حیات را از آن بیرون می کشد، کار می کند. این امر را با فعالیت از طریق الهام بخشی به روح قلب و ذهن افراد و از طریق پیامهای متقاعد کننده بازاریابی انجام می دهد.”

همانگونه که می بینید، این موارد کاملا دقیق نیستند، اما کلیات کار یک شرکت را به شما ارائه می کنند.

چرا ریزوظایف و چشم انداز یک کسب و کار دیجیتال مهم است.

ریز وظایف و چشم انداز هر شرکتی به عنوان نقشه راه و قطب نمای بالقوه آن عمل می کند. در هنگام نوشتن این موارد برای شرکت تان، شما باید بزرگترین اهداف شرکت را در نظر بگیرید.

برای مثال اهداف شما شامل:

 • افزایش بازگشت سرمایه
 • مرتبط ماندن
 • افزایش سود
 • رهبری هدفمند
 • ایجاد تفاوت
 • بهبود تفاوت ها
 • بهبود فرهنگ سازمانی و همکاری

اگر شما این دو مورد را به دقت تهیه کنید، آنها در گوش مخاطب تان طنین انداز می شوند. زمانی که شما این موارد را با نیت و قصد خوبی می نویسید، به شما در متمرکز کردن تلاشهای تان، تمرکز بر نقاط قوت تان و دستیابی به اهداف تان کمک می کنند. هرگز فراموش نکنید که کلمات دارای قدرت هستند. کلماتی که شما به کار می برید، تنها بیان کننده کار شما یا بزرگی شرکت تان نیستند، بلکه نشانگر مسائل عمیق تری منجمله ” ما متعهد به چیزی هستیم” یا ” چرا به بعضی چیزها اهمیت می دهیم” است. انتخاب کلمات مناسب، به معنی فرستادن سیگنال مثبت به درون سازمان تان در تمامی سطوح آن است. چشم انداز و وظایف شما در مرکز تمام ارزش ها و فرهنگ بنیادی سازمان تان قرار دارند.

نگاهی عمیق به جزئیات چشم انداز و ریز وظایف

چشم انداز و و ریز وظایف به شکلی مختصر در بالا تعریف شدند. با این حال چیزهای بیشتری در ارتباط با آنها وجود دارد.

کارکردهای داخلی بیانیه چشم انداز

بیانیه چشم انداز شما باید متقاعدکننده، جذاب و بزرگ باشد. این بیانیه، تقریبا باید رویایی جنون آمیز از آینده شما بر اساس کارهایی باشد که در حال حاضر انجام می دهید. هدف از این بیانیه، جاری و ساری کردن آن در تمام حالتهای ممکن است.

اینجا جایی است که شما باید ایده “شروع کردن با پایان را در ذهن داشته باشید”. این ایده ژن و قلب هر سازمانی است. چشم انداز شما باید به قدری بزرگ باشد که تقریبا غیرممکن به نظر رسد. چشم اندازی که می سازید باید باعث خیال پردازی مردم شود.

کارکردهای داخلی ریزوظایف ( بیانیه وظایف)

هنگامی که شما یک بیانیه منسجم در مورد وظایفتان می نویسید، این بیانیه به روشنی سوالاتی مانند: دقیقا چه کاری انجام می دهید؟ خدمات شما چیست؟ و شما چگونه برای انجام آنها کار می کنید؟ را پاسخ می دهد. بیانیه وظایف شما، می تواند بر اساس بخشهای مختلف سازمان تان، به تکه های خردتر تقسیم شود.

هدف اصلی این است که شما در مورد فعالیتهای امروزتان متمرکز بمانید، که به شما در مورد اهداف آتی تان کمک می کند.

این بیانیه همچنین باید تغییر پیشنهادی شما به مشتریان تان را نیز تعریف کند. این بیانیه هرگز نباید فقط بر پول و سود متمرکز باشد. یک راه ساده برای به خاطر داشتن تفاوت میان بیانیه چشم انداز و وظایف:

چشم انداز: روزی روزگاری در آینده

وظایف: هر روزه

هنگام فهم این نکته شما می توانید آغاز به نوشتن محتوایی کنید که مطالب ذیل بدان اشاره دارد.

ویژگی های یک بیانیه چشم انداز اثرگذار برای یک شرکت تجاری دیجیتال

هنگام خلق این بیانیه، باید ویژگی های خاص آن را لحاظ کرد. این ویژگی ها شامل:

 • نشان دادن ارزش پیشنهادی
 • مزایای مربوط به سود دهی و منفعت
 • ایجاد پل میان چشم انداز و اهداف آتی
 • ساده و به یادماندنی بودن
 • الهام بخش بودن

مثالی خوب از یک بیانیه چشم انداز با کیفیت، گوگل است:

“هدف گوگل سازماندهی اطلاعات جهان و دسترس پذیر و سودمند کردن آن در سطح جهانی است.” این عبارت به طور خوبی کار و اهداف گوگل را جمع بندی می کند.

از مثالهای ذیل برای سکوی پرتاب خوبی برای فهم کارکرد بیانیه وظایف و چشم انداز شرکتها استفاده کنید.

بیانیه وظایف شرکت فلایت پس (یکی از بهترین شرکتهای بازاریابی دیجیتال در آمریکا) ساده و کوتاه است، اما لب مطلب را تشریح می کند.

” خلق ارزش تجاری از طریق حمایت عاطفی”

همچنین بیانیه وظایف این شرکت نیز متقاعد کننده است:

” ارزش واقعی در روابط واقعی است و مصرف کننده همیشه سخن آخر را در باب اصالت چیزها می زند. ایجاد حمایت عاطفی، یک راه مثبت و غنی است تا به مصرف کنندگان تان نشان دهید که آنها را درک می کنید. ما کمپین هایی ایجاد می کنیم که از طریق زبان بصری، پیامهای هنری و افسون ارتباطی اقناع آمیز می سازد. این چنین کاری، بحث پیچیده ای نیست، بلکه تنها در مورد حساسیت عاطفی است.”

همانگونه که می بینید، لازم نیست که زیاد بنویسید و کار زیادی انجام دهید. هدف اصلی خلق چیزی است که نشان دهد که شما که هستید و چه کاری می کنید.

چطور یک بیانیه ماموریت بنویسیم؟

نمونه هایی از بیانیه های چشم انداز الهام بخش تر

با وجود اینکه این مثالها مربوط به بنگاه های بازاریابی نیست، اما می توانند در مورد مسیر خلق بیانیه چشم اندازتان، به شما ایده هایی بدهند.

شرکت کریتیو کامنس بیانیه چشم اندازی بدین ترتیب دارد.

” تحقق قابلیتهای واقعی اینترنت دسترسی جهانی به آموزش و پژوهش، اشتراک کامل در فرهنگ خلق عصر جدیدی از توسعه، رشد و تولید.

بیانیه چشم انداز مایکروسافت در زمان خلق آن

” شرکتی در هر خانه و روی هر میز”

ریز وظایف های الهام بخش تر

در اینجا می توانید تعدای ریز وظایف الهام بخش و آموزنده بیابید.

ریزوظایف شرکت اینویژن اپس

” فرضیات را به پرسش بکشید. عمیق فکر کنید. به عنوان یک سبک زندگی شناخته شوید. جزئیات، جزئیات. طراحی در همه جا. کمال و انسجام.”

 مثالی دیگر از شرکت ورک دی

” قرار دادن مردم در مرکز امور نرم افزار”

مثالی کوتاه اما الهام بخش از ریزوظایف شرکت دیجیتال لویمنری

” درخشنده کردن امور دیجیتالی و درخشنده تر کردن تجربه انسانی”

کمپانی بازاریابی ردنوک از آمریکا نیز بیانیه ای خاص دارد:

” ما در قبال لودگی حاکم بر شرکتهای حال حاضر مسئولیم. هدف اصلی، تمرکز کردن بر انجام کاری است که برای مشتری مناسب است( که به شکل اتفاقی برای کسب و کارتان نیز مناسب است).”

 چگونگی نوشتن بیانیه های چشم انداز و وظیفه بنگاه های بازاریابی آنلاین

اگر شما می خواهید که بیانیه های موثر و قانع کننده ای بسازید، نکات زیر سودمند هستند:

بیانیه چشم انداز

هنگام نوشتن بیانیه چشم انداز، نکات ریزی وجود دارند که شما را در این فرایند کمک می کنند. پیش از هر چیز یکبار دیگر معنی و مفهوم بیانیه چشم انداز( در بالا) را بازبینی کنید. گام بعدی، بازبینی برنامه های راهبردی است. شما همه چیزهای لازم برای این بیانیه را در اینجا خواهید یافت. بازبینی برنامه ها شامل: شعار( سخنرانی انگیزشی کمپانی تان)، اهداف و ارزش های تجاری، نقاط قوت و فرصت هایتان است.

در هنگام خلق این بیانیه، کمک گرفتن از یک هیئت نیز سودمند است. این کار باعث گسترده تر شدن چیزهایی خواهد شد که بیانیه شما قرار است از آنها تشکیل شود. در هنگام نوشتن، از جملات و کلمات کوتاه استفاده کنید تا متن تان حوصله سر بر نباشد. هر چه کوتاه تر، بهتر. از زبان و بیانی منسجم و محکم استفاده کرده و سعی کنید تا به مشتریان و کارکنان الهام دهید. به محض آماده شدن آن، بازخوردگرفته و به محض دستیابی به اهداف و تعریف اهداف جدید، کاملا با اشتیاق آماده بازبینی و تغییر باشید.

بیانیه وظایف (ریز وظایف)

ریز وظایف شما باید شامل چند جمله یا پاراگراف کوتاه باشد که رئوس کارهایی را که شما برای رسیدن به اهدافتان( درج شده در بیانیه چشم انداز) انجام می دهید، در بر گیرد. پیش از نوشتن این بیانیه، حتما مطمئن شوید که به خوبی بیانیه قبلی را درک کرده و نوشته اید. هنگام نوشتن این بیانیه، در مورد کارهایی فکر کنید که باید برای تحقق چشم اندازتان آنها را انجام دهید.

این نمونه از بیانیه وظایف را در نظر بگیرید:

ما خدمات ثابت شده و موثری ارائه می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که شرکت شما اکنون و آینده قادر به رقابت باشد.

از این مورد برای ساخت بیانیه تان بدین شکل استفاده کنید:

تیم ما با کسب و کارها کار می کند تا به آنها در دستیابی به اهداف بازاریابی شان کمک کند. علاوه بر ارائه خدمات خلاقانه و استفاده از روشهای اثبات شده، ما به مشتری های شما در هنگام روبه رو شدن با خدماتی که برایتان فراهم کرده ایم، حس” آره، خودشه، پیداش کردم” می دهیم.

این بیانیه لازم نیست که تمام کارهای شما را پوشش دهد. بلکه کافی است تا یک دید کلی و سرنخی نسبت به امور پشت صحنه ارائه کند.

بیانیه های چشم انداز و وظایف: مهمتر از آنکه نادیده گرفته شوند.

هم اکنون باید روشن شده باشد که این دو بیانیه، چیزهایی الزامی برای بنگاه بازاریابی آنلاین شما هستند. این بیانیه ها دیدگاهی از امور پشت صحنه به مشتری های ثابت و بالقوه شما داده و امکان مشاهده هسته یا بنیاد شرکت شما را در اختیار مشتریان می گذارد.

اگر آمادگی خلق بیانیه های خود را دارید، مطمئن شوید که اطلاعات مندرج در این سطور را در نظر می گیرید. شما همیشه می توانید نمونه های دیگری از این بیانیه ها را از سایر شرکتهای موفق بازاریابی آنلاین پیدا کرده و از آنها الهام بگیرید.