مثال‌هایی برای ستون محتوا: ساده‌سازی استراتژی صفحه ستون

مثال‌هایی برای ستون محتوا: ساده‌سازی استراتژی صفحه ستون

مثال‌هایی برای ستون محتوا: ساده‌سازی استراتژی صفحه ستون

مثال‌هایی برای ستون محتوا: ساده‌سازی استراتژی صفحه ستون 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

برندهای موفق می‌دانند که ستون‌های محتوا راه حلی برای به اشتراک گذاری دانش مورد نظر با جهان و به نوبه خود افزایش رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ارگانیک است. شاید شما مقالات متعدد ما را در مورد بازاریابی محتوا خوانده باشید، اما اگر به مثال‌هایی مناسب از این که ستون محتوا چیست و چگونه می‌توان آن را در شرکت خود پیاده سازی کرد، هستید بیایید نحوه ایجاد ستون‌های محتوا را مرور کنیم و سپس به چند نمونه از ستون‌های محتوا بپردازیم.

نحوه ایجاد ستون‌های محتوا

منظور از مفهوم کلیدی ایجاد ستون‌های محتوا، بدین معنی است که تخصص کسب و کار شما چیست، و مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و دقیقاً چه چیزی را جستجو می‌کنند. یک راه آسان برای پاسخ به این سوال “چگونه ستون‌های محتوا را پیدا کنم؟” محدود کردن عبارت کلیدی است که نشان دهنده‌ی چیزی است که شرکت شما می‌فروشد. این عبارت کلیدی عنوان ستون اصلی شما خواهد بود و تمامی ستون‌های حمایتی و وبلاگ‌های پشتیبان از آن نشات می‌گیرند. تعداد ستون‌ها و وبلاگ‌های پشتیبانی به این بستگی دارد که موضوع اصطلاح کلیدی شما چقدر گسترده است.

نمونه های ستون محتوا

ایده‌های ستون محتوا می‌توانند صرفاً از بررسی آنچه شرکت شما تولید می‌کند و می‌فروشد و یا اینکه چه کسانی مخاطبان هدف شما هستند، به دست ‌آیند. بیایید به یک شرکت مسافرتی فرضی فلوریدا،  Dream Travels نگاه کنیم که در ایجاد سفرهای سفارشی به دنیای دیزنی (Disney) تخصص دارد. هدف آن‌ها افزایش ترافیک وب سایت و در نتیجه به دست آوردن سرنخ‌های[۱]  بیشتر در نتیجه تمایل خوانندگان به خدمات آن‌هاست. پس از مدت کوتاهی محدود کردن خدمات و مخاطبانشان، کار خود را با عنوان تعطیلات جهانی دیزنی معرفی کردند. ستون اصلی آنها “تعطیلات دنیای دیزنی” نام دارد و یک مقاله ۳۰۰۰ کلمه‌ای است که شامل موضوع گسترده و همه چیزهایی است که شخصی برای برنامه ریزی تعطیلات جهانی دیزنی باید بداند.

سفرهای رویایی پس از آن، موضوع «تعطیلات دنیای دیزنی» را به چند بخش فرعی کمی طولانی‌تر تقسیم می‌کند. نمونه‌های صفحه ستونی برای عبارت «تعطیلات دنیای دیزنی» ممکن است به این صورت باشد:

 • بسته‌های (پکج‌های) تعطیلات  دنیای دیزنی در ۲۰۲۱
 • ترتیب دهنده‌ی (مجری) تعطیلات دنیای دیزنی
 • برنامه‌ریزی یک سفر با هزینه‌ی کم به دنیای دیزنی
 • تفریحگاه‌های دنیای دیزنی
 • بهترین کارها برای انجام در دنیای دیزنی

وبلاگ‌های پشتیبان برای ستون حمایتی “تفریحات جهانی دیزنی” می‌تواند به شکل زیر باشد:

 • بهترین اقامتگاه پولیِ دنیای دیزنی کدام است؟
 • کدام تفریح‌گاه دنیای دیزنی ارزان‌ترین است؟
 • چگونه استراحتگاه مناسب در دیزنی را انتخاب کنم؟

پس از ایجاد طرح و مشخص شدن ستون اصلی، زیرمجموعه‌ها و موضوعات وبلاگ، آن‌ها شروع به نوشتن محتوای سئو برای هر مقاله کردند.

مثال دیگری را می‌توان در یک شرکت فرضی به نام Clear Tech Solutions مشاهده کرد که ابزارهای تجزیه و تحلیل نرم افزاری خود را می‌فروشد تا به شرکت‌ها کمک کند نرم افزار اتوماسیون فناوری اطلاعات خود را یکپارچه سازند. ستون اصلی آنها می‌تواند موضوع کوتاه شده‌ی اتوماسیون فناوری اطلاعات باشد و این خود، شامل همه چیزهایی است که مصرف کننده باید در مورد اتوماسیون فناوری اطلاعات بداند. سپس این شرکت در مورد ستون‌های پشتیبانی دقیق‌تر می‌شود و احتمالاً انواع اتوماسیون را برای مخاطبین هدفی که به آنها می‌فروشد، بررسی می‌کند.

نمونه‌هایی از صفحات ستون برای اتوماسیون فناوری اطلاعات می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • اتوماسیون چیست
 • انواع اتوماسیون
 • فرآیند اتوماسیون
 • اتوماسیون مراقبت‌های بهداشتی
 • اتوماسیون تولید
پس از اینکه Clear Tech ستون‌های پشتیبانی خود را شناسایی کرد، باید در مورد وبلاگ‌های خود دقیق‌تر شود.

تحت ستون پشتیبانی آنها “انواع اتوماسیون” موضوعات وبلاگ می‌تواند چنین باشد:

 • اتوماسیون چقدر ایمن است؟
 • مزایا و معایب اتوماسیون چیست؟
 • مراحل مختلف فرآیند اتوماسیون چیست؟

تحت ستون پشتیبانی آنها “اتوماسیون چیست”، موضوعات وبلاگ می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اتوماسیون به چه معناست؟
 • در واکنش اتوماسیون چه اتفاقی می‌افتد؟
 • اتوماسیون برای چیست؟

نتیجه نهایی این فرآیند یک وب به هم پیوسته از محتوا است که به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که محتوایی دقیق و غنی پیرامون یک موضوع وجود دارد. یکی دیگر از اجزای کلیدی این نوع استراتژی محتوای ستونی، سرعت انتشار است. انتشار یک پست وبلاگ در هر هفته با انتشار پانزده محتوا به طور همزمان متفاوت است. برای استراتژی ستون محتوا، انتشار تعداد زیادی مقاله به طور همزمان گزینه بهتری است، زیرا آپلود زیاد محتوا، توجه موتورهای جستجو را به خود جلب می کند.

برای مثالی در دنیای واقعی از داستان موفقیت ستون محتوا، این مقاله را بررسی کنید که چگونه DemandJump و Metonymy Media  در کمتر از پنج ماه موفق به کسب عنوان “بازاریابی محتوا” در گوگل شدند.

ستون محتوا در بازاریابی محتوا چقدر اهمیت دارد؟

ایجاد ستون‌های محتوا بهترین تاکتیک برای بالا رفتن سریع در رتبه‌های موتورهای جستجو است. این یک رویکرد طولانی مدت برای بازاریابی محتوا است که قدیمی نخواهد شد .از آنجایی که در این روش، راهی بازی یا تقلب سیستم نیست، بعید است به روز رسانی الگوریتم آن را خراب کند.

موتورهای جستجو، به دنبال محتوایی هستند که: ارزشمند باشد، به خوبی سازماندهی شده باشد و تجربه کاربرپسندی برای خواننده داشته باشد. با سازماندهی محتوا در رویکرد ستونی، به موتورهای جستجو می‌گویید که به خواننده اهمیت می‌دهید و می‌خواهید تجربه خوبی با محتوا داشته باشند. در پایان، آنها با قرار دادن محتوای شما در بالای صفحات خود به شما پاداش می‌دهند. این اقدام منجر به رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ارگانیک و افزایش ترافیک وب‌سایت می‌شود و در نتیجه سرنخ‌های بیشتری را به دنبال خواهد داشت.


[۱]–  lead. سرنخ بازاریابی به فرایندی گفته می‌شود که در آن با روش‌های گوناگونی همچون تولید محتوا، اهدای کد تخفیف، ایجاد رویدادهای خاص و… می‌توان تعداد مخاطبان را افزایش داد؛ در واقع هر مخاطب جدیدی، پتانسیل تبدیل شدن به یک مشتری وفادار را دارد.