راهنمای نهایی برای استراتژی‌های بازاریابی محتوا

راهنمای نهایی برای استراتژی‌های بازاریابی محتوا

راهنمای نهایی برای استراتژی‌های بازاریابی محتوا

راهنمای نهایی برای استراتژی‌های بازاریابی محتوا 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

راهنمای نهایی برای استراتژی‌های بازاریابی محتوا

Your Ultimate Guide To Content Marketing Strategies

شرکت‌ها توقع رشد ساده و موفقیت‌آمیز برند خود را دارند. بازاریابی محتوا می‌تواند این مسیر را برای آن‌ها هموار سازد.

یافتن نقاط ضعف، پرداختن به مسائل فروش، اجرای استراتژی‌های سئو و انتقال ایده‌های خود به مخاطبان، هیچگاه به اندازه‌ی امروز مهم نبوده‌است. اما چگونه می‌توان این کار را به صورت مؤثری از طریق محتوا انجام داد؟

بیایید به چند روش مهمی که می‌توان با استفاده از آن‌ها اقدام به ایجاد آگاهی از برند نموده و بر بازاریابی محتوا مسلط شد، نگاهی بیندازیم.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا در واقع شامل تلاش‌هایی برای تولید محتوا به منظور ایجاد علاقه نسبت به یک موضوع، محصول، خدمات و برند می‌باشد. این حیطه می‌تواند موارد متعددی را در بر گیرد اما تولید محتوا به طور کلی یک استراتژی بازاریابی ارگانیک و ارزشمند می‌باشد.

بازاریابی محتوا، رسانه‌های متعددی را شامل می‌شود: وبلاگ‌ها، تبلیغات یوتیوب، استوری‌های اینستاگرام، تبلیغات ویدیویی، پست‌های لینکدین و غیره. در واقع، بازاریابی محتوا در همه جا حضور دارد.

اصول بازاریابی محتوا چه مواردی هستند؟

می‌توان بازاریابی محتوا را به چند بخش مهم تقسیم کرد:

·        شناخت مخاطبان هدف

مهم‌ترین جنبه‌ی بازاریابی، شناخت مخاطبان هدف است. زمانی که مخاطبان خود را بشناسید می‌توانید هر چیزی را به سادگی در جای خود قرار دهید.

·        شناخت نقاط ضعف

شناخت نقاط ضعف و نواقص کسب و کار و حتی مخاطبان به شما کمک خواهد کرد تا بازاریابی بهتری را اجرا نمایید.

·        یافتن مسیر خود

این بخش می‌تواند شامل استفاده از پست‌های معمولی وبلاگ در یک وبسایت سفارشی‌شده باشد یا آن که از ایمیل مارکتینگ یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده شود. به هر حال انتخاب بهترین کانالی که کسب و کار شما می‌تواند در آن محتوای بهتر و مرتبط‌تری را تولید نماید، حائز اهمیت می‌باشد.

·        آماده شدن و برنامه‌ریزی کردن

برای موفقیت هر نوع بازاریابی محتوا، داشتن یک استراتژی جامع از اهمیت بالایی برخوردار است.

هدف استراتژیک

استراتژی در بازاریابی محتوا، اهمیت زیادی دارد. هر کسب و کاری باید هدف خاصی را دنبال کند؛ هدفی که باید به صورت جزئی برای رسیدن به آن تلاش کرد. این هدف می‌تواند شامل افزایش کاربران در یک سرویس اشتراکی، صفحات رسانه‌های اجتماعی یا یوتیوب باشد.

هدف استراتژیک شما باید بر محور این سؤال تعیین شود که “چگونه این قطعه می‌تواند همسو با چارچوب استراتژیک شما کار کند؟”

هر کدام از قطعات محتوایی شما باید هدفی را دنبال کنند و هر کدام باید هدف خاصی را داشته باشند. نباید تمامی اهداف خود را در یک محتوا گردآوری کنید. این کار باعث از بین رفتن محتوای فعلی شما خواهد شد.

به عنوان مثال اگر در حال جمع‌آوری اطلاعات گسترده اما مبهم و نامرتبطی در زمینه‌ی مشاوره‌ی بازاریابی دیجیتال می‌باشید، در واقع در حال سردرگم کردن خود و صدمه زدن به مخاطبان هستید.

این که شما فرد جاه‌طلبی هستید عالی است اما به جای آن که تمامی تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهید باید به دنبال متنوع‌تر کردن محتوا باشید و برای هر قطعه‌ی محتوایی، هدفی را تعیین نمایید.

به عنوان مثال ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که بازاریابی محتوا چیست. پس نباید درباره‌ی چیزی جز موارد مرتبط با این زمینه صحبت کنیم. این کار به جای ایجاد آگاهی از برند، باعث سردردگمی خواننده خواهد شد.

به این موضوع که قطعات محتوای شما اهداف مختلفی را در کانال‌های متنوعی دنبال نمایند، فکر کنید. به عنوان مثال ایجاد پست‌های باکیفیت در وبلاگ با استفاده از کلمات کلیدی مناسب، انکرتکست و بک‌لینک‌های باکیفیت می‌تواند باعث غنی‌تر شدن محتوای شما شود.

هدف تاکتیکی

بازاریابی محتوا کمک به سزایی به آن دسته از بازاریابان محتوایی می‌کند که عاشق CTA (فراخوان عمل) باکیفیتی هستند. پس از آن که برای چند استراتژی بازاریابی محتوا، برنامه‌ریزی‌هایی انجام دادید، زمان آن است که مانند خواننده فکر کنید.

زمانی که مخاطب هدف، محتوای شما را مطالعه می‌کند، قدم منطقی بعدی او چه خواهد بود؟ زمان اقدام، فرا رسیده‌است.

به فرض شما توانسته‌اید استراتژی برنده‌ای را اجرا کرده باشید و سئوی ارگانیک خود را بهبود بخشیده باشید. در نتیجه پایگاه مشتری شما ایجاد شده‌است. اکنون زمان آن است که تا مشتریان را به آرامی به سمت محصولات و خدمات خود، سوق دهید.

این موضوع بسته به آن که محتوای شما تا چه میزان قانع‌کننده است، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. فراخوان‌های عمل باکیفیتی بنویسید و خوانندگان را تشویق کنید تا با محتوای شما درگیر شوند و آن‌ها را به سمت قیف بازاریابی خود هدایت نمایید.

هدف خواننده

همانطور که ذکر شد، شناخت مخاطب، یکی از مهم‌ترین ارکان بازاریابی محتوا است. همچنین این موضوع برای کل بازاریابی نیز اهمیت دارد.

شما می‌توانید از طریق درک مخاطب، ارائه‌ی خدمات متناسب با نیازهای او و ارائه‌ی اطلاعات مورد نیاز، در آن‌ها اعتمادسازی نمایید. این اعتماد باعث اقدام خواهد شد.

اکنون زمان آن است تا هدف تجاری خود را به هدف خواننده، پیوند دهید. موفقیت از نظر خواننده، چگونه تعریف می‌شود. آیا خرید محصول یا خدماتی است که مستقیما مشکلات او را حل می‌کنند؟

برای آن که بتوانید مخاطبان خود را به شیوه‌ی بهتری درک کنید، به نکات زیر توجه کنید:

·        پیش از صبحت کردن درباره‌ی هر موضوعی، اطلاعاتی درباره‌ی آن کسب کنید

پیش از آن که با اقتدار درباره‌ی چیزی صحبت کنید باید در آن زمینه، متخصص شوید. برای آن که بتوانید نقاط ضعف رایج را شناسایی کنید باید اطلاعات جامعی درباره‌ی هر موضوع به دست آورید.

·        مشکلات را درک کنید

با مشتریان خود هم‌دل باشید. پس از آن که مشکلات و نقاط درد آن‌ها را درک کردید، خود را به جای مخاطبان قرار دهید.

آیا مشکل آن‌ها، بسیار بزرگ است؟ سعی کنید تمامی زوایای آن مشکل را شناسایی نمایید. زمانی که بتوانید چالش‌ها و مشکلات مخاطب را به طرز عمیقی درک کنید، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که توانایی برقراری ارتباط مؤثر با آن‌ها را دارد.

·        راه‌حل‌ها را شناسایی نمایید

ببینید که چه چیزهایی می‌توانند کار کنند. آیا می‌توانید راه‌حل جامعی برای حل مشکلات مصرف‌کننده ارائه دهید؟

·        راه‌حل‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید

راه‌حل‌های مختلف را بررسی کنید. آیا آن‌ها کار می‌کنند؟ آیا آن‌ها محبوب هستند؟ زمانی که در حال تحقیق کردن بر یک موضوع می‌باشید ببینید که هر کدام از راه‌حل‌ها چه نقاط ضعفی دارند. و از همه مهم‌تر آن که آیا راه‌حل شما می‌تواند به مشتریان کمک کند یا خیر.

قیف بازاریابی

خواننده در چه مرحله‌ای از قیف بازاریابی قرار گرفته‌است. و از آن مهم‌تر، چگونه می‌توانید او را وارد قیف نمایید. چگونه می‌توانید مشتریان را در قیف بازاریابی هدایت کنید.

تایلر هیکز، بازاریاب محتوای Optimist، نسخه‌ای از قیف بازاریابی را ارائه کرده که فهم آن، آسان می‌باشد:

  • بالا: مشکل. خریدار وارد شده و به دنبال رفع نیاز است.
  • میانه: جستجوی راه‌حل. زمانی که آن‌ها، مشکلات و راه‌حل‌های بالقوه را شناسایی نمودند، ویژگی‌ها و محصولات مختلف را ارزیابی خواهند کرد.
  • پایین: محصول. پس از محدود کردن گزینه‌ها، محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کنند.

نقشه‌برداری محتوا

بالاخره زمان آن فرا رسیده‌است تا با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی خود، اقدام به نقشه‌برداری محتوا نمایید. ابتدا باید محتوای مورد نیاز برای سفر خریدار را ترسیم کنید.

بر اساس چیزی که از خواننده در قیف بازاریابی می‌دانید باید هدف او را کشف کنید. یک قدم به عقب بردارید و محتوا را بر اساس اهداف خواننده، دوباره تعریف کنید.

یک مرحله‌ی تاکتیکی برای قیف، خواننده و استراتژی، اعمال نمایید. عجله نداشته باشید و از این موضوع مطمئن شوید که محتوای شما با هدف و قیف بازاریابی، همسو باشد.

به این نکته توجه کنید که مردم در ابتدا، ثبت نام نمی‌کنند. همچنین به یاد داشته باشید که باید در هر موضوعی که به آن می‌پردازید، اعتماد، اقتدار و تخصص داشته باشید.

سخن آخر

بازاریابی محتوا، چیزی فراتر از پست وبلاگ یا استوری‌های اینستاگرام است. بازاریابی محتوا می‌تواند اثربخشی محتوا را افزایش داده و او را به خریدار تبدیل کند.

اگر راهنمای ما درباره‌ی بازاریابی محتوا را به دقت مطالعه کرده و از نسخه‌ی قیف بازاریابی تایلر هیکز استفاده نمایید، زودتر از آن چه فکرش را می‌کنید، شروع به تبدیل مخاطبان خود خواهید کرد.