مبنای رتبه بندی جستجو: استراتژی محتوای ستونی

مبنای رتبه بندی جستجو: استراتژی محتوای ستونی

مبنای رتبه بندی جستجو: استراتژی محتوای ستونی

مبنای رتبه بندی جستجو: استراتژی محتوای ستونی 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

در آن زمان (اواخر دهه ۱۹۹۰) جستجوهای اینترنتی بسیار ابتدایی بودند. شما می‌توانید کلمه‌ای را در یک موتور جستجو مانند AltaVista،  Netscape یا AOL تایپ کنید و در نتیجه پاسخی پر از لینک‌ها ایجاد کنید. با کلیک بر روی یکی از آن لینک‌ها به یک صفحه وب ثابت می‌روید که اطلاعات مورد نظر شما در آن قرار دارد. درآن زمان بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) کارآمد نبود، زیرا روزهای اولیه اینترنت بیشتر در مورد دایرکتوری‌های آنلاین بود تا وب سایت‌های متنوع و آموزنده. در این سی سال چه تغییراتی به وجود آمده است

این روزها سئوی موثر هدف بزرگ تولیدکنندگان محتوا، استراتژیست‌های محتوا و مدیران بازاریابی است. هدف دیگر؟ رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) است. با در نظر گرفتن این موضوع، کارشناسان بازاریابی و محتوا، برای افزایش رتبه جستجوی خود، به محتوای ستونی روی می‌آورند. محتوای ستون و صفحات ستون می‌توانند سؤالات مخاطبان شما را برآورده و در عین حال گوگل را خشنود سازند.

سخنی کوتاه در مورد سئو

قبل از بررسی ستون‌ها (pillars)، اجازه دهید بهینه سازی موتور جستجو و رتبه بندی گوگل را مرور کنیم. و برای انجام این کار، بیایید فرض کنیم که اینترنت دارای حجم عظیمی از اطلاعات است، در حالی که کاربران زمان محدودی دارند. به این ترتیب، کاربری که به دنبال کمک آنلاین است از سیستم رتبه بندی گوگل بهره می‌برد. این سیستم می‌کوشد با بررسیِ صفحات بیشمار وب، مرتبط‌ترین اطلاعات را برای پاسخ به پرسش کاربر بیابد. در چارچوب استراتژی وب‌سایت خود، اگر محتوای شما بتواند به سؤالات و درخواست‌های مخاطبان پاسخ دهد، وب سایت شما در صفحه اول گوگل در رتبه بالاتری قرار می‌گیرد. هرچه رتبه شما بالاتر باشد، بازدیدکنندگان بیشتر بر روی لینک شما کلیک می‌کنند که منجر به رتبه بالاتر می شود … و غیره.

بنابراین، سوال منطقی بعدی این است که چه محتوایی این رتبه‌بندی را افزایش می‌دهد؟ در آغاز، کلمات کلیدی منفرد، سپس کلمات کلیدی کوتاه و بلند کار را انجام می‌دادند. اما الگوریتم‌های موتورهای جستجو پیچیده‌تر شده‌اند. گوگل لزوماً به ده ها کلمه کلیدی توجه ندارد. در عوض، گوگل می‌خواهد بداند که آیا محتوای شما به سوالات پاسخ می‌دهد یا خیر. گوگل به تخصص شما علاقه‌مند است. در نتیجه، یک استراتژی سئوی موفق باید به جای افزایش تعداد کلمات کلیدی، به سوالات پاسخ دهد. هنگامی که محتوای ستونی به درستی استفاده می‌شود (و نیز محتوای خوشه‌ای[۱]) این کار را با اولویت بندی موضوعات کلیدی مورد علاقه مخاطبان شما انجام می‌دهد. این بدان معناست که مخاطبان شما پاسخ می‌گیرند و گوگل رتبه شما را بهبود می‌بخشد.

بررسیِ تعاریف محتوای ستون

در اینجا یک قیاس خوب در مورد محتوای ستون یا صفحات ستون وجود دارد. ستون چیزی است که نگه می‌دارد. یک ستون ساختمان ممکن است نگه دارنده‌ی یک سقف باشد، در حالی که یک ستون از جامعه (community) پشتیبانی می‌کند. محتوای ستون شما تنوع چندانی ندارد. این یک پایه برای محتوای طولانی است، مانند یک کتاب الکترونیکی، صفحه وب یا یک وبلاگ بسیار طولانی، که نمای کلی و گسترده‌ از موضوعی را ارائه می‌دهد که مخاطبان شما بدان علاقه مندند. استراتژی محتوای ستونی نیز به محتوای خوشه‌ای نیاز دارد. اینها قطعات کوچکتری هستند که تمرکز دقیق‌تری را ارائه می‌دهند و (از طریق لینک‌ها) از کتاب الکترونیکی طولانی، صفحه وب یا وبلاگ قابل دسترسی هستند.

محتوای خوشه ای می تواند به صورت زیر باشد:

  • وبلاگ کوتاه
  • اینفوگرافیک
  • فیلم‌ها
  • فهرست‌ها/چک لیست‌ها

برای خلاصه کردن موارد فوق، محتوای ستون طولانی، نمایی کلی از موضوع خاص و مورد علاقه را ارائه می‌دهد. اگر آن کاربران جزئیات بیشتری را بخواهند، روی لینک‌های مختلف در محتوای طولانی شما کلیک کرده و برای اطلاعات بیشتر به محتوای خوشه دسترسی خواهند داشت. اما چرا محتوای ستونی موثر است؟ زیرا:

  • میزان محتوای وب سایت شما را افزایش می‌دهد و این می‌تواند به بهبود رتبه‌ی شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) کمک کند.
  • شامل لینک‌ها و بک لینک‌ها به محتوای دیگر در وب‌سایت شما می‌شود که می‌تواند رتبه‌بندی را تقویت کند.
  • شما را به عنوان یک متخصص در رشته، صنعت یا جایگاه خود قرار می‌دهد، که می‌تواند موقعیت SERP شما را نیز بهبود بخشد
  • بازدیدکنندگان را تشویق می‌کند تا زمان بیشتری را در وب سایت شما صرف کنند، و بدین ترتیب، تعامل را بهبود می بخشد و نیز، رتبه SERP شما را افزایش می‌دهد.

آیا موضوع اصلی را درک کردید؟ محتوای ستون می‌تواند رتبه بندی SERP شما را بهبود بخشد.

چهار گام برای محتوای موثر ستون

اکنون که مزایای پشت استراتژی محتوای ستونی را می‌دانید، وقت آن است که دست به کار شوید. یک استراتژی موفق بر این چهار فعالیت استوار است.

۱- انتخاب موضوع

در گذشته محتوای سئو از کلمات کلیدی بدست می‌آمد. شما می‌توانید کلمات کلیدی را پیدا کنید، سپس وبلاگ، مقاله یا کپی دیگری را در آن مورد بنویسید. هم گوگل و هم مخاطبان شما بیشتر به موضوعاتی که اطلاعات ارائه می‌کنند علاقه مند هستند. به این ترتیب، آن موضوع باید به سؤالی که ممکن است مخاطب شما داشته باشد پاسخ دهد. این موضوع همچنین اساس محتوای ستون طولانی شما است. شاید بازدیدکنندگان وب سایت شما در مورد مزایای ویجت‌ها[۲] تعجب کنند. این موضوع شما خواهد بود.

۲- یافتن کلمات کلیدی

با توجه به سوال “مرغ و تخم مرغ” در مورد “موضوع” در مقابل “کلمات کلیدی”، این روزها، “موضوع” اول است. سپس، در آن موضوع، می‌توانید کلمات کلیدی را جستجو کنید. فقط برای سرگرمی، کلمات “ویجت چیست= “What are widgets را در موتور جستجوی گوگل خود وارد کنید. سپس به پایین صفحه بروید که عبارت «جستجوهای مرتبط» را نشان می‌دهد. در آنجا سوالاتی را خواهید دید که کاربران معمولاً در مورد ویجت‌ها می‌پرسند. اینها کلمات کلیدی کوتاه و بلندی هستند که کاربران در مورد ویجت ها. اینها همچنین کلماتی هستند که می‌توانید در محتوای خود بگنجانید.

۳- طرح موضوعات فرعی

استراتژی محتوای ستون موفق شما بر روی بخش اصلی استوار است. این بخش ، یک مرور سطح بالا از یک موضوع خاص است که به یک سوال پاسخ می‌دهد. در کنار آن، بخش‌های خوشه‌ای (به عنوان مثال، موضوعات فرعی) وجود دارد که نگاه دقیق‌تری از جنبه‌های مختلف مربوط به موضوع شما را نشان می‌دهد. برخی از این موضوعات فرعی می‌توانند از جستجوی کلمه کلیدی شما باشند. به عنوان مثال، پرسش در مورد ویجت‌ها در گوگل، تعداد زیادی اطلاعات دیگر را شامل ویجت‌های اندروید، ویجت‌های آیفون، ویجت‌های وب سایت و غیره را نشان می‌دهد. هر یک از اینها یک بخش از محتوای خوشه‌ای عالی خواهد بود.

۴- شروع توسعه

در نهایت، هنگامی که موضوعات در جای خود قرار گرفتند، زمان آن رسیده است که بخش ستون و محتوای خوشه‌ای همراه آن را توسعه دهیم .مطمئن شوید که یک برنامه محتوایی در اختیار داشته باشید که شما را در مسیری که باید وبلاگ‌ها، مقالات یا اینفوگرافیک‌های جدید تولید شوند، کمک کند. به خصوص مطمئن شوید که هایپرلینک‌ها و بک لینک‌ها برای ارتباط محتوا با یکدیگر در دسترس هستند. این کمک می‌کند تا تخصص خود را هم به مخاطبان و هم به گوگل ثابت کنید.

بجز کلمات کلیدی، ارائه پاسخ هم مهم است

برخلاف استراتژی‌های سئو در سال‌های گذشته، رتبه بندی موتورهای جستجوی امروزی به تخصص شما بستگی دارد. توانایی ارائه اخبار (و اطلاعات) به کاربران که می‌توانند از آنها استفاده کنند، مهم است. یک استراتژی محتوای ستونی که به خوبی درک شده باشد، می‌تواند در جهت پاسخگویی به سوالات کاربران، کارآمد باشد.. این کار کاربران شما را تشویق می‌کند که برگردند و مدتی با شما در ارتباط باشند. در همین حال به گوگل ثابت می‌کنید که محتوای مناسبی برای کسب رتبه بالاتر در صفحات جستجوی آن دارید.


[۱]–  محتوای ستونی مهمترین و اصلی ترین نوع محتوا در وب سایت شما است که هر یک از انواع خدمات و یا دسته محصولات وب سایت شما را به طور کامل شرح می دهد. حتوای خوشه‌ای یکی از تکنیک‌های سئو است که می‌تواند به ‌سادگی بازدید از محتوا را چند برابر کند.

[۲]– widget ها می‌توانند بدون اینکه برنامه ی مورد نظر تان را باز کنید، روی صفحه ی اصلی گوشی یا مانیتور اطلاعاتی را در مورد آن برنامه به شما ارائه دهند.