نمونه های مهم حداقل محصول پذیرفتنی چیست و چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

نمونه های مهم حداقل محصول پذیرفتنی چیست و چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

نمونه های مهم حداقل محصول پذیرفتنی چیست و چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

نمونه های مهم حداقل محصول پذیرفتنی چیست و چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

نمونه های مهم حداقل محصول پذیرفتنی چیست و چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

۱۲ نوامبر ۲۰۲۱

به گفته ی اریک ریس : «حداقل محصول پذیرفتنی ، نسخه ‌ای از یک محصول جدید است که به یک تیم اجازه می‌دهد تا حداکثر میزان دانش معتبر در مورد مشتریان را با کمترین تلاش جمع ‌آوری کند.»

نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی از شرکت های موفقی ، مانند Zappos، Dropbox، Twitter ، از نقل قول ذکر شده پشتیبانی می کنند. مفهوم MVP با توجه به وب سایت های MVP و پروژه های برنامه های تلفن همراه مفهوم جدیدی نیست.

با این حال ، سردرگمی زیادی در مورد رویکرد MVP و نحوه ی استفاده ی عاقلانه از نمونه های MVP وجود دارد. مقاله ی زیر همه چیز را مرتب می‌کند و فرآیند ۳ مرحله ‌ای را برای ایجاد حداقل محصول پذیرفتنی جهت هر استارت ‌آپی شرح می‌دهد. ما در مورد نمونه های رایج حداقل محصول پذیرفتنی در اینجا بحث خواهیم کرد ، یعنی :

۱. طرح های محصول

۲. ویدئوهای نمایشی

۳. صفحات فرود

۴. ز MVP

۵. مدل قطعه قطعه ی MVP

۶. MVP کارپرداز

۷. MVP جادوگر شهر از

۸. نمونه های اولیه (پروتوتایپ) نرم افزار

تعریف حداقل محصول پذیرفتنی

تعاریف بسیاری از MVP در اینترنت موجود است ، زیرا بسیاری از استادان در مورد این موضوع گزارش هایی نوشته اند. تکنیک MVP بسیار مفید است ، اما نیاز به تفکر انتقادی در حداقل و حداکثر درجه بندی دارد. حتی در میان کارشناسانی که واقعاً مفهوم MVP را ایجاد کرده اند ، در مورد حداقل محصول پذیرفتنی سردرگمی وجود دارد :

● اریک ریس : « قدرت MVP را می توان تنها با میزان سردرگمی که ایجاد می کند مطابقت داد ، که انجام آن بسیار سخت است. در واقع سال ها طول کشید تا توانستم آن را درک کنم. »

● استیو بلنک: « این حداقل مجموعه ویژگی (که گاهی «حداقل محصول پذیرفتنی» نامیده می‌شود) باعث سردرگمی زیادی می‌شود. بنیانگذاران طوری عمل می‌کنند که انگار بخش «حداقل» هدف است یا بدتر از آن، هر مشتری بالقوه باید آن را بخواهد.»

برای شروع ، تصویر بعدی ایده کلی پشت حداقل محصول پذیرفتنی را نشان می دهد.

حداقل محصول پذیرفتنی چیست؟

MVP مخفف چیست و از منظر تجاری به چه معنا ست؟

بیایید آن را دریابیم.

MVP (حداقل محصول پذیرفتنی) اولین نسخه ی کاری یک محصول است که دارای ویژگی های کافی برای جلب رضایت مشتریان بالقوه و جمع آوری و تجزیه و تحلیل بازخورد آنها برای نسخه بعدی محصول ، با حداقل تلاش و موجودی مورد نیاز است. نسخه کامل بعدی محصول پس از توضیح بیشتر در مورد بازخورد اولیه ی کاربر ایجاد می شود.

مفهوم MVP توسط فرانک رابینسون ایجاد شد ، اما از طریق مشاوران استارتاپ ، اریک ریس و استیو بلنک به محبوبیت و شهرت رسید.

استیو بلنک تعریف MVP را با این جمله تکمیل می‌کند: «شما چشم ‌انداز محصول را می‌فروشید و حداقل ویژگی ‌های مجموعه را به افراد آینده نگر ارائه می‌دهید ، نه به همه».

ویژگی های کلیدی که باید در هنگام توسعه نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی خود در نظر بگیرید ، عبارتند از:

MVP ● تا زمانی که محصول یا خدمات را نفروشد، MVP نیست. باید ارزش کافی برای کاربران داشته باشد.

●  MVP بیشتر در مورد فرآیند است ، نه محصول

● MVP محصولی با حداقل تعداد مولفه نیست ، بلکه دارای ویژگی های اصلی کافی برای اجرای یک ایده و حفظ پذیرندگان اولیه است.

● MVP بر اساس فلسفه ی استارتاپ کارآمد است و مستلزم تکرار فرآیند حلقه ی ساخت -˂ سنجش -˂ یادگیری است تا زمانی که محصول به طور کامل نیاز بازار را برآورده کند.

● هدف MVP این است که ابتدا با به دست آوردن بینش در مورد بازار از ساخت محصولات غیر ضروری و غیر لازم جلوگیری کند.

به طور خلاصه ، MVP باید اصل ایده ی محصول را در ساده ترین شکل آن ارائه دهد. بر اساس محتوا ، این فرم می‌تواند متفاوت باشد ، به این معنی که حداقل نمونه محصول پذیرفتنی شما می‌تواند بسته به پروژه متفاوت باشد و از یک ویدیوی آزمایشی تا یک نمونه اولیه نرم ‌افزاری که با کمک یک شرکت توسعه ی نرم ‌افزار مانند MLSDev ایجاد شده است ، متفاوت باشد. برخی افراد از MVP ها ، در قالب یک آزمایش یا به عنوان صفحه فرود استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر نیاز به ساخت یک محصول MVP کاملاً کارآمد دارند.

کسب‌ وکار MVP فرض می‌کند که کاربران اولیه ی محصول ، وعده پیشنهاد محصول نهایی را می ‌بینند و وفادار می ‌مانند و در عین حال بازخورد مفیدی را برای راهنمایی بیشتر تیم توسعه محصول حداقلی ارائه می‌دهند.

همچنین ، اجرای حداقل نمونه‌ های محصول پذیرفتنی به توانایی یادگیری تیمی که بر روی ایده کار می‌کند جهت اطمینان از ارزش آن برای مخاطبان هدف و همچنین برقراری روابط مالی با آنها بستگی دارد.

نمونه های MVP در چه مواردی استفاده می شود؟

نمونه هایی از چرخه ی MVP

این روزها وضعیت بازار بی ثبات است و الگوها و ایده ها به سرعت می آیند و می روند. MVP محصول شما را با ریسک های کمتری از نظر زمان و موجودی بودجه آزمایش می کند.

از این رو ، مزایای استفاده از حداقل نمونه های محصول پذیرفتنی به شرح زیر است:

۱. توانایی آزمون فرضیه ی محصول با حداقل موجودی

۲. اجتناب از شکست های بزرگتر و به هدر رفتن سرمایه ها

۳. بررسی تمایلات واقعی بازار

۴. همکاری و هماهنگی با کاربران بالقوه در ساخت محصول نهایی ضروری است

۵. کوتاه ترین زمان بین عرضه محصول در بازار و پذیرندگان اولیه

۶. به دست آوردن و گسترش پایگاه کاربران

۷. امکان جذب زود هنگام سرمایه گذار

۸. امکان درخواست برای جذب سرمایه ی جمعی

۹. یادگیری و آموزش تیم توسعه مستمر محصول

۱۰. کاهش اتلاف احتمالی ساعات برنامه ریزی شده

۸ نمونه ی مهم حداقل محصول پذیرفتنی

حلقه ی یادگیری حداقل محصول پذیرفتنی

بدیهی است که هر نمونه حداقل محصول پذیرفتنی شامل دو عنصر حداقل و پذیرفتنی است که ممکن است بر اساس ایده ی محصول متفاوت باشد. در یک مورد، یک ویدیوی ساده یک نمونه ی MVP خوب  و مناسب خواهد بود. در یک مورد دیگر، لازم است یک وب سایت MVP یا برنامه تلفن همراه کاملاً کارآمد ایجاد کنید.

اکنون بیایید رایج ترین نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی را که توسط چند مورد واقعی پشتیبانی می شوند، مورد بحث قرار دهیم:

۱. طرح های محصول به عنوان نمونه MVP

طراحی محصول ممکن است از پیچیده تر (موکاپ ها) تا بسیار ساده (اسکچ ها) متغیر باشد. بیایید به طور خلاصه هر یک از نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی را در دسته ی طراحی توضیح دهیم.

● اسکچ ها

یک طرح ترسیمی از سیستم در قالب نقاشی یا با استفاده از برخی ابزار ها مانند Balsamiq، Proto.io و غیره است. یک طرح، صفحه ‌های اصلی یا صفحات وب محصول آینده را با قابلیت اصلی آنها ارائه می‌کند. تولید ایده، تغییر جزئیات، ترسیم آنچه که شما در ذهن دارید؛ اینها همه برگرفته از اسکچ است. حداقل نمونه های محصول پذیرفتنی به عنوان طرح ممکن است برای برجسته کردن ایده نوآورانه، ارائه پروژه خود به سرمایه گذاران یا درخواست برای جذب سرمایه ی جمعی استفاده شود.

● وایرفریم ها

وایر فریم ها ، ( تجربه کاربر – UX) سلسله مراتب را در طراحی تعریف می کند و اسکلتی از سیستم را نشان می دهد. آنها باید با دستورالعمل های یک پلت فرم (iOS، Android، Web) مطابقت داشته باشند. وایر فریم ها به عنوان حداقل نمونه محصول پذیرفتنی ، برای توصیف عملکرد محصول و همچنین روابط بین صفحات استفاده می شود و ویژگی‌های محصول را نشان می‌دهد.

اگر بودجه ی محدودی دارید، استفاده از این نمونه MVP گزینه ی خوبی است. می‌توانید برخی از ویژگی ‌های نوآورانه ‌ای را آزمایش کنید که می‌تواند الگوهای رفتار فعلی را در میان کاربران بالقوه تغییر دهد (مثلاً کشیدن انگشت به راست یا چپ در یک برنامه دوستیابی مانند Tinder).

● موکاپ ها

خدمات طراحی رابط کاربری، نشان دهنده ی مدل‌ها و رابط ‌های کاربری، بخشی رنگارنگ و در اندازه کامل از طراحی محصول شما است که برای پیاده‌ سازی در نرم ‌افزار آماده است. مشابه وایر فریم ‌های UX، این حداقل نمونه ‌های محصول پذیرفتنی را می‌توان برای نمایش ، ارزیابی ، تبلیغ و جمع‌آوری سرمایه استفاده کرد. برای فعال کردن تست‌های MVP تعامل با وب ‌سایت یا برنامه آینده ، می‌توان موکاپ ها را قابل کلیک ساخت.

همه ی این گزینه های طراحی را می توان بیشتر در توسعه محصول استفاده کرد. این نه اتلاف وقت و نه هدر دادن موجودی شما ست.

اطلاعات دقیق تر در مورد امکانات مختلف طراحی نرم افزار را می توانید در مقاله بخوانید : طراحی اپلیکیشن شما چقدر هزینه دارد.

ویدئوهای آزمایشی به عنوان نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی

یک ویدیوی آزمایشی گزینه خوبی برای گنجاندن در حداقل نمونه های محصول پذیرفتنی است. چرا از مخاطب نپرسید که آیا راه حل با نیازهای آن ها همخوانی دارد؟

معروف ترین نمونه ی MVP در این دسته، ویدیوی Dropbox است. این ایده که تمام داده های دیجیتال شما در یک مکان ذخیره شده و در همه جا در دسترس باشد ، در آن زمان نوآورانه بود. با کمک یک ویدیوی ۳ دقیقه‌ای Dropbox MVP که عملکرد کامل آن را نشان می‌دهد ، برای دریافت بازخورد عالی از کاربران و دریافت بودجه ی لازم برای توسعه کافی بود.

بنابراین ، به جای صرف هزاران دلار غیرمنطقی ، یک ویدیوی توضیحی ایجاد کنید تا ایده ی خلاقانه ی MVP خود را به سرمایه گذاران و کاربران بالقوه ارائه دهید.

۳. نمونه های صفحه فرود MVP

نمونه محصول حداقل پذیرفتنی از صفحه فرود Buffer

صفحه فرود یک صفحه وب است که در نتایج جستجو بهینه شده است تا اطلاعات کلیدی در مورد محصول تبلیغ شده و مزایا و ارزش آن را ارائه دهد. این صفحات استاتیک عمدتاً برای اهداف بازاریابی استفاده می شوند. در مورد یک محصول آینده به عموم مردم اطلاع رسانی کنید ، علاقه را بسنجید و بازخورد دریافت کنید تا دنبال کنندگان اولیه را به دست آورید و پایگاه کاربران بالقوه را جمع آوری کنید. سپس درخواست برای سرمایه گذاری با مخاطبانی که از قبل علاقه مند هستند بسیار آسان تر است.

صفحه فرود Buffer یک نمونه ی عالی حداقل محصول پذیرفتنی است. این یک برنامه ی کوچک است که به شما این امکان را می دهد تا پست ها و توییت های خود را در رسانه های اجتماعی ترتیب دهید تا مطابق با یک برنامه ی زمان بندی انتخاب شده به اشتراک گذاشته شوند.

جوئل گاسکوین ، بنیانگذار Buffer، یک صفحه فرود ساده ایجاد کرد. کسانی که علاقه مند بودند روی “طرح ها و قیمت ها” کلیک کردند ، اما باید ایمیل خود را برای دریافت به روز رسانی های محصول در آن جا قرار می دادند ، زیرا هنوز ساخته نشده بود.

سپس ، صفحه فرود را به روز کرد و از کاربران بالقوه خواست که از بین ۳ طرح انتخاب کنند : رایگان، ۵ دلار در ماه و ۲۰ دلار در ماه. بسیاری از افراد یک طرح پولی را انتخاب کردند. این نشانه ی خوبی برای شروع ساخت اولین نسخه ی محصول – حداقل محصول پذیرفتنی – بود . این یک نمونه ی عالی از یک فرآیند تکراری توسعه ی حداقل محصول پذیرفتنی است.

۴. نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی با سرمایه گذاری جمعی

نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی از جذب سرمایه ی جمعی Pebble

Pebble نه تنها در اعتبار بخشیدن به ایده ی خود، بلکه در دریافت پول برای محصول قبل از تولید نیز موفق بوده است. Pebble یک ساعت کاغذ-الکترونیک برای گوشی های هوشمند است. این نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی ، بیشترین مبلغ را ، بیش از ۱۰ میلیون دلا ر، در Kickstarter به دست آورد.

تیم دیگری به نام Bounce ایده ی اپلیکیشن موبایلی را مطرح کرد که زمان شما را ردیابی می کند تا هرگز دیر نکنید. این نمونه یMVP برای ساخت یک محصول نیز پیش پرداخت دریافت کرد.

۵. نمونه MVP قطعه قطعه

ایده ی پشت نمونه ‌های حداقل محصول پذیرفتنی ، استفاده از ابزارها و خدمات موجود در پروژه ی خود است. اساساً اجزای لازم را جمع آوری می کند و آنها را به گونه ای در کنار هم قرار می دهد که عملکرد و تجربه کاربری جدیدی ارائه دهد.

Groupon یک نمونه ی کلاسیک MVP تکه تکه است. Groupon در قالب یک بازار ارائه می شود که در آن پیشنهادات معاملات منحصر به فرد و جذاب از خرده فروشان محلی، آژانس ها، رستوران ها، خواربارفروشان و غیره وجود دارد.

تنها مشکلی که ممکن است در مورد ادغام و مشارکت با سایر خدمات پیش بیاید ، این است که آن ها باید ارزش خود را در چنین همکاری برای توسعه استارتاپ MVP خود ببینند.

۶. نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی کارپرداز

این نمونه‌ های حداقل محصول پذیرفتنی به شما کمک می‌کند تا مخاطبین هدف را انتخاب کنید و در عین حال تأیید کنید که آیا خدمات شما مفید است یا خیر. به این نمونه “کارپرداز” می گویند ، که یک محصول MVP است که در آن ابتدا باید به جای داشتن یک محصول دیجیتال ، خدمات را به صورت دستی ارائه دهید. به این ترتیب پایگاه مشتری خود را توسعه داده و مخاطبان خود را تجزیه و تحلیل می کنید. با این اطلاعات، می توانید به راحتی مفهوم خود را تغییر دهید و کسب و کار MVP خود را دوباره تعریف کنید.

در میان نمونه‌ های حداقل محصول پذیرفتنی کارپرداز ، Food on the Table ( که بعداً توسط Scripps Networks Int. خریداری شد) معروف‌ترین آنها بود. این برنامه ی تلفن همراه دستور العمل های غذا و بهترین معاملات را از فروشگاه های مواد غذایی بر اساس ترجیحات غذایی شما ارائه می دهد. بنیانگذار آن، مانوئل روسو، کاربرانی را برای حمایت از این ایده جستجو کرد و با آنها برای انتخاب غذا و بودجه در دسترس مصاحبه کرد. سپس ، او به صورت دستی دستور العمل ها را انتخاب کرد ، لیست های خرید را ایجاد کرد و به دنبال تخفیف/کوپن در فروشگاه های مواد غذایی محلی بود. علاوه بر این ، این سرویس به فروشگاه ها کمک کرد تا معاملات خود را به درستی تبلیغ کنند و به مردم کمک کرد تا خرید کارآمدتری داشته باشند.

۷. نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی جادوگر شهر از

کل مفهوم در نام آن پنهان است. داستان “جادوگر شهر از” را به یاد بیاورید که در آن جادوگر معلوم شد پیرمردی است که پشت پرده پنهان شده و وانمود می کند که یک سر سبز ترسناک است.

این نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی نشان می دهد که پروژه ها از بیرون کاملاً کاربردی به نظر می رسند ، در حالی که همه چیز در داخل به صورت دستی توسط انسان اداره می شود. همچنین می‌توان آن‌ها را «MVPs دستی» یا «حداقل محصولات پذیرفتنی فلینت استون» نامید.

Zappos بهترین نمونه ی MVP در این دسته است. ایده ی بنیانگذار نیک سوین مورن این بود که بررسی کند آیا مردم بدون امتحان کردن کفش می‌خرند یا خیر. او در یک فروشگاه عکس گرفت و آن را در اینترنت منتشر کرد – و مردم در واقع خرید کردند. این روزها Zappos شرکتی میلیاردی است که اخیراً توسط آمازون به مبلغ ۸۸۰ میلیون دلار خریداری شده است.

۸. نمونه ی اولیه ی (پروتوتایپ) نرم افزار به عنوان حداقل محصول پذیرفتنی

نمونه ی اولیه ی نرم افزار موبایل به عنوان نمونه حداقل محصول پذیرفتنی

در نهایت ، اجازه دهید نمونه های اولیه ی نرم افزار را به عنوان یکی از نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی پوشش دهیم. بیان شده است که نمونه سازی نرم افزار ، فرآیند ساخت نرم افزار است که نسخه ناقص برنامه ای است که در نهایت توسعه خواهد یافت.

ما استدلال می‌کنیم که نمونه اولیه نرم ‌افزار برجسته‌ترین نوع در میان نمونه‌های حداقل محصول پذیرفتنی فهرست‌ شده است، زیرا اولین نسخه ی کاری یک محصول است که فقط ویژگی‌های و اجزای اصلی را دارد. نمونه ی اولیه ی نرم افزار MVP گزینه خوبی است اگر:

● چند ایده ی آزمایشی قبلی انجام داده و از طرف مخاطب هدف حمایت شده باشد

● مقداری بودجه ی اولیه برای محصول MVP خود داشته باشید

نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی : ۵ مورد استفاده ی تجاری

برای الهام گرفتن ، در اینجا داستان‌ هایی از خدمات موفقی که این روزها به خوبی شناخته شده‌ اند و نحوه ی شروع آن‌ ها با نمونه‌های حداقل محصول پذیرفتنی آورده شده است.

۱. خطوط هوایی Virgin

ویرجین ایرلاینز یکی از بزرگترین خطوط هوایی بریتانیایی است که در سطح بین ‌المللی فعالیت می‌کند و توسط ریچارد برانسون تأسیس شد و مالک آن است. حداقل محصول پذیرفتنی برای خطوط هوایی Virgin چه بود ؟ فقط یک مسیر و یک هواپیما بین گاتویک و نیوآرک پرواز می کرد.

۲. یاهو !

محصول MVP برای یاهو چه بود؟ یاهو به عنوان یک وب سایت MVP معرفی شد، یک وب سایت تک صفحه ای که حاوی لیستی از لینک ها به سایت های دیگر بود. این مقدار کافی از عملکرد برای رضایت کاربران و حفظ پذیرندگان اولیه سیستم بود. امروزه این سیستم دومین موتور جستجوی محبوب در جهان است.

۳. Airbnb

Airbnb به عنوان MVP کارپرداز شروع به کار کرد. در سال ۲۰۱۷، یک کنفرانس بزرگ طراحی در سانفرانسیسکو برگزار شد. تیم Airbnb تصمیم گرفت در این رویداد اقامتگاه های ارزان خود را ارائه دهد و اطلاعاتش را در یک وب سایت ساده قرار داد. در مدت زمان کوتاهی، ۳ مهمان علاقه مند به پرداخت این حداقل خدمات پذیرفتنی شدند. این بینش بازار را پشتیبانی می کند که مشتریان بالقوه مایلند برای اقامت در خانه دیگران به جای هتل هزینه بپردازند.

۴. Foursquare

Foursquare یکی دیگر از نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی خوب است. در سال ۲۰۰۹، زمانی که راه ‌اندازی شد، یک برنامه ی ساده بود که به افراد اجازه می‌داد در یک مکان مشخص نام نویسی کنند. بدون طراحی خاص، بدون عملکرد خاص، فقط یک حداقل محصول پذیرفتنی با یک ویژگی . امروز ۵۵ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۷ میلیارد ( فضای مخصوص نوشتنِ ) موقعیت مکانی ( در شبکه های اجتماعی ) در کل دارد.

۵. فیس بوک

در اواخر سال ۲۰۰۴ ، فیس بوک تعریف MVP در رسانه های اجتماعی بود. کاربران یک نمایه ی ساده و یک فرصت عالی برای ارتباط با هم گروهی خود داشتند. همین یک ویژگی برای ایجاد یک تقویت عالی و تبدیل یک پروژه کوچک به یکی از بزرگترین شرکت های فناوری عمومی در تاریخ کافی بود.

نحوه ی ساخت حداقل محصول پذیرفتنی : فرآیند ۳ مرحله ای

در این بخش ، نحوه ی ایجاد نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی موفق را توضیح خواهیم داد.

مرحله ی ۱ – انجام تحقیقات بازار و نهایی کردن مفهوم MVP

یک استراتژی موفق MVP در یک طرح تجاری سنجیده نهفته است. بوم مدل کسب و کار می تواند ابزار مفیدی برای نهایی کردن نمونه حداقل محصول پذیرفتنی و چشم انداز محصول بیشتر باشد. بازاری که برای راه اندازی محصول MVP شما باید در نظر گرفته شود ، بسیار مهم است ، زیرا رقابت با سرویس های موجود که قبلاً مخاطبان زیادی برای یک محصول متوسط دارند ، بسیار سخت است.

با توجه به این موضوع ، شما باید رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید و خدمات بهتری را با بالاترین کیفیت ، مجموعه ویژگی ها، طراحی اپلیکیشن و سرعت عملکرد طراحی کنید. همه ی این فاکتورها باید برای ارائه ی تجربه کاربری بهتر در محصول جدید شما تقویت شوند. بر اساس محتوا ، می توانید محدوده یMVP را تعیین کنید.

بوم کسب و کار شامل تمام ماژول های مورد نیاز برای اجرای استراتژی محصول MVP شما است :

● فعالیت های مهم

● منابع مهم

● شرکای مهم

● بخش های مشتری

● روابط با مشتری

● شبکه های تحویل

● ساختار هزینه

 ● جریان های درآمد

تحلیل گر کسب و کار ما می تواند به شما کمک کند تا این بوم را به درستی ایجاد کنید و برای نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی خود برنامه ریزی کنید ، با یک مشاوره رایگان یک ساعته شروع کنید.

شما می توانید درخواست خود را در اینجا مطرح کنید.

مرحله ی ۲ – عملکرد حداقل محصول پذیرفتنی را تعریف کنید و ویژگی های MVP را اولویت بندی کنید

به منظور توسعه ی کوچک ترین نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی از برنامه ی خود ، لازم است ویژگی های مهم را تعریف کرده و آن هایی، که برای نسخه های بعدی مناسب و خوب است ، را از عملکرد جدا کنید.

ابزار های زیادی وجود دارد که می تواند به شما در اولویت بندی لیست ویژگی ها کمک کند ، مانند تکنیک MoSCoW. این تکنیک عملکرد حداقل محصول پذیرفتنی را به دسته های ؛ باید داشته باشد ، می تواند داشته باشد و نمی خواهد داشته باشد تقسیم می کند.

شایان ذکر است که رویکرد صحیح استفاده از مفهوم MVP از زمان شروع آن در سال ۲۰۰۱ تغییر کرده است. نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی فیس بوک و یاهو ! فوق العاده بودند زیرا در آن زمان مبتکر بودند. اکنون ، با فناوری‌های جدید ، نسل‌ها و امکانات اینترنتی ، به سختی می‌توان یک محصول جدید ارائه کرد.

نمودار: انتظارات حداقل محصول پذیرفتنی در حال حاضر

امروزه ساختن چیزی ارزان، سریع و با کیفیت تقریبا غیرممکن است. علاوه بر این ، مشتریان مخاطبانی با فناوری و تحصیل کرده هستند که به سختی می توان آن ها را شگفت زده کرد. همه حاضر نیستند کیفیت یا ظاهر را قربانی کنند ، حتی اگر فقط یک آزمایش باشد.

کاربران به کیفیت بالایی که در همه ی محصولات جدید انتظار می رود عادت کرده اند.

مثلث MVP سریع ، خوب ، ارزان

اگر قصد دارید ایده ی جدیدی را اجرا کنید، باید محتوای آن را از نزدیک در نظر گرفت. اساساً باید از خود بپرسید : حداقل محصول لازم برای عرضه چیست و پذیرفتنی بودن این محصول در محیط بازار به چه معناست؟

اگر ایده ی شما تازه و منحصر به فرد نیست ، سعی کنید یک محصول برتر بسازید تا کاربران را جذب کنید.

مرحله ی ۳ – ساخت – سنجش – یادگیری ؛ از نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی

هدف نهایی حداقل محصول پذیرفتنی شما، مقیاس ‌پذیری و تبدیل شدن به یک کسب ‌وکار موفق است. بنابراین، بسیار حیاتی است که پروژه ی خود را با استفاده از نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی به روش صحیح اجرا کنید.

اکثر فرآیندهای توسعه ی نرم افزار مبتنی بر توسعه ی نرم افزار هوشمندانه است که به گروهی از متدولوژی ها اشاره دارد که از جمله آنها می توان به چارچوب Scrum اشاره کرد. Scrum روشی هوشمندانه برای مدیریت فرآیند توسعه پروژه با یک تیم توسعه اختصاصی از برنامه نویسان است که توسط Scrum Master هدایت می شوند. همچنین ، تیم‌های نرم‌ افزاری باید از فناوری ‌های به‌ روز استفاده کنند و تعریف کنند که چه فناوری‌ هایی برای استفاده مناسب ‌تر هستند (به عنوان مثال، Objective C در مقابل Swift).

توسعه هوشمند – از جمله Scrum –  یک فرآیند توسعه ی انعطاف‌پذیر است که همزمان با فرآیند MVP تکراری است ، “یک وسیله یادگیری” برای ساخت-> سنجش-> یادگیری. رویکرد حداقل محصول پذیرفتنی شما را تشویق می‌کند تا با کمترین تلاش به صورت تعاملی درباره ی کاربران خود بیاموزید در حالی که تیم توسعه بازخورد لازم را دریافت می‌کند و یا با کار بر روی نسخه محصول بعدی یا ایجاد یک محور ایده مطابق با آن عمل می‌کند.

این توسعه ی حداقل محصول پذیرفتنی هوشمند ریسک توسعه ی محصولات غیر ضروری MVP را به حداقل می رساند و در عین حال هزینه و زمان توسعه را کاهش می دهد. این همچنین سودمند است زیرا ظاهر یک محصول را سرعت می بخشد و می تواند مشتریان اولیه را در حالی که اجرای محصول ادامه دارد ایجاد کند. استراتژی MVP بسیار مفید است ، زیرا تیم توسعه می تواند روند توسعه را به سرعت تنظیم کند.

ختم کلام : ایجاد نمونه های حداقل محصول پذیرفتنی

نمودار: دیدگاه واقع بینانه و سطحی از توسعه ی محصول MVP

گاهی اوقات تشخیص اینکه یک MVP واقعا چیست و تصمیم بگیرید که کدام نوع MVP را برای کسب و کار خود انتخاب کنید دشوار است. در برخی موارد، یک آزمایش کوچک یا یک ویدیوی کوتاه می‌تواند یک نمونه ی معقول حداقل محصول پذیرفتنی باشد. در موارد دیگر ، بهتر است اولین نسخه از یک نمونه ی اولیه نرم افزار ایجاد شود. در هر صورت ، محصول شما باید پذیرفتنی باشد و هدف اصلی آن باید آزمایش ایده ی شما و دریافت “یادگیری معتبر” با حداقل موجودی ممکن باشد.

برای راه اندازی MVP در مورد چنین اقداماتی نیز فکر کنید :

● بازار را برای یک مشکل کوچک در زمینه بزرگ تر مطالعه کنید

● مفهوم MVP را نهایی کنید – مشاهده و پرسش ساده ممکن است راه بسیار خوبی باشد

● برای آزمایش ، فرضیه ی محصول MVP را در کوتاه ترین زمان راه اندازی کنید

● ارتباط و بازخورد مهم برای اعتبار بخشیدن به ایده ی شما و روشن کردن چشم انداز است

● از مشتریان بیاموزید و پایگاه کاربران را گسترش دهید

● به تکرار (ساخت-> سنجش -> یادگیری) ادامه دهید و سعی کنید هر بار یک مسئله بزرگ تر را حل کنید.

● قبل از عرضه ی محصول با عملکرد کامل ، تقاضا را آزمایش کنید

● سعی کنید در همان ابتدا از هزینه های کلان خودداری کنید

بنابراین ، برای ساختار استراتژی توسعه MVP خود – کوچک فکر کنید ، و در عین حال با گذشت زمان دید بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال ، ایلان ماسک یک دیدگاه عالی برای کارآفرینی MVP دارد.

او در ابتدا یک ماشین الکتریکی استثنایی [تسلا] ساخت که به پرفروش ترین خودرو در نوع خود تبدیل شد. در همین حال ، با ادامه بهبود عمر باتری ، این امکان را به وجود می‌آورد که با یک بار شارژ مسافت بیشتری را طی کنید. همچنین ، تسلا اتوبوس های برقی، کامیون ها و متروهای برقی را نیز ارائه کرده است. در سطح بالا ، ماسک چشم اندازی از استفاده ی جهانی از منابع انرژی جایگزین دارد.

برای بیان نکته پایانی : هر نمونه ی حداقل محصول پذیرفتنی در مورد خود محصول نیست ، بلکه فرآیند پرسیدن دو سوال در هر بار است :

● پر مخاطره ترین فرض چیست؟

● کوچک ترین آزمایشی که برای تست آن لازم است چیست؟