«پنج مثال برای صفحه ستون بزرگ»

«پنج مثال برای صفحه ستون بزرگ»

«پنج مثال برای صفحه ستون بزرگ»

«پنج مثال برای صفحه ستون بزرگ» 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

«پنج مثال برای صفحه ستون بزرگ[۱]»


در  Clariant Creative، ما به طور منظم صفحات ستونی را برای مشتریان خود (و البته برای بازاریابی خودمان) می‌نویسیم. بنابراین، برای الهام گرفتن از آن‌ها، به نمونه‌های صفحه ستونی که ارائه کرده‌ایم نگاه می‌کنیم. ببینیم چگونه این محتوای قدرتمند، برای آژانس‌ها و تیم‌های بازاریابی کار می‌کنند.

 چرا برخی از صفحات ستونی را که ایجاد کرده‌ایم به اشتراک نمی‌گذاریم، و (حتی فراتر از آن) چرا از زیر و بم و جزییات آن اطلاع نداریم[۲]؟. با این حال، اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که همه صفحات ستون به طور یکسان ایجاد نمی‌شوند. شما نمی‌توانید فقط یک وبلاگ ۵۰۰۰ کلمه‌ای بنویسید و آن را یک پست ستونی بنامید.

چه چیزی یک صفحه ستون را از وبلاگ متفاوت می‌کند؟ صفحه ستون از این نظر منحصر به فرد است که باید:

 • از آن به عنوان پایه‌ای برای یک خوشه موضوعی استفاده کنید،
 • به سوالات اصلی مشتریان هدف شما در مورد آن موضوع پاسخ دهید
 •  مشتریان بالقوه را ترغیب کنید تا بیشتر با محتوای خوشه‌ی شما ارتباط برقرار کنند

در نهایت، صفحه ستون شما باید شرکت یا برند شما را به عنوان رهبر فکری در آن موضوع معرفی کند. با ایجاد یک شبکه به هم پیوسته از اطلاعات و فهم درست، شما می‌توانید راهنمایی قطعی در مورد آن موضوع به مشتریان بالقوه ارائه دهید.

پیش از این که به مثال‌ها بپردازیم، مهم است که عناصر کلیدی که یک صفحه ستون بزرگ را می‌سازند، بشناسیم. در این صورت، می‌توانید راحت‌تر انتخاب کنید که کدام صفحات ستون، مناسبِ آن نقطه مورد علاقه در فایل سوایپ[۳] شما هستند. (اگر قبلاً پوشه نشانک‌هایی از نمونه‌های محتوای شگفت‌انگیز[۴] ندارید، صفحات ستون زیر شروعی عالی خواهند داشت.(

چگونه صفحه ستونی ایجاد کنم؟

این مقاله شامل نمونه‌هایی است برای راهنمایی بیشتر در مورد نحوه ایجاد یک صفحه ستون

چه چیزی یک صفحه ستون بزرگ را می سازد؟

عمق و وسعت

یک صفحه ستون بزرگ باید یک موضوع را به اندازه کافی پوشش دهد تا از تعداد مناسبی از پست‌های وبلاگ (۸ تا ۲۲) که جزئیات بیشتری را در مورد آن موضع مورد نظر ارائه می‌دهند، پشتیبانی کند. این محتوای خوشه‌ای[۵] شماست که به خواننده شما اجازه می‌دهد تا از آن وضعیت پیچیده، به جنبه‌های خاصی از موضوع فراگیر بپردازد. اگر در تلاش هستید که حداقل شش یا هفت پست وبلاگ که عمیق‌تر به موضوع بپردازد، داشته باشید، ممکن است به این معنی باشد که موضوع صفحه ستون شما بسیار محدود است. صفحه ستون شما همچنین باید به سؤالات اساسی یک خواننده در مورد موضوع – حداقل در سطح بالا – پاسخ دهد و باید به مشکلی بپردازد که در وهله اول، آن ها را به جستجوی آن موضوع سوق داده است.

ارتباط آسان

به طور متوسط، خوانندگان بین پنج تا ۱۰ دقیقه را صرف خواندن یک وبلاگ می کنند. وقتی وبلاگ شما یک صفحه ستونی و بیش از ۷۰۰۰ کلمه است، باید برای خوانندگان، مرور کردن و یافتن آنچه که به دنبال آن هستند را آسان کنید.

صفحه ستون خود را به قسمت‌هایی با سرفصل‌ها، بخش‌ها و فهرست مطالب جدا کنید. با فرض این که یک طرح کلی برای صفحه ستون خود ایجاد کرده‌اید، ادامه آن باید نسبتاً ساده باشد. به خاطر داشته باشید که خوانندگان شما به دنبال چیزی خاص هستند، پس فرآیند یافتن آن را سریع و آسان کنید. در آن صورت، صفحه ستون شما مانند یک منبع مفید خوانده می‌شود، نه یک فرضیه (پایان نامه).

گوگل بهینه شده است

کلمات کلیدی دُم بلند (Long-tail) بیشتر و بیشتر در جستجوهای اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به خصوص که مردم، بیشتر از جستجوی صوتی با برنامه‌های دیجیتال خود استفاده می‌کنند. در واقع، نیمی از عبارات جستجو، حداقل چهار کلمه یا بیشتر هستند. یکی از راه‌های که می‌توانید مطمئن شوید که خوانندگان صفحه ستون شما را در جستجوهای خود پیدا می‌کنند، استفاده از قالب پرسش و پاسخ است. سوالات را می‌توان پر از کلمات کلیدی دم بلند قرار داد. آن‌ها همچنین به بهینه سازی صفحه ستون شما برای قطعه‌های ویژه گوگل[۶] کمک می‌کنند.

پیمایش (هدایت) ساده

پیمایش صفحات ستون بزرگ آسان است. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید حرکت در محتوای خود را برای خوانندگان خود ساده کنید. این کار را با عناصر مختلف انجام دهید، از جمله:

 • فهرست محتویات پیوندی[۷]، یا در بالای صفحه یا شناور در کنار صفحه، به طوری که خواننده می‌تواند به سرعت به هر قسمت از صفحه که علاقه‌مند است برود.
 • هیپر لینک‌های «بازگشت به بالا» یا «بازگشت به آغاز» یا فلش‌های قابل کلیک در پایان هر بخش یا فصل.
 • لینک‌هایی برای پیوند بخش‌های مرتبط در صفحه ستون شما.
 • نوار پیشرفت (progress bar) که به خواننده یادآور می‌شود که چقدر از مطالب برای خواندن باقی مانده است.

برای خوانایی نوشته شده است

هرچه صفحه ستون شما خواناتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که خوانندگان به محتوای صفحه و شبکه وبلاگ‌های شما بیایند. اطلاعات را با جداول و نمودارها تجسم کنید، کادرهای فراخوانی برای نقل قول‌ها و نکات مهم ایجاد کنید، و صفحه خود را تا حد امکان با اسکرول و سایر عناصر، قابل ارتباط تر کنید.

برای افزایش خواناییِ محتوا به این نکات تکیه کنید:

(•  ساختار جمله را تغییر دهید تا شامل جملات کوتاه، جملات مرکب و بندها شود.

(•  طول پاراگراف را تغییر دهید. پاراگراف به پاراگراف با همان طول به سرعت خسته کننده می‌شود.

(•  از نکات کلیدی (bullet points) و لیست‌های شماره گذاری شده برای نظرات و عبارات مهم‌تر استفاده کنید.

(•  از کلمات و عبارات واسطه (گذار)[۸] برای اتصال هموار پاراگراف‌ها استفاده کنید.

(•  تا حد امکان از فعل معلوم (active voice) استفاده کنید.

پنج مثال صفحه ستون بزرگ

 1. راهنمای بازاریاب برای کاربران خریدار (Buyer Personas)
 2. راهنمای ۹ مرحله‌ای برای یک استراتژی کامل محتوای B2B
 3. چگونه یک پادکست آماده کنیم
 4. تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده تجارت الکترونیک جهانی ۲۰۲۱
 5. بهترین شیوه‌ها برای موفقیت برنامه بهبود (رفاه) در محل کار

اکنون که آن تجدید نظر را انجام دادیم، بیایید به برخی از صفحات ستونی که ایجاد کرده‌ایم و مخصوصاً به آنها توجه می‌کنیم (برخی برای خودمان، برخی برای مشتریان ) نگاهی بیندازیم. ما با چند صفحه ستون Clariant Creative شروع می‌کنیم.

۱) راهنمای بازاریاب برای کارربران خریدار

در صفحه ستون کاربران خریدار، می‌توانید ببینید که ما موضوع گسترده آنان را پوشش می‌دهیم، مشکل مشتریان را شناسایی می‌کنیم و در چند پاراگراف اول شروع به پاسخ دادن به سؤالات آنها می‌کنیم:

هیچ چیز خسته کننده‌تر از صرف زمان و هزینه برای ایجاد و راه اندازی محتوا نیست. به دلیل حجم زیاد محتواهای موجود، جلب توجه یک خریدارِ احتمالی سخت‌تر از همیشه است. پس چگونه می‌توانید متمایز شوید؟ با اطمینان از این که محتوای خود را برای افراد مناسب تنظیم می‌کنید ( کسانی که بهترین شانس را برای پسند (و خرید) آنچه شما دارید را دارند).

سوال این است: این افراد چه کسانی هستند؟ اینجاست که کاربرهای خریدار وارد می‌شوند. مکان نما را در صفحه ستون به پایین حرکت دهید و فهرست مطالب را خواهید دید که به صورت هایپرلینک است. این به خواننده اجازه می‌دهد تا به هر “بخش” در صفحه ستون حرکت کند. همچنین توجه داشته باشید که فرمت (قالب) صفحه ستون، پرسش و پاسخ است. این کار، همسویی خوبی با کلمات کلیدی دُم بلند در مورد این موضوع فراهم می‌کند. کلمه کلیدی برای این صفحه ستون “کاربر خریدار” (buyer personas) است که می‌توانید آن در سراسر محتوا پیدا کنید.

۲- راهنمای ۹ مرحله‌ای برای یک استراتژی کامل محتوای B2B

ما در صفحه ستون استراتژی محتوای خود، رویکردی مشابه به قالب پرسش و پاسخ داریم و یک راهنمای گام به گام نیز اضافه کرده‌ایم. به فلش در گوشه سمت راست پایین صفحه توجه کنید. این امکان پیمایش آسان را فراهم می‌کند تا خوانندگان بتوانند در صفحه ستون به عقب و جلو بپرند. همچنین می‌توانید در صفحات ستون ما مشاهده کنید که از لیست‌ها و نقاط شماره گذاری شده و همچنین تصاویر بصری و اینفوگرافیک‌های مناسب استفاده می‌کنیم. این عناصر به سازماندهی و خوانایی محتوا کمک می‌کنند. فراخوان‌ها نیز فرصتی برای برجسته کردن نکات کلیدی و پاسخ به سؤالات بزرگتر و مهمتر در مورد موضوع، ایجاد می‌کنند.

۳- چگونه یک پادکست آماده کنیم

این مثال صفحه ستون پادکست نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید آموزشی ارائه دهید که به طور طبیعی پیوند هایپرلینک‌ها به وبلاگ‌های متعدد و سایر محتوای خوشه‌ا‌ی را تسهیل می‌کند. ساختار جمله و پاراگراف و طول آن در این صفحه ستون متفاوت است و ما از سرفصل‌ها برای کمک به خواننده استفاده می‌کنیم تا محتوا را مرور کند. هنگام ایجاد صفحات ستونی برای مشتریان خود، نیز همین اصول اعمال می‌شود.

۴- تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده تجارت الکترونیک جهانی ۲۰۲۱

در این مثال صفحه ستونی، ما نتایج یک مطالعه رفتار مصرف کننده مربوط به تجارت الکترونیک را تجزیه کردیم. فهرست مطالب در سمت چپ صفحه، مرور را با حرکت خواننده در صفحه ستون دنبال می‌کند. این قالب دارای آهنگی مشابه با قالب‌های پرسش و پاسخ و نحوه انجام است، اما روی نتایج کلیدی به عنوان سرصفحه‌های بخش تمرکز می‌کند. خوانندگان از اینفوگرافیک‌ها، لیست‌های نقطه‌ای و شماره گذاری شده، و طیف وسیعی از انواع جملات ( از ساده گرفته تا مرکب و سؤال)، لذت می‌برند. همه این عناصر، پیمایش و خواندن این صفحه ستون و یافتن اطلاعات یا آمار را آسان می‌کنند. دو جذابیت بصری در این صفحه ستون استفاده از نمودارها و نقل قول‌های برجسته شده با هد شات (headshot) است. هر دو به تقویت محتوای ارائه شده کمک می‌کنند و سطحی از تعامل را ارائه می‌دهند که به خوانایی می‌افزاید.

۵- بهترین شیوه‌ها برای موفقیت برنامه بهبود سلامت در محل کار

لازم نیست هر صفحه ستونی دقیقاً یکسان به نظر برسد یا همانند هم کار کند. از دستورالعمل‌های برند و اولویت‌های شرکت خود استفاده کنید تا مطمئن شوید صفحه ستون شما در چارچوب وب سایت شما کار می‌کند .برخی از نمونه‌های صفحه ستون مانند این نشان می‌دهند که چگونه می‌توانید از یک تغییر در فهرست قدیمی مطالب برای پیمایش استفاده کنید. در این ستون از سازه آکاردئونی با قابلیت گسترش هر فصل به صورت جداگانه با کلیک بر روی علامت مثبت استفاده کردیم. این کار یافتن بخش خاصی را که می‌خواهند بخوانند، بدون نیاز به پیمایش آسان می‌کند. ایجاد یک صفحه ستون که کتابخانه‌ای از اطلاعات را در مورد خوشه‌های موضوعی ارائه می‌دهد، می‌تواند عملی باشد، اما زمانی نتیجه بخش است که مشتریان هدف شما شرکت شما را به عنوان “مالک” آن موضوع ببینند. این سطح از تخصص موضوع به شما کمک می‌کند تا مشتریان را از طریق فرآیند خرید به سمت فروش بیشتر سوق دهید. اگر می‌خواهید با یک متخصص بازاریابی ورودی[۹] در مورد ایجاد دسته‌های موضوعی و پست‌های ستونی برای وب‌سایت خود صحبت کنید، تیم Creative Clariant اینجاست تا به شما کمک کند. به سادگی با ما تماس بگیرید، و ما خوشحال خواهیم شد که ایده‌های خود را به شما ارائه دهیم.


[۲]– dive under the hood . اصطلاح انگلیسی به معنی: به باطن یا زیر و بم چیزی دقت کردن نه ظاهر آن.

[۳]– swipe file.

[۴]– bookmarks folder of amazing content

[۵]– cluster content

[۶]– Google Featured Snippets . این نوع داده، محتوایی است که گوگل گاها در نمایش نتایج جستجو از آن استفاده می کند و به کاربران خود ارائه می دهد. اگر وب سایت شما در این قسمت از گوگل شناخته شود، می تواند میزان بازدید صفحات شما را تا حد بسیاری افزایش دهد.

[۷]– Hyperlinked. هایپر لینک درواقع لینکی است که با کلیک بر روی آن شما را به صفحه دیگر یا تصویری هدایت می‌کند؛ یا حتی باعث دانلود فایلی می‌شود. گاهی با بردن موس بر روی هایپر لینک نوشته مورد نظر حرکتی می‌کند و با رنگ آن تغییر می‌کند.

– [۸] Transition words یا کلمات واسطه. این کلمات لغات و عبارات و جمله‌ها را به هم متصل می کند و به خواننده کمک می‌کنند تا از یک ایده به ایده دیگر به راحتی پیش رود بنابراین باعث انسجام کلی متن می شوند. کلمات واسطه برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند و ضروری هستند.

[۹]– inbound marketing