نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک

نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک

نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک

نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک

طبق آمار به دست آمده نزدیک به ۵۰ درصد از کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند بیشتر از ۵ سال دوام داشته باشند.عدم توانایی مواجه شدن با چالش‌های جدید، عدم بازاریابی مناسب و استفاده‌ی نادرست از منابع مالی، از جمله مهم‌ترین دلایل این اتفاق هستند

نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک

طبق آمار به دست آمده نزدیک به ۵۰ درصد از کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند بیشتر از ۵ سال دوام داشته باشند. عدم توانایی مواجه شدن با چالش‌های جدید، عدم بازاریابی مناسب و استفاده‌ی نادرست از منابع مالی، از جمله مهم‌ترین دلایل این اتفاق هستند. زمانی که بتوانید نیاز اصلی مشتریان خود را درک نمایید می‌توانید بسیاری از مشکلات ذکر شده را حل کنید. استفاده‌ی مناسب از دیجیتال برندینگ می‌تواند کمک بسزایی در این زمینه به شما کند. در ادامه‌ی این مقاله، به بررسی نحوه‌ی اجرای دیجیتال برندینگ در کسب و کارهای کوچک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت برندینگ در کسب و کارها

 

دیحیتال برندینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ، تکنیکی است که با استفاده از قدرت اینترنت و رسانه‌های دیجیتال اقدام به توسعه‌ی برند می‌کند. این کار باعث می‌شود تا شرکت‌ها بتوانند کسب و کار خود را در کانال‌های مختلفی گسترش دهند. سئو، لوگو، سایت، تبلیغات آنلاین، بازاریابی محتوا، اینفلوئنسر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی، همگی بسترهایی هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها اقدام به دیجیتال برندینگ کرد. شما همواره در معرض پیام‌های مختلف برندها قرار دارید اگر چه که ممکن است آن‌ها را احساس نکنید. استفاده از دیجیتال برندینگ باعث می‌شود تا برند شما نیز بتواند پیام مخصوص به خود را منتقل نماید.

بازاریابی دیجیتال و دیجیتال برندینگ

اغلب افراد، تصور می‌کنند که این دو مفهوم یکی هستند در حالی که تفاوت‌های بنیادینی با هم دارند. بازاریابی دیجیتال بر فروش متمرکز است در حالی که تمرکز دیجیتال برندینگ، بر ارائه‌ی ارزش‌های مختلف برند به مشتریان است. بازاریابی دیجیتال بدون استفاده از دیجیتال برندینگ نمی‌تواند باعث پیشرفت کسب و کار شما شود زیرا فقط ارائه پروموشن های تبلیغاتی باعث افزایش فروش شما نمی‌شود.

نحوه‌ی اجرای دیجتیال برندینگ

۱. مخاطب ایده‌آل خود را شناسایی نمایید.

در این مرحله از دیجیتال برندینگ باید به برخی از سؤالات، پاسخ دهید.

 • مشتریان شما چه کسانی هستند؟
 • آن‌ها چه نیازی دارند؟
 • کجا زندگی می‌کنند؟
 • عادات خرید آن‌ها چیست؟
 • سن، جنسیت، تحصیلات، شغل و انگیزه‌ی اصلی آن‌ها از خرید چیست؟

در اوایل باید یک نقشه سفر مشتری را برای هرمرحله از خرید مشتری خود تعیین کنید. اینکار به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید نیازهای مشتری خود را در مرحله بعدی پیش‌بینی کنید. 

برای شروع می‌توانید از مدل رفتاری زیر استفاده کنید. 

مدل رفتاری خریداران

پرسونای مخاطب شما می‌تواند به شکل زیر باشد:

نمونه پرسونای خریدار

 

۲. طراحی لوگو و سایت

لوگو، نمادی است که نمایانگر شرکت شما است. بخش مهمی از پیام برند شما از طریق لوگو منتقل می‌شود به همین دلیل باید در طراحی آن تلاش نمایید. همچنین، داشتن یک سایت مشخص برای هر کسب و کاری اهمیت دارد. طراحی سایت شما باید با رنگ لوگو و طراحی‌های موجود در آن، همخوان باشد. داشتن تجربه‌ی کاربری مناسب در سایت می‌تواند منجر به موفقیت شما در این مرحله از دیجیتال برندینگ شود.

 • وب سایت شما باید همسان رنگ‌های استفاده در لوگوی شما باشد.
 • طراحی آن باید ساده و در عین حال جذاب باشد.
 • مسیریابی وب سایت شما باید به نحوی باشد که مخاطب بتواند بدون گیج شدن در بخش‌های وب سایت مسیر خود را پیدا کند. 
 • کلیک‌های فراخوان به عمل یا Call to Action را با کنتراست متفاوت با بقیه قسمت‌ها درست کنید تا به راحتی قابل تشخیص باشند.
 • از محتواهای با کیفیت در وب سایت خود استفاده کنید. محتواهای وب سایت شما هستند که باعث گرفتن ورودی به آن می‌شوند
 • از ایندکس شدن محتواهای خود مطمئن شوید.
 • از تگ‌های مناسب برای وب سایت خود استفاده کنید. این تگ‌ها باید به راحتی قابل تشخیص برای موتورهای جستجو باشند.

۳. بهبود پیام برند

برای آن که هر کسب و کاری بتواند در رقابت با سایر شرکت‌های دیگر به موفقیت برسد باید پیام برند مناسب و منحصر به فردی داشته باشد. تجزیه و تحلیل رقبا، شناخت دقیق نیاز مشتریان و توسعه‌ی عملکرد محصولات، همگی بر بهبود پیام برند تأثیرگذار هستند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که پیام برند شما باید بدون داشتن هیچ نوع ابهامی، ارائه شود. در زیر راهکارهایی برای این منظور به شما ارائه می‌شود:

 • رقبای خود را آنالیز کنید وسعی کنید بفهمید که چه پیامی را می‌خواهند منتقل کنند.
 • نقطه درد مشتریان خود را پیدا کرده و سعی در حل آن مشکل بکنید. سعی کنید که از این درد در پیام برند خود استفاده کنید و به مشتریان بگویید که شما راه حل آن درد هستید.
 • هیچ‌وقت از ایده گرفتن از مخاطبان خود فراری نباشید.
 • به محصول خود، مشتری هدف خود و پیام برند خود نگاهی بیاندازید. پیام شما باید ساده باشد، کوتاه باشد و بتواند هدف برند شما را در کوتاه‌ترین زمان به مخاطب نشان دهد.
 • از برندهای موفق الهام بگیرید اما کپی نکنید.

۴. بهینه‌سازی موتور جستجو

یکی از مواردی که بر دیجیتال برندینگ تأثیر به سزایی دارد، بهبود سئوی سایت است. استفاده‌ از Scheme Markup مناسب، باعث می‌شود تا محتوای شما توصیف شوند. رعایت قوانینی مانند استفاده از تگ عنوان و پیوندهای داخلی، استفاده از کلمات کلیدی و بهینه‌سازی فراخوان خرید (CTA) همگی منجر به بهینه‌سازی موتور جستجو، در راستای دیجیتال برندینگ خواهد شد. همچنین بهبود سرعت لود سایت، باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان خواهد شد.

 • از راهنمایی‌های گوگل وب مستر استفاده کنید. 
 • از Scheme Markup برای توصیف محتوای استفاده شده در وب‌سایت استفاده کنید.
 • از محتواهای به‌روز، منحصربه‌فرد و جذاب استفاده کنید. 
 • در صفحات خود از “تگ متا” استفاده کنید تا تشخیص آن صفحات برای موتورهای جستجو راحت باشد.
 • از لینک‌سازی های داخلی استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی خود در تگ های آلت استفاده شده در عکس‌ها استفاده کنید.
 • در تگ‌های هدر خود از کلمات کلیدی هم‌معنی با کلمات کلیدی خود استفاده کنید.
 • کلیک‌های فراخوان عمل یا Call to Action را بهینه‌سازی کنید.
 • سرعت وب‌سایت خود را همیشه بررسی کنید و از کند شدن آن جلوگیری کنید. کند شدن وب‌سایت هم باعث تجربه ناخوشایند مخاطب شما می‌شود و هم نرخ پرش وب‌سایت را افزایش می‌دهد.

۵. استفاده از رسانه‌های اجتماعی

دیجیتال برندینگ و رسانه‌های اجتماعی، رابطه‌ی نزدیکی با هم دارند. نمی‌توان تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر زندگی مردم را نادیده گرفت. برای آن که بتوانید حضور فعال و مفیدی در رسانه‌های اجتماعی داشته باشید نیاز است تا در وهله‌ی اول، شاخص عملکرد (KPI) بخش‌های مختلف را تعیین نمایید. حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی مختلف و تجزیه و تحلیل نحوه‌ی عملکرد سایر رقبا در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

شاخص های کلیدی عملکرد برای سوشال مدیا
 • همیشه رقبای خود را زیر نظر داشته باشید.
 • برای خود یک تقویم محتوایی تهیه کنید.
تقویم محتوایی
 • پروفایل خود را همیشه به‌روز نگه دارید.
 • از ویدیو و عکس برای بیشتر دیده شدن محتوای خود استفاده کنید.

۶. وفادارسازی مشتریان

یکی از مراحل اساسی در دیجیتال برندینگ، وفادارسازی مشتریان است. برای آن که بتوانید مشتریان خود را وفادار نمایید نیاز است تا ارزش‌های شرکت خود را به آن‌ها نشان دهید. برای این کار باید در وهله‌ی اول بتوانید مشتریان را به خوبی درک کرده و سپس با توجه به نیازهای آن‌ها، پیشنهادات شخصی‌شده را ارائه دهید. استفاده از تجزیه و تحلیل پیش‌بینی کننده نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 • از قدرت پیش‌بینی خود برای پیش‌بینی نیازهای بعدی مشتریان و مخاطبان استفاده کنید.
 • از بخش‌یندی بازاریابی خود برای درک بهتر مخاطبان، نیازهای آن‌ها و ارائه ارزش مختص به خود آن‌ها استفاده کنید. 
 • تعامل خود با مشتریان را به صورت دو طرفه ایجاد کنید. برای اینکار می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.
 • دلیل اصلی خرید یک‌نفر از شما چیست؟ شما باید بتوانید به این سوال جواب درست بدهید. اگر این مورد برای شما روشن شود آنگاه می‌توانید ارزش‌ پیشنهادی خود را به مشتری خود ارائه کنید.
 • پیشنهادات خرید را براساس سوابق خریدهای قبلی مشتریان به آن‌ها ارائه کنید.
 • به مشتریان وفادار خود تخفیف، پیشنهادات شگفت‌انگیز، هدیه و پروموشن‌های دیگر ارائه دهید.

۷. بازاریابی محتوا

تا زمانی که تیم بازاریابی محتوای شما نتواند به خوبی عمل کند، موفق شدن در زمینه‌ی دیجیتال برندینگ نیز دشوار خواهد بود. شما می‌توانید در تمامی مراحل قیف بازاریابی از بازاریابی محتوا استفاده نمایید. کسب و کارهای کوچک می‌توانند با استفاده از بازاریابی محتوا، در برابر مشاغل بزرگ‌تر، پیروز شوند به همین دلیل نیز، بازاریابی محتوا، نقش مهمی در دیجیتال برندینگ، بازی می‌کند.

قیف بازاریابی محتوا

۸. استفاده از تبلیغات آنلاین

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که تنها کسب و کارهای بزرگ می‌توانند از تبلیغات آنلاین استفاده کنند در حالی که کسب و کارهای کوچک نیز می‌توانند از این ظرفیت استفاده نمایند. زمانی که از تبلیغات آنلاین استفاده می‌کنید باید بستر مناسب برای انجام این کار را تعیین کرده باشید. نوع قراردادی که در این زمینه منعقد می‌کنید بسیار مهم است به همین دلیل باید نوع تبلیغات آنلاین با توجه به استراتژی‌های بازاریابی شما تعیین گردد.

۹. اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش شهرت برند شما، اینفلوئنسر مارکتینگ است. برای آن که بتوانید دیجیتال برندینگ خود را وارد مرحله‌ی جدیدی نمایید باید با وبلاگ‌نویسان معروف و شخصیت‌های مطرح رسانه‌های اجتماعی، قراردادهایی منعقد نمایید که آن‌ها با تولید محتوای مرتبط با برند شما، کسب و کارتان را تبلیغ نمایند.

۱۰. استفاده از تست A/B

استفاده از تست A/B در دیجیتال برندینگ باعث می‌شود تا دقت استراتژی‌های شما افزایش یابد. در حقیقت، استفاده از این تست باعث می‌شود تا بتوانید کانال‌هایی با بیشترین میزان ROI را تعیین کنید. در این تست، متغیر جدیدی را که می‌خواهید به کسب و کار خود اضافه نمایید را برای یک مدت مشخص، عرضه می‌کنید و در صورت گرفتن بازخورد مناسب از کاربران، به صورت دائمی از آن استفاده می‌نمایید.

سخن آخر

سالیانه هزینه‌های زیادی در زمینه‌‌های مختلف بازاریابی انجام می‌شود؛ به همین دلیل نیز باید استراتژی‌هایی را برای اجرا کردن انتخاب کنید که موفقیت آن‌ها تضمین‌شده، باشد. در این مقاله با بررسی نکات مرتبط با دیجیتال برندینگ سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.