مثال هایی از تجزیه و تحلیل PESTEL

مثال هایی از تجزیه و تحلیل PESTEL

مثال هایی از تجزیه و تحلیل PESTEL

مثال هایی از تجزیه و تحلیل PESTEL 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

شرکت های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که به منظور مشخص‌کردن استراتژی های آینده یا حتی پیش از راه اندازی آن ها، از تجزیه و تحلیل PESTEL استفاده می کنند.

شرکت های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که به منظور مشخص‌کردن استراتژی های آینده یا حتی پیش از راه اندازی آن ها، از تجزیه و تحلیل PESTEL استفاده می کنند.

در واقع این شیوه، ابزار مهمی برای برنامه ریزی و استراتژی بازار، شناخته می شود که به درک بهتر ترندهای بازار و ریسک های سیستماتیک موجود کمک می کند.

تجزیه و تحلیل PESTEL، یک نمای کلی از موقعیتی که ممکن است کسب و کار شما در آن باشد، ارائه می دهد.

به طور دقیق تر، این آنالیز یک دید کلی از سناریوها و محرک هایی که تجارت شما را احاطه کرده اند، به شما می دهد.

عبارت PESTEL مخفف ۶ عاملی است که به شیوه های مختلف بر بازار تأثیر می گذارند و می توانند نحوه تفکر و ایجاد استراتژی ها را تغییر دهند.

این ۶ عامل به ترتیب عبارتند از: عوامل سیاسی (Political)، اقتصادی (Economic)، اجتماعی (Social)، تکنولوژیک (Technological)، محیطی (Environmental) و قانونی (Legal).

تقریبا تمامی برندهای بزرگ دنیا از تجزیه و تحلیل PESTEL استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی شیوه استفاده غول نوشیدنی های دنیا یعنی PepsiCo از تجزیه و تحلیل PESTEL خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید.

تجزیه و تحلیل PESTEL توسط PepsiCo

پپسی کو پس از کوکاکولا، پروفروش ترین نوشابه دنیا است. آن ها ۳۷ درصد سهم نوشیدنی های دنیا را به خود اختصاص داده اند به همین دلیل نیز پپسی کو باید بتواند بازار هر کشوری را به خوبی درک کند تا به همسویی مناسبی با تجزیه و تحلیل PESTEL خود دست یابد.

پپسی، برند معتبری است که جایگاه ۲۳ام برترین برندهای دنیا را به خود اختصاص داده است. آن ها از افراد مشهوری مانند دیوید بکام، رابی ویلیامز، بریتنی اسپیرز، مایکل جکسون و غیره در تبلیغات خود استفاده می کنند.

آن ها همچنین در بازارهای متنوعی حضور دارند (از ایالات متحده گرفته تا نیوزلند). در زیر، تجزیه و تحلیل PESTEL ابرشرکت پپسی‌کو را مشاهده می کنید:

۱. سیاسی

پپسی، نوشیدنی غیرالکلی است که از قوانین تعیین شده توسط FDA تبعیت می کند. همچنین بسیاری از بازارهای دنیا دارای مجموعه قوانین متفاوتی هستند که برخی از آن ها سختگیرانه و برخی دیگر، آسان می باشند.

رقبای پپسی باعث به وجود آمدن قیمت رقابتی شده اند به همین دلیل این شرکت باید همواره به این موضوع توجه داشته باشد.

سناریوهای سیاسی نیز برای پپسی اهمیت دارند چرا که ممکن است ناآرامی هایی مانند تورم در برخی از بازارها به وجود بیایند که باعث کاهش فروش محصولات می شوند.

نکته بسیار مهم دیگر، موقعیت های مرزی است که باعث می شوند تا پپسی مجبور شود که مطابق سیاست ها و تغییرات هر کشور فعالیت داشته باشد و با تغییرات آن ها سازگار شود.

۲. اقتصادی

با توجه به تأثیر بدی که رکود اقتصادی بر کسب و کارها گذاشته است، شرکت ها مجبور به بازبینی در ساختارهای فروش و بازاریابی خود شده اند.

با توجه به کاهش سود، شرکت ها مجبور شدند تا فعالیت های خود را در کشورها، کوچک سازی نمایند و درباره نحوه نفوذ بازار، تأمل دوباره ای داشته باشند.

شرایط اقتصادی فارغ از ماهیتی که تجارت دارد، بیشترین تأثیر را بر کسب و کارها می گذارند. البته رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۸ به نفع پپسی شد چرا که با اخراج افراد از سر کار، آن ها وقت بیشتری را با دوستان و خانواده خود گذراندند و در نتیجه، نوشیدنی های بیشتری را نیز مصرف کردند.

۳. اجتماعی

عوامل اجتماعی تأثیر بسیار زیادی بر پپسی دارند چرا که نوشابه های پپسی، غیرالکلی هستند و باید مطابق با تفاوت های فاحش فرهنگی موجود در سراسر دنیا باشند.

همچنین پپسی باید تصویری از خود ارائه دهد که درخور یک برند جهانی است به نحوی که مردم از طریق آن که پپسی باعث اتصال دنیا به یکدیگر می شود، با آن ارتباط برقرار نمایند.

معمولا عوامل اجتماعی در کمپین های بازاریابی دخیل هستند. به عنوان مثال پپسی باید بتواند فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی خود را با جشنواره های مذهبی کشورها، هماهنگ کند.

۴. تکنولوژیک

با ظهور فناوری های جدید، شرکت ها سعی کرده اند تا خود را با تمامی تغییرات صورت گرفته در این حیطه هماهنگ کنند. به عنوان مثال رسانه های اجتماعی یکی از این موارد است.

رسانه های اجتماعی، امکان تعامل فزاینده ای با مصرف کنندگان، فراهم کرده اند.

به همین دلیل پپسی باید به منظور افزایش یادآوری و تعامل با برند و با در نظر گرفتن این موضوع که جوانان امروزی به چه شیوه ای از فناوری استفاده می کنند، از تکنولوژی بهره گرفته و همواره یک قدم جلوتر باشد.

۵. قانونی

قوانین زیادی برای صنعت نوشیدنی وجود دارد. به عنوان مثال در پی آزمایشی که در هند بر روی آب جاری نزدیک کارخانه پپسی انجام شد، این شرکت با اتهام استفاده از آب آلوده مواجه شد.

این موضوع باعث شد تا محصولات پپسی از قفسه های بازار هند جمع شوند و دوباره مورد آزمایش قرار گیرند. اتفاقات ذکرشده باعث شد تا پپسی میلیاردها دلار هزینه کند چرا که هند، بازار بسیار مهمی برای این شرکت است.

۶. محیطی

عوامل محیطی می توانند بر پپسی تأثیر بگذارند. البته تأثیری که این عوامل بر تجارت و سود پپسی می گذارند زیاد نیست و اکثرا بر مشاغل مرتبط با کشاورزی، تأثیر مستقیمی بر جای می گذارند