چالش‌ها و آینده‌ی احتمالی واقعیت مجازی (VR) چه مواردی هستند؟

چالش‌ها و آینده‌ی احتمالی واقعیت مجازی (VR) چه مواردی هستند؟

چالش‌ها و آینده‌ی احتمالی واقعیت مجازی (VR) چه مواردی هستند؟

چالش‌ها و آینده‌ی احتمالی واقعیت مجازی (VR) چه مواردی هستند؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

چالش‌ها و آینده‌ی احتمالی واقعیت مجازی (VR) چه مواردی هستند؟

What Are the Challenges and Future Possibilities of Virtual Reality?

واقعیت مجازی (VR) در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از زندگی ما است. در واقع این فناوری هم‌اکنون در طیف گسترده‌ای از صنایع و کسب و کارها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما در آینده، واقعیت مجازی به چه شکلی خواهد بود؟ این فناوری انقلابی در کدام مسیر، حرکت خواهد کرد؟ هچنین مدیران و رهبران کسب و کارها به منظور ایجاد واقعیت مجازی همه‌جانبه برای مشتریان و ذینفعان خود، با چه چالش‌هایی مواجه خواهند شد؟

چشم‌اندازی برای VR

با پیشرفت رابط‌های VR در آینده، شاهد تکامل فناوری‌ها و لوازم جانبی بهتری برای VR خواهیم بود. برخی از مواردی که شرکت‌ها بر روی آن‌ها کار خواهند کرد به شرح زیر هستند:

  • هدست‌های کوچک‌تر، سبک‌تر و راحت‌تر که دارای ویژگی‌های پیشرفته‌تری مانند فناوری ردیابی چشم هستند.
  • لوازم جانبی لمسی که حس لامسه‌ی واقعی را به تجربه‌ی VR می‌افزایند.
  • پیدا شدن شیوه‌هایی برای افزودن حس بویایی (مانند بوی غذا یا بوی باروت) به تجربه‌ی کاربر
  • واقعیت افزوده‌ی عصبی (Neural) که کاربران در آن می‌توانند از طریق رابط مغز و رایانه، اشیاء و لحظات را دستکاری کنند.

امروزه بسیاری از صنایع مانند آموزش و پرورش، املاک و مستغلات، خرده‌فروشی‌ها، مسافرت و مهمان‌یاری و حتی برخی از ادارات قانون‌گذار از VR استفاده می‌کنند. بدون تردید، فناوری VR در چند سال آینده، نقش مهمی در ایجاد متاورس خواهد داشت.

از آن جایی که تلاش‌هایی برای توسعه‌ی این فناوری در متاورس انجام شده‌است، کسب و کارها موظفند تا به این پیشرفت احتمالی، توجه بیشتری نمایند. البته کسانی که به پتانسیل‌های واقعیت مجازی توجه دارند باید به چالش‌های احتمالی این زمینه در آینده نیز توجه کنند.

چالش‌های احتمالی VR در آینده

به همان نسبتی که شرکت‌های فناوری، مشغول به ساخت متاورس و تکامل واقعیت مجازی خود می‌باشند، به همان نسبت نیز باید آموزش‌های مستمری را در این زمینه دریافت کنند تا جنبه‌های منفی این فناوری بیشتر از جنبه‌های مثبت آن نشود و بر جامعه‌ی بشری، تأثیر بدی بر جای نگذارد.

از همه مهم‌تر آن که چون شرکت‌ها قرار است به استفاده از واقعیت مجازی در استراتژی‌های خود ادامه دهند، نیاز است تا آسیب‌های آن را به حداقل برسانند. به عنوان مثال، از نظر اخلاقی و قانونی وضعیت‌های مبهم زیادی در دنیای VR وجود دارند. رفتار قانونی و قابل قبول در فضای مجازی چه نوع رفتاری است؟ چه کسی آن قوانین را تعیین کرده‌است؟

چگونه باید داده‌ها را در VR مدیریت و کنترل کرد؟ ممکن است که داده‌های شخصی کاربرانی که از فناوری VR استفاده می‌کنند، مورد سؤاستفاده قرار گیرند به همین دلیل نیاز است تا شرکت‌ها، امنیت سایبری خود را افزایش دهند.

در آینده، حریم خصوصی داده‌ها مهم‌تر از هر زمان دیگری خواهد شد. دلیل این موضوع آن است که شرکت‌ها به منظور ایجاد یک متاورس متصل که در آن آواتارها می‌توانند به راحتی در میان دنیاها حرکت کرده و با هم بازی کنند، با یکدیگر همکاری خواهند داشت.

آیا استفاده از واقعیت مجازی ممکن است پیامدهای خاصی برای سلامتی انسان داشته باشد؟ مثلا آیا ممکن است افرادی که از این فناوری استفاده می‌کنند در آینده دچار مشکلات مربوط به تحرک، سلامت چشم یا بیماری‌های روانی شوند؟ برای آن که با اعتیاد سایبری مبارزه کرد، چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ (مخصوصا که متاورس به محیطی بسیار فریبنده و جذاب برای معاشرت تبدیل خواهد شد)

مدیران و رهبران کسب و کار موظفند تا از این خطرات شخصی و اجتماعی، آگاهی یابند و تلاش کنند تا برنامه‌هایشان در این زمینه، به صورت اخلاقی و مسؤلانه‌ای تدوین شود.