سئوی کسب و کارهای تجارت الکترونیک: با استفاده از این نکته ‌ها، ترافیک سایت خود را افزایش دهید

سئوی کسب و کارهای تجارت الکترونیک: با استفاده از این نکته ‌ها، ترافیک سایت خود را افزایش دهید

سئوی کسب و کارهای تجارت الکترونیک: با استفاده از این نکته ‌ها، ترافیک سایت خود را افزایش دهید

سئوی کسب و کارهای تجارت الکترونیک: با استفاده از این نکته ‌ها، ترافیک سایت خود را افزایش دهید 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

در صورتی که کسب و کار تجارت الکترونیک شما دارای محصولات فوق ‌العاده ‌ای باشد که محبوبیت خوبی بین مشتریان دارند، در موقعیت مناسبی قرار گرفته ‌اید.

در صورتی که کسب و کار تجارت الکترونیک شما دارای محصولات فوق ‌العاده ‌ای باشد که محبوبیت خوبی بین مشتریان دارند، در موقعیت مناسبی قرار گرفته ‌اید.

در چنین حالتی شما محصولات خود را تاکنون ارزیابی و مورد بررسی قرار داده ‌اید اما وبسایت شما در چه حالی است؟ یا به طور دقیق ‌تر، بهینه‌ سازی موتور جستجوی وبسایت تجارت الکترونیک شما در چه حالی است؟

اگر پاسخ شما، “خوب نیست” یا “می ‌تواند بهتر شود” باشد، بهتر است که هم ‌اکنون به فکر راهکار باشید. به همین دلیل در این مقاله به بررسی نکات مرتبط با سئوی کسب و کارهای تجارت الکترونیک خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید.

سئوی تجارت الکترونیک: مبانی و بهترین روش‌ ها

سئوی تجارت الکترونیک از طریق بهینه ‌سازی وبسایت، اقدام به افزایش ترافیک می ‌کند.

میان کسب رتبه ‌های بالاتر در صفحه‌ اول SERP و فروش کوتاه مدت تفاوت ‌های زیادی وجود دارد و با راه ‌اندازی یک تجارت الکترونیک مناسب، از مزایای مورد اول، بهره ‌مند خواهید شد.

شما می ‌توانید به راحتی از طریق محتوا، استراتژی‌ ها، صفحات محصول و استراتژی ‌های مرتبط با لینک، سئوی ارگانیک خود را بهبود بخشید.

بیایید ببینیم که برای افزایش ترافیک وبسایت خود به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت.

تحقیق کلمات کلیدی باکیفیت

در وهله‌ اول نیاز است تا تحقیقات جامعی درباره‌ کلمات کلیدی خود انجام دهید. باید ببینید که کسب و کار شما به دنبال دست ‌یابی به چه هدفی است.

آیا می ‌خواهید محصولی را به فروش برسانید؟ آیا در بازار هدف خود تحقیق کرده ‌اید؟ هدف کسب و کار شما چیست؟

در واقع زمانی که در حال تحقیق کلمات کلیدی می ‌باشید باید به اهداف تجاری کسب و کار خود نیز توجه نمایید.

البته نباید صرفا به این موضوع فکر کنید که فقط کلمات کلیدی با جستجوی بالا می‌ توانند شما را به هدفتان برسانند.

در حقیقت موارد دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که باید به آن ‌ها توجه نمایید.

۱.مشتری شما به دنبال چه چیزی است؟

به عنوان مثال، به جای آن که تمرکز خود را بر کلمات با جستجوی بالا قرار دهید، سعی کنید تا وارد ذهن خریدار شوید.

در واقع باید نیت و قصد مشتری را دنبال کنید.

این موضوع اهمیت زیادی در مرحله‌ بررسی خواهد داشت؛ در این مرحله، مشتریان به طور جدی به محصولات شما توجه می‌ کنند.

برای انجام این کار می‌ توانید از ابزار Answer The Public استفاده نمایید. این ابزار به شما کمک می‌ کند تا دید واضحی نسبت به چیزهایی که مشتریان درباره‌ آن‌ ها فکر می‌ کنند و یا درباره‌ آن‌ ها در گوگل، سرچ می‌ کنند، داشته باشید.

در واقع این ابزار به شما کمک می ‌کند تا هدف جستجوی کاربر و موضوعات مورد جستجو را شناسایی نمایید. به عنوان مثال فرض کنید که می‌ خواهید بفهمید که مردم با جستجوی عبارت “Digital Marketing” به دنبال یافتن چه چیزهایی بوده ‌اند.

زمانی که این عبارت را در ابزار Answer The Public تایپ می‌کنید، محبوب‌ ترین نتایجی که از سرچ این عبارت در موتورهای جستجو مشاهده می ‌شوند را خواهید دید.

بررسی سوالات مخاطبان

با توجه به حجم عظیم نتایج به دست ‌آمده در تصویر بالا شما با اکثر اهداف جستجوی کاربران، آشنا خواهید شد.

عبارت‌هایی که با کلمات “چگونه”، “چیست”، “چه وقتی”، “کجا” و “چرا” آغاز می ‌شوند یا به اتمام می‌ رسند، نقاط پرش فوق ‌العاده ‌ای می ‌باشند.

به عنوان مثال، “بازاریابی دیجیتال چیست؟” یا اگر کمی جزئی ‌تر به موضوع نگاه کنیم، عبارت ‌هایی مانند “مزایای بازاریابی دیجیتال چیست؟” را خواهید یافت؛ این عبارات به شما کمک خواهند کرد تا از ذهنیت کاربران خود اطلاع پیدا کنید، آن ‌ها را بررسی کنید و تبدیل ‌ها را انجام دهید.

همچنین شما می‌ توانید متوجه شوید که مردم، بازاریابی دیجیتال را با چه چیزهایی مقایسه می ‌کنند. این ابزار امکان مشاهده  لیستی از موارد مرتبط با بازاریابی دیجیتال بر اساس حروف الفبا را به شما خواهد داد.

برای آن که بتوانید بیشترین بهره را از سئوی تجارت الکترونیک ببرید نیاز است تا در تحقیق کلمات کلیدی، اقدام به بررسی اهداف، صنعت و نیت کاربر نمایید.

۲. بررسی رقبا

یکی از استراتژی ‌هایی که می ‌تواند برای ایجاد مجموعه‌ معتبری از کلمات کلیدی مورد استفاده قرار گیرد، بررسی وب به منظور ارزیابی رقبای مستقیم می ‌باشد.

رقبای موفق‌ تر شما چه کارهایی را به درستی انجام می ‌دهند؟

البته این موضوع را به یاد داشته باشید که نباید به هیچ وجه اقدام به سرقت ادبی، یا کپی محتوای دیگر صفحات وب نمایید (نه پست وبلاگ و نه حتی یک جمله).

در صورتی که این کار را انجام دهید علاوه بر کاهش اعتبار، ممکن است که در معرض مشکلات قانونی نیز قرار گیرید.

به جای کپی کردن، در ابتدا به یک عبارت جستجو فکر کنید. ممکن است که این عبارت به وبسایت تجارت الکترونیک شما مرتبط باشد یا نباشد به هر حال آن را در گوگل سرچ کنید.

سه نتیجه‌ اول را بررسی کنید. این سه مورد چه کارهایی را انجام می ‌دهند که نسبت به سایر وبسایت ‌های دیگر متفاوت یا بهتر هستند؟ آیا آن‌ ها از محتوای متنی بهتری استفاده می‌ کنند؟ آیا استراتژی لینکینگ بهتری دارند؟

بدیهی است که سایت‌ هایی که در رتبه ‌های برتر قرار گرفته ‌اند، کاری را به درستی انجام داده ‌اند. به همین دلیل باید بفهمید که چه چیزی آن ‌ها را نسبت به سایر سایت ‌های تجارت الکترونیک، متمایز کرده ‌است.

این نکته را به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید اقدام به کپی کردن یا سرقت ادبی نمایید.

لینکینگ سئوی تجارت الکترونیک

لینکینگ، یکی از مهم‌ ترین پایه ‌های داشتن یک بهینه ‌سازی خوب برای موتورهای جستجو می‌ باشد. سئوی مناسب به شما کمک می‌کند تا رتبه ‌های بهتری در SERP کسب کنید اما لینکینگ و استراتژی‌ های مرتبط با لینک به شما کمک می‌کنند تا محتوای شما رونق زیادی بیابد؛ نتیجه‌ این فرآیند، افزایش آگاهی از برند خواهد بود.

متخصصان سئو، به شدت با URLها سر و کار دارند.

این URLها، علاوه بر آن که به عنوان آدرسی برای وبسایت خدمت‌ رسانی می‌کنند، یکی از ابزارهای مهم سئو نیز به حساب می ‌آیند.

داشتن بک ‌لینک یا لینک‌ هایی از وبسایت‌ های دیگر که به سایت شما منتهی می‌ شوند، اهمیت زیادی دارد. بک‌لینک ‌ها به مثابه‌ تأییدیه ‌ای برای سایت شما عمل می‌ کنند.

به هر میزانی که بک‌لینک ‌های بیشتری داشته باشید به همان میزان نیز توجه گوگل، بیشتر جلب خواهد شد.

ساختار URL

از آن که URLهای کوتاهی داشته باشید، نترسید.

 زمانی که URLهای شما شلوغ باشند، وجهه‌ خوبی نخواهند داشت و به اشتراک‌ گذاری آن‌ ها نیز سخت‌ تر خواهد بود.

زمانی که URLهای کوتاه‌ تر و مرتبط‌ تری داشته باشید، سئوی شما نیز عملکرد بهتری خواهد داشت. به عنوان مثال به جای آن که URL شما عبارت زیر باشد:

www.yoursite.com/best-ways-to-do-this-thing-2022-guide

بهتر است که عبارت زیر باشد:

www.yoursite.com/this-thing-guide

به طول کلی باید از URLهای ساده به منظور به اشتراک‌ گذاشتن راحت ‌تر و مطالعه‌ آسان ‌تر، استفاده نمایید. هیچکس (مخصوصا مشتریان) از URLهای طولانی و پیچیده خوشش نمی ‌آید.

همچنین در صورت امکان بهتر است که در URL خود فقط از کلمه‌ کلیدی استفاده نمایید. البته شایان ذکر است که باید ارزیابی ‌ها و ردیابی‌ های زیادی نسبت به URLهای خود داشته باشید به همین دلیل نباید عجله کرده و بدون هیچگونه تحقیق و بررسی اقدام به تغییر URLهای خود نمایید.

زمانی که URL خود را تغییر می ‌دهید، تمامی صفحاتی که به آن آدرس، لینک شده ‌اند، به صورت لینک شکسته در خواهند آمد.

در صورتی که تصمیم به تغییر URLهای خود گرفته ‌اید سعی کنید تا از استراتژی ‌های دقیقی که تغییرات سایت شما را به حداقل می ‌رسانند، استفاده نمایید.

ارزش یک تصویر به اندازه‌ چند کلمه‌ کلیدی می ‌باشد

تصاویری که در صفحات شما مورد استفاده قرار گرفته ‌اند به شما کمک می‌ کنند تا وبسایت خود را از حالت یکنواختی خارج کنید، طراحی وبسایت خود را بهبود بخشید و به طور کلی اقدام به بهتر کردن وبسایت خود نمایید.

از طرف دیگر، استفاده از تصاویر باعث بهبود سئوی سایت نیز می‌ شود.

زمانی که از تصاویری استفاده می‌ کنید که به محصولات و کسب و کار شما ارتباط دارند در حقیقت در حال بهبود سئوی سایت خود هستید.

یک عکس بگیرید، متنی به آن بیفزایید و یک Alt-text ایجاد کنید.

متن جایگزین تصویر (Alt-text) یک شیوه‌ مناسب برای بهبود سئوی وبسایت و افزودن دسترسی ‌های ضروری برای بازدیدکنندگان وبسایت می‌ باشد.

به عنوان مثال اگر در حال نوشتن مقاله ‌ای درباره‌ی آژانس‌ های تبلیغاتی هستید ممکن است که از تصویر افرادی که در یک دفترکاری حضور دارند، استفاده کنید

 شروع خوبی است اما می ‌تواند بهتر نیز بشود.

برای بهتر شدن تلاش خود، باید یک کپشن مرتبط به تصویر بیفزایید.

در نهایت نیز باید متن جایگزین تصویر را با کلمات کلیدی خود ایجاد نمایید. البته سعی نکنید که به زور، کلمات کلیدی را در متن جای دهید.

نکته‌ مهمی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که متن جایگزین تصویر باید تصویر را به طور دقیق توصیف کند به همین دلیل سعی نکنید که آن را صرفا با کلمات کلیدی، پُر کنید.

نوشتن محتوای کپی و متنی مناسب

نوشتن محتوای کپی مناسب

شما می ‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی مناسب، توجه مخاطب را به سمت خود جلب کنید.

اما همچنان آخرین قطعه‌ پازل این کار، باقی مانده ‌است.

در واقع پس از یافتن کلمات کلیدی مناسب، زمان آن است که پیام کسب و کار خود را در قالب کلمات، بیان نمایید.

با نوشتن یک متن مناسب باید بتوانید مخاطبان را ترغیب به انجام کاری کنید که به دنبال آن هستید.

برای آن که بتوانید به موفقیت دست‌یابید، نوشتن محتوای مناسب، ضروری است.

ممکن است که شما کلمات کلیدی و استراتژی لینکینگ مناسبی را داشته باشید یا آن که به طور دقیق از هدف کاربر مطلع باشید اما تا زمانی که نتوانید کلمات را در قالب یک جمله‌ منسجم بیان کنید، دچار مشکلات بزرگی خواهید بود.

در پاره ای از این مواقع ممکن است که این مشکلات باعث شوند تا تمام تلاش ‌های شما برای جلب اعتماد مشتریان، به صورت عکس جواب داده و آن‌ ها را نسبت به خود بی ‌اعتماد کنید.

کپی‌ رایترهای سئو (نویسندگان محتوای متنی مبتنی بر سئو)، نویسندگان حرفه ‌ای می‌ باشند که مهارت نوشتاری خود را برای ایجاد محتوای تبلیغاتی، محتوای وبلاگ و به طور کلی یک محتوای جذاب، به کار می ‌گیرند.

کپی ‌رایترهای سئو به کسب و کارها کمک می ‌کنند تا تحقیق کلمات کلیدی مناسبی داشته باشند.

آن ‌ها همچنین در زمینه ‌های مختلف سئو نیز به شرکت‌ ها کمک می ‌کنند.

زمانی که متن خوب و مناسبی را می‌ نویسید در واقع ارتباط خوبی با کاربران خود ایجاده کرده ‌اید.

در این حالت، احتمال آن که کاربر از صفحه‌ محصول شما بازدید کند، زیاد خواهد بود.

کلمات کلیدی منفی چه مواردی هستند؟

علیرغم نامی که این دسته از کلمات کلیدی دارند، آن ‌ها می ‌توانند در نقش ناجی سئوی تجارت الکترونیک، ظاهر شوند.

آن کمپین‌ های خریدی که از Broad Match گوگل برای تطابق عنوان و توضیحات استفاده می ‌کنند می‌ توانند باعث اتلاف پول شما شوند و حتی به منظور رسیدن به مخاطب اصلی، باعث کاهش مخاطبان کلی شما نیز بشوند.

به عنوان مثال فرض کنید که شما می ‌خواهید کفش‌ های زنانه‌ Air Max 90 نایک را به فروش برسانید. به طور واضح شما نیازی به افرادی نخواهید داشت که به دنبال کفش ‌های مردانه‌ Air Max Plus نایک هستند.

اگر می ‌خواهید آگهی فروش شما برای افراد مناسبی به نمایش درآید باید فهرستی از کلمات کلیدی منفی شامل عبارت ‌هایی مانند “مردانه” و “Plus” ایجاد نمایید.

فهرست کلمات کلیدی منفی می‌ توانند به شما و مشتریانتان کمک کنند تا به آسانی در Broad Match گوگل، پیمایش کنید.

اشتباهات رایج سئو که باید از آن ‌ها دوری کنید

نمی‌ توان گفت که همه‎‌ موارد مرتبط با سئوی تجارت الکترونیک، واضح و روشن هستند.

با وجود آن که تمامی نکاتی که ذکر شدند، اهمیت بسیار زیادی برای کسب موفقیت دارند اما نیاز است تا در هنگام بازبینی وبسایت تجارت الکترونیک خود مراقب برخی از بزرگ ‌ترین اشتباهات مرتبط با سئو باشید.

برخی از اشتباهات رایج در این زمینه را در زیر مشاهده می‌کنید:

محتوای تکراری

همه از معایب محتوای تکراری آگاهی دارند. زمانی که اقدام به نشر محتوای تکراری می‌ کنید، گوگل دچار سردرگمی می ‌شود چرا که نمی‌ داند کدام یک را برای کوئری نشان دهد.

در واقع این سؤال برای گوگل مطرح می ‌شود که کدام یکی از پست ‌های وبلاگ شما، پست اصلی است؟ این مشکلی است که موتورهای جستجو در این موقعیت با آن، مواجه می ‌شوند.

این کار همچنین باعث پخش شدن ترافیک وبسایت شما در URLهای محتواهای تکراری می ‌شود. از همه مهم‌ تر آن که، گوگل نخواهد فهمید که کدام URL را رتبه‌ بندی کند.

به طور خلاصه باید به هر قیمتی شده، محتوای تکراری را شناسایی کرده و از انتشار آن جلوگیری نمایید.

عدم به‌ روزرسانی محتوا

با وجود آن که کاربران، عاشق دیدن محتواهای جدید می ‌باشند اما نیاز است تا هر از گاهی سری به محتواهای قدیم خود زده و آن ‌ها را به‌روزرسانی کنید.

زمانی که وبلاگ و وبسایتی داشته باشید که پر از محتواهای قدیمی می ‌باشد، در هدف‌ گیری مشتریان، با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

همچنین این کار باعث می ‌شود تا اطلاعات اشتباهی را در اختیار مشتریان خود قرار دهید.

در عوض نیاز است تا قدمی رو به عقب برداشته و محتواهای قدیمی خود را آپدیت نمایید تا به صورت درخشان‌ تری ظاهر شوید.

این کار باعث تقویت پایه ‌های وبسایت تجارت الکترونیک شما می‌ شود و مشتریان را نیز به اهدافشان خواهد رساند.

البته برای آن که بتوانید این کار را به شیوه‌ مناسبی اجرا کنید باید جستجوی بیشتری درباره‌ کلمات کلیدی انجام دهید.

از آن جایی که سئو همواره در حال تغییر و تحول می ‌باشد، این کار، به عنوان بخشی از کار همیشگی شما تلقی می‌ شود.

سئوی تجارت الکترونیک: سخن آخر

استفاده از نکات ذکرشده در این مقاله می ‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید سئوی تجارت الکترونیک را به بهترین شیوه اجرا کنید.

در صورتی که بتوانید مهارت خود را در این زمینه ‌ها افزایش دهید، ممکن است روزی جزء سه رتبه‌ برتر SERP نیز قرار گیرید.