دیجیتال + محتوا: روابط عمومی ارتباطات استراتژیک

دیجیتال + محتوا: روابط عمومی ارتباطات استراتژیک

دیجیتال + محتوا: روابط عمومی ارتباطات استراتژیک

دیجیتال + محتوا: روابط عمومی ارتباطات استراتژیک 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

یک سال دیگر به پایان می رسد و فصل برنامه ریزی برای سال جدید شروع می شود. هیچ برنامه ارتباطات بازاریابی یکپارچه ای بدون توجه به اینکه چگونه استراتژی دیجیتال و تاکتیک های شما با اهداف کلی شما همسو هستند و به آنها کمک می کند کامل نمی شود.

ملاحظات دیجیتال برای برنامه ارتباطات بازاریابی یکپارچه شما در سال 2022

یک سال دیگر به پایان می رسد و فصل برنامه ریزی برای سال جدید شروع می شود. هیچ برنامه ارتباطات بازاریابی یکپارچه ای بدون توجه به اینکه چگونه استراتژی دیجیتال و تاکتیک های شما با اهداف کلی شما همسو هستند و به آنها کمک می کند کامل نمی شود.

همانطور که تیم خود را گرد هم می آورید تا جزئیات برنامه را در سال ۲۰۲۲ را درهم بندی و مشخص کنید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام ارزیابی نقش بازاریابی دیجیتال در نظر بگیرید.

۶ مورد از ملاحظات بازاریابی دیجیتال برای برنامه ریزی در سال 2022

۱. رویداد های مجازی یا ترکیبی؟ برنامه ریزی دوگانه برای بازاریابی رویداد

شاید شما بعد از مدتی بالاخره در حال به دست آوردن اعتماد به نفس بودید که سال ۲۰۲۲ مجددا سال بازگشت به جلسات حضوری مطرح شد.

اما کمی بعد دوباره، ویروس نوع  اومیکرون فراگیر شد و اکنون شما چندان مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید.

این عدم قطعیت نیاز به برنامه ریزی دوگانه دارد. اگر هنوز یک رویداد مجازی را شروع نکرده ‌اید، اینها مواردی هستند که باید بیشتر به آنها فکر کنید.

ابزارها در رویداد مجازی مورد نیاز شما به نوع رویدادی که قصد دارید میزبانی کنید بستگی دارد.

اگر در حال برنامه ‌ریزی یک رویداد کوچک با حضور ۱۰۰ شرکت‌ کننده یا کمتر، یا یک وبینار معمولی هستید، گزینه ‌های بسیار آسان برای استفاده وجود دارد که از جمله آن  Google Meet، Microsoft Teams و Zoom  می  باشد.

اگر در حال برنامه ‌ریزی یک رویداد بزرگ ‌تر مانند کنفرانس هستید و بنابراین به ویژگی‌ های اضافی نیاز دارید، باید فراتر از کنفرانس ویدیویی بروید و ابزار مناسب رویداد مجازی مانند AirMeet، Hopin یا Hublio را بررسی کنید.

این پلتفرم ها ویژگی هایی را برای میزبانی رویدادهای ترکیبی و همچنین کاملا مجازی را به شما ارائه می دهند.

علاوه بر جلسات کنفرانس، آنها به شما امکان می دهند غرفه های مجازی، میزهای شبکه و حتی فرصت های صحبت و کنفرانس یک به یک ایجاد کنید.

از ثبت نام گرفته، تا تهیه بلیط و ارائه تجزیه و تحلیل رویداد را انجام می دهند.

هنگام بررسی گزینه ‌های خود، می ‌توانید در مورد پشتیبانی رویداد روزانه ارائه شده و فناوری مورد نیاز شرکت‌ کنندگان و مهم‌ تر از همه، نحوه عملکرد الگوریتم تطبیق برای شبکه ‌های یک به یک بپرسید.

شبکه‌ سازی معمولا ضعیف ‌ترین پیوند برای این پلتفرم‌ ها است، بنابراین باید دقیق باشید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که شرکت‌ کنندگان از تجربه مثبت شبکه ‌سازی لذت می‌ برند.

اگر مطمئن نیستید که ویژگی شبکه یک به یک مطابقت خوبی را ارائه می دهد، شاید بخواهید از این ویژگی چشم پوشی کنید.

برای جداول شبکه های مجازی، باید مطمئن شوید که هر جدول شامل یک ناظر و گفتگوگر ماهر است.

در نهایت، باید اسپیکرهای خود را آماده کنید و مطمئن شوید که آنها کار می کند، آنها می دانند چگونه از پلتفرم استفاده کنند، و نور، صدا و پس زمینه آنها مورد قبول و تنظیم است.

۲  . روابط عمومی اهرمی

تا حد امکان از تلاش های روابط عمومی خود استفاده کنید.اگر در رویدادها شرکت می‌ کنید، به دنبال فرصت‌ های بیشتری باشید تا در معرض دید قرار بگیرید.

ایجاد مصاحبه های کوچک از سخنرانان رویداد را در نظر بگیرید تا از آنها به عنوان ویدیوهای تیزر برای استفاده آنلاین استفاده کنید.

بازدید های رسانه ای به دست آمده خود را در کانال های اجتماعی خود تبلیغ کنید و مطمئن شوید که رسانه ها و خبرنگاران درگیر آن را پوشش دهند.

از تبلیغات اجتماعی برای افزایش دیده شدن خود در بین مخاطبان منتخب و استراتژیک استفاده کنید.

تحقیقات بر روی کلمات کلیدی را انجام دهید و از یک متخصص سئو بخواهید که انتشارات مطبوعاتی شما را برای بیشترین دسترسی بهینه کند.

از رسانه ‌ای که با آن کار می‌ کنید بخواهید پیوندهایی برای افزایش بازدید و جستجوی شما داشته باشد.

۳ .بودجه های تبلیغاتی انعطاف پذیر

نابودی کوکی ‌های شخص ثالث، اقدام اپل برای اعمال تدابیر سخت‌ گیرانه ‌تر در خصوص حفظ حریم خصوصی و فشار اجتماعی و سیاسی بر کانال‌ های اجتماعی، اثربخشی تاکتیک‌ های تبلیغاتی را که در گذشته کارآمد بود کاهش داده است.

پس چگونه می توان برای این همه آشفتگی آماده شد؟

برای کانال های دلخواه خود، بودجه تعیین کنید اما برای استفاده از کانال های جایگزین آماده باشید و انتظار داشته باشید که به اندازه کافی زیرک باشید تا آن ها را در لحظه تنظیم کنید.

در میان این همه تغییر، زمانی بهتر از زمان حال وجود ندارد تا درصدی از بودجه خود را برای آزمایش کنار بگذارید.

۴ .محتاط و محافظ کار باشید.

ایده بدی نیست که در ابتدا کانال هایی که هنوز از آنها استفاده نکرده اید را، آزمایش و بررسی کنید.

از آن زمان که بازار شرکت هایی مانند توییتر، فیس بوک، اسپاتیفای و حتی ردیت که کلون های کلاب هاوس خود را ارائه می دهند، این مبحث در جریان است و این بدان معنا نیست که اگر برنامه ای با اهداف سازمانی شما مطابقت دارد، ارزش آزمایش کردن و بررسی بیشتر را ندارد.

وقتی صحبت از صدا شد، پادکست از اوایل دهه ۲۰۰۰ وجود داشته است، اما علیرغم مزایای آشکار آن، هنوز به طور گسترده به عنوان یک ابزار بازاریابی تجاری مورد استفاده قرار نگرفته است.

پادکست بسیاری از نیازهای کسب و کار را برطرف می کند، از جمله:

  • رسایی و برد
  • نامزدی
  • موقعیت یابی تخصصی
  • توسعه تجاری
  • توسعه محتوا
  • بهینه سازی موتور جستجو

 TikTok  در ابتداً به اندازه پادکست اعتبار نداشته است، اما رشد آن اخیرا انفجاری بوده است و ابزاری آشکار برای برندهای متمرکز بر مصرف کننده است.

حتی کاربردی برای مارک های B2B ارائه کرده است.

Reddit  اخیراً بسیار محبوب تر شده است و Quora می تواند یک بازی بسیار هوشمندانه برای اهداف خاص باشد.

اگر سازمان شما متکی به پیام‌ رسانی با مخاطبان از طریق سیستم ‌های گفتگوی خودکار مانند فیس ‌بوک مسنجر و واتس ‌اپ یا حتی بلندگوهای هوشمندی مانند آمازون الکسا و گوگل هوم می باشد، فرصت‌ های گسترده ‌ای وجود دارد که اکنون از آن استفاده کنید.

اگرچه هنوز زود است، هدست Oculus قول می دهد که در نهایت یک تجربه واقعیت مجازی ارائه دهد که می تواند جذابیت عمومی گسترده ای داشته باشد.

اگر با اهداف سازمان شما مطابقت داشته باشد، کاوش در توسعه VR یا در سطح پایین تر، ویدیوی ساده ۳۶۰ می تواند در هدست Oculus منطقی باشد.

وقتی صحبت از بازی شد، Twitch یک پلتفرم عظیم است که تا حد زیادی به عنوان یک ابزار بازاریابی مورد توجه قرار گرفته است.

در جبهه تبلیغات، پلتفرم ‌های پخش صوتی مانند Spotify، Pandora و حتی اکنون یوتیوب، گزینه‌ های تبلیغات صوتی خودسرویس را ارائه می‌ کنند که ارزش کاوش و بررسی را دارد.

حتی پلتفرم‌های پخش ویدیوی فوق العاده مانند Hulu یک سرویس تبلیغاتی خودسرویس ارائه می‌ کند که توجهات را به خود جلب می‌ کند.

۵ .تاکتیک ها و معیارهای خود را دوباره ارزیابی کنید.

آشفتگی که بر غول ‌های رسانه‌ های دیجیتال تأثیر می ‌گذارد، بر بسیاری از تاکتیک ‌ها و KPIهایی که قبلاً بازاریابان دیجیتال به آن‌ ها تکیه می ‌کردند نیز تأثیر می ‌گذارد.

مشکلات فیس بوک، این غول رسانه های اجتماعی را مجبور کرده است که قابلیت های هدف گذاری تبلیغات خود را به شدت محدود کند.

روزهایی که صرف بودجه برای تبلیغات فیس بوک، راهی مطمئن برای بازگرداندن نتایج عالی با هزینه کم بود، اکنون دیگر گذشته است.

در همین حال، اپل خود را به عنوان مدافع حریم خصوصی نشان می دهد در حالی که  پلتفرم تبلیغاتی خود را ایجاد می کند و سعی بر تبلیغ آن دارد.

دو بازی قدرت و موقعیت اپل را نشان می دهد:

این شرکت اکنون از برنامه های شخص ثالث می خواهد که از کاربران خود بخواهند که ردیابی را مجاز کنند و در این صورت به صورت آشکار «محافظت از حریم خصوصی ایمیل» را نمایان و اختیاری می کند.

فیس بوک نیز از این داده ها برای فعال کردن هدف گذاری و تبلیغات خود استفاده کرد.

محافظت از حریم خصوصی ایمیل: اپل اساساً جایگزین پیکسل‌ های شخص ثالثی می‌ شود که ارائه‌ دهندگان ایمیل مارکتینگ برای اندازه ‌گیری نرخ باز شدن با پیکسل ‌های خود استفاده می‌کنند.

اپل همچنین ایمیل های دریافت شده از طریق یک برنامه  از طریق سرورهای خود این شرکت اجرا می کند، بنابراین آدرس های IP را پنهان می کند.

نتیجه نهایی این است که هر ایمیلی که به یک کاربر برنامه ایمیل اپل ارسال شود، صرف نظر از اینکه گیرنده واقعاً ایمیل را باز کرده باشد یا نه، بررسی می شود.

با توجه به همه این تغییرات، سال ۲۰۲۲ زمان خوبی برای بررسی مجدد تاکتیک های دیرینه دیجیتال و ارزیابی مجدد معیارها و شاخص های کلیدی عملکردی است که در گذشته ردیابی کرده اید.

به عنوان مثال، هر برنامه اتوماسیون ایمیلی که به عنوان محرک شناسایی شود، احتمالاً باز و بررسی می شود. برای جایگزینی آن به عنوان سیگنال آغازگر چه کاری می توانید انجام دهید؟

۶ .داده های خود را جمع آوری کنید.

تا به امروز، بازاریابان به شدت به پلتفرم های شخص ثالث و داده های آنها برای دستیابی به اهداف متکی بوده اند.

همیشه استفاده از پلتفرم های شخص ثالث مانند رسانه های اجتماعی و جستجو برای جذب مخاطب مهم بوده است.

اگر فقط در TikTok یا Facebook یا LinkedIn کار می‌ کنید، خود را در معرض هوس‌ های الگوریتم ‌های آن‌ ها قرار می ‌دهید.

هنگامی که آدرس ایمیل یا شماره تلفن مخاطبان خود را دارید، رابطه مستقیمی خواهید داشت که دیگر به واسطه شخص ثالث وابسته نیست.

با توجه به از دست دادن دسترسی ها به داده های شخص ثالث، مشاهده این روابط مستقیم از نظر داده هایی که تولید می کنند بسیار مهم است.

با دانستن اصول اولیه وب سایت، از ایمیل و داده های تماسی که در حال حاضر دارید شروع کنید.

از آنجا به این فکر کنید که چه بینش های بیشتری می توانید به دست آورید و چه سیستم هایی برای استفاده از آن داده ها در اختیار دارید.

شرایط در دو سال گذشته به ما کمک کرده اند تا با تغییر و عدم اطمینان سازگار شویم.

کنفرانس های مجازی ایده ای بود که در سال ۲۰۰۹ کاملا غیر منطقی و پوچ بنظر می رسید و چه کسی حتی در سال ۲۰۱۹ نام زوم را شنیده بود؟

ما می‌ توانیم به سال ۲۰۲۲  به عنوان سالی آرام‌ تر و باثبات‌ تر امیدوار باشیم.

اما با این وجود، فرصت ‌ها در هرج و مرج تغییر به وجود می‌ آیند… باید بتوانید آن فرصت ‌ها را تشخیص دهید و به اندازه کافی زیرک باشید و ما خوشحالیم که به شما کمک می کنیم تا در مورد تغییر فکر کنید