هماهنگی استراتژی های بازاریابی با نسل Z

هماهنگی استراتژی های بازاریابی با نسل Z

هماهنگی استراتژی های بازاریابی با نسل Z

هماهنگی استراتژی های بازاریابی با نسل Z 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

هماهنگی استراتژی های بازاریابی با نسل Z

اصطلاحاتی همچون نسل Z یا Homeland Generation برای توصیف گروه نسلی استفاده میشود که متولدین پس از هزاره ها هستند. این نسل در طول زندگی خود بیش از افراد نسل های قبل در دنیای دیجیتال و ارتباطات حضور و فعالیت داشته اند. همچنین این افراد از نظر نژادی دارای تنوع بیشتری نسبت به هر نسل قبلی است. نسل Z در راه تبدیل شدن به تحصیلکرده ترین نسل ها تا به امروز می باشد.

چگونه استراتژی های بازاریابی خود را با نسل Z هماهنگ کنیم؟

 نسل Z یا زومرها، نسل پلورالیست نیز نامیده می شوند. این نسل تمام عمر خود از ارتباطات و رسانه دیجیتال استفاده می­کند. اگر شما در زمینه بازاریابی فعالیت می­کنید به احتمال خیلی ­زیاد با این هزاره ناشناخته آشنا هستید. این گروه به عنوان بخش مهمی از جمعیت در سال­های آینده خواهند بود و در این میان بازاریابان توانمند و باهوش آنهایی هستند که توجه خود را به سمت این نسل متمرکز خواهند کرد. اگر شما در مورد این گروه قدرتمند و البته اهل فضای دیجیتال زیاد نمی­دانید یا اطلاعات کافی ندارید مطالعه این مقاله به شما کمک شایانی خواهدکرد چرا که در این مقاله همه مواردی که شما نیاز دارید در مورد نسلZ بدانید و همچنین اطلاعات کافی در مورد چگونگی جلب توجه آن ها را ارائه خواهیم داد.

نسلZ چه کسانی هستند؟

اصطلاحاتی همچون نسل Z یا Homeland Generation برای توصیف گروه نسلی استفاده می­شود که متولدین پس از هزاره ­ها هستند. این نسل در طول زندگی خود بیش از افراد نسل­های قبل در دنیای دیجیتال و ارتباطات حضور و فعالیت داشته­ اند. همچنین این افراد از نظر نژادی دارای تنوع بیشتری نسبت به هر نسل قبلی است. نسل Z در راه تبدیل شدن به تحصیل­کرده ­ترین نسل­ ها تا به امروز می­باشد.

نسل Z در چه سنی می باشند؟

گروه نسل Z در واقع به افرادی اطلاق می­شود که بین سال ۱۹۹۵ و میانه ۲۰۰۰ میلادی متولد شده­ اند، البته تردیدهایی در مورد تاریخ دقیق این موضوع وجود دارد. برخی محققان و رسانه­ های مشهور از اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰ را به عنوان شروع سال تولد و اوایل سال ۲۰۱۰ را به عنوان پایان سال تولد این نسل می­دانند. اکثر اعضای نسل Z فرزندان نسل X هستند. این نسل عمر خود را با گوشی­های تلفن­ همراه و آیپد شروع کرده­ و گذرانده ­اند و البته از نظر تکنولوژی و فنی بسیار افراد باهوشی هستند. در حال حاضر افراد این نسل سنین نوجوانی و اوایل ۲۰ سالگی خود را سپری می­کنند و در حال پیوستن به نیروی کاری می­باشند. باتوجه به اطلاعات و آگاهی­ هایی که این افراد دارند الگوی کاری آنها طوری خواهد بود که درامد بالایی داشته باشند. همانطور که قدرت درآمد آنها افزایش می­ یابد، قدرت خرید آنها نیز بیشتر شده و همین امر آنها را به یک جمعیت بسیار مهم برای هدف بازاریابان تبدیل خواهدکرد.

چرا بازاریابان باید بر روی نسل Z تمرکز کنند؟

اگر بخواهیم از قدرت و گستردگی نسل Z صحبت کنیم باید بگوییم که برای مثال درحال حاضر ۲۵ درصد جمعیت کانادایی ­ها نسل Z می­باشد که دارای ۵۰ میلیارد دلار قدرت خرید هستند. این نسل و گروه فرصت زیادی برای رشد و موفقیت ایجاد می­کنند. نسل Z روندی را در پیش گرفته­ است که در آن برای اقدام به خرید بر روی نظر فردی خود اتکا خواهند کرد پس بعنوان یک بازاریاب هوشمند و قوی به نفع شماست که از همین حالا به فکر جذب آنها باشید. اگر بتوانید از امروز کانال ارتباطی موثری با آنها برقرار کنید می­­توانید به شکل­ گیری یک ارتباط طولانی مدت امیدوار باشید.

۵ استراتژی کاربردی برای استفاده از بازار برای نسل Z

۱ . الویت قرار دادن مسئولیت اجتماعی

نسل Z به مسائل زیست محیطی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت بسیاری می­دهند. مطالعه اخیر فورستر نشان داده است که ۵۱٪ از افراد ۱۸ تا ۲۳ ساله قبل از خرید، در مورد یک شرکت تحقیق می­کنند تا اطمینان حاصل کنند که مسئولیت اجتماعی شرکت با ارزش آنها مطابقت دارد. طبق گزارش فورستر، این افراد کمتر به برندها اعتماد دارند. برای جلب اعتماد این گروه از نظر اجتماعی، باید ارزش­های برند خود را با روشی معتبر و عملی همسو کنید. بعد از اعتبار بخشیدن به نام برند خود در نگاه آنان، باید هدف و پیام خود را بخوبی و بطور واضح برای آنها شرح داده و جزییات را مشخص کنید. ایکیا یک نمونه عالی از برندی است که مسئولیت­ های اجتماعی شرکت­های خود را با ماموریت کاهش ضایعات تا سال ۲۰۲۳ با مشتری­های جوان­تر همسو کرده­است.

۲ . داشتن تعاملات و ارتباطات معنی­دار و پرمحتوا

تعامل با مشتریان به ایجاد اعتماد و وفاداری به برند کمک می­کند. ۷۶درصد از افراد نسل Z نحوه و سرعت پاسخگویی را معیار اصالت یک برند می­دانند. مصرف کنندگان نسل Z همچنین مشتاق تعامل با برندها هستند، ۴۴ درصد از آنها اظهار داشتند که اگر فرصتی فراهم شود ایده هایی را برای طراحی محصول نیز ارسال می­کنند. با احیا و انتقال حس درگیر بودن در بیزنس و کسب و کار شما از طریق درخواست ایده و بازخورد از آنها، راهی عالی برای کسب وفاداری این گروه خواهید داشت. قبل از برقراری ارتباط با مشتریان نسل Z اطلاعاتی را درمورد آنها بدست آورید و استراتژی خود را در زمینه بازاریابی بر این اساس برنامه ­ریزی کرده و متناسب با نیاز آنها جلو بروید تا موفق شوید. فراموش نکنید که قبل از شروع به کار، نظرات و بازخوردهای مثبت و منفی این گروه از مشتریان را بررسی کنید و متناسب با نیاز و دغدغه های آن ها پیش بروید.

۳ . تمرکز بر محتوای ویدئویی

امروزه محتوای ویدئویی بیش از هر زمان دیگری برای مصرف­ کنندگان مهم است و این امر به ویژه در مورد افراد متعلق به نسل Z بسیار صدق می­کند. در سال ۲۰۲۰، TikTok  رشد نجومی را تجربه کرد و جالب اینجاست که ۶۰ درصد از کاربران آن را همین نسل Z  تشکیل می­دهند. یک نظرسنجی در یوتیوب نیز نشان داد که ۵۰ درصد از افراد این نسل اظهار داشتند بدون داشتن ویدئو بعنوان بخشی از زندگی روزمره خود نمی­توانند زندگی کنند چرا که ضبط کردن و بازدید از ویدئوها بخش عمده­ای از زندگی روزانه آن­ها بوده و نقش بسیار مهمی در روند زندگی آنها دارد.

بدیهی است وقتی صحبت از ویدئو و این گروه می­شود هیچ گونه محدودیتی وجود نداشته و این نسل مشکلی با تولید و محتوای ویدئو ندارند. این حالت مختص نسل Z بوده و روند برای نسل­ها و گروه­های قبلی اینگونه نبوده ­است. البته باید دقت کرد که دیگر تمام محتواهای قدیمی کارایی لازم را ندارند چراکه مدت زمان ویدئو­های متناسب با قدرت تمرکز و دقت افراد این نسل ممکن است حتی ۸ الی ۱۲ ثانیه باشد. این یعنی بازاریابان باید به قدری حرفه­ای و بروز باشند تا بتوانند در این مدت زمان کوتاه به طور قابل توجهی جالب عمل کنند و نظر این افراد را جلب کنند. شما تنها چند ثانیه زمان دارید که محتوای خود را به آنها نشان دهید و آنها را متقاعد کنید. در این بین حتی ویدئوهای ۶ ثانیه ­ای نیز وجود دارند که شما می توانید از طریق اینستاگرام، یوتیوب و یا طرق مختلف دیگر آنها را به نمایش گذاشته و توجه نسل Z را جلب کنید.

۴ . استفاده از اینفلوئنسرها

اگر به دنبال یک بازاریابی تاثیرگذار و بزرگ هستید باید در استراتژی و شیوه کاری خود تجدید نظر کنید. شما می­توانید با هزینه کمتر در کمیپن­های خود از اینفلوئنسرهایی با تعداد فالوورهای بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ نفر در رسانه ­های اجتماعی استفاده کنید . این افراد ۶۰ درصد تعاملات و ارتباطات بیشتری با کاربران و مخاطبان خود دارند و به مراتب تاثیرگذارتر هستند. برای جلب توجه نسل Z می­توانید از همین روش استفاده کنید. نمونه­ای از این کار را می­توان کمپینی از برند ASOS نام برد.

ASOS  با استفاده از کمپین AsSeenOnMe توانست از قدرت میکرو اینفلوئنسرها به خوبی استفاده کند. آنها با ۲۹ میکرو اینفلوئنسر که از سنین، اندازه­ ها و زمینه ­های مختلفی بودند همکاری کردند. هرکدام از آنها دارای حساب­های برند ASOS در اینستاگرام و پینترست هستند. این روش در عمل نشان داده است که بسیار تاثیرگذار و فراگیر بوده و در دوره­ای که نسل Z حضور دارند (که به تنوع بسیار اهمیت می­دهند) این یک تکنیک کاملا کاربردی در کل جامعه خواهدبود.

۵ . توجه به حریم خصوصی و حفظ آن

نسل Z نسلی است که با اینترنت بدنیا آمده و بزرگ شده ­است پس هیچ جای تعجب­ نیست که اطلاعات زیادی در این مورد داشته­ باشد و در این مسیر در عین آگاهی و آشنایی کامل بدنبال حفظ حریم خصوصی خود باشند. طبق تحقیقات بدست آمده مشخص شده است که آن ها یکصدا می گویند حفظ حریم شخصی بسیار برای من مهم و با ارزش است. براساس نتایج یک نظرسنجی تنها کمتر از یک سوم افراد به این مساله بی تفاوت می باشند و سایرین حتی از اشتراک­ گذاری اطلاعات در هنگام خرید هم امتناع می­کنند. برای نسل Z مسائل مربوط به حریم خصوصی بسیار مهم­تر و با اهمیت­تر است. برای جذب و حفظ مصرف کنندگان نسل Z، شفافیت در مورد مسائل مربوط به حریم خصوصی مهم است. اگر می­خواهید اطلاعاتی را جمع­ آوری کنید، در این زمینه پیش قدم باشید و مراحلی را که برای ایمن و مطمئن نگه داشتن اطلاعات شخصی آنها برمی­دارید، به خوبی برجسته کنید.