شاخص های کلیدی عملکرد در جذب کاربر

شاخص های کلیدی عملکرد در جذب کاربر

شاخص های کلیدی عملکرد در جذب کاربر

شاخص های کلیدی عملکرد در جذب کاربر 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

شاخص های کلیدی عملکرد در جذب کاربر

آیا شما یک قمارباز هستید؟ شرط میبندم که نیستید. اگر شما یک برنامه یا بازیِ تکمیل شده دارید، احتمالا به دنبال کاربران هستید. شما به دنبال اطمینان یافتن در این باره هستید که سرمایه گذاری بازاریابی شما به طور مداوم و منظم باز می گردد و باقی می ماند.

۶ سؤال ضروری که شما باید قبل از شروع دستیابی به کاربر از خودتان بپرسید.


آیا شما یک قمارباز هستید؟ شرط میبندم که  نیستید. اگر شما یک برنامه یا بازیِ تکمیل شده دارید، احتمالا به دنبال کاربران هستید. شما به دنبال اطمینان یافتن در این باره هستید که سرمایه گذاری بازاریابی شما به طور مداوم و منظم باز می گردد و باقی می ماند. همچنین، رفتن به سوی استراتژی کسب کاربر بدون درک این موضوع که آن کسی و آن چیزی که شما در تلاش برای به دست آوردن آن هستید دستیابی به کاربر نام ندارد، قمار نامیده میشود.


۱. KPIها و اهداف
KPIهای شما به طور نزدیک اهداف شما متصل خواهند شد. شاخص های کلیدی عملکرد (KPIs) معیارهایی هستند که شما میتوانید برای تعیین اینکه تا چه اندازه کار خود را بخوبی انجام میدهید، از آنها استفاده کنید. از آنجا که ما در مورد کسب کاربر صحبت می کنیم، معیارهای مشتری بسیار مناسب خواهند بود.
برخی از KPIها که شما میتوانید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • ارزش طول عمر مشتری ( Customer Lifetime Value ،CLV)

این ارزش به شما خواهد گفت که چه مقدار از رابطه بلند مدت با مشتری را به دست می‌آورید.

 • تعداد مشتریان

برای برخی از مشاغل، این امر ممکن است یک معیار بسیار مهم باشد. بدون در نظر گرفتن سایر KPIها این امر بی­ معنی است، اما بسیار ساده نیز می­باشد، به راحتی می‌توانید بگویید که شما چه مقدار از مشتریان را به دست آورده‌اید یا از دست داده‌اید.

 • تعداد دانلودهای موبایلی

 چند بار برنامه یا بازی شما دانلود شده است. این مورد نیز یک معیار کاملاً ساده است، تعداد بیشتری دانلود بهتر می ­باشد و این عددی است که باعث افزایش هر چیز دیگری می­شود.

 • تعداد نصب­های موبایلی

 بعد از دانلود آن، چند نفر در نهایت این بازی را نصب کرده ­اند؟ اگر شما دانلود موبایلی زیادی داشته باشید اما هیچ ‌کس در حال نصب آن نباشد، این امر می‌تواند نوعی از مشکل را نشان دهد.

 • تعداد حذف نصب از موبایل

چند نفر بازی شما را از موبایل خود حذف کرده ­اند؟ فقط به این دلیل که شخصی بازی شما را نصب کرده، به این معنی نیست که حتما آنرا دوست دارد. مهم است که هنگام انتشار بروزرسانی، معیارهایی از این قبیل را پیگیری کنید زیرا این امر می­تواند نشان دهنده وجود مشکلی در برنامه باشد.

بسیاری از معیارهای مهم دیگر نیز وجود دارد که میتوانید آنها را دنبال کنید، اما اطلاعات بیشتری در مورد آن در یک پست دیگر وجود دارد. تنها نکته مهم این است که KPIها را با برنامه یا بازی خود سازگار کنید.

 1. پیگیری KPIها و اهداف

فقط داشتن KPI­های تعریف شده­ مختص به شما کافی نیست، شما باید سیستمی از نحوه پیگیری این اهداف را در اختیار داشته باشید. حتی قبل از روانه کردن بازی خود به بازار، داشتن تنظیم تجزیه و تحلیل و تخصیص برنامه ضروری است. با داشتن بسیاری از گزینه­ های رایگان و پولی، هیچ بهانه‌ای وجود ندارد که ندانید کاربران شما در این برنامه چه رفتاری دارند، چه مدت در این برنامه می‌مانند و هر چند وقت یکبار این برنامه را باز می‌کنند.

تجزیه و تحلیل برنامه تلفن همراه با تجزیه و تحلیل وب تفاوت چندانی ندارد، آنها وقایع مربوط به کاربر را ردیابی کرده و آن داده­ ها را به تصویر می­کشند. از آنجا که KPIها با وقایع موجود در برنامه ارتباط نزدیک دارند، تعیین مسیر پیگیری درست کلید سنجش اهداف­تان است.

 1. کانال­های جذب کاربر

قصد دارید از چه کانال هایی برای جذب کاربر استفاده کنید؟ با وجود کانال­های بسیار زیادی برای انتخاب، ابتدای مسیر کسب کاربر برای شما می­تواند طاقت فرسا باشد.

استراتژی کسب کاربر شما باید با تحقیقات بازار شروع شود. اگر به طور کامل در مورد بازار تحقیق کرده باشید و بدانید که مخاطبان شما چه کسانی هستند، آنگاه انتخاب کانال­هایی که برای کسب کاربر انتخاب می­کنید بسیار آسانتر خواهد بود.

اطلاعات جمعیتی شبکه ­های رسانه­ های اجتماعی بسیار عظیم است. به عنوان مثال، ۷۱٪ از کاربران اسنپ چت زیر ۳۴ سال هستند، در حالی که میانگین سنی پینترست ۴۰ سال است. اگر برنامه شما مخاطبان کم سن و سال باشد، تبلیغ در پینترست منطقی نخواهد بود.

 1. زمانی برای تنظیم همه چیز

آگهی‌ها تنها به طور جادویی و معجزه وار بر روی اکانت تبلیغ شما ظاهر نمی­شوند و شروع به آوردن کاربران جدید نمی‌کنند. ایجاد، بهینه سازی و راه اندازی تبلیغات زمان می­برد و برای تنظیم و راه اندازی سیستم خود زمان تعیین کنید.

تبلیغات در فیس بوک باید از مرحله یادگیری عبور کنند. این زمان می­تواند از ۴ تا ۷ روز طول بکشد و لازم است که زمانی را برای این کار مشخص کنیم تا موفق‌ترین تبلیغات را داشته باشیم.

اما هنگامی که همه چیز را تنظیم کردید، به یاد داشته باشید که کارهای دیگری هم وجود دارند که شما باید انجام دهید. تحت تأثیر قرار گرفتن آسان است. کسب کاربر تنها بخشی از کار شماست، پس زمان مشخصی را تعیین کنید که این کار را انجام دهید.

۵. تست کردن یک کلید است.

اگر شما استراتژی جذب کاربر خود را به خوبی تعریف کرده باشید، این امر باید به شما کمک کند تا فراتر از به دست آوردن کاربران جدید حرکت کنید. این موضوع به شما کمک می­کند تا در مورد کاربران و محصول خود اطلاعات کسب کنید. ادغام تجزیه و تحلیل و همچنین تخصیص کاربر در برنامه به بسیاری از سوالاتی که ممکن است شما داشته باشید پاسخ خواهد داد.

سوالاتی که ممکن است در ابتدا داشته باشید:

 • آیا همه چیز همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کند؟ (ممکن است اشکالی در برنامه وجود داشته باشد اما شما از آن بی اطلاع هستید).
 • کاربران شما هر چند وقت یکبار برنامه را باز می­کنند و چه مدت در برنامه می ­مانند؟
 • کاربران شما چگونه شما را پیدا کردند؟ از طریق کدام کانال؟
 • چند کاربر برنامه شما را دانلود کرده‌اند؟ چند کاربر فعال هستند؟

اما مراقب باشید، غرق شدن در اعداد، معیارها، تجزیه و تحلیل ­ها آسان است، ممکن است احساس غرق شدن کرده باشید و بخواهید همه چیز را امتحان کنید، از تبلیغ ‌نویسی خلاقانه گرفته تا مخاطبان بیش از حد هدف گذاری شده. بنابراین هرچند برای آزمون کردن و اندازه‌گیری این چیزها بسیار مهم است، اما به یاد داشته باشید که پیگیری تغییراتِ زیاد بسیار دشوار خواهد بود.

اگر شما در یک روز ده تغییر در کمپین تبلیغاتی خود ایجاد کنید و در روزهای بعد متوجه یک تغییر مثبت باشید، آیا می­توانید تعیین کنید که کدام تغییر باعث بالا رفتن اعداد شده است؟ به سختی.

تغییرات زیاد = گیجی بسیار زیاد

برای جلوگیری از مشکلات آزمون کردن، اطمینان حاصل کنید که شما یک آزمون جداگانه با KPIها و اهداف مشخص را انجام می­دهید. اما همچنین بخاطر داشته باشید که چرا در مرحله اول آزمون انجام می­دهید، صرفاً به خاطر آزمون کردن آزمون نکنید! (دلیل واقعی و منطقی آزمون را بدانید).

 ۶. درخواست کمک (حرفه‌ای) کنید.

شما تحقیق خود را انجام داده ­اید، KPIها را تنظیم کرده ­اید­، پلتفرم یا بستر را مطالعه کرده و کمپین تبلیغاتی خود را راه اندازی نموده­ اید. وقتی شما در حال انجام این کار بودید به نظر می­رسید به اندازه کافی آسان باشد. ارتقای یک پست در فیس بوک می­تواند با چند کلیک انجام شود، اما پیمایش موفقیت آمیز یک کمپینِ کسب کاربر در عین حفظ CPI (هزینه به ازای نصب) در یک محدوده، می­تواند یک کار دشوار برای یک مبتدی باشد. این زمان فکر کردن درباره بکارگیری یک مؤسسه است. مؤسسات بازاریابی می­توانند یک راه حل عالی کوتاه مدت یا بلند مدت برای برنامه­ ها و بازی­ ها باشند. یک سازمان مناسب زیرساخت ­ها، دانش و تجربه را تامین خواهد کرد. یک آژانس خدمات تمام‌ وقت در هر مرحله از سفر کسب کاربر کمک خواهد کرد. این آژانس تحقیق در مورد بازار را برای شما انجام می­دهد، به تولید خلاقانه کمک می­کند و خرید رسانه را برای شما انجام می­دهد.

مطمئناً شما با این کار، یک شریک با دانش بسیار بیشتر در مورد بسترهای مختلف تبلیغات، گزینه ­های هدف گذاری و ویژگی­های خاص خواهید داشت. شاید به این فکر کنید که به کار گیری یک چنین آژانسی یک هزینه غیرضروری است, اما تصور کنید که پولتان را با حفظ منابع برای چیزی که در شما در آن زمینه واقعاً خوب هستید پس‌انداز خواهید کرد. اگر برای اولین بار کسب کاربر را انجام دهید، شاید بهتر باشد که درخواست کمک حرفه‌ای کنید. ایجاد کاربر ممکن است یک کار ساده به نظر برسد، اما در عین حال این یک کار بی‌پایان است. همیشه کاربرانی وجود خواهند داشت که برنامه شما را دانلود می کنند و هرگز اقدام به استفاده از آن نمی‌کنند.

برخی بعد از مدتی استفاده از آن را متوقف کرده یا آن را به طور کامل حذف نصب می­کنند. در حالی که یک استراتژی قوی برای کسب کاربر بطور دائم کاربران جدید، تازه و با کیفیت را برای شما به ارمغان می­ آورد، اما کمپین ­های هدف گذاری و مشارکت مجدد نقش مهمی در حفظ کاربران موجود دارد. شما یک بودجه برای کسب کاربر تعیین کرده‌اید و می‌خواهید نتایجی را به دست آورید. حتی اگر بودجه محدودی دارید، شما به دنبال اطمینان یافتن در این باره هستید که سرمایه گذاری بازاریابی شما به طور مداوم و منظم باز می­گردد و باقی می­ماند. اگر در زمینه کسب کاربر یک مبتدی هستید، شاید بهترین گزینه بکارگیری یک آژانس باشد.