مدیریت سئو (SEO Management) چیست؟

مدیریت سئو (SEO Management) چیست

مدیریت سئو (SEO Management) چیست؟

مدیریت سئو (SEO Management) چیست؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

مدیریت سئو (SEO Management) چیست؟

What is SEO Management?

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) روش بسیار مؤثری برای جذب لیدهای مرتبط و با تبدیل بالا از مشتریانی است که به طرز فعالی در یک وبسایت، به دنبال کالاها یا خدمات هستند.

سئو به منظور ایجاد ترافیک ارگانیک وبسایت و ارائه‌ی منبع پایدار و طولانی مدت از لیدها از موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو استفاده می‌کند. سئو می‌تواند به هدایت اهداف تجاری و ایجاد آگاهی کلی از برند کمک به سزایی نماید.

فارغ از انجام سئو توسط اعضای تیم در داخل یا شرکت یا برون‌سپاری آن به یک آژانس متخصص، مدیریت سئو نقش مهمی را در ایجاد کسب و کار آنلاین ایفا می‌کند. برای درک نقش مدیریت بهینه‌سازی موتورهای جستجو، و اینکه چگونه می‌توان از این خدمات برای بهبود دیده‌شدن آنلاین شما استفاده کرد، راهنمای سریعی ایجاد کرده‌ایم که توضیح می‌دهد چه نکاتی در این زمینه اهمیت دارند و شما باید به دنبال دست‌یابی به چه مواردی باشید.

با ما همراه باشید.

سئو چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو یک شیوه‌ی بازاریابی دیجیتال می‌باشد که به منظور بهبود رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک یک وبسایت طراحی شده است. در صورتی که فرآیند بهینه‌سازی به شیوه‌ی درستی انجام شود، وبسایت شما در ابتدای نتایج جستجوی ارگانیکِ موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو، ظاهر می‌شود. معمولا بهینه‌سازی موتورهای جستجو بر چهار اصل سئو تمرکز دارد:

 1. سئوی داخلی سایت
 2. محتوا
 3. سئوی خارجی سایت
 4. سئو فنی

سئو از جمله استراتژی‌های بازاریابی درونگرا است که کاربرانی که به دنبال محصول یا خدمات هستند را هدف قرار می‌دهد. سئو برخلاف شیوه‌های بازاریابی دیجیتال برونگرا مانند SEM یا تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، اطلاعات ارزشمند و مرتبط را به کاربرانی ارائه می‌دهد که در حال جستجوی آن هستند. زمانی که رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک یک وبسایت بهبود یابد، ترافیک ارگانیک بیشتری وارد آن خواهد شد که این موضوع باعث می‌شود تا تعداد لیدهای تجاری مرتبط دریافتی افزایش یابد.

مدیریت سئو چیست؟

مدیریت سئو یا SEO Management به پیاده‌سازی استراتژی‌های سئوی داخلی و خارجی سایت اشاره دارد که بر مشاهده شدن یک وبسایت در جستجوی ارگانیک تأثیر می‌گذارد. معمولا، مدیریت سئو توسط آژانس یا مشاوری انجام می‌شود که وظیفه آن پیروی از دستورالعمل‌های باکیفیت، ارائه‌ی استراتژی‌های ایمن و پایدار برای سئو و اجرای تغییراتی است که با آخرین به‌روز‌رسانی‌های الگوریتم جستجو هماهنگ است.

در برخی موارد، سئو توسط تیم بازاریابی داخلی انجام می‌شود. با این حال، با توجه به مهارت‌ها و دانش تخصصی که اجرای سئو به آن نیاز دارد، غالبا این کار به شرکتی که دارای کارکنان متخصص، دانش و ابزارهای لازم است، برون‌سپاری می‌شود. جدیدترین تحقیقات نشان داده‌اند که نزدیک به ۵۴ درصد از شرکت‌ها ببرای خدمات مدیریت سئو، به طور مداوم به یک مشاور داخلی یا خارجی پول می‌دهند.

مدیریت سئو شامل چه مواردی می‌شود؟

بهبود رتبه بندی ارگانیک و مبارزه برای رسیدن به صدر رتبه‌بندی‌های جستجوی گوگل نیازمند رویکرد جامع‌نگری است. در این مقاله ما به بررسی رویکرد هشت مرحله‌ای تکرارپذیر و اثبات‌شده‌ای برای خدمات مدیریت سئو می‌پردازیم. این رویکرد هم بر عوامل داخلی و هم بر عوامل خارجی وبسایت تمرکز دارد. استفاده‌ی مناسب از این رویکرد باعث می‌شود تا وبسایت شما، جزء رتبه‌های برتر صفحه نتایج جستجو شود.

۱.     بازبینی اولیه‌ی وبسایت

پیش از تدوین استراتژی بازاریابی ارگانیک برای یک کسب و کار نیاز است تا نقطه‌ی شروعی برای فعالیت‌های خود ایجاد کنید. بازبینی اولیه وبسایت، آژانس سئو را قادر می‌سازد تا بفهمد که چیزهایی برای بهبود ترافیک ارگانیک مورد نیاز هستند. بازبینی اولیه، معیارهای فعلی وبسایت موجود مانند، ترافیک فعلی وبسایت، تاریخچه‌ی وبسایت، هدف‌گیری کلمات کلیدی فعلی و جایگاه در بازار را بررسی می‌کند. معمولا بازبینی وبسایت به عنوان بخشی از “پیش سئو” انجام می‌شود.

۲.     تحقیقات صنعت

تمامی کمپین‌های موفق سئو با انجام تحقیقات جامع در صنعتی که آن وبسایت در آن فعالیت دارد آغاز می‌گردد. این کار باعث می‌شود تا رقبا، مشخص شوند. همچنین تحقیقات صنعت از SEO برای جذب کاربران مرتبط به وبسایت خود استفاده می‌کند. درک نحوه‌ی عملکرد بازار و آن کارهایی که رقبای مهم برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک انجام می‌دهند، بسیار ضروری است. این اطلاعات، این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید استراتژی‌ها را مهندسی معکوس نمایید. در واقع شما می‌توانید با استفاده از این اطلاعات، در زمان خود صرفه‌جویی کرده و با سرعت بیشتری به نتایج مد نظر خود دست‌یابید.

۳.     تحقیق کلمات کلیدی

مهم‌ترین گام برای ارائه مدیریت سئوی مؤثر به مشتریان، تحقیق کلمات کلیدی است. پروسه‌ی تحقیق کلمات کلیدی شامل درک تفاوت موجود در عبارت‌های جستجویی اطلاعاتی، ناوبری و معاملاتی و همچنین بررسی نحوه‌ای است که رقبا با استفاده از سئو، بازار خود را هدف قرار می‌دهند. مدیر سئوی شما باید بتواند به وضوح بیان کند که کدام صفحه از وبسایت برای هدف قرار دادن کدام کلمات جستجویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این فرد باید بتواند اصطلاحات مهم تحقیق کلمات کلیدی مانند تراکم و نیت کلمه‌ی کلیدی را درک کند.

۴.     محتوای داخل سایت

بر اساس آخرین آمار سئو، نزدیک به ۵۰ درصد از رتبه‌بندی‌های جستجوی ارگانیک توسط محتوای سایت تعیین می‌شود. محتوای داخلی سایت شامل صفحات اطلاعاتی و معاملاتی یک وبسایت است که ترافیک مرتبط و باانگیزه را به آن وبسایت هدایت می‌کند. به منظور اطلاع‌رسانی مسیر محتوای سایت و کاهش اشتباهات رایج سئو مانند هم‌نوع خواری یا کنیبالیزیش کلمات کلیدی و بهینه‌سازی بیش از حد، از تحقیق کلمات کلیدی استفاده نمایید.

۵.     بهینه‌سازی‌های فنی

سئوی فنی فرآیندی است که باعث می‌شود تا از دسترسی، خزیدن و قابلیت استفاده از وبسایت خود اطمینان حاصل کنید. در واقع سئوی فنی باعث می‌شود تا وبسایت‌ها بتوانند در موتورهای جستجو ظاهر شوند و برای کاربران خود نیز، تجربه‌ی خوبی فراهم کنند. به طور کلی، سئوی فنی توسط متخصصی که دارای توانایی‌های فنی پیشرفته‌ای است انجام می‌شود. برخی از عناصری که در این زمینه باید به آن پرداخت عبارتند از: ساختار URL، داده‌های ساختاریافته (Structure Data)، محتوای تکراری، تغییر مسیرها و نقشه‌های سایت.

۶.     بک لینک‌ها

بک لینک‌ها یا لینک‌های خارجی منابع مورد اعتمادی برای موتورهای جستجو هستند. اگر تعداد زیادی از وبسایت‌های معتبر به یک محتوا پیوند دهند، موتورهای جستجو چنین تصور می‌کنند که آن محتوا، ارزش پیوند دادن به آن را دارد، پس ارزش نمایش داده‌شدن در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو را نیز دارد. در زمان نگارش این مقاله، بک لینک‌ها تقریباً ۴۰٪ الگوریتم رتبه بندی SEO را تشکیل می‌دادند و نقش مهمی در رتبه‌بندی کلمات کلیدی رقابتی دارند.

۷.     بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی، عنصر مهمی در مدیریت موفق سئو است. بازاریابی محتوایی ارتباط نزدیکی با تحقیقات کلمات کلیدی دارد. از این شیوه‌ی بازاریابی برای جذب ترافیک با کیفیت و تقویت صفحات فرود وبسایت استفاده می‌شود. بازاریابی محتوایی این امکان را به وبسایت‌ها می‌دهد تا ترافیک وب متنوعی داشته باشند. در واقع وبسایت‌ها می‌توانند با استفاده از بازاریابی محتوایی، خود را به عنوان یک رهبر فکری در کسب و کار نشان دهند و اعتماد موتورهای جستجو را به خود جلب نمایند.

۸.     گزارش

گزارش نیز از جمله موارد مهمی است که باید در مدیریت سئو لحاظ شود. گزارش سئو، اطلاعاتی درباره‌ی شاخص‌های کلیدی عملکرد مانند عملکرد رقبا، کلیک‌های ارگانیک وبسایت‌، ایمپرشن‌های ارگانیک وبسایت، نرخ پرش و رشد در طول زمان را ارائه می‌دهد. گزارش‌ها با توجه به مجموعه‌ی منحصر به فردی از KPI‌ها ارائه می‌شوند که همگی با اهداف سئو هماهنگ هستند.

مدیریت سئو داخلی سایت شامل چه مواردی است؟

مدیریت سئو درون صفحه یا سئوی داخلی سایت یا On-Site SEO شامل بهینه‌سازی صفحات وب به منظور نمایش در رتبه‌های برتر موتورهای جستجو با استفاده از مجموعه‌ای از کلمات کلیدی از پیش تعیین‌شده می‌باشد. به طور کلی، سئوی داخلی سایت، فرآیند مداومی است که به موجب آن، وبسایت همواره اقدام به تولید محتواهایی می‌کند که برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی مختلف و انواع جستجو، طراحی شده‌اند.

گاهی اوقات سئوی داخلی را جزء دسته‌ی «سئوی فنی» قرار می‌دهند هر چند که این تقسیم‌بندی نمی‌تواند این فرآیند را به‌طور دقیق نشان دهد. به طور کلی، مسائل فنی سئو توسط یک متخصص سئو مطرح می‌شود و با کمک یک متخصص توسعه وب Front-End یا Back-End پیاده‌سازی می‌شود. اما فرآیند سئوی داخلی به طور کامل توسط یک متخصص سئو اجرا می‌شود. این متخصص، استراتژی مناسب برای هدف قرار دادن عبارات جستجویی مختلف را شناسایی می‌کند.

وظایفت مدیریت سئوی داخلی سایت

برخی از وظایفت مدیریت سئوی داخلی سایت عبارتند از:

 • تحقیق کلمات کلیدی
 • گروه بندی کلمات کلیدی
 • ساختار URL
 • بهینه‌سازی تصویر
 • پیوند داخلی
 • بهینه‌سازی عناصر متا
 • محتوای با کیفیت
 • داده‌های ساختاریافته
 • خوانایی محتوا

مدیریت سئو خارجی سایت شامل چه مواردی می‌شود؟

سئوی خارج از صفحه یا سئوی خارجی سایت یا Off-Page SEO به تمام عناصری اطلاق می‌شود که از وبسایت بر رتبهبندی موتورهای جستجو تأثیر می‌گذارند. نزدیک به ۴۰ درصد موارد مؤثر بر رتبه‌بندی یک وبسایت در موتورهای جستجو، تحت تأثیر عوامل خارج از صفحه قرار دارند. این موارد باعث ایجاد قدرت و اعتماد در موتورهای جستجو می‌شوند. بک لینک‌ها یا لینک بیلدینگ در مرکز سئوی خارجی قرار دارند و نقش مهمی در ایجاد اعتماد و بهبود رتبه‌ی وبسایت ایفا می‌کنند. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، هر باری که وبسایت، پیوندی دریافت می‌کند، آن پیوند برای موتورهای جستجو به عنوان یک سیگنال اعتماد شناخته می‌شود. این موضوع به معنای آن است که اگر محتوا ارزش پیوند دادن داشته باشد، پس می‌تواند ارزش نشان دادن در رتبه‌های برتر صفحه نتایج جستجو را نیز داشته باشد.

وظایف مدیریت سئو خارجی سایت

برخی از وظایف مدیریت سئو خارجی سایت عبارتند از:

 • پست مهمان
 • ایجاد بک لینک
 • لینک بیلدینگ برند منشن
 • لینک بیلدینگ NPA (برای سئوی محلی اهمیت دارد)
 • تنوع انکرتکست (Anchor text)

برخلاف تصور رایج، رسانه‌های اجتماعی جزء عناصر مدیریت سئو خارجی به حساب نمی‌آیند. البته داشتن و مدیریت پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی که با وبسایت و برند هماهنگ دارند کار بسیار مهمی است و می‌توان آن را به عنوان یک فرآیند جداگانه و مکمل در نظر گرفت.

آیا نیازی به خدمات مدیریت سئو دارم؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو مؤثرترین راه برای هدف قرار دادن بازدیدکنندگانی است در حال جستجوی کالاها یا خدماتی هستند که شما ارائه می‌دهید. سئو برخلاف کانال‌های بازاریابی سنتی که فعالیت‌ها و تمرکز مشتری را مختل می‌کردند، باعث می‌شود تا کسب و کار شما در مقابل مشتریان علاقه‌مندی قرار گیرد که در حال خرید هستند.

سئو روشی مقرون به صرفه‌ای برای ایجاد ترافیک وبسایت است. اجرای مناسب سئو باعث می‌شود تا وابستگی شما به کانال‌های بازاریابی پولی مانند SEM یا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی کاهش یابد. مدیریت سئو برای آن کسب و کاری که به منظور ایجاد آگاهی، فروش و جذب مشتریان به حضور آنلاین خود وابسته‌است، عنصر مهمی در استراتژی بازاریابی دیجیتال به شمار می‌آید.