راهنمای کامل SEO، SEMو تفاوت بین آن ها

52

راهنمای کامل SEO، SEMو تفاوت بین آن ها

راهنمای کامل SEO، SEMو تفاوت بین آن ها 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

دو اصطلاح SEO و SEM معمولاً به جای یکدیگر استفاده می شوند. در این مقاله مطالبی مانند SEO چیست ، SEM چیست ، تفاوت کلیدی بین SEO و SEM در بازاریابی دیجیتال ، مثال ‌ها و نحوه ی کار آن ها با یکدیگر را بررسی می‌ کنیم.

SEO چیست؟

SEO (بهینه سازی موتور جستجو) یک روش بازاریابی دیجیتال است که برای افزایش میزان ترافیک وب و بهبود کیفیت ترافیک وب به یک وب سایت خاص به صورت ارگانیک استفاده می شود. هدف اصلی SEO رتبه بندی در SERP ها (صفحات نتایج موتور جستجو) است. ترافیک وب ارگانیک زمانی است که وب سایت شما بدون هیچ تلاشی و صرفاً از طریق SEO و سایر تلاش ها ترافیک بدون پرداخت دریافت می کند.

۴ نوع اصلی SEO وجود دارد

• SEO خارجی

SEO خارجی شامل فعالیت های SEO است که در صفحه انجام نمی شود. با ایجاد لینک هایی که وب سایت شما را به سایر وب سایت های با کیفیت خوب متصل می کند ، خوش نامی ، اعتبار و شهرت سایت شما را ایجاد می کند.

• SEO داخلی

SEO داخلی شامل بداهه سازی هر صفحه وب برای هدف قرار دادن مجموعه ای از کلمات کلیدی مشخص است که به بهترین وجه برای موتورهای جستجو و هدف کاربر جذاب است. بدون SEO ، حتی اگر صفحه وب شما به خوبی طراحی شده باشد، ممکن است بازدید مورد نیاز در یک موتور جستجو را نداشته باشید.

• SEO فنی

SEO فنی شامل عناصر خاصی از یک وب سایت است که به محتوا مرتبط نیستند، بلکه بیشتر به باطن و ساختار وب سایت مرتبط هستند. به موتورهای جستجو کمک می کند تا سایت شما را راحت تر بررسی کنند و در تمامی صفحات شما خزش یا به اصطلاح کراول کند و پس از بررسی ، صفحات را ایندکس کنند که این امر به شما رتبه بندی بالاتری می دهد.

• SEO بازاریابی محتوا

SEO بازاریابی محتوا شامل بهینه سازی هر چیزی است که به محتوای وب سایت شما مربوط می شود. این سئو بر کیفیت محتوایی تمرکز دارد که به رتبه بندی سایت شما کمک می کند. محتوای غنی از کلمات کلیدی مرتبط، توجه گوگل را بهتر به خود جلب می کند. از این رو، انجام تحقیقات کامل کلمات کلیدی مهم است. در مورد نحوه ی انجام جستجوی کلمات کلیدی SEO در اینجا بیشتر بخوانید.

SEO چگونه کار می کند؟

اکنون که با معنای SEO آشنا شدید، بیایید نگاهی به نحوه ی عملکرد آن بیندازیم. موتورهای جستجو مانند گوگل از ربات هایی که اغلب به عنوان کراولر وب شناخته می شوند برای کراول صفحات وب و در نهایت قرار دادن آن ها در فهرست استفاده می کنند. هنگامی که کاربر برای جستجوی ضربه می زند، از این فهرست خارج می شود. به آن مانند یک کتابخانه فکر کنید که در آن کاربر یک کتاب خاص (در این مورد صفحه وب) می خواهد.

چندین فاکتور رتبه بندی برای هر موتور جستجو وجود دارد. این ربات ها در وب سایت ها کراول می کنند و نشان می دهند که یک وب سایت خاص چقدر با نیازهای کاربر مطابقت دارد. این صرفا بر اساس تجربه کاربر است.

کلمات کلیدی مرتبط ، صفحات معتبر و محتوای با کیفیت ، چند هدف SEO هستند که اساسا می توانند به رتبه بندی صفحات شما در موتورهای جستجو کمک کنند.

نمونه هایی از SEO

برخی از نمونه های استراتژی SEO عبارتند از :

• بهینه سازی کلمات کلیدی

بهینه سازی کلمات کلیدی برای بازاریابی SEO بسیار مهم است زیرا این کلمات کلیدی هستند که به تعیین موفقیت استراتژی بازاریابی SEO شما کمک می کنند. این کلمات کلیدی هستند که تصمیم می گیرند صفحه ی وب شما در کجا در موتور جستجو ظاهر شود. برای مرتبط ترین مشتری ها، باید وب سایت خود را با کلمات کلیدی صحیح بهینه کنید.

• بداهه سازی عناصر روی صفحه

مثال دیگر بهینه سازی عناصر روی صفحه است. بهینه سازی عناصر روی صفحه عبارتند از عنوان، برچسب عنوان، توضیحات و غیره که کاربر در موتور جستجو می بیند. عناصر درون صفحه بر رتبه ‌بندی وب ‌سایت شما تأثیر می ‌گذارند، زیرا در تعیین اینکه آیا صفحه ی شما با جستجو مرتبط است یا خیر، نقش دارند.

• SEO فنی

SEO فنی شامل بداهه سازی پس زمینه وب سایت شما است. این به کراولر های وب این امکان را می‌ دهد تا به ‌طور مؤثر وب ‌سایت شما را که در تعیین رتبه ‌بندی سایت شما حیاتی است، کراول کنند. اطمینان حاصل کنید که بارگذاری صفحه ی وب شما زمان زیادی را صرف نمی کند.

اگر یک سایت بیش از ۳ ثانیه طول بکشد تا بارگذاری شود، اکثر کاربران از آن می گذرند. مثال دیگر این است که اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای موبایل پاسخگو و کاربر پسند است. بیش از ۵۰ درصد از کاربران اینترنت از گوشی های هوشمند استفاده می کنند، از این رو باید به گونه ای طراحی شود که کار با آن با گوشی های هوشمند کاربر پسند باشد.

• صفحات کاربر پسند ایجاد کنید.

همیشه هدف جستجوی کاربر را درک کنید. بر این اساس، محتوای خود را تقویت کنید. برای مثال ، اگر کاربری « بهترین رستوران‌های بمبئی » را جستجو می ‌کند ، سعی کنید با قرار دادن کلمات کلیدی در وب ‌سایت خود ، از آن به نفع خود استفاده کنید.

• محتوای غنی از SEO

یکی دیگر از راه های دریافت ترافیک ارگانیک به وب سایت شما محتوای غنی از SEO است. این امر شامل وبلاگ ها، فیلم ها، اینفوگرافیک ها، کتاب های الکترونیکی و موارد دیگر می شود. محتوا باید شامل کلمات کلیدی متمرکز و همچنین کلمات کلیدی مرتبط باشد. سعی کنید کلمات کلیدی اصلی را هر چند بار که ممکن است وارد کنید.

• لینک سازی

لینک سازی – داخلی و خارجی نمونه ی دیگری از SEO است. بک لینک ها لینک هایی در سایر وب سایت ها هستند که به وب سایت شما لینک می دهند. اگر وب سایت با کیفیت باشد ، اعتماد و اعتبار را افزایش می دهد. این کار باعث افزایش ترافیک به صفحه شما می شود. لینک های داخلی به کاربر کمک می کنند مدت بیشتری در سایت شما بماند و به راحتی در صفحات داخلی وب سایت شما حرکت کند. این لینک ها همچنین به گوگل کمک می کنند تا وب سایت شما را ایندکس کند.

SEM چیست؟

احتمالاً از خود می پرسید که SEM چیست؟ بازاریابی موتورهای جستجو اصطلاحی است که به طور کلی هر تلاشی را توصیف می کند که به سایت شما کمک می کند توجه موتورهای جستجو را جلب کند و در نتیجه ترافیک وب را افزایش دهد.

این مورد شامل انواع مختلفی از استراتژی های پرداختی مانند تبلیغات PPC  (تبلیغات پرداخت به ازای کلیک)، SMM  (بازاریابی رسانه های اجتماعی و سایر انواع تبلیغات پرداختی) است.

SEM چگونه کار می کند؟

آیا نمی دانید که SEM چگونه کار می کند؟ در یک پلتفرم تبلیغاتی جستجو، شما برای نمایش تبلیغات خود پیشنهاد می دهید. Google Ads یک پلتفرم بسیار محبوب است که بیش از ۳۵٪ از بازاریابان دیجیتال آن را ترجیح می دهند و پس از آن تبلیغات فیس بوک با ۲۰٪ توجه قرار دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر، دوره ی آنلاین تبلیغات گوگل و دوره ی بازاریابی رسانه های اجتماعی را بررسی کنید.

شما تحقیق کلمات کلیدی را درست مانند SEO انجام می دهید، محتوایی که در آن تبلیغاتی ایجاد می کنید که مخاطبان هدف مناسب را با کلمات کلیدی خاص خود برای محصول یا خدمات شما هدف قرار می دهد ، پست می کنید.

هنگامی که کاربران این کلمات کلیدی را جستجو می کنند، تبلیغات شما در موتورهای جستجو نمایش داده می شود. در تبلیغات PPC، هر بار که کاربر روی تبلیغ کلیک می کند، باید مبلغ پیشنهادی را پرداخت کنید.

نمونه هایی از SEM

فهرست زیر چند مثال از استراتژی SEM است –

• مخاطب هدف خود را درک کنید.

درک هدف جستجوی مخاطبان هدف شما ضروری است. این امر به شما این امکان را می دهد که صفحات فرود و محتوای خود را با نیازها و خواسته های کاربر مطابقت دهید.

• شخصی سازی تبلیغات

شخصی سازی تبلیغات برای نمایش دسکتاپ و برای مشاهده ی تلفن همراه یک مثال بسیار خوب استراتژی SEM است زیرا تعداد کلیک روی تبلیغات را افزایش می دهد.

• USP خود را بزرگ کنید.

USP خود را بازاریابی کنید. این ناگفته نماند – باید مشخص کنید که چرا یک کاربر باید محصول یا خدمات شما را بخرد. چه چیزی در مورد آن منحصر به فرد است؟ چگونه به زندگی کاربر ارزش اضافه می کند؟

• از تلاش های ارگانیک و پرداختی استفاده کنید.

استفاده از ترکیبی از تلاش ‌های ارگانیک و پرداختی واقعاً می‌تواند شناخت بیشتر و آگاهی از برند شما را به ارمغان آورد. این کار می تواند منجر به نرخ کلیک بالاتر شود که به معنای افزایش ترافیک و در نتیجه تبدیل بالاتر است.

• کمپین های ایمیلی ایجاد کنید.

کمپین های ایمیلی را با CTA ایجاد کنید که کاربران را به سمت وب سایت شما هدایت می کند. ایمیل های خود را شخصی سازی کنید و اینگونه با ترکیب بازاریابی ایمیلی با SEM، نتایج شما مطمئناً بهتر خواهد بود.

• موفقیت تبلیغات خود را پیگیری کنید.

عملکرد کمپین تبلیغاتی خود را بعد از هر کمپین پیگیری کنید. درک کنید که کدام حوزه ها را می توان بهبود بخشید و چگونه آموخته ها را در استراتژی جدید خود اعمال کنید.

تفاوت اصلی بین SEO و SEM

آیا SEO و SEM یکسان هستند؟ همان طور که می توانید بگویید، SEO 100٪ بر روی نتایج ارگانیک تمرکز می کند، SEM یک اصطلاح فراگیر است که از استراتژی های پرداختی و ارگانیک استفاده می کند. بیایید به تفاوت های کلیدی بین SEO و SEM  نگاهی بیندازیم –

۱. فرم کامل  SEO و SEM

بیایید اصول اولیه را درست دریابیم – SEO مخفف بهینه سازی موتور جستجو و SEM مخفف بازاریابی موتور جستجو است.

۲. استفاده از تلاش های پرداختی

SEO از تلاش های پرداختی استفاده نمی کند – ۱۰۰٪ ارگانیک است. از سوی دیگر، SEM از تلاش ‌های پرداختی استفاده می ‌کند و دارای تعیین آگهی است. این تفاوت اصلی بین این دو است. توجه داشته باشید که SEM یک اصطلاح فراگیر است و بسیاری از بازاریابان SEO را به عنوان بخشی از SEM قرار می دهند.

۳. ارزش یا بازگشت سرمایه

در درازمدت ، SEO بازده سرمایه گذاری یا ارزش بیشتری نسبت به SEM نشان می دهد. SEM بیشتر به نتایج فوری با ترافیک محدود در یک بودجه مربوط می شود، در حالی که SEO یک استراتژی بلند مدت است که ترافیک نامحدودی دارد.

۴. پرداخت ها

هنگامی که کاربر برای SEO سایت شما روی وب سایت شما کلیک می کند، نیازی به پرداخت نیست. وقتی نوبت به SEM می رسد، هر بار که کاربر روی تبلیغ شما کلیک می کند، باید برای آن پیشنهاد خاص مبلغی را پرداخت کنید. بنابراین، SEM گرانتر از SEO است.

۵. رقابت

رقابت برای SEO کمتر از SEM است. این به این دلیل است که رقابت برای کلمات کلیدی هدفمندی که SEM نسبت به محتوای ارگانیک SEO دارد ، بیشتر است.

۶. تأثیر یا نتایج

زمان صرف شده برای نمایش نتایج برای هر دو متفاوت است. SEM مربوط به نتایج فوری است ، در حالی که SEO برای نشان دادن نتایج به زمان نیاز دارد اما مزایای طولانی مدت دارد.

۷. نرخ کلیک

نرخ کلیک برای SEO بالاتر از SEM است.

سوالات متداول

سوال . تفاوت اصلی بین SEO و SEM چیست؟

تفاوت اصلی بین SEO و SEM در این است که SEO (بهینه سازی موتور جستجو) بر دریافت ترافیک ارگانیک به یک وب سایت تمرکز دارد در حالی که SEM (بازاریابی موتورهای جستجو) بر روی مشاهده از جستجوی پرداختی متمرکز است.

سوال . بین SEO و SEM کدام یک بهتر است؟

واقعاً بستگی به هدف شما دارد. برای ترافیک فوری و تبلیغات در اینترنت ، SEM بهتر است. با این حال ، برای به دست آوردن ، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی ترافیک وب ارگانیک ، هیچ چیز بهتر از SEO نیست. این مسئله به ماهیت کسب و کار شما نیز بستگی دارد.

بسیاری از کسب و کارها برای شروع کار از SEM استفاده می کنند و بر اساس دیدگاه بلند مدت از استراتژی های SEO استفاده می کنند. برای گرفتن بهترین نتایج می توانید به استفاده از SEO و PPC با هم نگاه کنید.