تعریف نرخ کلیک ارگانیک (CTR) و هفت راه برای بهبود آن

تعریف نرخ کلیک ارگانیک (CTR) و هفت راه برای بهبود آن

تعریف نرخ کلیک ارگانیک (CTR) و هفت راه برای بهبود آن

تعریف نرخ کلیک ارگانیک (CTR) و هفت راه برای بهبود آن 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

تعریف نرخ کلیک ارگانیک (CTR) و هفت راه برای بهبود آن

نرخ کلیک ارگانیک به درصدی از افرادی که با لیست موتور جستجوی شما برخورد می کنند و در واقع به سایت شما کلیک می کنند، اشاره دارد.

ساده به نظر می رسد، اما بهینه سازی برای CTR چیزی است که بسیاری از صاحبان وب سایت آن را نادیده می گیرند. اگرچه نمی‌ توانید مستقیماً میزان رتبه یا میزان ترافیک دریافتی خود را کنترل کنید، می ‌توانید با بهینه ‌سازی ظاهر موتور جستجوی خود، در جهت درست حرکت کنید.

در این پست، این که CTR ارگانیک چیست، چرا اهمیت دارد و هفت نکته ی مختلف که می توانید برای بهبود نرخ کلیک ارگانیک خود در تمام صفحات مهم خود پیاده سازی کنید را می آموزید.

CTR ارگانیک چیست؟

CTR ارگانیک (نرخ کلیک) درصد جستجوگرانی است که از نتایج جستجو به وب سایت شما کلیک می کنند.

هرچه CTR شما بیشتر باشد درصد بیشتری از ترافیک جستجوی ارگانیک دریافت خواهید کرد.

فقط داشتن رتبه های بالا در گوگل کافی نیست، شما در واقع به افرادی نیاز دارید که از نتایج جستجو به وب سایت شما کلیک کنند.

نرخ کلیک شما مستقیماً با تعامل کاربر مرتبط است، چیزی که گوگل بیش از همه به آن اهمیت می دهد. آن ها می خواهند وب سایت هایی را که جستجوگران روی آن ها کلیک می کنند رتبه بندی کنند تا تجربه ی بهتر و مرتبط تری را به آن ها ارائه دهند.

به عنوان مثال، اگر گوگل دو صفحه را آزمایش می کند تا ببیند کدام یک برای یک کلمه کلیدی انتخاب شده مرتبط تر است، صفحه ای که کلیک بیشتری را به خود اختصاص می دهد رتبه بالاتری خواهد داشت.

عوامل زیادی وجود دارد که بر CTR شما تأثیر می گذارند، اما بسیاری از این عوامل کاملاً تحت کنترل شما هستند.

نرخ کلیک خوب برای جستجوی ارگانیک چیست؟

نرخ کلیک به دلایل مختلفی متفاوت است. این که نتیجه جستجوی شماره ۱ اکثر کلیک ها را به خود اختصاص دهد، بیخود نیست. نتیجه شماره ۱ دارای میانگین CTR 34٪ است.

سه نتیجه ی برتر بیش از ۶۰٪ از کل کلیک ها را دریافت می کنند.

CTR در هر موقعیت رتبه بندی سئو.

شدیدترین کاهش در CTR در صفحه دوم نتایج جستجو رخ می دهد که تقریباً صفر کلیک می شود.

این اطلاعات نشان می ‌دهد که رتبه ‌بندی در صفحه اول ممکن است کافی نباشد، در عوض، باید رتبه‌ بندی در سه نقطه برتر را هدف قرار دهید. اگر در صفحه اول نتایج رتبه بندی می کنید، می توانید CTR خود را بهبود ببخشید که باید رتبه بندی شما را ارتقا دهد.

چرا نرخ کلیک ارگانیک مهم است؟

نرخ کلیک ارگانیک شما درصد ترافیکی است که از موتورهای جستجو دریافت می کنید. دانستن و بهبود این نرخ تبدیل به دو دلیل فوق العاده مهم است.

۱. ترافیک بیشتر

با بهبود CTR ارگانیک خود می توانید ترافیک بیشتری را از موتورهای جستجو بدون انجام کار اضافی دریافت کنید. حتی اگر سایت شما در همان نقطه در رتبه بندی باقی بماند، می توانید CTR خود را بهبود بخشید و ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت کنید.

به عنوان مثال، اگر CTR خود را از ۵% به ۱۰% ارتقا دهید، اساساً ترافیک موتور جستجوی خود را بدون هیچ کار اضافی سئو دو برابر می کنید.

۲. رتبه بندی کلی خود را بهبود بخشید.

CTR ارگانیک شما به احتمال زیاد یک سیگنال رتبه بندی است. این بدان معناست که ممکن است گوگل به این موضوع نگاه کند تا تعیین کند که وب سایت شما باید در چه رتبه ای در موتورهای جستجو قرار گیرد.

یعنی اگر CTR بالایی داشته باشید سایت شما در موتورهای جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت. همین امر در مورد CTR پایین نیز صدق می کند که شما را بیشتر در رتبه بندی پایین می آورد.

خوشبختانه، CTR شما چیزی است که کاملاً در کنترل شماست و می توانید برای آن بهینه سازی کنید.

چگونه نرخ کلیک ارگانیک خود را بهبود دهیم؟

بهترین روش ها برای افزایش CTR ارگانیک شما.

 1. عنوان صفحه خود را جالب کنید.
 2. کلمات قدرتمند را به توضیحات خود اضافه کنید.
 3. از URL های کوتاه و معنی دار استفاده کنید.
 4. محتوای خود را برای ریچ اسپینت ها  گوگل بهینه کنید.
 5. محتوای خود را برای لینک های سایت بهینه کنید.
 6. از گزارش عملکرد GSC برای شناسایی صفحات با CTR پایین استفاده کنید.
 7. از هدف گیری مجدد برای افزایش آگاهی از برند استفاده کنید.

۱. عنوان صفحه خود را جالب کنید.

هیچ چیز به اندازه یک عنوان خسته کننده باعث نمی شود که جستجوگران از فهرست شما عبور کنند.

عنوان صفحه شما عامل اصلی تصمیم گیری در مورد کلیک یا عدم کلیک افراد بر روی نتیجه جستجوی شما خواهد بود.

دقیقاً مانند اینکه هدف عنوان صفحه، جلب توجه خواننده شماست، بنابراین آن ها پاراگراف اول را می خوانند. هدف از عنوان موتور جستجوی شما این است که جستجوگران را وادار کنید تا بر نتایج جستجو روی صفحه شما کلیک کنند.

در اینجا چند نکته برای جذاب تر کردن عنوان شما وجود دارد:

نکته ۱: از براکت استفاده کنید.

استفاده از براکت در عنوان پست به جلب نظر جستجوگر به نتیجه جستجوی شما کمک می کند. به علاوه، می‌ تواند باعث شود که عناوین طولانی ، کوتاه تر و جذاب ‌تر به نظر برسند.

CTR خود را با براکت در عناوین خود افزایش دهید.

HubSpot دریافت که براکت ها می توانند کلیک های عنوان را تا ۴۰ درصد افزایش دهند. دلیلی وجود دارد که سایت‌ های پرمخاطب مانند Buzzfeed توانسته‌ اند بسیار محبوب شوند، بسیاری از آن‌ ها بر اساس قدرت سرفصل‌ های کنجکاوی برانگیزشان است.

نکته ۲: از لیست شماره گذاری شده استفاده کنید.

اگر ممکن است، باید محتوای موجود خود را به یک پست فهرست تبدیل کنید. خوانندگان پست‌ های فهرست را جذاب ‌تر و آسان ‌تر می ‌دانند. حتی اگر پست شما یک پست لیست نیست، باید سعی کنید در صورت امکان از اعداد در عنوان خود استفاده کنید.

نمونه ای از یک لیست

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا یک پست لیست قابل اجرا است یا خیر این است که ببینید آیا پست های لیست در حال حاضر برای عبارت جستجوی انتخابی شما رتبه بندی می شوند یا خیر. اگر چنین هستند، پس پست شما باید بازنویسی یا قالب ‌بندی شود تا با رتبه‌ بندی فعلی مطابقت داشته باشد.

نکته ۳: از تاریخ های اخیر استفاده کنید.

اگر اخیراً محتوایی را منتشر کرده یا به ‌روز رسانی کرده ‌اید، باید تاریخ را در عنوان خود درج کنید. هنگامی که مردم در جستجوی چیزی هستند، معمولا بعد از کلمه کلیدی سال را اضافه می کنند تا جدیدترین نتایج را بیابند. به عنوان مثال، “بهترین کفش های مخصوص دویدن ۲۰۲۱”.

با درج تاریخ در عنوان خود، به خوانندگان و موتورهای جستجو نشان می دهید که محتوای شما مرتبط است.

توجه داشته باشید که اگر از عناوین مبتنی بر تاریخ استفاده می کنید، حتما پست خود را هر سال به روز کنید تا آخرین اطلاعات و سال را منعکس کند.

نکته ۴: کلمه کلیدی هدف را انتخاب کنید.

عنوان شما باید یک کلمه کلیدی را هدف قرار دهد. در حالت ایده ‌آل، شما از قبل با انجام تحقیق کلمات کلیدی صحیح متوجه خواهید شد که صفحه چه کلمه کلیدی را هدف قرار داده است.

اما، شما همچنین می توانید از تغییر کلمه کلیدی هدف خود استفاده کنید، بنابراین پست شما هم کلمه کلیدی اصلی و هم تغییرات طولانی آن کلمه کلیدی را هدف قرار می دهد.

به عنوان مثال، اگر صفحه شما کلمه کلیدی اصلی ” مخلوط کن ارزان” را هدف قرار می دهد، برچسب عنوان شما می تواند “بهترین مخلوط کن ارزان در سال ۲۰۲۱” باشد.

اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی مورد نظر خود را تا حد امکان نزدیک به فونت عنوان خود اضافه کنید.

نکته ۵: از کلمات احساسی استفاده کنید.

عنوان شما باید شامل کلمات قدرتمندی باشد که بر احساسات خوانندگان شما تأثیر بگذارد. این ها کلماتی مانند شگفت انگیز، باورنکردنی، راز، خارق العاده و غیره هستند.

فهرست کلمات قدرتمند برای استفاده در سرفصل ها

استفاده از این کلمات در عنوان خود با فعال کردن کنجکاوی در جستجوگران، CTR شما را افزایش می دهد.

با این حال، شما نباید این کلمات را به طور تصادفی انتخاب کنید، بلکه باید به محتوای پست شما مرتبط باشند.

زمانی را صرف بررسی محتوا کنید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • چه چیزی در محتوای شما منحصر به فرد است که آن را متمایز می کند؟
 • محتوای شما چگونه به هدف کلمه کلیدی می پردازد (یعنی جستجوگرها وقتی آن کلمه کلیدی را در گوگل تایپ می کنند به دنبال چه چیزی هستند)؟

سپس، از این پاسخ ها برای انتخاب کلمه های قوی که بیشترین کاربرد را دارند، استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در حال نوشتن پستی در مورد نکات بهره وری که منحصر به فرد هستند باشید، عنوان شما می تواند «۱۵ نکته غیرمتعارف بهره وری (که در واقع کار می کند)» باشد.

این نشان می‌ دهد که محتوای مقاله شما منحصربه ‌فرد است و برخلاف بسیاری از نکاتی که قبلاً خوانده ‌اند، واقعاً برای خوانندگان مفید است.

۲. کلمات قدرتمند را به توضیحات خود اضافه کنید.

یکی از مهمترین بخش های ظاهر موتور جستجوی شما توضیحات متا است. توضیحات متا شما تا حد زیادی بزرگترین بخش ورودی SERP شما است.

اغلب، توضیحات متا نا دیده گرفته می شود و تنها به عنوان مکانی برای افزودن چند کلمه کلیدی در نظر گرفته می شود. در عوض، باید به عنوان املاک و مستغلات ارزشمندی در نظر گرفته شود که به خوانندگان بالقوه در مورد لینک شما آموزش می دهد.

نوشتن یک توضیح قانع کننده می تواند راهی عالی برای بهبود نرخ تبدیل شما باشد. با توضیحات متا، تقریباً ۱۶۰ کاراکتر دارید تا توجه جستجوگر را جلب کنید و او را متقاعد کنید که صفحه ی شما صفحه‌ ای است که ارزش کلیک کردن روی آن را دارد.

وقتی توضیحات متا ایجاد نمی کنید، موتورهای جستجو جمله ای را در اطراف کلمه کلیدی وب سایت شما نمایش می دهند. گاهی اوقات این به خوبی جواب می دهد، اما گاهی اوقات می توان آن را از متن خارج کرد.

 توضیحات متا صفحه اصلی بهینه شده

برای فروشگاه های تجارت الکترونیک، این منطقی است، زیرا جستجو به طور کلی یک کلمه کلیدی مبتنی بر محصول است. اما، برای انواع دیگر محتوا، باید برای بهینه سازی توضیحات خود زمان بگذارید.

در اینجا چند نکته برای بهبود توضیحات متا وجود دارد:

 • کلید واژه/های مورد نظر خود را درج کنید.
 • از کلمات احساسی استفاده کنید که جستجوگران را تشویق به کلیک کردن کند.
 • با نیاز های خواننده صحبت کنید.
 • آن را در محدوده ۱۶۰ کاراکتر نگه دارید.

اگر از ابزاری مانند Yoast SEO استفاده می ‌کنید، می ‌توانید به راحتی توضیحات متا خود را با طول مناسب بهینه کنید و کلمه کلیدی مورد نظر خود را درج کنید.

۳. از URL های کوتاه و معنی دار استفاده کنید.

URL صفحه شما نیز در نتایج جستجو نشان داده می شود. برای بهینه سازی مناسب در سایت، باید URL های کوتاهی را که حاوی کلمه کلیدی هدف شما هستند، پیاده سازی کنید.

اما، اگر هنوز از URL های طولانی استفاده می کنید، زمان بهینه سازی آن رسیده است.

همراه با عنوان و توضیحات متا، URL شما عنصر دیگری است که در فهرست موتور جستجوی شما ظاهر می شود. این فرصتی است برای گنجاندن کلمات کلیدی طولانی مرتبط با جستجو.

هدف کلی فهرست موتور جستجوی شما این است که به جستجوگر اطمینان دهید که صفحه شما مرتبط ترین صفحه با چیزی است که آن ها به دنبال آن هستند.

عناصر زیر در نتایج جستجوی شما همگی نقش دارند:

 • طول URL شما
 • مسیر URL (مسیر پیمایش به صفحه رتبه بندی شما)
 • دسته بندی های موجود (در صورت وجود)

بسته به نحوه تنظیم سایت شما، ممکن است دسته بندی های مختلفی داشته باشید، به عنوان مثال، website.com>health>meditation>blog-post-title.

هر سایتی به ناوبری ساختاریافته نیاز ندارد، اما اگر سایت شما دارای چندین دسته است، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی استفاده می کنید که برای خواننده و ساختار سایت شما منطقی است.

با این حال، اکثر سایت ها از استفاده از یک URL ساده مانند روبرو سود می برند: «yourwebsite.com/blog-post-title».

در اینجا چند نکته برای ارائه URL مناسب سئو وجود دارد:

 • کلمه کلیدی مورد نظر خود را تا حد امکان به جلوی URL وارد کنید.
 • URL خود را تا حد امکان کوتاه نگه دارید
 • اطلاعات غیر مرتبط مانند تاریخ، نام نویسنده و رشته های پیچیده URL را از URL خود حذف کنید.

۴. محتوای خود را برای ریچ اسپینت ها  گوگل بهینه کنید.

ریچ اسپینت ها  (که به آن جعبه پاسخ گوگل نیز گفته می شود) بخشی از نتایج جستجو هستند که در بالای صفحات نتایج جستجو ظاهر می شوند.

 نمونه ای از یک ریچ اسنیپت گوگل

این «موقعیت صفر» می‌ تواند فوق ‌العاده ارزشمند باشد، زیرا این احتمال وجود دارد که جستجوگران پس از خواندن فیچر اسنیپت ، روی صفحه شما کلیک کنند. همچنین این امکان وجود دارد که بتوانید در صفحه اول در دو اسنیپت رتبه بندی کنید، در فیچر اسنیپت و موقعیت ارگانیک خود.

اگر معمولا در صفحه اول رتبه بندی می کنید، بهترین راه برای به دست آوردن فیچر اسنیپت این است که پاسخ سؤال یا عبارت جستجو را در یک پاراگراف خلاصه کنید، در حالت ایده آل تا حد امکان به بالای صفحه.

عناصر زیر نیز کمک خواهد کرد:

بهینه سازی ریچ اسپینت ها

ریچ اسپینت ها  را می توان به عنوان نتایج جستجوی پیشرفته در نظر گرفت. نتایج جستجوی استاندارد عبارتند از:

 • عنوان
 • URL
 • توضیحات متا

هنگامی که یک صفحه شامل ریچ اسپینت ها  می‌ شود، می ‌تواند شامل اطلاعات بیشتری باشد مانند:

 • رتبه بندی
 • اطلاعات قیمت
 • تصاویر
 • بررسی ها
 • نماد وب سایت
 • نام وب سایت

برخی از راه های دیگر که گوگل ظاهر موتور جستجو را بهبود می بخشد عبارتند از:

 • پیشرفت های وب سایت. این موارد می ‌تواند شامل کادری باشد که به شما این امکان را می‌ دهد تا وب ‌سایت را جستجو کنید یا به صفحاتی که یک وب ‌سایت در آن قرار دارد لینک هایی را پیوند دهید.
 • نمودار دانش. اینها جزئیات مربوط به یک موضوع، نام تجاری یا افراد مشهور را نشان می دهند و معمولاً شامل توضیحات، لینک های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر می شوند.

ریچ اسپینت ها  به شما کمک می کنند در نتایج جستجو برجسته شوید، به خصوص اگر رقبای شما از آن ها استفاده نمی کنند.

اگر می ‌خواهید محتوای خود را برای ریچ اسپینت ها  بهینه کنید، مطمئن شوید که این راهنمای اضافه کردن ریچ اسپینت ها  به سایت خود را دنبال می‌کنید.

با استفاده از Schema Markup

Schema Markup راهی برای توصیف سایت شما برای ربات های موتور جستجو است تا بتوانند نوع محتوای موجود در وب سایت شما را بهتر درک کنند.

برای افزودن Schema Markup به سایت خود، عناصر HTML از پیش تعریف شده را اضافه می کنید که موتورهای جستجو آن را درک می کنند. این برای خوانندگان شما قابل مشاهده نخواهد بود، اما در زیر سطح وجود دارد و توسط موتورهای جستجو هنگام کراول وب سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلفی از Schema ها از جمله ویدئوها، تصاویر و مقالات، و همچنین Schema  های محتوای خاص برای کسب ‌و کارها، سازمان‌ ها و موارد دیگر وجود دارد.

اگر می‌ خواهید Schema Markup را به سایت خود اضافه کنید، این راهنمای Schema Markup را دنبال کنید.

۵. محتوای خود را برای لینک های سایت بهینه کنید.

لینک سایت راه دیگری برای بهبود ظاهر موتور جستجوی شماست. لینک های سایت در زیر توضیحات متا شما در نتایج جستجو نشان داده می شوند و به صفحات دیگر در وب سایت شما اشاره می کنند.

لینک های سایت به افزایش فضایی که فهرست موتور جستجوی شما اشغال می کند کمک می کنند، که منجر به بازدید بیشتر و CTR بالاتر می شوند. داشتن لینک های سایت همچنین می‌ تواند منجر به بهبود تجربه کاربری شود، زیرا بازدیدکنندگان شما می‌ توانند مستقیماً به صفحه ‌ای که مربوط به آن ‌ها است هدایت شوند.

 لینک های سایت در نتایج جستجوی گوگل

این همچنین نشان می دهد که گوگل به وب سایت شما اعتماد دارد زیرا لینک های سایت را برای هر وب سایت نشان نمی دهد.

شما نمی ‌توانید مستقیماً لینک ‌های سایت را مشخص کنید، زیرا الگوریتم گوگل انتخاب می‌ کند که کدام لینک‌ های سایت مرتبط ‌تر هستند. با این حال، می توانید به تأثیرگذاری بر حضور لینک های سایت در نتایج جستجو کمک کنید.

شما می‌ توانید زمانی که افراد نام برند شما یا حتی زیر پست‌ های فردی را جستجو می ‌کنند، لینک های سایت را پدیدار کنید.

در اینجا نحوه بهینه سازی صفحات جداگانه آورده شده است تا لینک های سایت در موتورهای جستجو نمایش داده شوند.

بخش هایی با نام در پست خود ایجاد کنید که به عناوین خاصی در محتوای پست شما هدایت می شوند.

در اینجا HTML برای یک بخش نامگذاری شده به نظر می رسد:

بردکرامب های نامگذاری شده در لیست ها

هنگامی که این برچسب ها را به عنوان پست خود اضافه می کنید، در موتورهای جستجو زیر توضیحات متا شما ظاهر می شوند. این به جستجوگران این امکان را می دهد که فوراً با کلیک روی لینک در نتایج جستجو به بخش خاصی از پست شما حرکت کنند.

۶. از گزارش عملکرد GSC برای شناسایی صفحات با CTR پایین استفاده کنید.

اگر سایتی با تعداد زیادی صفحات مختلف دارید، تصمیم گیری برای بهینه سازی CTR های خود می تواند دشوار باشد.

خوشبختانه، شما می توانید از کنسول جستجوی گوگل به راحتی استفاده کنید و با صفحات و پست هایی شروع کنید که کمترین CTR را دارند.

این مراحل را برای دانلود تجزیه و تحلیل ترافیک خود دنبال کنید تا کمترین CTR را در سایت شناسایی کنید:

 1. کنسول جستجوی گوگل را باز کنید.
 2. به Performance بروید.
 3. کادرهایی که عبارت Total Impressions و Average CTR را نشان می دهند علامت بزنید.

CTR خود را با استفاده از گزارش عملکرد تجزیه و تحلیل کنید.

سپس می‌ توانید نتایج خود را بر اساس نمایش فیلتر کنید تا ببینید کدام صفحات یا پرس و جوها بیشترین تعداد نمایش را دریافت می ‌کنند، اما کمترین تعداد کلیک را دارند.

تعدادی از عوامل بر CTR تأثیر می گذارند مانند:

 • جایی که در حال حاضر در موتورهای جستجو رتبه دارید.
 • در صورت وجود هر فیچر اسنیپت
 • تعداد آگهی های موجود
 • نوع جستجوی آن است
 • و بیشتر

بنابراین بهترین اقدام این است که از پایین شروع کنید و از برخی از نکات این پست برای بهینه سازی لیست موتور جستجو و بهبود CTR استفاده کنید.

۷. از هدف گیری مجدد برای افزایش آگاهی از برند استفاده کنید.

در نهایت، بهترین ترفند CTR ایجاد یک برند به یاد ماندنی است. به این فکر کنید وقتی چیزی را در گوگل جستجو می کنید و برند یا وب سایت مورد علاقه خود را در نتایج جستجو می بینید، بدون توجه به اینکه در کجا رتبه بندی می شود، روی نتیجه کلیک می کنید.

ساختن برندی که مردم آن را بشناسند و دوستش داشته باشند مدتی طول می کشد، اما می توانید از طریق تبلیغات فیس بوک این فرآیند را میانبر کنید.

تبلیغات فیس بوک و گوگل می توانند برند شما را خیلی سریع در مقابل تعداد زیادی از مردم قرار دهند. می‌ توانید از ویژگی هدف ‌گیری مجدد جهت اجرای تبلیغات برای افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده ‌اند استفاده کنید.

وقتی این افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده اند بارها و بارها برند شما را از طریق تبلیغات می بینند، برند شما در ذهن آنها تقویت می شود.

سپس، دفعه ی بعد که سایت شما را در نتایج جستجو می ‌بینند، از بقیه موارد رد می‌ شوند و روی فهرست شما کلیک می‌ کنند، حتی اگر در یک یا دو رتبه برتر قرار نگیرید.

این همچنین به سایت شما کمک می کند تا در رتبه بندی موتورهای جستجو نیز ارتقا یابد. از آنجایی که CTR شما بسیار بالاتر خواهد بود، این به گوگل نشان می دهد که سایت شما با کیفیت است و باید رتبه بالاتری در صفحه داشته باشد.

یادگیری های کلیدی

CTR ارگانیک شما یکی از بخش های بسیار مهم سئو است که بیشتر تحت کنترل شماست. بسیاری از جنبه ‌های سئو به کار بسیار زیادی نیاز دارند، اما بهینه‌ سازی فهرست موتور جستجو چیزی است که زمان کمتری نیاز دارد و می‌ تواند نتایج عالی را به شما ارائه دهد.

عدم موفقیت در بهینه سازی لیست های موتور جستجو به این معنی است که با چند ترفند ترافیک احتمالی را که می تواند متعلق به شما باشد از دست می دهید.

کارهای زیادی برای بهبود CTR خود می توانید انجام دهید، اما یکی از بهترین مکان ها برای شروع، شناسایی صفحات کم تبدیل با کنسول جستجوی گوگل و شروع با آن هاست. هنگامی که نرخ تبدیل در پایین ترین صفحات شما بهبود یافت، می توانید تغییرات کوچکی ایجاد کنید تا صفحات با تبدیل بالاتر شما حتی بهتر تبدیل شوند.

بهینه ‌سازی فهرست‌ های موتور جستجو شامل ایجاد عنوان صفحه جالبی است که کاربران را تشویق به کلیک کردن می‌ کند، یک متا توضیحات قانع ‌کننده ایجاد می‌ کند و URL‌های خود را بهینه می‌ کند تا کوتاه باشند و کلمه کلیدی مورد نظر شما را در بر بگیرند.

در مرحله بعد، می توانید به بهینه سازی محتوای خود برای ریچ اسنیپت ها و لینک های سایت بروید، که ظاهر موتور جستجوی شما را بیشتر می کنند و حتی رتبه شما را بهبود می بخشند.

در نهایت، با تسلط بر مراحل بالا، می‌ توانید تبلیغات هدف ‌گیری مجدد را برای افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده ‌اند اجرا کنید تا آن ها را تشویق کنید تا روی فهرست موتور جستجوی شما کلیک کنند، مهم نیست که در کجا رتبه بندی شده اید.

بهبود CTR های شما یک شبه اتفاق نمی افتد، اما یک تلاش بهینه سازی ارزشمند است که می تواند رتبه بندی و ترافیک شما را در سراسر جهان افزایش دهد.