مدیریت برند دیجیتال چیست؟

مدیریت برند دیجیتال چیست؟

مدیریت برند دیجیتال چیست؟

مدیریت برند دیجیتال چیست؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

بیایید نگاهی به مدیریت برند دیجیتال، نحوه انجام آن و چرایی اهمیت آن برای تجارت شما بیندازیم. هفته گذشته،  GIF  (هر نوع انیمیشن کوتاه و حلقه‌ای که توسط کاربران اینترنت برای انتقال پیام مورد استفاده قرار می‌گیرد) سالگرد سی سالگی خود را جشن گرفت. بله درست است، فناوری GIF سی ساله است. GIF ها به عنوان یک رسانه ارتباطی نمادین در میان هزاره‌ها[۱] محبوبیت پیدا کرده‌اند. اما آنها در ۵ سال گذشته واقعاً وارد استفاده رایج شده‌اند و برندهای جهانی در حال استفاده از GIF هستند.

پس مدیریت برند دیجیتال چیست؟

مدیریت برند دیجیتال از اصول مدیریت برند سنتی استفاده می‌کند و آن‌ها را در تجربیات مشتری در رسانه‌های دیجیتال متعدد به کار می‌برد. تمرکز در اینجا اغلب بر تعامل مستقیم با مشتری است – جایی که رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها به شرکت شما اجازه می‌دهند تا به طور مستقیم با مشتریان شما تعامل داشته باشد. به همین دلیل است که مدیریت برند دیجیتال واقعاً تکاملی در بازاریابی مستقیم است: همه چیزهایی که به نحوه‌ی تعامل مستقیم مشتری با برند شما از طریق رسانه‌های دیجیتال، (از صفحات فرود و برنامه‌ها تا کل استراتژی محتوای آنلاین شما ) مربوط می‌شود را در بر می‌گیرد. به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت برند دیجیتال پایدار، شرکت‌های موفق، از رسانه‌های اجتماعی، محتوای وب‌سایت و اپلیکیشن‌های موبایل برای گسترش آگاهی از برند خود، تعامل با مشتریان و افزایش دسترسی به بازار استفاده خواهند کرد.

سازگاری بسیار مهم است

مانند بازاریابی فیزیکی سنتی، مدیریت موفق برند دیجیتال در نهایت به ثبات بستگی دارد – اینگونه است که برند شما به یاد ماندنی می‌ماند (و رتبه بندی موتور جستجوی شما را افزایش می‌دهد). موفقیت برندهای جهانی مانند اپل و کوکاکولا به تعهد مبارزه جویانه آن‌ها با ثبات در چندین کانال بستگی دارد: محصولات و برند آن‌ها بلافاصله برای مصرف کننده قابل تشخیص است، کسی که دقیقاً می‌داند این مارک‌ها چه هستند و چه چیزی را نمایندگی می‌کنند.

 در ادامه بخوانید: ثبات برند باعث ایجاد یکپارچگی برند می‌شود

همه شرکت‌ها بودجه این برندهای بزرگ جهانی را در هنگام رسیدگی به مدیریت برند دیجیتال نخواهند داشت. با این حال، هر سازمانی می‌تواند از موفقیت این برندها الهام بگیرد تا با تمرکز بر این دستورالعمل‌های اصلی، هویت برندی را که سازگار است و در چشم‌انداز دیجیتال رشد می‌کند، تقویت کند:

  1. دستورالعمل‌های اساسی برند را با هویت برندِ مشخص تنظیم کنید
  2. برند خود را برای موفقیت در چشم انداز دیجیتال قرار دهید
  3. با پایبندی به دستورالعمل‌ها، با هویت و اصول برند خود سازگار باشید

تثبیت برند خود برای موفقیت دیجیتال:

برخلاف بازاریابی فیزیکی سنتی، شرکت‌ها باید عوامل جدیدی را در هنگام استراتژی مدیریت برند دیجیتال خود در نظر بگیرند:

یک پیشنهاد ارزشی برند قوی[۲] – با توجه به این که اکنون تبلیغ برند در کانال‌های مختلف صورت می‌گیرد، برندها واقعاً به پیامی قوی و پر جنب و جوش نیاز دارند تا برجسته شوند.

تجزیه و تحلیل – تجزیه و تحلیل اجتماعی اطلاعات ارزشمندی در مورد مصرف کنندگان شما و نحوه تعامل آنها با برند شما به صورت دیجیتالی ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا حضور آنلاین خود را ساخته و تقویت کنید و موفقیت رسانه‌های اجتماعی را تضمین کنید.

 تجارب شخصی منسجم – آیا تجربه مشتری مورد نظر شما با نحوه تعامل مشتریان با برند شما به صورت آنلاین همخوانی دارد یا با تجربه نام تجاری متناقض مواجه می‌شوند؟ مطالعات موردی همچنین نشان داده است که موفق‌ترین برندها با مشتریان خود به صورت شخصی و یک به یک از طریق پلتفرم‌های دیجیتال تعامل دارند.

 سازگاری – چشم انداز دیجیتال و فناوری‌های ارتباطی دائماً در حال تحول هستند، بنابراین بسیار مهم است که بازاریابان از ابزارها و تکنیک های جدیدی که می‌تواند مدیریت برند دیجیتالی آنها را ارتقا دهد، با حمایت یک تیم مدیریتی که مایل به سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه است، آگاه باشند.

پاتاگونیا، یک مثال سریع برای مدیریت برند دیجیتال موفق:

پاتاگونیا (Patagonia) یک ماموریت بلندپروازانه برای: “ساخت بهترین محصول، بدون آسیب غیر ضروری، استفاده از تجارت برای الهام بخشیدن و اجرای راه حل‌هایی برای بحران زیست محیطی” دارد. این مطمئناً یک پیشنهاد ارزشی برند قوی را تجسم می‌دهد که به ویژه برای تعداد رو به رشد مصرف‌کنندگانی که به مسئولیت اجتماعی توجه دارند جذاب خواهد بود. پاتاگونیا با به اشتراک گذاشتن استوری‌هایی در مورد محیط زیست و موضع گیری در مورد مسائل مختلف زیست محیطی در وبلاگ خود، از داستان‌سرایی (storytelling) برای تبلیغ واضح این پیام استفاده کرده است. آنها از فالوورهای بزرگ خود در رسانه‌های اجتماعی با بیش از ۳ میلیون دنبال کننده، برای تبلیغ وبلاگ خود و در نتیجه از پیام خود در مورد توجه به محیط زیست استفاده کرده‌اند و آن هم، نه صرفاً برای تبلیغات فروش. این امر باعث می‌شود برند دیجیتال و ارزش پیشنهادی آن‌ها واضح و ثابت بماند و در عین حال فعالانه مشتریان را درگیر کند.

نکات و ترفندهایی برای مدیریت قوی برند دیجیتال

به ابزارهای ردیابی رسانه‌های اجتماعی تکیه کنید

چگونه متوجه می‌شوید که رویکرد شما کارآمد است و مشتریان شما با برند شما به صورت آنلاین درگیر هستند؟ ابزارهای آنلاین مختلفی برای کمک به نظارت بر موفقیت استراتژی مدیریت برند دیجیتالی شما وجود دارد. Google Alerts هنگامی که گوگل با نام یا عبارت خاصی مواجه می‌شود، اعلان‌های ایمیلی ارسال می‌کند، در حالی که برنامه‌های تخصصی‌تر مانند Hootsuite  یا Social Mention نام تجاری را دنبال می‌کنند و ترافیک رسانه‌های اجتماعی شما را برای شما تجزیه و تحلیل می‌کنند.

روی بهترین الگوهای عملی سرمایه گذاری کنید که زیبایی شناسی برند شما را منعکس می‌کند

در حالی که داشتن یک پیشنهاد تجاری واضح و محتوای رسانه‌های اجتماعی ثابت برای مدیریت هویت برند دیجیتال مهم است، عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که اغلب فراموش می‌شوند. این شامل نحوه نمایش نام تجاری شما از طریق ایمیل‌ها، نامه‌ها، ارائه‌های پاورپوینت و غیره توسط همه کارمندان می‌شود. به همان اندازه مهم است که هویت برند شما در این پلتفرم‌های ارتباطی همانند حساب‌های رسانه‌های اجتماعی باشد. همه انواع اسناد در نهایت به صورت آنلاین منتشر می‌شوند یا توسط کارمندان شما از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی ارسال می‌شوند ( اسلایدهای ارائه، راهنماها و فایل های PDF متنوع). سرمایه‌گذاری روی یک طراح را در نظر بگیرید که بتواند الگوهای ارائه بهترین عملکرد را ایجاد کند و مطابق با اخلاق و زیبایی برند شما باشد. این حالت، تضمین می‌کند که کارمندان امور را به دست خود نمی‌گیرند، اما می‌توانند هر بار که یک فایل جدید ایجاد می‌کنند، از الگوهایی استفاده کنند که حرفه‌ای هستند و برند شما را منعکس می‌کنند.

با نرم افزار مدیریت اسناد سازگار باشید

البته، مشکل الگوهای دارای بهترین عملکرد این است که ثابت هستند – ولی هویت برند اینطور نیست. تصاویر، لوگو، جزئیات، تبلیغات شرکت و دستورالعمل‌های قانونی به منظور پاسخگویی به رقابت و تقاضاهای بازار در نوسان، ناگزیر تغییر خواهند کرد – و نظارت بر خروجی پرونده کارکنان شما برای مطابقت با نام تجاری می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. حتی شرکت‌های آینده‌اندیشی که مدیران دارایی دیجیتال را برای مدیریت هویت برند خود استخدام کرده‌اند، متوجه می‌شوند که این مدیران برای کنترل انطباق دارایی‌های دیجیتال در دست اعضای تیم خود تلاش می‌کنند. بنابراین، چگونه می‌توان مدیریت برند دیجیتالی قوی ارائه داد و مانند بازیکنان برتر، یک برند ثابت ماند؟ با استفاده از نرم افزار مدیریت اسناد و ابزارهای مدیریت برند دیجیتال، قالب‌های خود را پویا کنید.

نرم افزار Templafy می‌تواند با خودکارسازی فرآیند ایجاد اسناد سازگار، به اجرای استراتژی مدیریت برند دیجیتالی شما کمک کند .کارمندان از طریق یک برنامه به تمام دارایی‌های برند دیجیتال دسترسی پیدا می‌کنند و در صورت وجود مشکل در تطابق با نام تجاری در یک فایل خاص، از طریق برنامه هشدار داده می‌شوند. نرم افزار Templafy همچنین در مجموعه‌های اداری و دستگاه‌های مختلف ادغام می‌شود تا کارمندان بتوانند در هر زمان به به روزترین توزیع محتوای شرکت و قالب ها دسترسی داشته باشند.


[۱]– millennials. برخی صاحب‌نظران بر این باورند که تولّد این نسل در جایی در اواخر دههٔ ۱۹۷۰ یا اوایل دههٔ ۱۹۸۰ آغاز شده و در اوایل دههٔ ۲۰۰۰ به پایان رسیده‌است که در ایران برابر با شروع دهه شصت تا آغاز دهه هشتاد است.  مترجم

[۲]– strong brand value proposition