چرا MVPبهترین راه برای شروع یک ایده ی تجاری است؟

چرا MVP بهترین راه برای شروع یک ایده ی تجاری است؟

چرا MVPبهترین راه برای شروع یک ایده ی تجاری است؟

چرا MVPبهترین راه برای شروع یک ایده ی تجاری است؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

هر بار که یک کسب و کار ، با یک محصول ، خدمات یا یک ایده ی بازاریابی جدید شروع به کار می کند ، یک ریسک بزرگ کرده است. بسیاری از ایده ها بر اساس غریزه و فرضیات درونی هستند که در موارد معدودی توسط برخی تحقیقات بازار پشتیبانی می شوند.

مشکل اینجا ست که اغلب کسب ‌وکارها عمیقاً در توسعه فرو می‌روند و محصول را با تمام تجهیزات جانبی اش می‌سازند – و سپس متوجه می‌شوند که محصول تولید شده ، ارزش پیشنهادی کافی برای متعهد کردن خریدار را ندارد.

به همین دلیل است که بهترین کار این است که یک ایده را با کوچک ترین کار ممکن شروع کرده و به آن اعتبار ببخشید. ابتدا یک حداقل محصول پذیرفتنی بسازید – لب کلام – که بتواند به سرعت برای دریافت بازخورد و تغییر مسیر سریع (در صورت نیاز) حرکت کند.

MVP چیست؟

چه شما یک استارت ‌آپ خود گردان باشید چه یک کسب ‌وکار که با سرمایه ای که توسط سرمایه‌گذاران جسور و ریسک پذیر تأمین می‌شود، را بر عهده دارید، هیچ راه مطمئنی برای اینکه بدانید کدام محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید با موفقیت روبرو خواهد شد ، وجود ندارد .

این عدم قطعیت چیزی است که حداقل محصول پذیرفتنی را مهم می کند. هدف MVP اثبات یا رد فرضیات اساسی است مبنی بر اینکه محصولی که می‌سازید به اندازه کافی مهم است که مشتریان را به خرید آن وادار کند یا خیر. با اعتبارسنجی محصول خود در اوایل چرخه ی توسعه ی آن، یعنی با ساختن یک محصول تنها با ویژگی های اساسی، می توانید بازخورد اولیه مشتری را دریافت کرده و محصول را تکرار کنید.

اهداف حداقل محصول پذیرفتنی شما

اهداف MVP باید حتی قبل از شروع توسعه تعریف شوند. باید روی موارد زیر تمرکز کنید :

 • سنجش فرضیه ی نیاز بازار
 • تحویل سریع تر محصول به بازار
 • سنجش پذیرفتنی بودن محصولات با حداقل هزینه در مقایسه با هزینه ی گسترده
 • به سرعت ویژگی های محصول را تکرار و بهبود دهید
 • هزینه های آینده را اولویت بندی کنید

نمونه هایی از حداقل محصول پذیرفتنی که کارایی آن را ثابت می کند :

MVP می تواند یک صفحه وب، یک برنامه، یک نرم افزار SaaS یا تقریباً هر محصول یا خدماتی باشد. در اینجا چند نمونه از مشاغل کوچک آورده شده است که MVP آن ها به موفقیت دست یافته و آن را گسترش داده اند.

Airbnb: برایان چسکی و جو گبیا Airbnb را راه ‌اندازی کردند، زیرا پرداخت اجاره آپارتمان زیر شیروانی خود در سانفرانسیسکو برایشان سخت بود. با استفاده از این منشا ایده، آنها یک MVP، یک وب ‌سایت اولیه با عکس ‌های آپارتمان خود ساختند تا ببینند آیا بازاری برای افرادی وجود دارد که آماده ی پرداخت اجاره برای خانه ‌های خود هستند و آیا مردم آماده هستند در خانه دیگران بمانند.

هنگامی که آنها به سرعت ۳ میهمان را دریافت کردند که علاقه مند به اقامت در خانه ی شخصی با قیمتی کمتر از هتل بودند، متوجه شدند که ایده ی آنها پتانسیل بالایی دارد. از آنجا خدماتی گسترده شد و رشد کرد که اکنون کل جهان را در بر می گیرد.

Uber یا UberCab نیز در سانفرانسیسکو شروع به کار کرد. در حالی که  این شرکت از سرویس خودروی سیاه رنگی استفاده می‌کرد که گران‌تر از تاکسی‌های روز بود، اما همچنان به دردسر بزرگ بسیاری از کاربران توجه می‌کرد – دیگر کسی از ایستادن در کنار خیابان‌ ها برای گرفتن تاکسی استفاده نمی‌کرد.

دیگر MVP های موفق مانند فیس بوک، که در هاروارد شروع به کار کردند، سپس به کالج های ایالات متحده راه یافتند و در نهایت به یک پدیده در سراسر جهان تبدیل شدند. این کار بر روی یک کارکرد واحد و سپس گسترده کردن و گروهی شدن ساخته شده است.

وب سایت ساده می تواند به یک تجارت چند میلیارد دلاری تبدیل شود. آمازون این را ثابت کرد، Zalandos، شرکت کفش آلمانی نیز این کار را کرد. آنها با یک بخش تدارکات یک سرنشین شروع به کار کردند. هنگامی که یک کفش به صورت آنلاین فروخته می شد ، به فروشگاه مراجعه کرده ، سفارش را بسته بندی می کرد و آن را ارسال می کرد.

همه ی MVP ها موفق نمی شوند، MVP  هایی هم هستند که شکست خورده اند. روزنه ی امید MVP هایی که عملکرد خوبی ندارند این است که قبل از اینکه زمان و پول آن ها به کار گرفته شود ، متوجه فقدان پتانسیل آن محصول یا خدمات در اوایل عرضه ی آن شدند.

فرآیند ۳ مرحله ای برای ساختن MVP

با این تصور که ساختن MVP آسان است فریب نخورید ، هرگز این طور نیست.

یافتن حداقل ویژگی ها برای تمرکز بر آن ها کاری دشوار است ، همه چیز در آن لحظه به طور ناگهانی مهم به نظر می رسد. با این حال ، جهت ارائه ی ارزش کافی برای پذیرفتنی کردن آن برای مشتریان ، معرفی محصول را به جای وعده ‌ای برای فردا ، نیاز امروز می‌دانیم . همه برای تجزیه و تحلیل کردن این که چه چیزی پیش خواهد آمد ، به ساعت ها زمان نیاز دارند .

در این فرآیند ۳ مرحله ای شما برای ساختن MVP باید هر ۳ کادر را علامت بزنید.

مرحله ی اول : ارزش پیشنهادی خود را تعریف کنید

 1. مشکلی که می خواهید حل کنید چیست؟
 2. مشتریان شما چه کسانی هستند و با چه چالش هایی روبرو هستند؟
 3. ساده ترین راه حل مشکل آن ها چیست؟
 4. امروزه مخاطبان هدف شما چگونه با مشکل برخورد می کنند؟
 5. چرا راه حل شما از آنچه در حال حاضر وجود دارد ، بهتر است؟
 6. شعار شرکت شما چیست – پیشنهاد ارزش شما در ۳۰ ثانیه توضیح داده شده است؟

بگذارید این را توضیح دهم. پیشنهاد ارزش UberCab  (همانطور که اوبر شروع به کار کرد) بسیار واضح بود. آنها در حال ساخت محصولی بودند که هیچ مقایسه ای در بازار نداشت. مشکلی که آن ها می خواستند حل کنند، ناتوانی در پیدا کردن تاکسی در زمان نیاز و جلوگیری از یخ زدن در هوای سرد در حین تلاش برای گرفتن تاکسی بود. پیشنهاد ارزش آن واضح بود – از یک طرف رانندگانی بودند که مجبور نبودند به دنبال مسافران بگردند، از طرف دیگر مسافرانی بودند که می توانستند با ضربه زدن بر روی یک دکمه تاکسی گرفته و سوار شوند.

مرحله ی دوم – در مورد فرضیات اصلی که MVP شما باید تایید کند تصمیم بگیرید

 1. فرضیاتی که باید از طریق شعار شما تأیید شوند ، چیست؟
 2. کدام یک قبلا تایید شده اند؟

یک بار دیگر، به مطالعه موردی MVP خود بازگردیم. اوبر مجبور شد این فرض را آزمایش کند که متخصصان در شهرهای آمریکا به راحتی با استفاده از دستگاه‌ های تلفن همراه خود خدمات خودرو با یک کلیک را می‌پذیرند زیرا از مزیت تحویل سریع در زمان درخواست کوتاه با قیمتی کمتر از حد متوسط ​​برخوردار خواهند شد.

ما بر این باوریم که متخصصان در شهرهای آمریکا به راحتی با استفاده از دستگاه های تلفن همراه خود خدمات خودرو با یک کلیک را می پذیرند زیرا از مزیت تحویل سریع در زمان درخواست کوتاه با قیمتی کمتر از حد متوسط ​​برخوردار خواهند شد. – این پیشنهاد ارزش Uber است.

مرحله ی سوم – سریعترین راه برای تأیید فرضیات چیست؟

 1. آیا یک MVP غیر کاربردی میتواند برای آزمایش فرضیاتی که نیاز به اعتبارسنجی دارید کافی است؟
 2. اگر شما نیاز به ساخت یک MVP کاربردی دارید، چه ویژگی هایی باید برای سنجش ارزش کاربر مورد نظر شما داشته باشد؟
 3. MVP شما باید فقط شامل این ویژگی های تجزیه شده باشد.

MVP مربوط به Uber به موارد ضروری آن کاهش یافت. کاربران از کد پیامکی “ubercab ” استفاده کردند. این تیم از سیستم های مجهز به GPS برای ردیابی حرکت استفاده کردند. این یک ویژگی ضروری برای آزمایش اثربخشی بود. پرداخت از طریق کارت های اعتباری انجام شد. این تیم زمانی که برای اولین بار در نیویورک آزمایش خود را انجام دادند ، از ۳ خودروی سیاه رنگ استفاده کردند که توسط رانندگان حرفه ‌ای هدایت می‌شدند و بخشی از هزینه را متقبل شدند تا اطمینان حاصل کنند که کرایه ی سفر کمتر از میانگین درخواستی است. و بقیه آن چیزی است که افسانه ها از آن ساخته شده اند – استفاده از این خدمات افزایش یافت و ویژگی ها و قابلیت های بیشتری اضافه شد.

در نهایت، برای موفقیت یک MVP ، محصول باید یک کار را بهتر از دیگران انجام دهد. اگر تصمیم به ایجاد یک برنامه دارید و می خواهید با ساختن MVP شروع کنید، برای یک جلسه آزمایشی با ما تماس بگیرید. ما به استارت آپ ها و شرکت ها کمک می کنیم تا محصولاتی عالی بسازند.