لینک بیلدینگ (Link Building): هر آن چه که باید برای بهبود رتبه‌ی محتوای خود بدانید

لینک بیلدینگ (Link Building): هر آن چه که باید برای بهبود رتبه‌ی محتوای خود بدانید

لینک بیلدینگ (Link Building): هر آن چه که باید برای بهبود رتبه‌ی محتوای خود بدانید

لینک بیلدینگ (Link Building): هر آن چه که باید برای بهبود رتبه‌ی محتوای خود بدانید 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

لینک بیلدینگ (Link Building): هر آن چه که باید برای بهبود رتبه‌ی محتوای خود بدانید

Link Building 101: Everything You Need to Know to Boost Your Content Rankings

یکی از مهم‌ترین عناصر بهینه‌سازی سئوی وبسایت شما، لینک‌سازی یا لینک بیلدینگ است. زمانی که وبسایتی از طریق لینک یک‌طرفه به وبسایت شما پیوندی می‌دهد، الگوریتم گوگل این کار را به عنوان یک نظر اطمینان‌بخش می‌بیند چرا که تصور می‌کند وبسایت شما اطلاعات مرتبط و معتبری درباره‌ی یک موضوع خاص دارد.

این اتفاق باعث می‌شود تا وبسایت شما به عنوان یک منبع آنلاین قابل‌اعتماد شناخته شود و همین موضوع نیز منجر به ظهور آن در رتبه‌های بالاتری از SERP خواهد شد. هر بک لینک یا پیوند ورودی مناسب به محتوای شما می‌تواند ترافیک و درآمد وبسایت شما را افزایش دهد.

چگونه باید لینک‌بیلدینگ را آغاز کرد؟

نکته‌ی مهم داشتن یک استراتژی مناسب برای لینک‌ یلدینگ خود آن است که محتوای دیجیتال باکیفیتی را تولید نمایید. سپس باید روابطی با وبسایت‌های مرتبط به حیطه‌ی خود ایجاد کنید تا به محتوای شما بک لینک یا پیوند ورودی دهند.

کسب و کار شما باید دارای استراتژی بازاریابی محتوای منسجمی باشد که کانال‌های مختلفی از رسانه‌های متنوع را شامل شود به نحوی که شما را قادر سازد تا مخاطبان را درگیر محتوا و برند خود نمایید. پیش از آن که به سراغ استراتژی لینک بیلدینگ بروید نیاز است تا حضور آنلاین خود را افزایش دهید. برخی از استراتژی‌های محتوا برای ایجاد لینک‌های باکیفیت عبارتند از:

  • وایت‌پیپرها
  • وبلاگ‌ها
  • مطالعات موردی
  • راهنماها
  • مصاحبه‌ها
  • اینفوگرافیک‌ها
  • کمپین روابط عمومی محلی
  • ویدئوها

چگونه باید لینک ساخت؟

زمانی که میزان قابل توجهی از محتوای باکیفیت را به صورت آنلاین منتشر کردید می‌توانید شروع به لینک بیلدینگ نمایید. چهار شیوه‌ی مختلف برای لینک ساختن وجود دارند: افزودن، درخواست کردن، خریدن و کسب کردن.

۱. افزودن لینک‌ها

به جای آن که وبسایت خود را به هر دایرکتوری کسب و کاری بیفزایید، خود را به وبسایت‌های شناخته‌شده و معتبر وصل کنید. تا جای ممکن از مزارع لینک (Link farms) که هدفی جز انتشار لینک وبسایت‌های مختلف ندارند دوری کنید.

به اشتراک‌گذاشتن و پست کردن محتوا به عنوان متخصص یک شیوه و فن خاص نیز می‌تواند شیوه‌ی خوبی برای شروع لینک بیلدینگ باشد. در همین راستا نیز می‌توانید با وبسایت‌های غیررقابتی دیگری که تمایل به انتشار محتوای تخصصی شما را دارند، همکاری کنید.

انواع خاصی از وبسایت‌ها نیز وجود دارند که این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید به صورت دستی، پیوندی به محتوای خود ایجاد کنید. دایرکتوری‌های کسب و کارها، پروفایل‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و انجمن‌های مختلف، همگی بسترهای مناسبی برای دریافت لینک می‌باشند.

با وجود آن که داشتن چنین لینک‌ها و پیوندهایی مفید هستند اما در صورتی که تعداد لینک‌ها برای یک دامنه بیش از حد زیاد باشد ممکن است که لینک‌های شما به عنوان هرزنامه یا اسپم شناخته شوند.

۲. درخواست لینک

یکی از شیوه‌های فوق‌العاده‌ای که باعث می‌شود تا شما لینک‌های باارزشی را ایجاد نمایید، تعامل با وبسایت‌ها و وبلاگ‌نویسانی است که ممکن است به محتوای شما علاقه‌مند باشند. شما باید دلایل قانع‌کننده‌ای را به آن‌ها ارائه دهید که آن‌ها را مجاب به لینک دادن به شما نماید. شیوه‌های متعددی وجود دارند که باعث می‌شوند تا هر دو طرف از پیوند دادن و گرفتن، سودمند شوند.

یکی از تاکتیک‌هایی که می‌توانید برای این کار از آن بهره ببرید، استفاده از پست مهمان است. با وبسایت یا وبلاگ‌نویسی که در حیطه‌ی کاری شما فعالیت دارد تماس بگیرید و به او پیشنهاد دهید که به عنوان یک وبلاگ مهمان در وبسایت او محتوایی را منتشر نمایید.

این کار باعث می‌شود تا آن‌ها بتوانند محتوای مفیدی را به وبسایت خود بیفزایند. همچنین شما نیز می‌توانید با افزودن لینک وبسایت اصلی خود در این نوع محتوا، اقدام به لینک بیلدینگ نمایید. شما همچنین می‌توانید به ازای تأیید محصولات و خدماتی که آن وبسایت ارائه می‌دهد از آنان بخواهید که به محتوای شما لینک بدهند.

همچنین شما می‌توانید به وبلاگ‌نویسان و وبسایت‌هایی که تاکنون به شما اشاره کرده‌اند تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که آن متنی که درباره‌ی شما نوشته‌اند را به یک لینک قابل کلیک کردن، تبدیل کنند. اگر وبسایتی از تصویر اصلی شما استفاده می‌کند شما می‌توانید از طریق درخواست لینک از آن‌ها، مجوز این استفاده را به آنان بدهید.

شما همچنین می‌توانید به دنبال صفحات و وبسایت‌هایی بگردید که به کسب و کار شما مرتبط هستند اما دارای لینک‌های شکسته و مرده هستند. پس از یافتن این صفحات، پیوند جدیدی را به عنوان جایگزین آن لینک‌ها، پیشنهاد دهید.

هدف اکثر وبسایت‌ها و وبلاگ‌نویسان از لینک دادن به شما آن است که شما نیز محتوای آنان را به اشتراک بگذارید. به همین دلیل نیز شما باید محتوای آنان را در رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها و ایمیل مارکتینگ به کار گیرید.

استفاده‌ی بیش از حد از outreach یا ارائه‌ی پول در ازای گرفتن پیوند می‌تواند باعث نقض کردن قوانین موتور جستجوی گوگل شود به همین دلیل نیز باید درباره‌ی کاری که با آن موافقت می‌کنید، محتاط‌تر باشید.

۳. خرید لینک

خرید لینک برای محتوا نیز از جمله گزینه‌های پیش روی شما است هر چند که انجام این کار توصیه نمی‌شود. در حقیقت اکثر کارشناسان سئو نسبت به خرید لینک‌ها، هشدار می‌دهند. بیشتر لینک‌های پولی، لینک‌هایی با کیفیت پایین هستند که تأثیر چندانی بر رتبه‌بندی صفحه‌ی شما نمی‌گذارند.

در صورتی که تعداد لینک‌های کم‌کیفیت صفحه‌ی شما زیاد باشد، رتبه‌ی آن صفحه کاهش خواهد یافت و جایگاه سایت شما نیز در SERP با کاهش رتبه مواجه خواهد شد. همچنین خرید بک لینک، بر خلاف دستورالعمل وبمستر گوگل می‌باشد.

در صورتی که اقدام به خرید بک لینک کرده و الگوریتم‌ها چنین موضوعی را شناسایی نمایند، ممکن است که با جریمه‌هایی رو به رو شوید. جریمه‌ی ناشی از خرید بک لینک می‌تواند آسیب زیادی به رتبه‌بندی موتور جستجوی شما وارد کند.

خرید لینک، کار آسانی است اما معایب آن بیشتر از مزایای آن می‌باشد به همین دلیل نیز باید از خرید لینک برای استراتژی سئوی خود، اجتناب نمایید.

۴. کسب لینک

کسب لینک به زمانی گفته می‌شود که وبسایت یا وبلاگ‌نویسی بدون آن که شما درخواستی به او بدهید، به شما پیوند دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آن وبسایت به صورت طبیعی و ارگانیک با محتوای شما برخورد نماید.

چنین محتوایی باید دارای کیفیت فوق‌العاده‌ای باشد به نحوی که سرمایه‌گذاری پولی برای تبلیغ آن به منظور توسعه‌ی دامنه‌اش، ضرورتی نداشته باشد. لینک‌های به دست آمده از این روش، باارزش‌ترین لینک‌ها می‌باشند اما به تلاش قابل توجهی نیاز دارند.

لینک خوب چه لینکی است؟

ممکن است تصور کنید که مشخص کردن خوب یا بد بودن یک لینک توسط موتور جستجو، امر دل به خواهی است. با این وجود، استراتژی‌هایی وجود دارند که باید در هنگام ایجاد لینک‌های باکیفیت به آن‌ها توجه داشته باشید.

در وهله‌ی اول باید گفت که اعتبار صفحه می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت لینک شما بگذارد. اعتبار چیزی است که در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ قرار می‌گیرد و با عنوان اعتبار دامنه یا Domain Authority نیز شناخته می‌شود.

به عنوان مثال از دید موتور جستجو، یک وبسایت قدیمی که دارای ترافیک ماهانه‌ی متوسط به بالایی می‌باشد نسبت به یک وبسایت جدیدتر قدرتمندتر است پس اعتبار دامنه‌ی بالاتری نیز دارد.

با این وجود، لینک شدن به صفحات جدیدتر می‌تواند در طول زمان دارای ارزش شود چرا که ممکن است آن صفحات نیز در این بازه، لینک‌های باکیفیت‌تری را جمع کرده باشند.

علاوه بر اعتبار دامنه باید به میزان مرتبط بودن آن وبسایت به محتوای خود نیز توجه کنید. به عنوان مثال شما شرکتی هستید که در کار تولید قهوه می‌باشد، وبسایت‌های مرتبط با قهوه و به طور کلی غذا می‌توانند سودی بیشتری به شما برسانند. دریافت لینک از وبسایتی که در حیطه‌ی ساخت و ساز کار می‌کند، هیچ ارتباطی به شما نخواهد داشت.

در نهایت باید گفت که قرار گرفتن لینک شما در سایت و مقصد بک لینک می‌تواند بر ارزش لینک، تأثیر بگذارد. لینک‌های برجسته‌تر مانند لینک‌های موجود در خود محتوا ارزش بیشتری نسبت به لینک‌های موجود در نوار کناری یا زیرین آن دارند. همچنین باید از این موضوع مطمئن شوید که لینک قرار داده شده، مستقیما به آن صفحه‌ای که می‌خواهید رتبه‌اش را بیفزایید، پیوند می‌دهند.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که کلماتی که هایپرلینک و انکرتکست هستند باید به صفحه‌ای که از طریق بک لینکی که به آن پیوند می‌زنید، مرتبط باشند. به عنوان مثال اگر در حال لینک دادن به صفحه‌ای از خود هستید که محتوای آن درباره‌ی قهوه می‌باشد باید کلمات برجسته‌شده به قهوه یا سایر موارد مرتبط به آن صفحه، ربط داشته باشند.

انکرتکست بک لینک، متنی است که توسط وبسایت‌های دیگری که می‌خواهند به شما لینک دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. انکرتکست این بک لینک‌ها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا مرتبط‌ترین کلمات کلیدی که باید با توجه به آن‌ها، صفحه‌ی وبسایتی را رتبه‌بندی نمایند را بیابند. به همین دلیل نیز باید از مطابقت انکرتکست و صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهد، اطمینان حاصل کنید.

از چه ابزارهایی می‌توان برای لینک بیلدینگ استفاده کرد؟

انتخاب یک استراتژی برای لینک بیلدینگ می‌تواند کار طاقت‌فرسایی به نظر برسد اما ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. ابزارهای تحقیق بک لینک با بررسی وبسایت‌های رقیب به شما کمک می‌کنند تا لیستی از اهداف در دسترس را به دست آورید.

ابزارهای تحقیق محتوای SEO، می‌توانند از کلمات و عبارات کلیدی به منظور ایجاد لیستی از موضوعات محتوا و وبسایت‌های بالقوه استفاده کنند. همچنین می‌توانید وبسایت‌هایی نظیر Moz و SEMRush را برای این موضوع به کار گیرید هر چند که خدمات آن‌ها رایگان نیست.

بنابراین اگر هنوز نمی‌دانید که چگونه باید لینک‌سازی کنید یا نتوانسته‌اید استراتژی مد نظر خود را انتخاب کنید می‌توانید از سازنده‌های معتبر لینک استفاده کنید که توانایی کار کردن با این ابزار را دارند.