چرا به مدیریت برند دیجیتال نیاز دارید؟

چرا به مدیریت برند دیجیتال نیاز دارید؟

چرا به مدیریت برند دیجیتال نیاز دارید؟

چرا به مدیریت برند دیجیتال نیاز دارید؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

شما کار ساخت یک برند دیجیتال را انجام داده اید. خب، حالا کارتان تمام شد، درست است؟ نه دقیقا. حالا، شما باید آن را حفظ کنید. حقیقت این است، اگر می‌خواهید در دنیای رقابتی امروز، دوام بیاورید، باید حضور دیجیتالی داشته باشید. شما باید محصولات خود را به صورت آنلاین بازاریابی کنید، باید با مشتریان خود در رسانه‌های اجتماعی تعامل داشته باشید و باید در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری کنید. این امر در واقع جای بحث ندارد، عدم انجام این کار می‌تواند به این معنا باشد که وقتی مشتریانتان به راه خود ادامه می‌دهند، با رقبای خود در فیدهای اینستاگرام خود مرتبط می‌شوند و تبلیغات ویدیویی سایر برندها را در یوتیوب تماشا می‌کنند. اما گول نخورید این تنها راه رها شدن در گرد و غبار نیست. با توجه به ظهور فناوری‌های جدید هر ساله و روندهایی که تقریباً به صورت هفتگی در حال آمدن و ادامه هستند، اگر پس از ساختن برند دیجیتال خود، کارِ کمی انجام دهید یا هیچ کاری انجام ندهید، به همان اندازه، عقب خواهید افتاد .بنابراین چگونه از قرار گرفتن در یکی از این دسته بندی‌ها جلوگیری می کنید؟ پاسخ، ساده است،شما برند دیجیتال خود را به درستی مدیریت می کنید.

مدیریت برند دیجیتال چیست؟

 • مدیریت برند دیجیتال کاری است که شما انجام می‌دهید تا اطمینان حاصل کنید که هویت برند مورد نظر شما در تمام کانال‌های دیجیتال شما حفظ می شود. این فرآیند همسوسازی همه کمپین‌ها، فضاهای دیجیتال و محتوای شما برای ایجاد یک برند منسجم در حوزه دیجیتال است. بدیهی است که این نوع مدیریت برند برای یک فرد (یا حتی گروهی کوچک) به تنهایی امکان پذیر نیست. برای موثر بودن، مسئولیت باید در سراسر سازمان به اشتراک گذاشته شود، و منابع و دستورالعمل‌های برند شما باید در یک فضای دیجیتال واحد متمرکز شوند، به طوری که همکاری در همه‌ی سطوح دیجیتال امکان پذیر باشد.

چرا مدیریت برند دیجیتال مهم است؟

از آنجایی که بازاریابی دیجیتال یک چشم‌انداز رقابتی است، اگر می‌خواهید مورد توجه قرار بگیرید، شما باید کاری بیشتر از نمایش تبلیغات خود در صفحه‌نمایش افراد انجام دهید. شما باید با مشتریان خود روابط واقعی ایجاد کنید و یک تجربه برند منسجم برای آنها فراهم کنید تا از آن لذت ببرند .اینجاست که مدیریت برند دیجیتال وارد می‌شود. کمپین‌های بازاریابی رایج را انجام می‌دهد و آنها را به تجربیات بازاریابی دیجیتال غنی تبدیل می‌کند. این اقدام، تضمین می‌کند که هر نقطه تماس دیجیتالی نشان دهنده نام برند، بی عیب و نقص است. و مهمتر از آن، به شما کمک می‌کند با مشتریان ارتباط برقرار کرده و روابط پایداری با آنها ایجاد کنید. مسلماً، بهترین راه برای دیدن تأثیر مدیریت برند دیجیتال، برجسته کردن برخی از راه‌هایی است که می‌تواند در زندگی واقعی به برندها کمک کند. بنابراین،

در اینجا فقط ۳ مورد وجود دارد که شما را به فکر وادار می کند:

۱- شما می توانید برند خود را متمایز کنید

 • به سختی می‌توان توجه مشتریان خود را به خود جلب کرد، زیرا شرکت‌های زیادی برای آن رقابت می‌کنند. به نوعی، باید برند خود را به خوبی برجسته کنید. اما باور کنید یا نه، تنها چیزی که لازم است ثبات در برندسازی دیجیتال شماست. با پذیرش هویت و ارزش‌هایی که برند شما را متفاوت می‌کند و نشان دادن سبک منحصر به فرد خود در هر فضای دیجیتالی، می‌توانید برند خود را به طور قابل توجهی متفاوت از رقبای خود جلوه دهید. در نتیجه، مشتریان به سمت شما جذب می‌شوند – زیرا هویت برند شما که با پیام های اصلی شما همراه است را تشخیص می‌دهند و با سبک منحصر به فرد شما ارتباط برقرار می‌کنند.

۲- می‌توانید روابط مستحکم‌تری با مشتریان خود ایجاد کنید

 • حضور آنلاین به شما فرصت‌های بیشتری می‌دهد تا پیشرفت‌ها، تبلیغات و محصولات خود را در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید. همچنین فرصت‌هایی را برای تعامل با مشتریان در اختیار شما قرار می دهد. می‌توانید به سؤالات آنها پاسخ دهید و بازخورد آن را دریافت کنید، آنها را در ابتکارات مشارکت دهید و گاهی اوقات فقط با آنها گفتگوهای انسانی داشته باشید. اما کمیت به معنای کیفیت نیست. برای معنی‌دار کردن همه این تعاملات و بازاریابی، باید واقعاً با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. و اینجاست که مدیریت برند دیجیتالی شما به درستی وارد می‌شود. این جریان، مکالمات استاندارد بین بازاریاب‌ها و مشتریان در رسانه‌های اجتماعی را به مکالمات معنی‌دار تبدیل می‌کند – جایی که بازاریابان شما کاملاً برند شما را در لحن، زبان و رفتار خود تجسم می‌دهند.
 • این روند، ایمیل‌های عمومی پشتیبانی مشتری که همه از آن‌ها متنفرند را به پاسخ‌های دلسوزانه «در برند» که مردم از آن‌ها استقبال می‌کنند، تبدیل می‌کند. و تبلیغات نمایشی که افراد، آماده‌ی نادیده گرفتن آنها هستند را تغییر داده و بدین ترتیب، به نقطه اتصال برای راه‌حل شما تبدیل می‌شوند. در اصل، هر کمپین و تعاملی را کم فروش‌تر و معتبرتر می‌کند – این دقیقاً همان چیزی است که مشتریان شما می‌خواهند ببینند. شما با ایجاد احساس اهمیت در مشتریان، آنها را به ایجاد روابط پایدار با برند خود علاقه‌مند می‌کنید.

۳- شما می‌توانید یک تجربه برند ثابت ایجاد کنید

 • نقاط تماس دیجیتال شما باید همیشه ارزش‌ها و هویت برند شما را منعکس کند. این بدان معناست که چیزهایی که شما از آنها دفاع می‌کنید باید در محتوایی که پست می‌کنید و در تعاملاتی که با مخاطبان خود دارید آشکار باشد. برای مثال، اگر ارزش‌های شما مستلزم آینده‌اندیشی و نوآوری است، باید روش‌هایی را نشان دهید که تیم‌هایتان در حال نوآوری هستند. به اصطلاح، باید در بازاریابی خود مسیرهایی را ایجاد کنید. و شما باید راه‌هایی برای ترکیب روندها و ابزارهای جدید در کاری که انجام می‌دهید بیابید. مأموریت و ارزش‌های شما هرچه که باشد، باید آگاهانه تلاش کنید تا کاری که انجام می‌دهید تا حد امکان به آن‌ها مرتبط باشد. اتخاذ این رویکرد نه تنها باعث ایجاد ارتباط با عموم مردم می‌شود، بلکه شما را قادر می‌سازد تا به برند خود هویت واضح و ثابتی بدهید که مشتریان شما بتوانند آن را بشناسند و بپذیرند.

چگونه یک برند دیجیتال ایجاد (و مدیریت) می‌کنید؟

در حالی که مزایای زیادی برای مدیریت برند خوب وجود دارد، اگر ندانید چگونه آن را به درستی انجام دهید، نمی‌توانید از هیچ یک از آنها استفاده کنید. بنابراین، در اینجا راهنمای ۶ مرحله‌ای ما است که به شما کمک می‌کند تا برند دیجیتالی خود را به طور موثر بسازید و حفظ کنید.

۱- پیام های اصلی خود را ایجاد کنید

 • در حالی که احتمال زیادی وجود دارد که قبلاً مأموریت، چشم‌انداز، اطلاعات مفید، مختصر و ارزش‌های خود را نوشته‌اید، هنوز هم لازم به ذکر است که پُرجاذبه کردن پیام‌های برندتان اولین قدم برای ایجاد و حفظ یک برند دیجیتالی است. در واقع، توسعه پیام‌رسانی برند شما باید قبل از این که به این فکر کنید که می‌خواهید برند دیجیتالی شما چه شکلی و چگونه باشد، اتفاق بیفتد.
 • دلیل آن این است: پیام‌های اصلی شما زیربنای تمام کارهای برندی است که انجام می‌دهید. آن ها به شما می‌گویند که شیوه‌ی شما چگونه باید باشد. آنها به شما می‌گویند که چه رنگ‌هایی ارزش‌های شما را به بهترین شکل نشان می‌دهند. آنها به شما کمک می‌کنند تصمیم بگیرید که کمپین‌های بازاریابی شما چگونه باید باشند و چگونه باید اجرا شوند. آنها حتی به شما کمک می‌کنند تا تصمیمات کلیدی بگیرید، مانند این که آیا باید از یک مسیر جدید، سرمایه گذاری کنید یا در رویدادهای خاص جامعه شرکت کنید. سپس، هنگامی که پیام‌های اصلی خود را در جای خود قرار دادید، می‌توانید دائماً بررسی کنید تا مطمئن شوید که هر کمپین دیجیتالی و تعامل با مشتریان دقیقاً مأموریت شما را نشان می‌دهد، از ارزش‌های شما پشتیبانی می‌کند و شما را به چشم‌اندازتان نزدیک‌تر می‌کند.

۲- دستورالعمل‌های (قوانین) برند خود را توسعه دهید

 • هنگامی که می‌دانید برند شما چیست، می‌توانید به این فکر کنید که چگونه آن را از طریق تصاویر و محتوا به تصویر بکشید. شما می‌توانید شروع به ترسیم دیدگاه برند خود کنید، پالت رنگ‌های اصلی و ثانویه را انتخاب کنید، و به طور کلی دستورالعمل‌هایی برای نمایش آنلاین ایجاد کنید. این یک گام حیاتی در فرآیند است، زیرا دستورالعمل‌های برند این امکان را برای همه کسانی که برند را مدیریت می‌کنند ) کارمندان، پیمانکاران، شرکا و سفیران برند) به طور موثر کار می‌کنند و همه چیز را به‌درستی هماهنگ نگه می‌دارند. با استفاده از دستورالعمل‌های برند، کارمندان مستقر در دفاتر یا مناطق زمانی مختلف می‌توانند نقاط قوت “بر روی برند” را به طور مستقل ایجاد کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند در تیم‌های چند منظوره گرد هم آیند تا منابع مشترک ایجاد کنند یا با پروژه‌های بزرگ و چند مرحله‌ای مقابله کنند. دلیل این که آنها می‌توانند این کار را انجام دهند این است که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در دست دارند – از جمله این که صدای (voice) برند چگونه باید به نظر برسد، طراحی‌ها چگونه باید باشند و چگونه باید از تصاویر و ویدئوها استفاده شود. هیچ چیز اساسی دور از دسترس نیست و یا پیدا کردن آن دشوار نیست.

۳- یک کتابخانه دیجیتالی از منابع برند ایجاد کنید

 • تمام آنچه گفته شد، این که کارمندان شما بدانند چگونه برند شما را نمایندگی کنند، در صورتی که نتوانند آن را اجرا کنند، فایده ای ندارد. بنابراین، به طور طبیعی، گام بعدی این است که یک کتابخانه دیجیتالی از منابع برند را که کارکنان شما می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و به طور منظم برای ایجاد محتوای دیجیتال استفاده کنند، گردآوری کنید. این شامل همه چیز از تصاویر با وضوح بالا و لوگوها گرفته تا نمادها و الگوهای رابط کاربر است. اساساً، هر موجودی‌ای که ممکن است کارمندان شما در هنگام ایجاد محتوای دیجیتال به آن نیاز داشته باشند باید شامل شود. هرچه کتابخانه قوی‌تر باشد، بهتر است. فقط فکر کنید: این به کارمندان شما این امکان را می‌دهد که عناصر مارک را از یک مکان واحد بیرون بکشند، به این معنی که زمان کمتری را برای ایمیل زدن به شما و زمان بیشتری را صرف پروژه‌های مربوطه می‌کنند. همچنین وقتی به دنبال پروژه‌ای هستید، پیدا کردن آنچه به دنبال آن هستید را برای شما آسان‌تر می‌کند.

۴- تصمیم بگیرید که نام تجاری شما در کجا به صورت آنلاین ارائه شود

 • اکنون، می‌توانید به این فکر کنید که برند شما در کجا به صورت آنلاین حضور خواهد داشت. این مهم است، زیرا در درک مخاطبان شما از برند شما نقشی ایفا نمی‌کند، اما بر توانایی شما برای دستیابی به مشتریان خود تأثیر می‌گذارد. واقعیت این است که فقط به این دلیل که یک پلتفرم، محبوب است، به این معنی نیست که بهترین مکان برای تعامل با مشتریان شما است. در برخی موارد، آن ها ممکن است به خوبی به بازاریابی در آن کانال پاسخ ندهند. در موارد دیگر، حتی ممکن است در آنجا حضور نداشته باشند. و از آنجایی که ایجاد یک برند دیجیتالی در مکان‌های اشتباه، اتلاف منابع است، می‌خواهید مطمئن شوید که در مورد انتخاب‌های خود هوشمند و استراتژیک هستید.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می‌توانید برای درست کردن آن بپرسید:

 •  به طور طبیعی مشتریان من به صورت آنلاین در کجا جمع می‌شوند؟
 •  آیا آنها برای استراحت یا کار در آنجا جمع می‌شوند؟ آیا برند من و محصولات من با آن اهداف مطابقت دارد یا کمی ناهماهنگی وجود دارد؟
 •  چه نوع محتوایی را دوست دارند مصرف کنند؟ آیا می‌توانم آن را تهیه کنم؟ با برقراری ارتباط با مخاطبان خود در فضاهای مناسب، می‌توانید رابطه بهتری با آنها ایجاد کنید.

۵- همکاری در منابع دیجیتال

 • فقط به این دلیل که شما در حال ساخت یک برند دیجیتال هستید، به این معنی نیست که باید کاملاً متفاوت از برند فیزیکی شما باشد. نام تجاری دیجیتال شما باید به عنوان توسعه دهنده برند فیزیکی شما عمل کند و بالعکس. این بدان معناست که وقتی مشتریان شما وارد وب سایت شما می‌شوند، باید فوراً طرح رنگ، تصاویر و لوگوی شما را از مکان‌های آجری (mortar location) شما تشخیص دهند. اگر با تبلیغات دیجیتالی شما روبرو شدند، باید شبیه به تبلیغاتی باشند که در مجلات چاپ می‌کنید یا روی بیلبوردها نصب می‌کنید. و هنگامی که آنها در اینستاگرام، توییتر و لینکدین با شما در ارتباط هستند، باید همان تعاملات مثبتی را داشته باشند که معمولاً (یا باید) با کارمندان فروش خط مقدم شما داشته باشند.
 •  بدیهی است که این چیزی نیست که در خلاء اتفاق بیفتد. برای به دست آوردن این نوع انسجام در هر دو فضای فیزیکی و دیجیتالی، باید کارمندان خود را وادار به صحبت و همکاری کنید. آنها باید در مورد منابع و محتوا همکاری کنند و محصولات نهایی را با سایر تیم‌ها و بخش‌ها به اشتراک بگذارند. آن‌ها باید دقیقاً بدانند که در سراسر برند چه اتفاقی می‌افتد، تا بتوانند کار خود را به طور یکپارچه و منظم انجام دهند. پس این برای شما چه معنایی دارد؟ شما باید این نوع همکاری را تسهیل کنید. شما باید کارمندان خود را با ایجاد کانال‌های ارتباطی بین آنها و راه اندازی فضاهای همکاری که در آن می‌توانند به عنوان یک واحد کار کنند و هم چنین به اشتراک گذاری اخبار مربوط به نام تجاری مرتبط، به یکدیگر متصل کنید.

۶- منابع را ارزیابی کنید و برند دیجیتال خود را ارزیابی کنید

 • همانطور که احتمالاً انتظار داشتید، این یک فعالیت یکباره نیست. شما نمی‌توانید فقط fvkn دیجیتال خود را راه اندازی کنید و سپس به عقب برگردید و دیگر هیچ کاری انجام ندهید. شما باید مرتباً رسیدگی کنید تا مطمئن شوید که برند شما ثابت می‌ماند، زیرا ابتکارات جدید به وجود می‌آید، کمپین‌های جدید راه اندازی می‌شوند و کارمندان مختلف می‌آیند و می‌روند. خوشبختانه، تمام این موارد نیاز به بررسی و رسیدگی منظم برای سلامت برند و مدیریت مداوم پروژه است. و با داشتن یک چارچوب محکم برای ایجاد و حفظ نام تجاری دیجیتال شما، در واقع کار بسیار کمتری از آنچه فکر می‌کنید، می‌طلبد.

 نتیجه:

زنده ماندن در دنیای دیجیتال چالش برانگیز است. اما، با مدیریت صحیح برند دیجیتالی خود، می‌توانید هر زمان که آدرس‌های IP  شما دچار اختلال شد، دوباره با مشتریان ارتباط برقرار کرده و با آنها روابط پایدار ایجاد کنید.