تحلیل SWOT برای ۳۰ تا از بهترین شیوه ­های عملی

تحلیل SWOT برای 30 تا از بهترین شیوه های عملی

تحلیل SWOT برای ۳۰ تا از بهترین شیوه ­های عملی

تحلیل SWOT برای ۳۰ تا از بهترین شیوه ­های عملی 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

سند نهایی

تحلیل SWOT برای ۳۰ تا از بهترین شیوه­های عملی

 

فهرست

I.  مبانی سیستم­های تعبیه شده ۱

II. بهترین مواردشیوۀ عملی.. ۱۰

۱. اکوپلاس _ برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن.. ۱۰

۲. IEA_ تکنوسید_ راهی مشخص برای ارتقاء ابتکارات کارآفرینانه در زمینۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات.. ۱۱

۳. UOM- مراکز استراتژیک علوم، فناوری و نوآوری فنلاند مثال: TIVIT- ایجاد نوآوری در صنعت ICT. 12

۴. ISI_ سیرینیکس…. ۱۳

۵. ISI- قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی.. ۱۴

۶. BICT – سیرما یانگ اسپیریت (SYS) – تأمین مالی مراحل اولیه. ۱۵

۷. ISI- دستگاه­ها و فناوری حسگر شرکت با مسئولیت محدود اینتلیسنس…. ۱۶

۸. JSI- سیگنال­های قلبی و مغزی- سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنا­ل­های فیزیولوژیکی.. ۱۷

۹. ISI- ابتکار خوشه­های کورالیا ۱۸

۱۰. JSI- کایبرسیک – سیستم قطع اوج مصرف برق برای کارایی انرژی در صنعت… ۱۹

۱۱. RDF-RWG- صلاحیت واسطه­گری پیوند دادن نیازهای SMEها به فرصت­های تحقیقاتی.. ۲۰

۱۲. FNBU – رانندگی ایمن با GPS اروپا ۲۱

۱۳. اکوپلاس – پلتفرم مدیریت دارایی سیار. ۲۲

۱۴. UOK- میکروالکترونیکا ۲۳

۱۵. RDF-RWG- برنامۀ PFAU برای حمایت مالی از شرکت­های نوپا از طرف دانشگاه­های واقع در      نوردراین-وستفالن (NRW) 24

۱۶. OEAW- تشکیل یک شرکت واگذار شده از طرف گروه تحقیقاتی دانشگاه. ۲۵

۱۷. UOM- برنامۀ نوردایت… ۲۶

۱۸. UOK – حمایت از تولید مجازی بنگاه­های اقتصادی واقع در صربستان.. ۲۷

۱۹. ISI – مافوق صوت.. ۲۸

۲۰. FNBU – سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS. 29

۲۱.ONPU- مرکز نوآوری­های فنی مؤسسه الکتروتکنیکی ایالت سن پترزبورگ، سن پترزبورگ، روسیه. ۳۰

۲۲.  ONPU- مرکز نوآوری “اسلن”. ۳۱

۲۳. UOK- سندخوان دستی ولاتاکوم. ۳۲

۲۴. BICT- پیاده­سازی سیستم AIS داخلی.. ۳۳

۲۵. IEA – نوآوری باسیلیکاتا ۳۴

۲۶. اکوپلاس- برداشت انرژی برای شبکه­های حسگر بی­سیم سیار با کارآمدی زیست محیطی.. ۳۵

۲۷. TUCN- تجارت ردیابی با GPS. 36

۲۸. JSI – کنترل فشار خلأ در دستگاه­های حرارت­دهی و تمیز کردن پلاسما ۳۷

۲۹. اکوپلاس – پایش دمای فرآورده­های غذایی منجمد در طول حمل­ونقل و انبار کردن.. ۳۸

۳۰. TUCN- بازسازی شبکۀ چاه­های آب برای به دست آوردن آب تصفیه نشده- سیستم خودکار برای نظارت و فرماندهی   39

III. ساختارهای حمایت از نوآوری و تولید سیستم­های تعبیه شده. ۴۰

IV تحلیل SOWT……………………………………………………………………………………………. 41

   I.            مبانی سیستم­های تعبیه شده [۱]

زندگی ما هر روز بیش­تر و بیش­تر به سیستم­های تعبیه شده وابسته می­شود، که نه­تنها شامل کاربردهای حساس به ایمنی[۲] مانند وسایل نقلیه و کنترلی، هواپیما، هوا فضا و تجهیزات پزشکی می­شود، بلکه شامل ارتباطات، تلفن همراه و محیط الکترونیکی مانند خانۀ “هوشمند”[۳]، لباس­ها ، کارخانه­ها و غیره نیز می­شود. کلیۀ این عوامل تأثیر زیادی بر جامعۀ ما دارند، از جمله امنیت، حریم خصوصی و سبک کار و زندگی. بیش از ۹۸% از پردازنده­هایی که امروزه مورد استفاده قرار می­گیرند در سیستم­های تعبیه شده هستند و دیگر برای مشتریان به معنی عام “رایانه ­ها” قابل مشاهده نیستند.

تعریف: سیستم تعبیه شده ترکیبی از سخت­افزار و نرم­افزار است که یک سیستم کامپیوتری اختصاصی را ایجاد  می­کند که وظایف خاص و از پیش تعریف شده را انجام می­دهد و اگر یک دستگاه مستقل نباشد، به عنوان یک زیرسیستم در یک سیستم بزرگ­تر تعبیه می­شود. یک سیستم تعبیه شده هم­چنین می­تواند به عنوان یک کامپیوتر تک منظوره[۴] تعریف شود.

ویژگی­های خاص: به طور کلی، یک سیستم تعبیه شده

 • سیستمی است که برای انجام وظایف خاص خود، به طور کامل یا تا حدی مستقل از مداخلۀ انسان ایجاد شده است؛
 • به طور ویژه برای انجام وظایف خاص به کاراترین شیوه طراحی شده است؛
 • با عناصر فیزیکی در محیط ما، کنترل و راندن موتورها، تشخیص دما و غیره تعامل دارد.

اکثر کاربردهای سیستم­های تعبیه شده حساس به زمان[۵] هستند (محدودیت­های زمان واقعی (RTC))[۶] . این بدان معناست که سیستم تعبیه شده در محیطی کار می­کند که زمان­بندی بسیار مهم است: نتایج عملیات فقط در مورد محدودۀ زمانی مشخص مربوط است. مسئله زمان یک اصل است. حتی نتایج صحیح که کمی زودتر یا کمی دیرتر به دست آمده اشتباه است.

برای مثال، خلبان خودکار[۷] در هواپیما یک سیستم حساس به زمان است. اگر خلبان خودکار تشخیص دهد که هواپیما به دلایلی در حال ایستادن است، باید در چند میلی­ثانیه گامی در جهت اصلاح آن بردارد، در غیر این­صورت نتایج فاجعه­باری به وجود خواهد آمد. سیستم­های تعبیه شده­ای وجود دارند که RTS نیستند (مانند رایانه­های جیبی[۸] که به شبکه متصل نیستند).

از نظر پیاده­سازی، تفاوت عمده­ای بین رایانه و سیستم تعبیه شده وجود دارد. سیستم­های تعبیه شده اغلب برای ارائۀ پاسخ بلادرنگ مورد نیاز هستند. سیستم بلادرنگ[۹] به عنوان سیستمی تعریف می­شود که درستی آن به زمان        پاسخ­دهی آن بستگی دارد. در برخی از سیستم­های بلادرنگ تأخیر در پاسخ­دهی یک خطای مصیبت­بار است، اما در برخی دیگر اندکی تأخیر قابل قبول است. سیستم­های بلادرنگ را می­توان به صورت زیر طبقه­بندی کرد:

 • سیستم بلادرنگ سخت – سیستم هایی با محدودیت شدید در پاسخ­دهی به موقع. به عنوان مثال می­توان به سیستم کنترل پرواز هواپیماها و سیستم­های حسگر در راکتورهای هسته­ای و نیروگاه­ها اشاره کرد.
 • سیستم بلادرنگ نرم – سیستم­هایی که اختلافات کوچک در زمان پاسخ­دهی را تحمل می­کنند.
 • سیستم­های بلادرنگ ترکیبی – سیستم­هایی که محدودیت­های عملکردی سیستم­های سخت و نرم را به نمایش می­گذارند.

سیستم­های تعبیه شده می­توانند مقرون به صرفه باشند، اما اغلب مستعد مشکلات خاص هستند. یک رایانۀ شخصی ممکن است با ایراد نرم­افزاری مواجه شود، و وقتی عیب­یابی شد، استفاده از پچ[۱۰] نرم­افزاری می­تواند مشکل را رفع کند. با این­حال، یک سیستم تعبیه شده یک بار برنامه­ریزی می­شود و نرم­افزار نمی­تواند از پچ استفاده کند.

حتی اگر بتوان نرم­افزار معیوب را در یک سیستم تعبیه شده پچ کرد، فرآیند اغلب برای کاربر بسیار پیچیده می­شود.

مشکل دیگر سیستم­های تعبیه شده این است که آن­ها اغلب در سیستم­ بزرگ­تری نصب می­شوند که عدم اطمینان در آن­ اختیاری نیست. به عنوان مثال، سیستم نهفتۀ کنترل کردن ترمز خودرو تحت هیچ شرایطی نباید از کار بیفتد. پس، با پیروی از این منطق، بسیاری از تکنیک­های برنامه­نویسی که هنگام جمع­آوری نرم­افزارهای تولیدی استفاده        می­شود، را نمی توان برای سیستم­های تعبیه شده به کار برد. پیش از آن که تراشه از کارخانه خارج شود قابلیت کارکرد آن باید تضمین شود. به این معنا که لازم است هر سیستم تعبیه شده­ای به طور گسترده مورد آزمون و تحلیل قرار گیرد. در قیاس با سیستم­های محاسباتی کامل و پیشرفته هم­چون کامپیوترهای رومیزی، سیستم­های تعبیه شده منابع بسیار کم­تری خواهد داشت، ظرفیت حافظه و قدرت پردازش در یک سیستم تعبیه شده محدود است. وقتی ما در حال توسعۀ یک برنامه برای یک محیط محدود هستیم، توسعۀ سیستم تعبیه شده در مقایسه با توسعۀ یک اپلیکیشن برای یک سیستم رومیزی چالش­برانگیزتر خواهد بود. برخی از سیستم­های تعبیه شده نسخه­ای از سیستم عامل به نام سیستم­ عامل بلادرنگ (RTOS)[۱۱] را در مقیاس کوچک اجرا می­کنند.

ویژگی­های عام سیستم­های تعبیه شده عبارتند از:

 • به انجام رساندن یک وظیفۀ واحد (معمولاً سیستم­های تعبیه شده برای هدف معمولی نیستند)؛
 • عملکرد بالای رو به افزایش و محدودیت زمان واقعی ؛
 • قدرت، هزینه و قابلیت کارکرد ملاحظات مهمی هستند؛
 • آن­ها سیستم­های سخت­افزاری و نرم­افزاری (HW-SW) هستند، نرم­افزار برای ویژگی­ها و انعطاف­پذیری بیش­تر و سخت­افزار برای عملکرد و امنیت استفاده می­شود.

مروری دقیق بر سیستم­های تعبیه شده نشان می­دهد که:

 • اکثریت قریب به اتفاق تراشه­های CPU که به طور گسترده تولید می­شوند، امروزه در سیستم­های تعبیه شده مورد استفاده قرار می­گیرند و تعداد کم­تری از CPUها در رایانه­های شخصی به کار گرفته می­شوند؛
 • نرم­افزار سیستم­های تعبیه شده در هر سال پنج بار بیش­تر از نرم­افزارهای “معمولی” توسعه می­یابند؛ تعداد مهندسینی که سیستم­های تعبیه شده را طراحی می­کنند از ۲ میلیون نفر در سال ۱۹۹۴ به ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

یکی از طبقه­بندی­های متداول سیستم­های تعبیه شده عبارت است از:

 • توزیع شده و توزیع نشده؛
 • واکنشی[۱۲]و تحول آفرین[۱۳]؛
 • تحت سلطۀ کنترل و تحت سلطۀ داده[۱۴].

ساختار و خواص عمومی:

از نظر ساختار یک پردازنده می­تواند ریزپردازنده ، پردازندۀ سیگنال دیجیتال یا میکروکنترلر (دستگاه­های ۸ بیتی در سیستم­های تعبیه شدۀ قدیمی و دستگاه­های ۱۶ یا ۳۲ بیتی در سیستم­های امروزی-شکل ۱) باشد. اپلیکیشن­های جدید در زمینه­های تصویرسازی، نمایان­سازی[۱۵]و فشرده­سازی، چندرسانه­ای و تشخیص، پهنای باند بیش­تری را        می­طلبد که باعث افزایش قابلیت پردازش، زمان پاسخ­دهی سریع­تر و الگوریتم­های کارآمدتر می­شود.

نیاز مبرمی به پردازنده­های چندهسته­ای وجود دارد که می­توانند ضمن کاهش مصرف برق، هزینه و عملیات، قابلیت کارکرد اپلیکیشن را افزایش دهند. بسیاری از کنسول­های بازی و پردازنده­های شبکه از پردازنده­های چند هسته­ای استفاده می­کنند.

حافظه
مبدل­ها
آنالوگ
دیجیتال
آنالوگ
کمک به پردازنده
پردازنده
کنترل­کننده­ها
رابط

Text Box: نرم¬افزار

شکل ۱: ساختار عمومی سیستم تعبیه شده

سیستم دارای یک راه ارتباطی با محیط تعاملی است. برای مدت­های مدید، سیستم­های تعبیه شده عمدتاً به صورت سیستم­های مستقل عمل ­کردند، اما با ظهور اتصال بی­سیم[۱۶] وضعیت تغییر کرده است.

روندهای اخیر اتصالات بی­سیم در مورد استفادۀ سیستم­های تعبیه شده در حوزۀ معماری سیستم­های تک­تراشه­ای (SoC)[۱۷]، کاهش مصرف برق و استفاده از پروتکل­های کوتاه­برد است. به طور کلی، SoC ادغام یک میکروکنترلر با مودم رادیویی در یک تراشه معمولی ۶۴ پینی است، که به اجزای خارجی کمی نیاز دارد و برنامه­نویسی آن ساده است.

بخش مهم در SoC بهینه­سازی آنتن چاپی[۱۸] با فرستنده و گیرنده است. در آیندۀ نزدیک اپلیکیشن­های گسترده­تری بر اساس هم پروتکل­های بی­سیم کوتاه برد (بلوتوث، زیگبی، شناسایی با امواج رادیویی (RFID)[۱۹]، ارتباطات میدان نزدیک[۲۰]) و هم پروتکل­های دوربرد (شبکه محلی بی­سیم(WLAN)[۲۱]، وایمکس، ارتباطات سلولی) ایجاد خواهد شد.

تمام سیستم­های تعبیه شده، سیستم­های مبتنی بر پردازنده هستند، اما تمام سیستم­های مبتنی بر پردازنده سیستم­های تعبیه شده نیستند.

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC)[۲۲] جزء مهم کم هزینه و با مصرف پایین برق هستند که کارایی بالا و معایبی هم­چون تلاش بیش­تر برای توسعه (اشکال­زداها[۲۳]، کامپایلرها و غیره) و زمان بیش­تری برای عرضه شدن در بازار دارند. معمولاً یک سیستم تعبیه شده نیاز به مونتاژ مکانیکی دارد تا همۀ اجزا را در خود جای دهد و یک محصول یا یک دستگاه کاملاً تعبیه شده ایجاد کند.

پایین­ترین لایه شامل برد مدار چاپی است که همۀ قطعات نیمه­هادی، گذرگاه­ها و وسایل الکترونیکی مربوطه را در خود جای می­دهد. قطعات نیمه­های ممکن است شامل مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC)، میکروکنترلرها (MCU)، مدارهای مجتمع دیجیتال برنامه­پذیر (FPGA)[۲۴] یا سیستم روی تراشه­های قابل برنامه­ریزی (SoPC)[۲۵] باشند.

سیستم عامل به طور سنتی اختصاصی بود و مخارج کلی قابل توجه آن بر عهدۀ تولیدکنندگان سیستم­های تعبیه شده بود که حق امتیاز پرداخت می­کردند. این موضوع با نسخه­های رایگان و دارای مجوز سیستم­عامل تعبیه شدۀ لینوکس تغییر کرد، که گزینۀ جذابی برای توسعه­دهندۀ سیستم تعبیه شده باقی ماند.

بسیاری از تولید­کنندگان کد منبع خود را به طور رایگان در اختیار مهندسان کامپیوتر یا سایر تولیدکنندگان قرار می­دهند. نرم افزار اندروید گوگل نیز همین وضعیت را دارد.

لایه­های معماری یک سیستم تعبیه شده به صورت زیر (شکل۲) است:

اپلیکیشن­های چندنخی۲۶، رابط انسان و ماشین، مدل­سازی و شبیه­سازی سیستم
استانداردها و پروتکل­های ارتباط
درایورهای دستگاه و BSP
مدارهای سطح برد
سیستم عامل بلادرنگ

                                شکل۲: لایه­های معماری برای یک سیستم تعبیه شده اپلیکیشن­های چندنخی[۲۶]

بستۀ پشتیبانی از برد (BSP)[۲۷] یک کد مخصوص پشتیبانی است که برای یک برد مشخص (مثل مادربرد دستگاه) که با یک سیستم عامل مشخص مطابقت می­کند، اجرا می­شود. معمولاً با یک بوت لودر[۲۸] ساخته می­شود که دارای حداقل پشتیبانی از دستگاه برای بارگیری سیستم عامل است. لایۀ فوقانی لایۀ اپلیکیشن است. ما می­توانیم برخی از تفاوت­ها اساسی در طراحی و کاربرد سیستم­های تعبیه شده را در قیاس با سیستم محاسباتی معمولی ببینیم. سیستم­های تعبیه شده مجموعۀ محدودی از عملیات از پیش تعیین شده را انجام می­دهند و قابلیت پیکربندی میدانی محدودی دارند. با افزایش دنیایی از به هم وابستگی­ها امنیت سیستم­های تعبیه شده مهم می­شود.

الزامات امنیتی برای پایگاه عظیمی از سیستم­های تعبیه شده به دلیل حافظۀ محدود، میان­افزارهای[۲۹] محدود و قدرت محاسباتی کم، محدود هستند. محرمانه بودن و درستی اطلاعات حساس تا حدی از طریق استفاده از الگوریتم­های متقارن[۳۰] کلیدی به صورت استاندارد رمزنگاری داده (DES و ۳-DES) و استاندارد رمزنگاری پیشرفته (AES) پیاده­سازی می­شود.

متأسفانه، بسیاری از سیستم­های تعبیه شدۀ تحت شبکه در رمزنگاری برای حفاظت از اطلاعات حساس نسبتاً ضعیف هستند. دلیل این امر می­تواند محدودیت منابع، محدودیت هزینه یا محدودیت­های طراحی باشد.

گسترش یک سیستم حقوقی بر روی یک شبکۀ باز (اترنت یا مالکیت معنوی) نیز می­تواند باعث ایجاد روزنه­های امنیتی در سیستم شود که این امر سیستم را از خارج تهدید می­کند. اطلاعاتی که شدیداً محافظت نمی­شوند قابل خواندن، اصلاح و حذف هستند.

گذرگاه خارجی
پورت عیب­یابی
حافظۀ غیرفرّار EPROM ، فلش و دیسکهیبرید
دستگاه­های سفارشی ASICFPGAPAL  
حافظۀ فرّار DROM، SROMهیبرید
دستگاه­های استاندارد پورت­های I/Oکنترلرهای خارجی  
نرم­افزار کد اپلیکیشنکد درایور / BIOSسیستم­عامل بلادرنگرابط کاربردستۀ پروتکل­های ارتباطیC، C++، زبان اسمبلی، ADAکد موروثی
ساعت­های سیستم مدار RTCساعت­های سیستمادغام شده در uCوارده/ صادره
دستگاه­های ارتباطی اترنت               ● اختصاصیRS-232SCSICentronics   
گذرگاه ریزپردازنده سفارشی           ● PC-102PCIVME      
ریزپردازنده ۴گذرگاه۴،۸،۱۶،۳۲ بیتی          CISC، RISC، DSPمحیط­های یکپارچهپورت تست/ عیب­یابی    ●عناصر پردازشکَش­ها    ● سیستم­های چندپردازشی           

Text Box: به دنیای خارجیاگر پیوندهای فرکانس رادیویی (RF) بی­سیم اختصاصی وجود داشته باشد، خطر بیش­تر تشدید می­شود. هر کس با تجهیزات مناسب احتمالاً با استفاده از یک آنتن با بهرۀ بالا[۳۱] از فاصلۀ دور، می­تواند به سیستم حمله کند. حفاظت ناکافی از رمزنگاری می­تواند باعث به خطر افتادن شود که بسیاری از این مخاطرات در زمان طراحی سیستم معلوم نیستند. یک طراح محتاط بایستی پیامدهای رهگیری، حذف، اصلاح و گم شدن اطلاعات همۀ اجزای یک سیستم تحت شبکه را در نظر بگیرد و گام­های مناسبی در جهت حفاظت از سیستم در برابر حملات بردارد. در شکل ۳     می­توان نمودار بلوکی معماری “معمولی” سیستم­های تعبیه شده را با جزئیات بیش­تری مشاهده نمود.

شکل ۳: نمودار بلوکی سیستم تعبیه شده

استاندارد بودن بسته­بندی سیستم­های تعبیه شده آن­ها را قادر می­سازد تا از نظر عملکردی ساده و نسبتاً ایستا باشند. نیاز به هزینۀ کم، ردپای فیزیکی کوچک و مصرف ناچیز انرژی و تشعشع الکتریکی وجود دارد. در عین حال، سیستم­های تعبیه شده باید از نظر فیزیکی محکم و در برابر تداخل الکتریکی و الکترونیکی خارجی غیرقابل نفوذ باشند. سیستم­های تعبیه شدۀ ثابت منابع محدودی از نظر حافظه، واحد پردازندۀ داخلی، اندازۀ صفحه، مجموعۀ محدودی از ورودی­های کلیدی (یا اصلاً ندارند)، عملیات بدون دیسک دارند که در طراحی، توسعه و آزمایش سیستم‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. آن­ها هم­چنین به مجموعه‌ای از مهارت‌های متنوع مرتبط با سخت‌افزار، نرم‌افزار تعبیه‌شده، حوزه‌های الکترونیکی و مکانیکی نیاز دارند که توسعۀ آن­ها را پیچیده‌تر می‌کند.

حوزه­های کاربردی:

سیستم­های تعبیه شده را می­توان در طیف وسیعی از لوازم الکتریکی، از محصولات ساده و ارزان­قیمت مانند ساعت مچی دیجیتالی گرفته تا محصولات پیچیده و گران­قیمت، یافت. آن­ها جزء جدایی ناپذیر زندگی روزمره می­شوند. این سیستم­ها در کارت­های هوشمند، پخش کننده­های موسیقی، روترها استفاده می­شوند و قسمتی از الکترونیک خودروها را تشکیل می دهند.

محصولات مصرفی.

راه­های بسیاری و روش­های متفاوتی برای استفاده از سیستم­های تعبیه شده در محصولات مختلف وجود دارد. استفاده از سیستم­های تعبیه شده در محصولات الکتریکی می­تواند بسیاری از مشکلات پیچیدگی و اندازۀ محصول را حل کند. مشهودترین بهره­برداران آن دسته از بنگاه­های اقتصادی هستند که با تولید و فروش دستگاه­های الکتریکی سر و کار دارند، چرا که میکروکنترلرها می­توانند با جایگزینی ریزپردازنده­های عمومی هزینه­های تولید واحد و قیمت­ها را برای کاربر نهایی به طور چشمگیری کاهش دهند، و در نتیجه فروش را افزایش دهند و حاشیه سود را بهبود بخشند. از جمله سیستم­های تعبیه شده در لوازم الکترونیکی مصرفی می­توان به لوازم خانگی، دستیارهای دیجیتالی شخصی (PDA)[۳۲]، پخش­کننده­های موسیقی و DVD، گیرنده­های دیجیتال تلویزیون[۳۳]، دوربین­های دیجیتالی و بازی­های ویدیویی اشاره کرد.

مخابرات و ارتباطات داده.

در این­جا می­توان به روترها، سوئیچ­ها، اتصالات، تلفن­های همراه، دستگاه­های هوشمند، درگاه­های شبکه،          دستگاه­های کپی، چاپگرها، دستگاه­های فکس، لوازم جانبی چند منظوره، قطعات ذخیره­سازی و کارت­های هوشمند اشاره کرد.

تنظیم خودکار و کنترل صنعتی.

در این­جا می­توان تنظیم خودکار ساختمان (گرمایش، تهویه، تهویۀ مطبوع)، کنتورهای برق، کنترل­کننده­های با هدف خاص، کنترل فرآیند و شبکه، حسگرهای هوشمند را ذکر کرد. در آخرین مورد، اصل “حس کردن و انتقال دادن” معتبر است: حس کردن زمان­بندی می­شود پس دستگاه بیش از ۹۹% مواقع خواب است و مصرف فعلی آن حدود ۲-۱ میلی­آمپر است.

اتومبیل­ها.

یک اتومبیل مدرن ممکن است شامل ده‌ها سیستم تعبیه‌ شده برای کنترل طیف وسیعی از فرآیندهای درون خودرو باشد، از کنترل تعادل ترمز گرفته تا تهویۀ مطبوع و سیستم جرقه­زنی. بدون سیستم­های تعبیه شده کامپیوتری کردن تمام این ویژگی­ها بدون گنجاندن انبوهی از قطعات الکترونیکی پیچیده و مستعد خطا، غیرممکن خواهد بود. تنها جایگزین واقعی برای استفاده از سیستم‌های تعبیه‌شده در یک خودروی مدرن، نصب یک رایانۀ شخصی کاملاً کاربردی در داخل خودرو برای کنترل تمام عملکردهایی است که در حال حاضر توسط میکروکنترلرها مدیریت می‌شوند. در حالی که این ممکن است امکان پذیر باشد، دو مسئله اساسی را ایجاد خواهد کرد:

 • اندازه و وزن: میکروکنترلرها طراحی شده­اند تا با کم­ترین اندازه و وزن حداکثر کارایی را ارائه دهند. وزن یک سیستم کامپیوتری روکار بسیار بیش­تر از مجموعه­ای از میکروکنترلرها خواهد بود.
 • کارایی: میکروکنترلرها برای انجام عملیات تکرارپذیر در دورۀ زمانی طولانی­مدت بدون خراب شدن و نیاز به خدمات طراحی شده­اند. سایر سیستم­های کامپیوتری مستعد خرابی نرم­افزار و سخت­افزار و نیز مجموعه­ای از مشکلات دیگر هستند که برای کاربران هر کامپیوتر خانگی قابل تشخیص است. بالاتر از همۀ ملاحظات دیگر، سیستم های کامپیوتری باید در مواقع کنترل کارکردهایی مانند ترمز گرفتن ۱۰۰% قابل اعتماد باشند.

بعضی از سیستم­های تعبیه شده در اتومبیل­ها لوازم الکترونیکی امنیتی و نیرومحرکۀ[۳۴] اتومبیل، سیستم­های سرگرمی­های درون وسیلۀ نقلیه و اطلاعات سرگرم­کننده[۳۵] هستند.

لوازم الکترونیکی پزشکی.

پایش بیمار، تجهیزات تشخیص، سیستم­های اتاق عمل، تصویربرداری و گوشی­های پزشکی الکترونیکی.

هوافضا و نظامی.

در حوزۀ مؤموریت و ایمنی حیاتی هوافضا و دفاع سیستم‌های تعبیه‌شده به عملکرد بی‌درنگ، مقیاس‌پذیری و امکانات با دسترسی بالا نیاز دارند. سخت افزار پر جزئیات و نرم­افزار گواهی شده (به عنوان مثال بر اساس استاندارد RTCA DO-178B) الزامی هستند. در برخی موارد یک پلتفرم نرم­افزاری به پشتوانۀ محاسبات توزیع شدۀ قدرتمند اعمال می­شود. به عنوان مثال­هایی از سیستم­های تعبیه شده می­توان سیستم­های ماهواره­ای، سیستم­های هواشناسی، سیستم­های کنترل پرواز، سیستم­های مدیریت هواپیما، رادار، ناوبری و ردیاب صوتی[۳۶] را ذکر نمود.

II.            بهترین مواردشیوۀ عملی

۱. اکوپلاس[۳۷] _ برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن

تکنوپل[۳۸] وینر نویشتات، با تمرکز بر “فناوری­های صنعتی مدرن”، رویکرد نوآورانه­ای را برای حمایت از توسعۀ منطقه­ای در چارچوب برنامۀ تکنوپل اتریش سفلی ارائه می­دهد.

با هدف از بین بردن شکاف بین آموزش عالی، صنعت و تحقیق و توسعه (R&D)، برنامۀ “تکنوپل” اتریش سفلی در سال ۲۰۰۴ بنیان نهاده شد. به منظور ایجاد هماهنگی در توسعۀ منطقه­ای با محور فناوری­ برای هر کدام از سه مکان تکنوپل در اتریش سفلی، در هر تکنوپل یک متخصص محلی استخدام شد. وظیفۀ مدیر تکنوپل این بود که به عنوان حلقۀ اتصال میان ذینفعان عمل کند.

مکان تکنوپل در وینر نویشتات، بر پنج رشتۀ فناوری مانند الف) مواد، ب) سطوح، ج) فناوری پزشکی، د) فرآیندها و ه) حسگرها، که به عنوان “فناوری­های صنعتی مدرن” خلاصه می­شوند، تمرکز دارد. در هر یک از این مناطق حداقل سه تأسیسات مستقل با تعداد کل کارکنان حداقل ۳۰ نفر دانشمند وجود دارد که از جرم بحرانی[۳۹] لازم اطمینان حاصل می­کنند.

قصد مدیر تکنوپل این است که تعداد دانشمندان را دو برابر کند و تا سال ۲۰۱۳ از ۳۰۰ نفر به ۶۰۰ نفر برساند و با پیوند موضوعی یک شبکۀ قوی میان شرکت­ها، آموزش عالی و امکانات تحقیق و توسعه بسازد.

http://www.ecoplus.at/

۲. IEA[۴۰]_ تکنوسید[۴۱]_ راهی مشخص برای ارتقاء ابتکارات کارآفرینانه در زمینۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات

تکنوسید ابتکاری است که توسط وزارت توسعۀ اقتصادی ایتالیا با مشارکت دانشگاه اودین و دو مرکز تحقیقاتی تأسیس شده است. این پروژه در شمال شرقی ایتالیا توسعه یافته است و یکی از ۱۱ پروژۀ تکوینی است که توسط این وزارت تأسیس شده است. هدف جمع­آوری ایده­های خوب و ابتکاری در زمینۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات  و تبدیل آن­ها به نوآوری­های مشخص و راه­اندازی کسب­و­کار از طریق ایجاد بنگاه­های اقتصادی جدید است. هدف این پروژه هم­چنین برانگیختن توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و تقویت روابط بین دانشگاه و سیستم اقتصادی منطقه­ای است. این ابتکار باعث می­شود که یک تیم متخصص بتواند ایده­ای را توسعه داده و آن را به یک بنگاه اقتصادی واقعی تبدیل کند.

ساختار پروژه سه فاز دارد:

 • اولین فاز آموزش کارآفرینی است، که شامل برگزاری کارگاه­های آموزشی با موضوع فرهنگ کسب­وکار و تهیۀ طرح کسب­وکار مشروط است (در حقیقت ۳۲ سمینار با حدود ۱۰۰۰ شرکت­کننده برگزار شد). در نهایت، کمیتۀ علمی و فنی به ریاست مدیر علمی پروژه و متشکل از ۹ عضو، ۳۶ کارآفرین بالقوه را انتخاب می­کند.
 • فاز دوم توسعۀ پروژه کارآفرینی است که از خدمات مشاوره­ای و پشتیبانی برای توسعۀ یک طرح کسب وکار اطمینان حاصل می­کند. یک آزمایشگاه کارآفرین قصد دارد از تهیۀ طرح کسب و کار و آزمایشگاه تکنولوژیکی پشتیبانی کند تا امکان­سنجی این ایده را بررسی کند. این مرحله به شناسایی ۱۲ بنگاه اقتصادی جدید منجر می­شود.
 • فاز سوم “راه­اندازی و تکوین” است که امکان استفاده از مشارکت مالی برای شروع فعالیت و استفاده از خدمات تدوین طرح در فضاهای اختصاصی را پیش­بینی می­کند-پایداری هر شرکت با حمایت مالی ۲۰,۰۰۰ یورویی تضمین شد.

http://technoseed.it/

۳. UOM- مراکز استراتژیک علوم، فناوری و نوآوری فنلاند مثال: TIVIT- ایجاد نوآوری در صنعت ICT

TIVIT مخفف عنوان “صنعت اطلاعات و ارتباطات و خدمات” به زبان فنلاندی است که از مراکز استراتژیک فنلاند برای علوم، فناوری و نوآوری است. این مرکز در فوریۀ ۲۰۰۸ به صورت یک سازمان غیرانتفاعی با هدف اصلی متحد کردن تلاش­های ۱۶ دانشگاه، ۵ مرکز تحقیقاتی و ۲۵ شرکت و سازمان عمومی (از جمله اریکسون، نوکیا و انجمن اطلاعات فنلاند) تأسیس شد. هدف آن اجرای خط مشی نوآوری در صنعت ICT، ترویج تحقیقات و اطمینان از این است که نتایج تحقیقات سریع­تر از آن­چه که ممکن است در کسب­وکار مورد استفاده قرار می­گیرد. مشارکت        بین­المللی نقش کلیدی در فعالیت­های مرکز ایفا می­کند. شرکت­ها و مؤسسات درگیر در پروژه­ها می­توانند معلومات خاص خود را بالا ببرند و غنی سازند، که در عین حال می­تواند به پروژه­های جدید منتقل شود تا در فروشگاه­های بازار جدید کپی شود و مورد استفاده قرار گیرد. هر پروژۀ ارائه شده باید با ۵ معیار مطابقت داشته باشد، از جمله: اثبات نوآوری و تأثیر استراتژیک تحقیق؛ تعادل بین صنعت و تحقیق در سطح برنامه؛ همکاری و تأثیر بین­المللی.

سرمایه­گذاری­های سالانه در مرکز چیزی حدود ۶۰-۴۰ میلیون یورو است. اخیراً شش برنامه در حال انجام است: اینترنت آینده، خدمات انعطاف­پذیر (خدمات الکترونیکی که در آن­ها بر نیازهای تولیدات محلی تأکید می­شود)، دستگاه­ها و تعامل­پذیری اکوسیستم­ها[۴۲](معانی جدید و شبکه­سازی دستگاه­ها و فضاهای هوشمند)، ترافیک مشارکتی[۴۳]( ترافیک جاده­ای و سفر برای نسل آینده)، نرم­افزار ابری (خدمات اینترنتی و  امنیت اطلاعات) و         رسانه­های بعدی. مفاهیم تجاری نیز باید برای افزایش سرعت توسعۀ محصولات و خدمات ایجاد شوند، تا بازار را برای ورود این محصولات و خدمات آماده سازند، و نیز از بازار بازخورد دریافت کنند. هدف کلی این تحقیق برآوردن نیازهای صنعت و جامعۀ فنلاند در یک دوره پنج تا ده ساله است. تصمیمات در مرکز توسط یک هیئت متشکل از ۱۲ عضو و ۱۲ عضو جانشین، که همگی از صنعت هستند، اتخاذ می­شوند.

www.tivit.fi

۴. ISI[۴۴]_ سیرینیکس[۴۵]

شرکت با مسئولیت محدود سیرینیکس در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد. سیرینیکس یک شرکت جدا شده[۴۶] از دانشگاه آنجلیای شرقی در نورویچ است. با اطلاع یافتن از نشت آب، محل نشت آب را ردیابی می­کند، و از نشت­های بزرگ­تر جلوگیری می­کند و به شرکت­های آب و فاضلاب اجازه می­دهد تا به طور موفقیت­آمیز مداخله کنند تا از خرابی فاجعه­بار لوله­ها و متعاقباً هدر رفتن آب و آسیب بالقوه به زیرساخت­های اطراف (ساختمان­ها، جاده­ها و غیره) جلوگیری کنند. بنابراین، شرکت سیرینیکس تکنیک­ها و تجهیزات پردازش سیگنال را توسعه می­دهد تا نشت­های بسیار کوچک در کانال­های اصلی آب را کشف و مکان­یابی کند. این تشخیص مانع از بروز نشت­های بزرگ­تر و  ویران­کننده­تر می­شود و به شرکت­های آب کمک می­کند تا از هدر رفتن حجم زیاد آب و آسیب دیدن جاده­ها و ساختمان­های اطراف لوله­ها جلوگیری کنند. شرکت معتقد است که الگوریتم­های ایجاد شده پیچیده­ترین و       حساس­ترین الگوریتم­های موجود برای یافتن نشتی هستند. در این پروژه، ابزارهای جدید جمع­آوری داده توسعه داده شد که می­تواند داده­های هیدرولیکی با فرکانس بالا را از شبکۀ آبی به دست آورد و ارسال کند. این امر باعث می­شود از زمان­بندی بهینۀ پمپاژ به شیوه­ای کم ریسک استفاده شود که منجر به کاهش مصرف انرژی می­شود. حتی کاهش جزئی در استفاده از پمپ­های آب نشان­دهندۀ صرفه­جویی قابل توجهی در کربن است. این پروژه یک راه­حل یکپارچه را ارائه می­دهد که به طور مداوم شرایط هیدرولیکی پویا را در خط لوله­های انتقال آب با قطر بزرگ پایش و تحلیل می­کند. داده­ها برای طبقه­بندی و ردیابی تغییرات فشار در لوله­ها و ارائۀ مدلی برای زمان­بندی بهینه پمپاژ مورد استفاده قرار می­گیرند، تا مصرف انرژی به حداقل برسد. با استفاده از پیشرفته­ترین سَری­های چندسنسوره که بر روی لولۀ اصلی برای ضربه زدن متصل می­شوند، سیستم پیشرفته به طور مداوم بخشی از لوله­ها را که بین دو سنسور قرار دارند پایش می­کند. یک سیستم مدل­سازی تصادفی نشت­های جدیدی را تشخیص داده و زنگ خطر را به صدا در می آورد. سپس می­توان لوله را قبل از خرابی فاجعه­بار تعمیر کرد.

http://syrinix.co.uk/

۵. ISI- قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی

قطب نوآوری منطقه­ای یونان غربی اتحادیه­ای از بازیگران کلیدی بخش دولتی و خصوصی در منطقۀ یونان غربی با هدف توسعه، ترویج و بهره­برداری از نوآوری در منطقه است. این قطب موفق شده است که دانشگاه­ها، مؤسسات فناوری، مؤسسات تحقیقاتی، سازمان­های حمایت از کسب­وکار، مقامات منطقه­ای و ذینفعان کارآفرین یونان غربی را گرد هم آورد تا با تلاش در جهت ترکیب کردن قابلیت­های آن­ها با یکدیگر، رشد کلی منطقه را تسهیل کند. قطب نوآوری منطقه­ای بر سه محور تمرکز می­کند که نشان­دهندۀ حوزه­های دارای اهمیت استراتژیک در منطقۀ یونان غربی است: فناوری­های انفورماتیک و ارتباطات، فناوری­ها و سلامت مواد غذایی، مدیریت و حفاظت از محیط زیست. ابزارهای مورد استفاده در قطب شامل ۹ گروه تحقیق و توسعه، ۴ فعالیت توسعۀ زیرساخت، ۳ شرکت اسپین­آف ، ۱ پلتفرم تکنولوژیکی، ۱ دورۀ تحصیلی/آموزشی ، ۶ فعالیت افقی برای توسعۀ ابزارها و روش­های زیست­پذیری قطب است.

قطب نوآوری منطقه­ای یونان غربی از طریق رقابت­پذیری برنامۀ عملیاتی یونان تحت ۴ اولویت محوری “نوآوری و تحقیقات فناوری” و معیار ۴.۶ “ایجاد قطب های نوآوری منطقه­ای” تأمین وجه شد. بودجۀ کلی پروژه مبلغ ۴.۳۹ میلیون یورو بود که ۲۵.۶% آن از مشارکت بخش خصوصی بود این در حالی است که هزینه­های عمومی از طرف دولت یونان (۵۰%) و از طرف اتحادیۀ اروپا (۵۰%) بود. این پروژه یک روش فراخوان عمومی را دنبال کرد و به روش رقابتی پذیرفته شد.

http://www.innopolewest.gr

۶. BICT[۴۷] – سیرما یانگ اسپیریت[۴۸] (SYS) – تأمین مالی مراحل اولیه

برنامۀ سیرما یانگ اسپیریت ادامه طبیعی فعالیت­های تحقیق و توسعۀ داخلی شرکت گروه سیرمای بلغاری است. این برنامه به منظور کمک به کارآفرینان جوان برای توسعۀ مدل­های کسب­وکارشان در زمینۀ فناوری اطلاعات (IT) و ارائۀ مبالغ سرمایه­گذاری اولیه به آن­ها، که اولین مرحله در زنجیرۀ تأمین بودجه سرمایه­گذاری مخاطره­آمیز است، طراحی شده است. این برنامه بخش کلیدی استراتژی سیرما برای دنبال ایده­های تجاری جدید بودن و جست­وجو، ترویج و توسعۀ نوآوری­ها است. این برنامه در صورتی که تیمی متشکل از ۲ تا ۵ کارآفرین جوان پشت ایده­ای باشند و آمادۀ اضافه­کاری و وقف کردن انحصاری خود روی ایده برای ۶ تا ۱۲ ماه آینده بدون هیچ گونه تعهدی از سوی طرف مقابل باشند، ایده­های نوآورانه را در زمینۀ فناوری اطلاعات تشویق و پشتیبانی می­کند. هدف اصلی برنامه کمک کردن به کارآفرینان جوان برای پشت سر گذاشتن اولین مرحلۀ توسعۀ مدل­های کسب­وکارشان است: تا برای جذب سرمایه­گذاری بیش­تر نمونۀ اولیۀ[۴۹] مؤثر و طرح کسب­وکار را توسعه دهند، و نسخۀ اولیۀ محصول خود را توسعه دهند یا تلاش کنند که به بازار برسانند. اجرای هر پروژه در داخل برنامه بر اساس اصول: مدیریت پروژه و تیم توسعۀ قوی، تجزیه و تحلیل مقدماتی قوی بازار برای ارزیابی الزامات کلیدی محصول/خدمات ، برنامه­ریزی مناسب، تأمین مالی کافی، توسعۀ به موقع، راه­اندازی محصول/خدمات به خوبی آماده شده و توسعۀ مداوم است.

http://www.sirma.bg/sys

۷. ISI- دستگاه­ها و فناوری حسگر شرکت با مسئولیت محدود اینتلیسنس[۵۰]

اینتلیسنس یک مبتکر پیشتاز در نظارت بر علائم حیاتی غیرتهاجمی[۵۱] مورد هدف در انگلستان است. این شرکت محصولات خود را توسعه می­دهد و تولید می­کند و همچنین محصولات خود را برای تولیدکننده­های تجهیزات اصلی ( OEM)[۵۲] طراحی می­کند. مزایای رقابتی این شرکت به دلیل تجهیزات پزشکی غیرتهاجمی بی­سیم آن با حسگرها و الکترودهای پزشکی است، که شامل تخصص کامل در تله­متری بی­سیم، لوازم الکترونیکی کم­مصرف برقی، نرم­افزار تعبیه شده، کاردیولوژی، سنسورهای بدن و پردازش سیگنال سطح پایین، ساخت صفحه نمایش چاپی الکترودی با ژل جامد، علوم پوستی شامل مواد  ضد التهابی[۵۳] طولانی­مدت، تکنیک­های دفیبریلاسیون و مراقبت­های پس از بیهوشی[۵۴] و همچنین تأیید سیستم­های پزشکی می­شود. تجهیزات پزشکی غیرتهاجمی بی­سیم شرکت ترکیبی از حسگرها و الکترودهای پزشکی هستند که فوق­العاده هوشمندند و روی سینه قرار می­گیرند و می­توانند طیف وسیعی از علائم حیاتی از جمله نوارقلب (ECG)[۵۵]، ضربان قلب، تنفس، دما و حرکت _که همگی با انجام حرکات مصنوعی بسیار کاهش می­یابند، را پایش کنند. الکترودهای وصل شوندۀ فوق­العاده کارآمد و سفارشی­سازی شده، بردهای هوشمند و قطعات الکترونیکی و تله­متری کارآمد، عمر باتری را تا حد زیادی افزایش می­دهد زیرا فقط داده­های بالینی مهم باید منتقل شوند. این شرکت اولین سیستم هوشمند جهان را می­فرستد که رویداد آریتمی نوار قلب، دما و تعداد تنفس را به طور مداوم پایش می­کند. این شرکت در حال تولید یک پچ مانیتورینگ جنین در خانه است که می­تواند به مادران باردار برای پیش­بینی شروع زایمان خود کمک کند و هم­چنین محصولات OEM برای نظارت بر سایر علائم حیاتی انسان مانند فشار خون و اندازه­گیری فیزیولوژیکی فعالیت عضلانی یا عروقی ارائه می­کند.

http://intelesens.com/

۸. JSI- سیگنال­های قلبی و مغزی- سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنال­های فیزیولوژیکی

سیگنال­های قلبی و مغزی_ یک سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنال­های فیزیولوژیکی است که با تلاش مشترک چندین مؤسسۀ تحقیقاتی تحت ششمین پروژۀ کالبدی BRACCIA توسعه یافت. بودجۀ تیم توسعه توسط اتحادیۀ اروپا (EU) و آژانس تحقیق و توسعۀ اسلوونی با هدف اصلی طراحی و توسعۀ یک سیستم جدید برای اداره کردن و سهولت استفاده از  داده­های جمع­آوری شده تأمین شد. سیستم به طور موفقیت­آمیزی برای تعدادی از اندازه­گیری ها روی انسان و موش ها در حین بیهوشی تحت پروژه BRACCIA و توسط سایر مؤسسات تحقیقاتی برای استفادۀ خاص آن­ها و به طور ویژه توسط دانشکدۀ هنر دانشگاه لیوبلیانا مورد استفاده قرار گرفت.

سیگنال­های قلبی و مغزی یک سیستم اکتسابی و شرط­سازی سیگنال ۱۲کانالی است، که به طور ویژه با هدف اندازه­گیری و مشاهدۀ علیت فعل و انفعالات بین نوسانات بیوفیزیکی طبیعی در طول بیهوشی عمومی طراحی شد. طراحی فنی دستگاه بر مبنای تبدیل پیشرفتۀ A/D است. سیگنال­های دیجیتالی به دست آمده توسط یک پردازندۀ نرم­افزاری پیش­پردازش می­شوند و از طریق USB به رایانۀ استاندارد مجهز به نرم­افزار سفارشی برای پردازش، نظارت و ذخیرۀ داده­های اضافی ارسال می­شود. این واقعیت که سیگنال­ها با یک سیستم تعبیه شده پیش­پردازش می­شوند، استفاده از آن را بسیار آسان می­کند.

این دستگاه طراحی شد تا بیمارستان­ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف را به عنوان مشتریان/ کاربران اولیه هدف گیرد. با انتشار نتایج مطالعات صورت گرفته با سیگنال­های قلبی و مغزی در مجلات بین­المللی، ثابت شد که دستگاه در حوزه­های مختلفی بیش از آن­چه که برایشان طراحی شده بود، کاربرد دارد و در جوامع بین­المللی شناخته شد. با اصلاح نرم­افزار مورد استفاده که بر روی رایانۀ شخصی استاندارد اجرا می­شود، از سخت افزار آن در سناریوهای مختلف می­توان به سادگی استفاده کرد. افزون بر این، استفادۀ شخصی از سیستم توسط افراد با پیشینۀ حرفه­ای متفاوت که اغلب کارکنان پزشکی هستند، آسان است. از آن­جایی که طراحی دستگاه ساده و بدون هیچ دکمه­ای می­باشد، فقط کافی است که اپراتور سنسورها را وصل کند و دستگاه را با کابل USB به کامپیوتر متصل و نرم­افزار را برای شروع ضبط کردن راه­اندازی کند. علاوه بر این، دستگاه می­تواند به برق وصل شود یا در صورت عدم کیفیت سیگنال  با باتری تغذیه شود.

این پروژه بازخورد مهمی از مجموعۀ بزرگی از اندازه­گیری­های انجام شده در سه مؤسسۀ تحقیقاتی در طول پروژۀ BRACCIA دریافت کرد. دستگاه و نرم­افزار همراه آن چندین بار امتحان شدند که در آن سخت­افزار و نرم­افزار ارتقا یافتند تا عملکرد را بهبود بخشند و خطاهای احتمالی را حذف کنند. به علاوه، چندین مقاله در مجلات از داده­های ضبط شده با سیگنال­های قلبی و مغزی منتشر شد.                                                   http://dsc.ijs.si/en/

۹. ISI- ابتکار خوشه­های کورالیا[۵۶]

ابتکار خوشه­های کورالیا در قالب رقابت­پذیری برنامۀ عملیاتی یونانی و برنامه­های عملیاتی منطقه­ای ۲۰۱۳-۲۰۰۷ به عنوان تسهیل­کنندۀ خوشه­های نوآوری تأمین بودجه می­شود. هدف این ابتکار توسعۀ خوشه‌های نوآوری در بخش‌های فناوری پیشرفته است که پتانسیل بالایی برای افزایش رقابت‌پذیری، بهبود موقعیت خود در بازار جهانی و پذیرش مدلی برای ارائۀ خدمات با ارزش افزودۀ بالا ارائه می‌دهند. این ابتکار بر تغییر شکل اقتصاد یونان از مدل اقتصادی “هزینۀ پایین نیروی کار[۵۷]” به مدل اقتصادی “خدمات با ارزش افزودۀ بالا” با تمرکز بر دانش اقتصادی تأکید می­کند. کورالیا پیش از این از توسعۀ خوشه­ای بخش­های نانو/ میکروالکترونیک و سیستم­های تعبیه شده در بیش از ۱۰۰ شرکت­های نوآور یونانی در این زمینه­ها و حدود ۴۰ آزمایشگاه آکادمیک و مؤسسات تحقیقاتی صنعتی در سراسر یونان حمایت کرده است. ابتکار کورالیا در راستای سیاست یونانی برای ترویج خوشه‌بندی در بخش‌های فناوری مبتنی بر دانش و صادرات­محور است، جایی که یونان ظرفیت ایجاد یک اکوسیستم نوآوری پایدار را دارد و می‌تواند به مزیت رقابتی در سراسر جهان دست یابد. طی فاز اول، در ژانویۀ ۲۰۰۷ یک مرکز نوآوری میکروالکترونیک در ماروسی، آتن، یونان تأسیس شد که نقطۀ مرجعی برای همه ذینفعان علاقه­مند درگیر در نانو/ میکروالکترونیک و سیستم های تعبیه شده می­شود. در حال حاضر، پروژه در فاز دوم خود قرار دارد، که در آن پروژه­های تحقیق و توسعه­ای زیر پیاده­سازی شده­اند:

 • اقدام I- حمایت از ۱۰ بنگاه اقتصادی نوآور بسیار کوچک و جدید،
 • اقدام II- 3 پروژۀ تحقیق و توسعۀ مشارکتی،
 • اقدام III- آخرین تحقیقات صنعتی بر روی ۷ بنگاه اقتصادی نوآور با سرمایه­گذاری مشترک از طرف سرمایه­گذران خصوصی،
 • اقدام IV- حمایت افقی از توسعۀ کارآفرینی ۳۴ بنگاه اقتصادی برای اقداماتی نظیر اعطای امتیازات، آموزش حرفه­ای و مشارکت در نمایشگاه­های بین­المللی،
 • اقدام V- برای حمایت از ۸ پروژۀ mi-Cluster.

http://www.corallia.org/en.html

۱۰. JSI- کایبرسیک[۵۸] – سیستم قطع اوج مصرف برق برای کارایی انرژی در صنعت

سیستم کایبرسیک بخشی از فناوری شبکۀ هوشمند[۵۹] است و مشتریان و تولیدکنندگان انرژی برق را قادر می­سازد تا با شبکه­های برق تعامل داشته باشند. از فناوری هدف‌گیری مصرف برق در فواصل پانزده دقیقه‌ای استفاده می‌کند تا به طور قابل‌توجهی قبض برق را به هنگام مصرف نامتعادل یا ناسازگار کاهش دهد. از این سیستم می­توان در انواع صنایع و نیز انواع دیگر شرکت­ها برای مثال صنایع فلزی، صنایع چوب، صنعت نساجی، صنعت شیشه­سازی، صنعت کاغذ، صنعت لاستیک، صنعت متالورژی، صنایع غذایی و غیره استفاده کرد. سیستم کایبرسیک در حال حاضر در دسترس شبکۀ فروشندگان میتسوبیشی در اروپا و آفریقای جنوبی است. صرفه‌جویی پیش‌بینی‌شده در هزینه‌های انرژی برق، جدای از سایر اثرات سیستم بر هزینه‌های تولید و کیفیت، عبارت است از کاهش به طور متوسط ۱۳% اوج تقاضا، و کاهش ۰.۹ سالی دورۀ بازپرداخت صنایع به شدت انرژی­بر که معادل بیش از ۲۰% کاهش می­شود و طولانی­ترین دورۀ بازپرداخت ثبت شده ۲.۲ سال بود. شرکت­های می­توانند قراردادهای مختلفی برای عرضه و نیز اندازه­گیری اوج­ها داشته باشند، و سیستم سایبرسیک با فعال­سازی سیستم تعرفه­بندی[۶۰] تمام احتمالات را پوشش می­دهد. بر مبنای استفاده از روش­های پیشرفته پیش­بینی مصرف انرژی و زمان­بندی، پیک­ها با زمان­بندی عملیات  قطع بار، خاموشی یا تخلیۀ بار، و با استفاده از خود منابع تولید نیروی برق کاهش می­یابند. سیستم سایبرسیک از یک یا چند کنترل­کنندۀ صنعتی که اندازه­گیری­ها و بارها به آن­ها متصل است و از یک یا چند کامپیوتر کنترلی تشکیل شده است. تمام کامپیوترها در شبکه به هم وصل هستند. سیستم در ۵ جا مورد ارزیابی قرار گرفت _ توسط نمایندگان صنایع کاغذی، مقوایی، ریخته گری و فرآیند و توزیع­کنندۀ انرژی برق.

www.inea.si

۱۱. [۶۱]RDF-RWG- صلاحیت واسطه­گری پیوند دادن نیازهای [۶۲]SMEها به فرصت­های تحقیقاتی

واسطه­گری مبتنی بر تحقیق[۶۳] یک برنامۀ فرعی از برنامۀ بسیج نوآوری­های مرتبط با تحقیق و توسعه (MOBI) است که توسط شورای تحقیقات نروژ سازمان­دهی شده است. مؤسسۀ میزبان مرکزی معمولاً با یک یا چند مؤسسۀ تحقیقاتی، سازمان یا بنگاه اقتصادی در زمینۀ تأسیس، فعالیت و تأمین مالی مرکز همکاری می­کند و در نتیجه یک کنسرسیوم CoE تشکیل می­دهند.

نروژ دارای مزایای خاصی است که می­توان از آن­ها برای ارتقای توسعۀ دانش در سطح منطقه­ای بهره­برداری کرد. اهداف فرعی عبارتند از: افزایش فعالیت تحقیق و توسعۀ SME؛ بهبود ظرفیت­های پذیرش SME؛ تقویت رقابت اقتصادی SME؛ تقویت دانش فناوری جدید اتخاذ شده توسط SME؛ تقویت پیوندها و ارتباط بین مؤسسات تحقیق و توسعه و انتقال فناوری پشتیبانی SME از دانشگاه­ها و کالج­های فنی؛ افزایش دانش فرآیند [۶۴]TT و روش­شناسی. استراتژی اصلی این پروژه به کار گرفتن واسطه­های صلاحیت­داری است که به عنوان حامل­های نوآوری بین SMEها و مؤسسات تحقیقاتی در چارچوبی کار می­کنند که از یک رویکرد فعال برای انتقال نوآوری استفاده می­کند. یک مثال بارز طرح کسب­وکار مخصوصی است که برای متقاعد کردن SMEها در خصوص این که R&D یک راه بهتر و سودآورتر برای نوآوری است، طراحی شده است. مدیریت پروژه شامل استخدام کارکنان به عنوان کارگزاران شایسته در مناطق مختلف جغرافیایی با سابقۀ خوب در علوم و تحقیقات کاربردی است.

http://www.cmr.no/

۱۲. FNBU – رانندگی ایمن با GPS اروپا

رانندگی ایمن با GPS اروپا یک سیستم هشداری پایش سرعت وسیلۀ نقلیه مبنی بر GPS است که پیشرفته­ترین مرکز مدیریت POI، توزیع خودکار پایگاه داده POI مبتنی بر وب و به روز رسانی آن در دستگاه های شارژی و برقی[۶۵] دارای GPS را دارد.  توسط شرکت با مسئولیت محدود آیکوم[۶۶] توسعه یافته است، که یک عرضه­کنندۀ فناوری پیشتاز بلغاری در زمینه­های خدمات از راه دور[۶۷]، سامانۀ حمل­نقل هوشمند (ITS)[۶۸]، سیستم موقعیت­یابی نقاط کور (LBS)[۶۹] در بازارهای مصرفی و شرکتی است.

GPS اروپا با ارتقای بیش­تر محصولات فعلی خود، وسایل نقلیۀ برقی GPS اروپا را معرفی می­کند_ نسل بعدی پلتفرم، که شامل سخت­افزار مدولار و قابل توسعه، ماژول­های سفت­افزار[۷۰] و نرم­افزار می­شود که رویکرد مرحله به مرحلۀ منعطفی را در در خدمات eCall هم در اجرای طیف کاملی از اپلیکیشن­های ارتقای مکان­یابی مرکز خودرو و هم خدمات مبتنی بر مکان امکان­پذیر می­سازد. خدمات eCall خدمات اولیه­ای هستند که عبارتند از: پلتفرمی (مرکب از خدمات با ارزش افزودۀ B-Call که به حساب کاربر جاده­ای شارژ می­شود) که از موارد زیر پشتیبانی خواهد کرد:

 • ادغام محصول موجود EuroGPS TollCollect در مدیریت ناوگان GPS اروپا، مدیریت دارایی و پلتفرم مدیریت رانندۀ وسیلۀ نقلیۀ برقی[۷۱]؛
 • ادغام خط تولید محصول بازیابی ردیابی هوشمند وسیلۀ نقلیۀ سرقت شده GPS اروپا با پلتفرم وسیلۀ نقلیۀ برقی GPS اروپا؛
 • ادغام خط تولید محصول ردیابی هوشمند مصرف سوخت GPS اروپا با پلتفرم وسیلۀ نقلیۀ برقی GPS اروپا؛
 • نظارت بر ادغام خط تولید محصول لیزینگ، اجارۀ PAYD و ردیابی هوشمند با پلتفرم وسیلۀ نقلیۀ برقی GPS اروپا؛
 • اطمینان یافتن از ادغام خط تولید محصول موجود ردیابی هوشمند دوربین­های سرعت GPS اروپا با پلتفرم وسیلۀ نقلیۀ برقی GPS اروپا؛
 • پیگیری ادغام خط تولید محصول موجود سرعت­نگار دیجیتالی[۷۲] رانندگی ایمن GPS اروپا، مسیریابی محیطی از راه دور با پلتفرم وسیلۀ نقلیۀ برقی GPS اروپا؛
 • عیب­یابی و تعمیر؛
 • فعال­سازی ایمنی خودرو؛
 • بازاریابی و راهنمایی مبتنی بر موقعیت مکانی کنار جاده­ای؛
 • بازیابی و جست­وجوی مکان؛
 • جست­وجو و رزرو پارکینگ.

http://www.safe-drive.eu

http://www.eurogps.eu

۱۳. اکوپلاس – پلتفرم مدیریت دارایی سیار

سیستمی به نام اموال جغرافیایی[۷۳] تلکام اتریش یک نقشه­برداری کامل، کارآمد و گسترده از کلیۀ تأسیسات الکتریکی (زیرساخت­ها مانند شبکه، املاک، مشتری و غیره) را در یک سیستم فناوری اطلاعات با همبستگی فضایی ارائه         می­دهد. اطلاعات مربوط به نصب و راه­اندازی به صورت استاندارد ارائه می­شود و می­توان آن­ها را از طریق برنامه­های دسکتاپ یا تحت وب بازیابی کرد. در برخی شرایط لازم است تا این اطلاعات را از طریق تلفن همراه، گوشی هوشمند یا یک دستیار دیجیتالی شخصی (PDA) بازیابی کرد، که به ویژه برای افراد شاغل در فضای باز مانند تعمیرکارها یا امور خدمات مشتریان فرستاده می­شود. چالش این پروژه جمع­آوری و ارائۀ اطلاعات خارج از سیستم GSPI از طریق خدمات وب تعریف شده و اپلیکیشن­های تحت وب به یک دستگاه تلفن همراه است. در این پروژه یک نمونۀ اولیه برای استفاده از سیستم اطلاعات شبکه در راستای مدیریت خطای پشتیبانی تلفن همراه در ارتباطات از راه دور توسعه داده شد. به منظور استفاده از اپلیکیشن، فرد عامل با آدرس URL مخصوص به مرورگر وب دستگاه موبایل هدایت خواهد شد. سپس، او با نام کاربری، رمز عبور و رمز امنیتی احراز هویت می­شود و به یک وب­سایت با ساختار بسیار ساده می­رود، که در آن می­تواند خرابی­های معلق[۷۴] را بازیابی کند و به جعبه­تقسیم[۷۵] هدایت شود یا از باکس جست­وجو دنبال یک جعبه­تقسیم خاص بگردد. عملیات جست­وجو اجازۀ استفاده از علائم نگارشی را می­دهد. نتایج یک بررسی اجمالی اولیه از نقاط کنترلی پیدا شده و مهم­ترین خصوصیات آن­ها را فراهم می­کند. با کلیک کردن بر روی لینک، جزئیات کامل نقاط سوئیچ شده نمایش داده می­شود. پلتفرم جدید نه­تنها به خدمات داخلی کمک       می­کند، بلکه خدمات کلی مانند پردازش سریع­تر، خدمات باکیفیت­تر و غیره را نیز بهبود می­بخشد.

www.fotec.at

۱۴. UOK- میکروالکترونیکا[۷۶]

شرکت میکروالکترونیکا یکی از پیشتازان بازار در صربستان برای توسعۀ بردهای ۸، ۱۶ و ۳۲ بیتی میکروکنترلرها، کامپایلرها، لوازم­های جانبی هم­چون ADC، DAC، رابط­های RS485، CAN et اترنت، برای نمایشگرهای             (LCD, GLCD, TFT, IrDA, LIN, Zigbee) و نیز برای MP3ها، سنسورهای حرکتی، پتانسیومترهای دیجیتالی، شناسایی رادیویی، درایورهای استپر موتور[۷۷] است. برنامه­نویسان شرکت سفت­افزاری را برای سیستم عامل ویندوز برای میکروکنترلرها در برنامه­های C، پاسکال و بیسیک و نیز در دلفی و C++ ایجاد می­کنند. شرکت توزیع­کنندگانی در ۳۸ کشور در سراسر جهان _ اروپا، هند، برزیل، روسیه، خاورمیانه، دارد. به­علاوه، شرکت مقالاتی را در برخی از معروف­تری مجلات الکترونیکی به چندین زبان منتشر کرده است، که با دانلود رایگان در دسترس هستند.

یکی از پروژه­های اخیر شرکت بر راه­اندازی خط تولید جدید بردهای چندرسانه­ای فشرده، متحرک، سبک و با اتصال آسان برای میکروکنترلرهای PIC با صفحه نمایش لمسی TFT، کدِک صدا و لوازم جانبی ذخیره­سازی تمرکز دارد.

تأسیسات تولیدی این شرکت مجهز به فناوری مونتاژ سطح قطعۀ پایه و ایجاد حفره روی آن است. حدود ۹۸% از قطعات به بیش از ۲۵ کشور صادر می­شود. این شرکت سالانه حدود ۳۰۰ محصول می­فروشد و درآمد سالانۀ آن تقریباً ۲ میلیون یورو است.

http://www.mikroe.com

۱۵. RDF-RWG- برنامۀ PFAU برای حمایت مالی از شرکت­های نوپا[۷۸] از طرف      دانشگاه­های واقع در نوردراین-وستفالن (NRW)[۷۹]

در نوسازی هر اقتصادی، شرکت­های کوچک و متوسط مبتنی بر فناوری و دانش بنیان از اهمیت ویژه­ای برخوردارند. ترویج فعالیت­های نوپا از سمت دانشگاه­ها و مؤسسات تحقیق و توسعه، ابزاری است که انتقال فناوری را از جامعۀ علمی به فضای کسب­وکار سرعت می­بخشد. هدف اصلی از ترویج، توسعۀ محصولات، فرآیندها و ایده­های خدماتی به یک محصول یا خدمات قابل فروش با استفاده از امکانات پیشرفتۀ موجود در دانشگاه­ها و مراکز تحقیق و توسعه (آزمایشگاه ها، تجهیزات و زیرساخت­های فناوری اطلاعات و ارتباطات) است. برنامۀ PFAU برای حمایت مالی از شرکت­های نوپا از طرف دانشگاه­های واقع در نوردراین-وستفالن، هدف قرار دادن فارغ­التحصیلان دانشگاه­ها و محققانی است که آخرین مدرک دانشگاهی خود را (دیپلم یا دکترا) حداکثر سه سال قبل از درخواست دادنشان اخذ کرده­اند. با ۱۸.۱ میلیون نفر جمعیت و بازار کاری با ۸.۳ میلیون نفر کارمند، نوردراین-وستفالن از زیرساخت تحقیق و توسعۀ عالی متشکل از ۶۳ پارک و مرکز فناوری، ۵۹ دانشگاه و دانشکدۀ فنی، ۵۵ مؤسسۀ تحقیقاتی و ۳۱ آژانس انتقال فناوری برخوردار است. با این حال، مشکل آن­جاست که تعداد بسیار کمی از شرکت­های نوآور هر سال          راه­اندازی می­شوند و کمتر از ۰.۵% از فارغ­التحصیلان دانشگاهی خودشان یک کسب­وکار را راه­اندازی می­کنند.

متعاقباً، انتظار می­رود که اقدامات ترویجی باعث ایجاد انگیزه در فارغ­التحصیلان (حداکثر تا سه سال پس از فارغ التحصیلی یا دکترا) شود که راه­اندازی کسب­وکار خود را به عنوان یک گزینۀ جدی (در کنار حرفۀ دانشگاهی یا کار در یک شرکت) در نظر بگیرند. این اقدامات، همراه با دستاوردهای بزرگ فناوری جدید و تحقیقات دانشگاهی، باعث علاقه­مند شدن دولت به سرمایه­گذاری در پیوند زدن دانش علمی حاصل از تحقیقات دانشگاهی با محصولات قابل عرضه در بازار شد. این امر با استفاده از زیرساخت­ها و امکانات پیشرفتۀ موجود در دانشگاه­ها و مراکز تحقیق و توسعه، به توسعۀ ایده­های نوآورانه در زمینۀ محصولات و فرآیندهای ارزشمند کمک می­کند. اهداف دیگر به ترویج تحقیق و توسعه از طریق تبدیل ایده­های نوآورانه به محصولات، فرآیندها یا خدمات  قابل عرضه در بازار مربوط        می­شود.

http://www.zenit.de

۱۶. [۸۰]OEAW- تشکیل یک شرکت واگذار شده از طرف گروه تحقیقاتی دانشگاه

عوامل کلیدی موفقیت این شیوۀ خوب عبارتند از راه حفظ ارتباط شرکت و دانشگاه برای دنبال کردن مشترک تحقیقات و خطوط تولید، پایداری تأمین مالی با سرمایه خود و منافع دوجانبه برای هر دو طرف. شرکت واگذار شده[۸۱] توسط گروه تحقیقاتی دانشگاه فناوی وین در یک بازار هدف متمرکز[۸۲] به منظور طراحی و توسعۀ سیستم­های تعبیه شده برای الکترونیک صنعتی و بازارهای محافظه­کار مشابه تشکیل شد و بر تبدیل نتایج تحقیق به محصولات نهایی نیز تمرکز داشت.گروه تحقیقاتی در طراحی مدارهای مجتمع دیجیتال برنامه­پذیر (FPGA) آنالوگ و طراحی برد مدارهای چاپی (PCB)[۸۳] و توسعۀ نرم­افزار تعبیه شده فعالیت داشته است. جهت­گیری گستردۀ گروه تحقیقاتی از نظر حوزه­های کاربردی و طراحی سیستم جامع، برای تشکیل شرکت بسیار مهم بود.

از آن­جا که مؤسسین شرکت واگذار شده یک سیاست سرمایه­گذاری بسیار محدودکننده داشتند که فقط بر اساس منابع مالی خودشان بود، ابتکارات بیرونی محیط زمینه­ای این شیوۀ برتر را تا حدودی به حاشیه برد. با این اوصاف، در خصوص مورد مذکور این جابه­جایی پرسنل، فعالیت­های تحقیقاتی در دانشگاه را در موضوعات مرتبط با هر دو طرف تضعیف نکرد و در نتیجه، به دلیل بزرگی گروه تحقیقاتی، روابط بین شرکت و دانشگاه تحت فشار قرار نگرفت و آن­ها پس از ایجاد واگذاری همکاری­های خود را ادامه دادند. یکی از ویژگی‌های مهم موفقیت در طول تقریباً یک دهه، تداوم و مشارکت آزاد در همکاری میان دانشگاه و شرکت است اجازه می‌دهد آزادانه درباره اهداف مشترک صحبت شود، و هم­چنین اهداف ذاتاً متفاوت دو طرف مورد بحث قرار گیرد و پذیرفته شود. در صورتی که به دانش خیلی تخصصی نیاز باشد، از مراکز تحقیقاتی صنعتی استفاده می­شود.

http://www.oregano.at/ger/index.html

۱۷. UOM- برنامۀ نوردایت[۸۴]

برنامۀ نوردایت برای تأمین بودجۀ تحقیقات در زمینۀ سیستم­های تعبیه شده، از طرف آژانس نوآوری سوئد (VINNOVA) سوئد، شورای تحقیقات نروژ و آژانس تأمین بودجۀ نوآوری و فناوری فنلاند (Tekes) ارائه می­شود. هدف برنامه ترویج تحقیقات مشارکتی رو به رشد در زمینه­های توسعۀ فناوری برای موج کوتاه رادیو، حسگرهای         بی­سیم، شبکه­های بی­سیم کوتاه برد و شناسایی با امواج رادیویی (RFID) یا سیستم­های میکروالکترومکانیکی (MEMS) با استفاده از فناوری فرکانس رادیویی (RF) ؛ و کمک به مؤسسات تحقیقاتی و شرکت­های سوئدی، نروژی و فنلاندی برای توسعه و نشان دادن بیش­تر تخصص فنی خود در این حوزه است. برنامه از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ اجرا می­شد. مخاطبان این برنامه صنعت، دانشگاه­ها و مؤسسات تحقیقاتی بودند و در قالب دو فراخوان برای پیشنهادات تأمین بودجۀ پروژه­های مشترک شرکای دانشگاهی و صنعتی و از طرف حداقل دو کشور، و ترجیحاً سه کشور اجرا شد. کلیۀ نتایج پروژه­های تحقیقاتی بر روی وب­سایت­های پروژه به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفت. در بخش اول برنامۀ نوردایت، از ۲۳ پیشنهاد شش پروژه تأمین بودجه شد: حسگر بی­سیم و شبکه­های عملگر[۸۵]برای اندازه­گیری و کنترل، پروژۀ RFID، تداخل محدود بی­سیم فناوری­ها و برنامه­های دسترسی با توان بالا[۸۶]، آنتن­های هدایت کنندۀ فرکانس رادیویی با سیستم­های میکروالکترومکانیکی برای رادار خودرو و برنامه­های بی­سیم آینده، بهینه­سازی بین لایه­ای شبکه­های حسگر بی­سیم کوتاه­برد و پروژۀ RFID چاپی. در بخش دوم (نوردایت۲) بخی از پروژه­ها به تأخیر انداخته شدند و چند پروژۀ جدید اضافه شدند.

www.tekes.fi

www.vinnova.se

www.forskningsradet.no

۱۸. UOK – حمایت از تولید مجازی بنگاه­های اقتصادی واقع در صربستان

حمایت از تولیدات مجازی در بنگاه­های اقتصادی واقع در صربستان جزئی از برنامۀ EDEP “حمایت از برنامۀ کارآفرینی و توسعۀ بنگاه­های اقتصادی”[۸۷] بود که از دسامبر ۲۰۰۶ تا سپتامبر ۲۰۰۷ تحقق یافت و اجرا شد.

شرکای تحقق این پروژه عبارت بودند از:

 • دانشکدۀ مهندسی مکانیک، دانشگاه کراگوئواچ، در سمت رهبر پروژه، که یکی از برجسته­ترین و معتبرترین مؤسسات آموزشی در زمینۀ علوم فنی، و مؤسسۀ علمی-آموزشی مدرنی است.
 • دانشکدۀ علوم فنی، دانشگاه نووی ساد، نووی ساد (FTN)، که تجربۀ شرکت در تعدادی از پروژه­های     بین­المللی مانند: TEMPUS ، FP6، پروژه­های دوجانبه و غیره را دارد.
 • آژانس توسعۀ اقتصادی منطقه­ای با مسئولیت محدود در شهر کراگویِواتس ناحیۀ شومادیا و پوموراولیه که در توسعه و ارائۀ خدمات حمایتی به بخش SME در منطقه تجربۀ زیادی دارد.

اهداف کلی پروژه عبارت بودند از:

 • مورد تشویق قرار دادن استقرار پیوند دائمی میان مؤسسات R&D و بنگاه­های اقتصادی و معرفی روال مشارکت مالی و اجرای نوآوری­ها؛ به منظور مشارکت کردن در کارایی، کیفیت و قابلیت­های فناوری صربستان و رقابت­کلی در سطح ملی و بین­المللی.
 • صرفه­جویی قابل ملاحظه در زمان و هزینه­های مربوط به توسعه دادن و بهبود بخشیدن محصولات موجود و فرآیندهای تکنولوژیکی در شرکت­های داخلی از طریق معرفی فناوری­های نوآورانه.
 • استفاده از سیستم تولید مجازی که نمایان­گر مدل کامپیوتری یکپارچه برای طراحی محصول و شبیه­سازی فرآیند تولید و نیز تولید سریع نمونه­های اولیه و مهندسی معکوس[۸۸] است.

www.wbc-vmnet.rs

www.ctc.kg.ac.rs

۱۹. ISI – مافوق صوت

فناوری­های مافوق صوت (UST)[۸۹] در سال ۲۰۰۶ به شکل یک شرکت جدا شده از دانشگاه کنت بنیاد نهاده شد و به دانشگاه اسکس[۹۰] ملحق شد تا از نتایج تحقیقات پروفسور کلاوس مک دونالد مایر[۹۱] با دکتر اندرو هاپکینز[۹۲] و تیم           آ­ن­ها بهره­برداری کند.

توسعۀ پلتفرم فناوری بر اساس شورای تحقیقات مهندسی و علوم فیزیکی (EPSRC)[۹۳]و تأمین بودجۀ کار تحقیقاتی بر عهدۀ دکتر مک­دونالد مایر و گروهش در دانشگاه کنت و نیز صندوق گواه اثبات مفهوم جنوب شرقی[۹۴] بود.        عیب­یابی فوق­العادۀ TM[۹۵] طراحی می­شود تا عیب­یابی پیشرفتۀ منبع را با امکانات تریگر[۹۶] و ردیابی برتر ارائه کند. این یک عملیات و تعاملات دقیق به موقع در اغلب نقاط بحرانی و برای اندازه گرفتن مدت زمان اجرای اجزای برنامه[۹۷]  است. در نهایت، توسعۀ پلتفرم فناوری به یک محصول دارای مجوز با کمک سرمایه­گذاری ۲ میلیون پوندی اختاپوس ونچرز[۹۸] میسر می­شود. پس از آن، این شرکت سعی کرد با شرکت در مسابقات مختلف که منجر به جذب سرمایه­گذاران خصوصی شد، طرح کسب­وکار و فناوری خود را به بازار معرفی کند. اگرچه هنوز در مراحل اولیۀ توسعه قرار داشت، اولین سیستم­های تک­تراشه­ای چندپردازنده­ای صنعتی آن در سیستم­های تعبیه شده برای پلتفرم­های سرگرمی و ارتباطی پیشرفته و هم­چنین در مجموعه­ای از دستگاه­ها مانند تلفن­های همراه یا            پخش­کننده­های چندرسانه­ای قابل حمل به کار گرفته شدند. این شرکت ادعا می­کند که تکمیل عیب­یابی فوق­العاده امکانات برتر عیب­یابی در سطح اپلیکیشن را فراهم خواهد کرد و این موضوع صنعت سیستم­های تعبیه شده را قادر می­سازد تا محصولات پیشرفته‌تر و قابل اعتمادتری را در بازارهایی مانند خودرو و دستگاه‌های مصرفی تولید کنند. شرکت تلاش کرد تا با شرکت در چندین مسابقه فناوری و طرح کسب­وکار خود را به اطلاع عموم برساند. این امر موجب جذب سرمایه­گذاران خصوصی شد و در نهایت، فناوری­های مافوق صوت (UST) 400,000 پوند           سرمایه­گذاری در حقوق صاحبان سهام خود را از طرف صندوق بذر جنوب شرق[۹۹] تحت مدیریت فاینانس جنوب شرق[۱۰۰] و صندوق دانۀ ذرت ایسنی[۱۰۱]، افزایش داد.

http://ultrasoc.com

۲۰. FNBU – سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS

این شیوۀ عالی راه­حل­های فناوری نوآورانه را برای تشکیل ریخته­گری باکیفیت با استفاده از روش­های ریخته­گری و ریخته­گری فشار پایین با فشار گاز تحت سیستم مدیریت یکپارچۀ (IMS) آکادمی علوم بلغارستان (BAS)  ارائه  می­کند.

رویکرد پیچیده برای تولید ریخته­گری باکیفیت: پیش­بینی کیفیت محصول و پارامترهای فرآیند از طریق مدل­سازی؛ کنترل کیفیت آلیاژ و مواد مذاب؛ پر کردن صاف حفرۀ قالب؛ سردسازی سریع برای دستیابی به ساختار خوش­حالت؛ تبلور جهت­دار قابل کنترل؛ حذف مواد جامد غیرفلزی و نفوذپذیر؛ کنترل کردن کل فرآیند؛ بازتولید پارامترهای فرآیند و کیفیت محصول؛ را پوشش می­دهد.

ساختار پروژه شامل موارد زیر است:

 • تیم مهندسی؛
 • بخش مدیریت؛
 • بخش کنترل کیفیت؛
 • بخش بازاریابی؛
 • بخش پیاده­سازی؛
 • تیم طراحی CAD-CAM[۱۰۲]، جهت شبیه­سازی فرآیند تشکیل ریخته­گری و بهینه­سازی فرآیند تشکیل ریخته­گری و کیفیت ریخته­گری.

فعالیت تحقیقاتی، به ویژه، شامل بررسی فرآیندهای تبلور، ساختارها و خواص فلزات جدید و مواد غیرفلزی،         ریخته­گری تحت فشار فلزات آهنی و غیر آهنی و آلیاژهای حاصل، فرآیندهای قالب­گیری و جوشکاری، خواص فیزیکی، خواص فیزیکی مواد شیمیایی و رفتار حرارتی آلیاژهای جدید، فلزات و آلیاژهای غیرمتبلور و میکروکریستالی، فناوری­های اکولوژیکی، ماشین­آلات و تجهیزات برای تولید مواد و محصولات مشتق از آن، می­شود.

www.ims.bas.bg

۲۱.[۱۰۳]ONPU- مرکز نوآوری­های فنی مؤسسه الکتروتکنیکی ایالت سن پترزبورگ، سن پترزبورگ، روسیه

پارک فناوری دانشگاه الکتروتکنیکی ایالت سن پترزبورگ “LETI” (TPEU)[۱۰۴] در سال ۱۹۹۱ با هدف ایجاد شرایط ایده­آل برای توسعه، و فعالیت شرکت­های کوچک برای تسریع توسعۀ صنعتی تحقیقات علمی و طراحی آثار، اختراعات و اکتشافات ساخته شده توسط دانشمندان، معلمان، فارغ­التحصیلان کارشناسی ارشد و دانشجویان LETI، و ایجاد فناوری­ها، محصولات و خدمات رقابتی بر مبنای تجاری تأسیس شد.

فعالیت TPEU در حوزه­های زیر است:

 • مشارکت در فرآیند ایجاد و انتشار محصولات علمی و فنی کارکنان علمی.
 • ایجاد مشاغل جدید برای پرسنل علمی و مهندسی در زمینۀ کسب­وکارهای دانش­محور_ تعداد کارکنان ۳۶۰ نفر است.
 • انتقال فناوری از دانشگاه به بخش صنعتی.
 • افزایش منابع مالی توسعۀ نوآوری.
 • ترویج همکاری­های علمی و انتقال فناوری بین­المللی.
 • توسعۀ تحصیلات و آموزش کارآفرینان در رشته­های اقتصاد، مدیریت و بازاریابی.
 • جهت تشکیل سیستم نوآوری داخلی، بر به کارگیری مؤثر پتانسیل فنی و علمی منطقه تمرکز کرده است.

TPEU به تیم­های پژوهشی دانشگاه­ها طیفی از خدمات را بر روی ایجاد و ارتقای محصولات علمی و فنی رقابتی ارائه می­کند. بین سال­های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۰ چهار پروژۀ بین­المللی تحقق یافت و یکی از آن­ها تا سال ۲۰۱۲ به طول انجامید. در حال حاضر TPEU موارد زیر را شامل می­شود:

 • ۴۵ شرکت کوچک که در زمینۀ کسب­وکارهای دانش­محور و حمایت از کسب­وکار نوآورانه کار می­کنند. برای مثال تولید تجهیزات رادیوگرافی اشعه ایکس در مقیاس کوچک برای تشخیص صنعتی و پزشکی، تجهیزات مغناطیسی شدت صدا و سیستم­های اندازه­گیری برای تحقیقات علمی، نظارت بر فناوری، و کاربردهای زیست­پزشکی[۱۰۵].
 • مرکز علمی و تولیدی (SPC)[۱۰۶] که وظایف تسهیلات رشد کسب و کارهای نوپا را انجام می­دهد.
 • مرکز فناوری نوآور (ITC)[۱۰۷].

پایداری طرح کسب­وکار با حمایت مالی دولتی و مشارکت گسترده با سازمان­های خارجی روسیه تأمین می­شود. TPEU به طور فعال با شرکت­ها و پارک­های فناوری در انگلستان، فنلاند، آلمان و چین همکاری دارد.

http://www.eltech.ru/english/index.htm

http://www.eltech.ru

۲۲.  ONPU- مرکز نوآوری “اسلن”[۱۰۸]

مرکز نوآوری اسلن یک سازمان غیرانتفاعی عمومی است که در مدیریت نوآوری و انتقال فناوری، حفاظت از حقوق مالکیت معنوی[۱۰۹]،  بررسی و ارتقای نوآوری­ها تخصص دارد و با حمایت شرکت با مسئولیت محدود دامستروی دنیپروپتروسک[۱۱۰] در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد. هدف اصلی مرکز نوآوری اسلن، جذب منابع مالی برای ایده­های نوآورانه، طراحی و ساخت آن­ها و بردن آن­ها به بازارهای داخلی و خارجی است. مرکز نوآوری اسلن در رویکرد کاری خود، از حمایت زنجیرۀ «نظریه­پرداز- محقق- متخصص- محقق- مهندس- تکنیسین- نیروی تولید- بازاریابی- فروشنده» استفاده می­کند و هم­زمان با ادارۀ این فرآیند، مطبوعات، بانک و ساخت کمکی را نیز مجاب می­کند. مرکز نوآوری اسلن چشم­انداز فناوری­ها و نوآوری­ها را برای افراد، شرکت­ها و بانک­ها که پول در دست دارند و برای سرمایه­گذاری در توسعه آماده هستند، ترسیم می­کند.

اهداف اصلی مرکز نوآوری اسلن عبارتند از:

 • ترویج فناوری­ها در بازار. شرکای بین­المللی قابلیت استفاده از سیستم جست­وجو از طریق اینترنت را برای ارتقای پیشرفت دانشمندان و مخترعین اوکراینی در بازار جهانی محصولات نوآورانه فراهم می­کنند؛
 • یکی از مهم­ترین جنبه­ها جست­وجوی یک سرمایه­گذار است. مرکز نوآری اسلن نوآوری­ها و فناوری پیشرفته را به افراد و بانک­هایی که پول در دست دارند و برای سرمایه­گذاری کردن آن در فرآیند توسعه آماده هستند، پیوند می­زند؛
 • ایجاد پرتفوی نوآوری اوکراینی؛
 • متحد ساختن مخترع و سرمایه­گذار؛
 • توسعۀ مکانیزمی برای تأمین مالی پروژه­های نوآورانه و انتقال فناوری به صنعت؛
 • محبوب­سازی نوآوری در اوکراین.

مرکز نوآوری اسلن با دانشگاه­ها، آکادمی­ها، مؤسسات تحقیقاتی و سرمایه­گذاران در سراسر اوکراین در زمینه­های مختلف علمی و فنی همکاری دارد.

www.innocentr.com

۲۳. UOK- سندخوان دستی ولاتاکوم[۱۱۱]

یک وسیلۀ باتری­خور کوچک دستی مقاوم توسط ولاتاکوم توسعه یافت و برای تصدیق اسناد مسافرتی و شخصی، خواندن داده­های بیومتریک، شناسایی افرادی که این اسناد را در اختیار دارند به بازار  عرضه شد. این وسیله شامل اسکن نوری تخصصی برای اسکن کامل صفحات پاسپورت الکترونیکی با نور سفید، مادون قرمز و ماورای بنفش بود که وجود همۀ آن­ها در وسایل دستی این­چنینی مناسب است. این وسیله در بازار اولین است و یک نوآوری بزرگ در زمینۀ دستگاه­های تأیید بیومتریک است. کاربرد اصلی این وسیله در بخش امنیت عمومی، عمدتاً برای مدیریت کنترل مرز­ی در اتوبوس­ها ، قطارها ، فرودگاه­ها و محیط­های مشابه معتبر در سراسر جهان است. این وسیله با توجه به افزایش جابه­جایی افراد و سبک زندگی امروزی بسیار مفید خواهد بود. دستگاه­های موجود مشابه در بازار نیازهای کاربر نهایی را از نظر قابلیت و کارایی برآورده نمی­سازند. در اکثر موارد، تجهیزات کنترل مرزی از جمله سند         خوان­های دستی با روش مناقصات عمومی تهیه می­شود. مقامات دولتی که مسئول کنترل مرزها، کنترل مهاجرت و موارد مشابه هستند، معمولاً حق خرید این تجهیزات را دارند. این پروژه کلید زده شد و با منابع داخلی و منابع مالی شرکت به اجرا درآمده است. حقوق مالکیت معنوی مربوط به نوآوری­ها به طور رسمی از طریق ثبت ملی و بین­المللی محافظت شد.

http://vlatacom.com/

۲۴. BICT- پیاده­سازی سیستم [۱۱۲]AIS داخلی

پیاده­سازی شبکۀ AIS در بخش کروات رودخانه­های دانوب و دراوا در مارس ۲۰۰۶ شروع شد و در مارس ۲۰۰۸ پایان یافت. این کار بر عهدۀ شرکت با مسئولیت محدود کراپ[۱۱۳] بود و ۹۰% بودجۀ آن به طور مشترک از طرف اتحادیۀ اروپا در قالب برنامۀ همسایگی اسلوونی-مجارستان و کرواسی به نام INTERREG IIIA و ۱۰% مابقی توسط بودجۀ محلی تضمین شد.

با استفاده از فناوری اطلاعات نوآورانه که جریان اطلاعاتی سریع‌تر، کارآمدتر و مطمئن‌تر را بین مقامات مربوطه (گمرک، پلیس مرزی، پلیس آب و خدمات کاهش بلایا) و هم­چنین شرکت‌های خصوصی شاغل در بخش ناوبری داخلی (بنادر، حمل و نقل، اپراتورهای ناوگان و غیره) تسهیل می­کند، پیاده­سازی شبکۀ AIS به بهبود شبکه های حمل و نقل برون­مرزی کمک کرد. به طور خاص، ساده‌سازی رویه‌های برون­مرزی، افزایش ایمنی ناوبری، واکنش‌های بسیار سریع‌تر در هنگام بروز فجایع، یکپارچگی بهتر ناوبری داخلی در شبکه‌های حمل‌ونقل مدرن، در دسترس بودن اطلاعات کشتی، خدمه و محموله، را تضمین کرد، بنابراین منجر به افزایش استفاده از سیستم­های فناوری اطلاعات، توسعۀ حمل و نقل پایدار، تغییر حالت محموله از جاده به آبراه های داخلی و حفاظت از محیط زیست می شود.

گروه­های هدف پروژه مقامات دولتی که با حمل و نقل آبی داخلی، ایمنی ناوبری و حفاظت از محیط زیست سر وکار داشتند و نیز بخش خصوصی درگیر در ناوبری داخلی مانند بنادر، حمل و نقل کالا، اپراتورهای ناوگان و غیره بودند. اهداف اصلی پیاده­سازی شبکۀ AIS داخلی عبارت بودند از بهبود پویایی و دسترسی برون­مرزی در منطقۀ مرزی بر روی آبراه‌های رودخانه‌های دانوب و دراوا و توسعۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات در دسترس که در آینده در زندگی اجتماعی و اقتصادی منطقۀ معین شده کاربرد خواهند داشت.

www.crup.hr

۲۵. IEA – نوآوری باسیلیکاتا

نوآوری باسیلیکاتای ایتالیا، منطقۀ باسیلیکاتا، نوآوری باسیلیکاتا در پوتنزا به دلیل توافقی بین دولت منطقه­ای و پارک علوم AREA، پارک علم و فناوری شهر تریسته، در ژوئن ۲۰۰۹ با هدف ارائۀ قلمرویی در منطقه­ با یک بدنۀ دائمی جهت ارائۀ خدمات و ابزارها در راستای حفظ رقابت­پذیری شرکت­ها و ارزش قائل شدن برای تحقیقات، تأسیس شد.

خدمات اصلی که توسط نوآوری باسیلیکاتای ایتالیا ارائه می­شود، عبارتند از:

 • اطلاعات دربارۀ حق ثبت و اسناد؛
 • استفاده از ابزار ابتکاری هوش تجاری[۱۱۴] که امکان بررسی بازار بالقوۀ محصول/خدمات هدف ایده را فراهم می­کند؛
 • مطالعات و تحلیل­هایی پیرامون آخرین فناوری­ها و بازارها؛
 • مطالعاتی با هدف قابل اطمینان بودن وضع مالی-اقتصادی شرکای آینده؛
 • تجزیه و تحلیل شکاف میان نیازمندی و نوآوری؛
 • تجزیه و تحلیل کارایی کسب­وکار (از طریق ابزارهای معیار)؛
 • تعریف مسیر نوآوری، برنامه­ریزی پروژۀ نوآوری؛
 • راه­حل­هایی برای نوآوری محصول (مواد، تکنیک­ها، غیره)؛
 • کارگاه­های آموزشی؛
 • کمک به ایجاد یک بنگاه اقتصادی و غیره.

نوآوری باسیلیکاتا سیستم یکپارچه­ای را از فعالیت­ها و خدمات برای توسعۀ نوآوری فنی و ارج نهادن به تحقیقات کارآفرینان و محققان ارائه می­دهد، تا از آن­ها در تمامی مراحل فرآیند نوآوری پشتیبانی کند.

http://www.basilicatainnovazione.it/

 •  

۲۶. اکوپلاس- برداشت انرژی برای شبکه­های حسگر بی­سیم سیار با کارآمدی           زیست­محیطی

با تأمین بودجۀ ملی از طرف مؤسسۀ فناوری مد (FIT)[۱۱۵] برای سیستم­های نهفتۀ فناوری اطلاعات پروژۀ حسگرهای زیست­محیطی، شرکای اتریشی پروژه (پروفکتور[۱۱۶]، پاتینگر[۱۱۷]، دانشگاه لینز[۱۱۸]، توسعۀ تجهیزات الکترونیکی اکسلر[۱۱۹]) وابستگی حیاتی شبکه­های حسگر بی­سیم از راه دور را به فناوری سنتی باتری از بین می­برند. بر مبنای مفاهیم بازیافت انرژی الکتریکی از ماشین­آلات مرتعش و انتقال بی­سیم اطلاعات حسگرهای دلخواه با نیروی       فوق­العاده کم، طراحی این واحد پایۀ مدولار تعبیه شده، چالش­های فنی فراپیشرفته­ای را پیش روی ما قرار می­دهد. از آن­جا که حسگرهای زیست­محیطی مستقل از انرژی هستند، هیچ انرژی اضافه­ای برای هر دو مورد، برای عملیات حس کردن و انتقال بی­سیم، فراهم نمی­شود. پروژۀ حسگر زیست­محیطی امکان ادغام معتبر شبکه­های حسگر       بی­سیم متراکم برای نظارت بر شرایط بهینه و کنترل فرآیند، سرعت بخشیدن به مهندسی و زمان­های ادغام را از طریق حذف کامل تلاش­های سیم­کشی، افزایش ایمنی عملیاتی ماشین­آلات، کاهش چشمگیر هزینه­های تعمیر و نگهداری و خرابی ماشین­آلات، فراهم می­آورد و دسترسی به سنسورها را در مناطق غیرقابل دسترسی امکان­پذیر  می­کند.

نمونۀ اولیۀ حاصله توانست WTU و سنسور را در طول شرایط کاری تأمین کند. پروژه­هایی در سطح بین­المللی در آیندۀ نزدیک آغاز خواهند شد و منجر به توسعۀ مداوم فناوری پایه با توجه به الزامات اپلیکیشن­های مختلف خواهند شد.                                                                                            

          www.profactor.at

۲۷. TUCN[۱۲۰]– تجارت ردیابی با GPS

تجارت ردیابی با GPS، یک سیستم ردیابی خودرو است که توسط نرم­افزار آروبز ترنسیلوانیا در رومانی توسعه یافته است و به هزاران مالک ناوگان کمک می­کند تا هزینه­های عملیاتی را کاهش و درآمد را افزایش دهند. این سیستم اطلاعات ردیابی زندۀ وسایل نقلیه، نگهداری از ناوگان و مدیریت ریسک را در اختیار اپراتورهای ناوگان در هر         اندازه­ای که باشند، می­گذارد. بیش از ۵۰۰ شرکت با ناوگان خودرویی در رومانی از کاهش هزینه­ها و افزایش       بهره­وری سود بردند و بیش از ۹,۰۰۰ از انواع وسیلۀ نقلیه در حال حاضر تحت نظارت هستند. این سیستم از پیشرفته­ترین ابزار برای کنترل هزینۀ تعمیر و نگهداری ناوگان استفاده می­کند: ردیابی بلادرنگ GPS و انتقال          داده­های GPRS، گزارش­ها و نقشه­برداری­هایی که اطلاعاتی در مورد موقعیت وسایل نقلیه روی نقشه، مسافت­های طی شده، تعداد و مدت هر توقف ارائه می­دهد. طیف کاملی از گزارشات دقیق را ارائه می­کند: گزارش فعالیت روزانه، گزارش سرعت، سرعت­نگاری دیجیتالی و گزارش سابقۀ وسیلۀ نقلیه (تعویض تایر و روغن، سرویس شدن). امکان ایجاد گزارش­های مصرف کنترل بهتر ناوگان را تضمین می­کند. تجارت ردیابی با GPS نرم­افزاری مبتنی بر وب برای ردیابی وسیلۀ نقلیه است که با اتصال به اینترنت از هر کامپیوتری یا دستیار دیجیتالی شخصی (PDA) قابل دستیابی است. این سیستم رابط کاربری آسان و بصری دارد که به حداقل دانش کامپیوتری نیاز دارد. تقریباً همۀ شهرهای جهان مجبورند با افزایش نرخ و ازدحام روزانه روبه­رو شوند. نرم­افزار مدیریت و ردیابی ناوگان به سازمان­­دهی کارآمدتر و ایمن­تر ترافیک خودروها کمک می­کند. راهنمایی کردن ناوگان­های حمل­ونقلی هزینه­های حمل­ونقل را کاهش  می­دهد. سیستم راهنما الزامات اطلاع راننده از نقشۀ شهر/استان را کاهش می­دهد. این امر به راننده کمک می­کند تا در زمان کوتاه­تری با تغییرات زیرساختی کنار آید.

۲۸. JSI – کنترل فشار خلأ در دستگاه­های حرارت­دهی و تمیز کردن پلاسما

این شیوۀ برتر تحقیق و توسعۀ سیستمی را برای کنترل فشار خلأ در دستگاه­های حرارت­دهی و تمیز کردن پلاسما ارائه می­دهد که توسط شرکتی اتریشی تولید می­شوند. این دستگاه­ها در فرآیند تولید سیم و محصولات فلزی مربوطه (نوارهای فلزی و …) استفاده می­شود. این دستگاه­ها با استفاده از پلاسما به طور هم­زمان رویۀ سیم را در یک سیم تمیز می­کنند، حرارت  و پوشش می­دهند. فشار خلأ در راکتور پلاسما یک پارامتر مهم فرآیندی است که برای تضمین  ثبات عملکرد پلاسما و کیفیت سیم باید در محدودۀ تحمل نگه داشته شود. به یک سیستم کنترلی نیاز است تا با کنترل عملکرد پمپ خلأ و شیر خلأ فشار را در محدودۀ تحمل نگه دارد. هدف دستیابی به انحراف فشاری کم از نقطۀ تنظیم شده و پاسخ­دهی سریع به انواع اختلالات فرآیندی است. در پروژه، ابزارهای نرم­افزاری (بلوک­های برنامه­نویسی، ابزارهای پیکربندی) و اسناد توسعه داده شده­اند که به طور قابل ملاحظه­ای اجرای کنترل             پیش­بینی­کننده را برای انواع مختلف مشکلات کنترل حلقۀ بسته از جمله کنترل فشار خلأ دستگاه­های پلاسما ساده می­کند. نتایج پروژه قابل انتقال است، زیرا پلتفرم طوری طراحی شده است تا در انواع مختلف فرآیندهای تکنولوژیکی به کار گرفته شود.

http://dsc.ijs.si/en/

۲۹. اکوپلاس – پایش دمای فرآورده­های غذایی منجمد در طول حمل­ونقل و انبار کردن

پایش دمای غذاهای منجمد در طول حمل­ونقل و انبار کردن بهترین شیوۀ نگهداری از کیفیت بالای غذاهای انتقالی را نشان می­دهد. از اول ژانویۀ ۲۰۱۰، مالک کترینگ یا اغذیه­فروشی موظف است دمای مواد غذایی کم­دوام[۱۲۱] خود را در مدت حمل­ونقل و انبارکردن بدون فاصله ثبت کند و مجبور است مدارک مثبته را برای بیش از یک سال نگه دارد. چالش توسعۀ یک مفهوم و مدل کارکردی بود که دما را از روی حسگرهای دما در دستگاه­های سردکننده بخواند، موارد ثبت شده را به منظور بررسی وجود ناهنجاری­های احتمالی تحلیل کند تا در صورت وجود هشداری را ایجاد کند و موارد ثبت شده را در یک پایگاه داده برای گزارش مستمر بایگانی کند. شریک صنعتی فوتک[۱۲۲]مالک چندین شعبه در بوفه­های مدارس است که در آن­ها امکان این که کابل­های برق را از سیستم متمرکز ثبت دما به حسگرهای دما کشید، وجود ندارد. بنابراین آن شرکتی که یک مفهوم و مدل کارکردی را برای خواندن دما از روی حسگرهای دما در دستگاه­های سردکننده توسعه داده است، موارد ثبت شده را به منظور بررسی وجود ناهنجاری­های احتمالی تحلیل می­کند تا در صورت وجود هشداری را ایجاد کند و موارد ثبت شده را در یک پایگاه داده برای گزارش مستمر و نگهداری از موارد ثبت شده برای بیش از یک سال بایگانی کند. موارد ثبت شدۀ در پایگاه مرکزی داده از طریق اینترنت برای کلیۀ شعب یک مشتری ذخیره می­شود. کاربر می­تواند برای هر سنسور دما مقادیر آستانه­ای را پیکربندی کند تا با توجه به آن اعلان­هایی از طریق پیامک یا ایمیل ایجاد شود و فوراً کاربر یا ضامن و یا تکنیسین تعمیر و نگهداری را آگاه سازد. به­علاوه، کاربر می­تواند ثبت کاملی از تمام رویدادها یا خواندن دماها ایجاد کند. برای این موارد، امکان استفاده از حسگرهای دما با قابلیت­های ذخیره­سازی داخلی و اتصال USB وجود دارد. این سیستم با استانداردهای زیر مطابقت دارد: DIN EN 12830 ، DIN EN 13485، DIN EN 13486. شرکت مورد بحث از نتایج قابل توجه از نظر کیفیت محصولات، محصولات و فناوری­های جدید بهره می­برد.

www.fotec.at

۳۰. TUCN- بازسازی شبکۀ چاه­های آب برای به دست آوردن آب تصفیه نشده[۱۲۳]– سیستم خودکار برای نظارت و فرمان­­دهی

این شیوۀ عالی اجرای موفق پروژۀ حاصل از مشارکت میان مقامات محلی و مقامات دولتی در رومانی را شرح می­دهد. بودجۀ این پروژۀ توسط کمک­های مالی اتحادیۀ اروپا و با تأمین مالی مشترک مقامات محلی ساتو ماره پشتیبانی شد. تیم R&D کنسرسیومی از ۳ شریک (SME) از رومانی و مجارستان بود.

هدف پروژه گسترش زیرساخت­های مربوط به آب آشامیدنی، به دلیل رشد جمعیت بود که در زمان توسعۀ زیرساخت­های موجود، پیش­بینی نشده بود. رویکرد آن بازسازی شبکۀ چاه­های آب برای جمع­آوری آب و ایجاد سیستمی برای نظارت و فرمان­دهی بر کل فرآیند، با هدف افزایش ظرفیت تحویل آب خام به ایستگاه تصفیۀ آب آشامیدنی که آب آشامیدنی را به شهر و شهرستان­های کوچک اطراف می­رساند، بود.

در نتیجۀ اجرای موفق پروژه، با کاهش تأخیر در آب­رسانی، گردش حداقل ۱۲۰۰ مترمکعب بر ساعت و بهبود قابل توجه کیفیت آب تحویلی به تصفیه­خانه تضمین شد.

علت شروع این پروژه ضرورت توسعۀ زیرساخت­های مربوط به آب شرب و آب مصرفی شهر ساتو ماره و محلات آن بود.

این کار ضروری بود زیرا با رشد جمعیت ، تتوسعۀ اقتصادی منطقه، زیرساخت­های موجود دیگر قادر به تحمل تعداد مصرف­کنندگان خصوصی و عمومی نبود. همین امر باعث شد تا مقامات محلی برنامه­ای را برای توسعۀ این زیرساخت­ها آغاز کنند. تیم تحقیق و توسعه کنسرسیومی متشکل از ۳ شریک (SME) از رومانی و مجارستان بود.

www.technosam.ro

III.            ساختارهای حمایت از نوآوری و تولید سیستم­های تعبیه شده

تجزیه و تحلیل ۳۰ تا از بهترین موارد عملی نشان می­دهد که می­توان آن­ها را به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

 • گروه اول با نام “ساختارهای حمایت از نوآوری” شامل طرح­های کسب­وکار (BP) ساختارهای دولتی و غیردولتی و سازمان­هایی با محوریت حمایت از نوآوری در زمینۀ سیستم­های تعبیه شده و انفورماتیک صنعتی می­شود.
 • گروه دوم با نام “تولید سیستم­های تعبیه شده” شامل پروژه­های مختلف برای اجرای انفورماتیک صنعتی و شرکت­هایی برای تولید سیستم­های تعبیه شده می­شود.

این طبقه­بندی در جدول زیر نشان داده شده است.

تولید سیستم­های تعبیه شدهساختارهای حمایت از نوآوری
۴. سیرینیکس- ISI۱. تکنوپل- اکوپلاس
۸. سیگنال­های قلبی و مغزی JSI۲. تکنوسید- IEA
۱۰. کایبرسیک- JSI۳. فنلاند- UOM-TIVIT
۱۲. GPS اروپا- FNBU۵. نوآوری منطقۀ غیرنظامی- ISI
۱۳. دارایی سیار- اکوپلاس۶. سیرما- BICT
۱۴.میکروالکترونیکا- UOK۷. شرکت با مسئولیت محدود اینتلیسنس- فناوری حسگر-ISI
۱۹. مافوق صوت- ISI۹. کورالیا-ISI
۲۰. IMS-فناوری نوآورانه – FNBU۱۱. صلاحیت و نوآوری- RDF-RWG
۲۳. ولاتکوم- UOK۱۵. PFAU-RDF-RDW
۲۴. AIS داخلی- BICT۱۶. تشکیل- OEAW
۲۶. برداشت انرژی- اکوپلاس۱۷. نوردایت- UOM
۲۷. ردیابی با GPS- TUCN۱۸. تولید مجازی- UOK
۲۸. فشارخلأ- JSI۲۱. مرکز نوآوری­های فنی مؤسسه الکتروتکنیکی ایالت سن پترزبورگ، سن پترزبورگ، روسیه- ONPU
۲۹. فرآورده­های غذایی منجمد- اکوپلاس۲۲. مرکز نوآوری “اسلن”- ONPU
۳۰. بازسازی- TUCN۲۵. باسیلیکاتا- IEA

IV.            تحلیل SWOT

تحلیل SWOT ارزیابی موضوعی داده­هاست. در این فصل نقاط ضعف رایج ۳۰ تا از بهترین شیوه­ها از میان ۱۰۰ تا از آن­ها تحلیل می­شود. برای انجام هر نوع تجزیه و تحلیل، ما باید این واقعیت را در نظر بگیریم که این ۳۰ شیوۀ برتر کاملاً با هم فرق دارند. با این­حال، ما می­توانیم آن­ها را در دو دامنۀ بزرگ گروه­بندی کنیم- پروژه/محصول محور و سازمان­هایی که فعالیت­های این حوزه را ترویج و پشتیبانی می­کنند. بر اساس این معیارها، بهترین شیوه­ها به دو گروه تقسیم شدند. به منظور تجزیه و تحلیل دقیق­تر، ۴ تا از بهترین شیوه­ها را می­توان در هر دو گروه قرار داد.

نقاط قوت

نقاط قوت ساختارهای حمایت از نوآوری

همان­طور که پیش­تر ذکر شد، این ۳۰ شیوۀ برتر به دو دامنه تقسیم می­شوند:

 • ساختارهای حمایت از نوآوری _ این­ها شیوه­هایی هستند که تفاوت R&D و مدیریت پروژه و ساختارهای حمایتی شرکت­ها ، انجمن­ها و دانشگاه­ها را توضیح می­دهند. هدف اولیۀ آن­ها تجمیع و تمرکز بر معلومات خاص رده بالا، متخصصان برجسته و شرکت­های تولیدی است که از توسعۀ پروژه­های بزرگ ملی و       بین­المللی در زمینۀ سیستم­های تعبیه شده حمایت خواهند کرد.
 • تولید سیستم­های تعبیه شده _ این گروه از بهترین شیوه­ها شامل مثال­هایی از شرکت­های مختلف است که سیستم­های نهفتۀ خاص، اپلیکیشن­های انفورماتیکی صنعتی یا کل تنظیم خودکار فرآیند تولید را طراحی و تولید و پایش و کنترل می­کنند. قلمروی مثال­ها سیستم­های تولید در صنایع سنگین، نظارت بر محیط زیست و بوم­شناسی، تجهیزات پزشکی و دستگاه­های ورزشی، اپلیکیشن­های ورود داده، انواع مختلف تجهیزات ناوبری و کنترل موقعیت و غیره را پوشش می­دهد.

معمولاً بیشتر شیوه­های گروه اول، عملکرد موفق فعالیت­های تحقیق و توسعه­ای است. بسیاری از این شیوه­ها        نشان­دهندۀ نهادها و سازمان­هایی هستند که با دانشگاه­ها و انجمن­های شناخته شدۀ ملی همکاری نزدیک دارند. برخی برنامه­ها اطلاعاتی در مورد فعالیت بلندمدت در زمینۀ سیستم­های تعبیه شده و انفورماتیک صنعتی را ارائه می­دهند: صلاحیت واسطه­گری پیوند دادن نیازهای SMEها به فرصت­های تحقیقاتی، تکنوسید، مراکز استراتژیک علوم، فناوری و نوآوری فنلاند، ابتکار خوشه­های کورالیا، برنامۀ PFAU برای حمایت مالی از شرکت­های نوپا از طرف دانشگاه­های نوردراین-وستفالن و غیره.

حدود نیمی از شیوه­های پوشش داده شده در گروه ساختارهای حمایت از نوآوری مشارکت تعداد زیادی از کارکنان (بیش از ۲۰ تا ۳۰ نفر) را برجسته می­سازد، برخی از سازمان­ها بیش از ۵۰۰ نفر از کارمندان را در شرکای مرتبط خود به کار می­گمارند. در عمل، تمام این شیوه­ها به طور فعال با دانشگاه­ها همکاری می­کنند، بنابراین شرایطی برای بهبود مستمر کارکنان آن­ها و هم­چنین استخدام نیروی جدید ایجاد می­شود. بیش از ۴۰% تیم­های تحقیقاتی مسئولیت­های خاصی را بر عهده دارند. بسیاری از سازمان­ها فعالیت عمدۀ دیگری را توسعه می­دهند که ممکن است مورد علاقۀ شرکت­های کوچک و بزرگ بسیاری در بخش انفورماتیک صنعتی باشد. فرآیند تحقیق و توسعه ارزش تجاری ایده­های بدیع را آشکار می­کند. سازمان­های بزرگ­تر با چندین مؤسسۀ تکنولوژیکی همکاری دارند، جایی که حداقل تعداد کمی از سازمان­ها به عنوان بخشی از آن­ها وجود دارند و دارای آزمایشگاه­ها و شرکت­های تخصصی تولیدکنندۀ سیستم­های تعبیه شده هستند.

برخی از سازمان­ها سعی می­کنند تا با جست­وجوی پروژه­هایی با مکانیزم­های مالی روشن و سیاست توسعۀ بلند مدت مشروح(۲۰ ساله)، یک مدل کسب­وکار جدید را با مشارکت نافذ دانشگاه­ها و سازمان­های علمی تحمیل کنند. همه این‌ها نشان‌دهندۀ یک سیاست تحقیق و توسعۀ مناسب و سازگار با زمان با پتانسیل توسعه و ایجاد محصولات و خدمات نوآورانه مبتنی بر کسب‌وکار است. همکاری (ترکیب) شرکت‌کنندگان نهادی، دانشگاهی و تجاری تضمینی برای ایجاد مدل‌های تجاری باثبات است که می‌توانند تحت برنامه‌های بزرگ‌تر اروپایی و ملی درخواست منابع مالی کنند. برخی از سازمان ها با سازمان هایی که ۱۰ تا ۱۰۰ کارمند دارند مشارکت می­کنند.

تمام این پروژه­ها پرتفوهای آنلاینی دارند که ترویج کسب­وکار آن­ها و یافتن شریک در اجرای پروژه­های مشارکتی بزرگ­تر را بسیار راحت­تر خواهد کرد. بسیاری از این سازمان­ها گواهی­نامه­های کنترل کیفیت دارند و با مؤسسات و آزمایشگاه­ها برای تطبیق کیفیت و اطمینان از کیفیت بالای محصول نهایی و فرآیندهای مدیریتی درون سازمانی ارتباط دارند.

نقاط قوت تولید سیستم­های تعبیه شده

این گروه از بهترین شیوه­های عملی، طراحی و تولید محصولات یا خدمات نهایی را شرح می­دهد و از مدل­های کسب­وکار و مکانیزم­های تأمین مالی استفاده می­کند. اکثریت این بهترین شیوه­های عملی، به مقادیر زیاد        سرمایه­گذاری­های خصوصی اشاره دارند. برخی از این شیوه­ها، با این­حال، خط­مشی تجاری و همکاری­های نزدیک را با دانشگاه­ها مؤسسات علمی ترکیب می­کنند: سیرینیکس، سیگنال­های قلبی و مغزی و سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS. تنوع کاربردها و پروژه­ها بسیار متفاوت است: از سیستم­های تعبیه شدۀ کوچک برای استفادۀ شخصی مانند سیگنال­های قلبی و مغزی گرفته تا کاربردهای سازمانی به شدت گسترش­پذیر هم­چون سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS، پیاده­سازی سیستم AIS داخلی، تجارت ردیابی با GPS و رانندگی ایمن با GPS اروپا.

اکثر شرکت­ها از کارکنان عملیاتی خود برای توسعه، اجرا و بازاریابی محصولات نهایی استفاده می­کنند. برخی از مثال­های ارائه شده مدل­های کسب­وکار حاصل شدۀ خوبی را نشان می­دهند. اکثر شرکت­ها و سرمایه­گذاران مشترک[۱۲۴]در حال حاضر مشتریانی در بیش از یک کشور اتحادیۀ اروپا دارند. برترین شیوه­های عملی منتخب             راه­حل­های یکپارچه­سازی سیستمی که قبلاً کاربردهای فراملّی داشته­اند را نشان می­دهد. بیش از ۵۰% راه­حل­های موصوف با توصیه­های کاهش مصرف برق مطابقت دارند یعنی دستگاه­های سبز [سازگار با محیط­زیست]هستند.        می­توان این­طور نتیجه گرفت که اکثیر پروژه­ها به میزان مساوی از بودجه­های عمومی و خصوصی استفاده می­کنند. اکثر منابعی که در دسترس این شیوه­ها بود برای توسعه و آموزش استفاده شد. برخی از این محصولات و کاربردها نشان از پتانسیل توسعۀ اپلیکیشن­ها و طیف وسیعی از خدماتی که در این بخش قابل توسعه و اجرا هستند، دارند. برخی از این کاربردها عبارتند از: سامانه­های پزشکی، نظارت بر حمل و نقل تولید، سیستم­های صنعتی در مقیاس بزرگ، دستگاه­های ناوبری، کاربردهای مختلف اکولوژیکی و غیره. تقریباً تمام شرکت­ها در منطقه از امکانات تولیدی مستقر در کشورهای خودشان استفاده می­کنند. این پتانسیل اقتصادهای فردی در زمینۀ راه­حل­های سیستم­های تعبیه شده و تولید انفورماتیک­های خاص و منحصر به فرد صنعتی را نشان می­دهد. به طور نرمال اکثر شیوه­هایی که از نزدیک با دانشگاه­ها و آکادمی­ها متحد شده­اند بیش از ۱۰ سال است که به بازار ارائه شده­اند.

نقاط ضعف

بخش نقاط ضعف تحلیل SWOT به گونه­ای انجام شده است تا الگویی را پیدا کند که هر ذینفع پروژه و خروجی­های پروژه بتوانند از آن اجتناب کنند. هر یک از دو گروه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و نقاط ضعف مشترکی یافت شد. آن­ها را می­توان به صورت زیر بیش­تر گروه­بندی کرد:

 • مالی _ فقدان تنوع تأمین بودجه مشترک­ترین نقطۀ ضعف اکثریت بهترین شیوه­ها بود. در هر دو دسته، سازمان­ها یک حوزۀ کسب­وکاری خاص یا توسعۀ محصولات/پروژه­ها را حمایت می­کردند، وابستگی شدیدی به منبع تأمین بودجه قابل ملاحظه بود. بودجه معمولاً از طرف دولت توسط آژانس تأمین بودجۀ اتحادیۀ اروپا یا به طریقی دیگر از بودجۀ عمومی تأمین می­شود. از آن­جا که تحقیق و نوآوری بدون بودجه قابل اجرا نیست، تنوع تأمین بودجه به عنوان بزرگ­ترین نقطۀ ضعف اکثر شیوه­های برتر منتخب باید مورد توجه قرار گیرد.
 • سیاسی_ با توجه به این که تأمین مالی بهترین شیوه­ها به شدت به بودجۀ دولتی یا اتحادیه اروپا بستگی دارد، وابستگی به وضعیت سیاسی فعلی در کشور محلی یا مدیریت اتحادیه اروپا را می­توان به عنوان دومین نقطه ضعف جدی مطرح کرد. متأسفانه، فقط تعداد کمی از بهترین شیوه­های منتخب، نه­تنها در سطح محلی، بلکه در سایر کشورها نیز دارای موفقیت گسترده­ای در بازار هستند و مستقل از وضعیت سیاسی محلی هستند.
 • سازمانی _ بسیاری از بهترین شیوه­ها دارای نقاط ضعف سازمانی دارند. در این دسته می­توان فقدان مکان، امکانات فنی، تجهیزات و هم­چنین وابستگی شدید به سایر سازمان­ها (مانند دانشگاه­ها، سرمایه­گذاران، شرکا و غیره) را ذکر کرد.
 • بازاریابی _ یک نقطه­ضعف مشترک دیگر رویکرد بازاریابی بهترین شیوه­هاست. محصولات آ­ن­ها معمولاً از فقدان برنامه­ای برای ورود به بازار، دیده شدن ناکافی و عدم به رسمیت شناخته شدن بین­المللی رنج        می­برند. تنها برخی از محصولات/ پروژه­ها به بازار رسیده­اند، حتی تعداد کم­تری از مرحلۀ نمونۀ اولیه فراتر رفته و به هر موفقیتی در بازار رسیده­اند. این واقعیت که بسیاری از بهترین شیوه­ها توسط گروه­ها یا سایر سازمان­های حمایت از کسب­وکار ترویج می­شوند نیز نشان می­دهد که شیوه­های مذکور به اندازۀ کافی خوب عمل نمی­کنند. از این­رو، متأسفانه مورد قدردانی قرار گرفتن و شناخته شدن بسیاری از برترین شیوه­ها به سطح اروپا محدود شده است و حتی در سراسر جهان کم­تر به رسمیت شناخته می­شوند.
 • اجتماعی _تنها تعداد کمی از بهترین شیوه­ها باعث ایجاد محل کار جدید شده­اند (مشاغل) و بر بازار نیروی کار تأثیر دارند. در حقیقت، برخی از بهترین شیوه­ها در تلاش برای داوم آوردن در بحران­های مالی[۱۲۵] که بر عرضۀ مشاغل جدید نیز تأثیر می­گذارد، هستند.

ساختارهای حمایت از نوآوری

در جایگاه نخست نقاط ضعف مشترک ساختارهای حمایت از نوآوری، نقطه­ضعف مربوط به مدیریت برنامه/فرآیند قرار دارد. طرح­های کسب­وکار در این گروه معمولاً خوشه­ها، مراکز برتری یا برنامه­ها هستند. به منظور موفق شدن برای توانایی اداره کردن حجم بزرگی از درخواست­هایی که از مراجع مختلف می­­رسد، تمام آن­ها باید با بسیاری از ذینفعان دیگر از بخش خاص خود همکاری کنند. متعاقباً متداول­ترین مشکل ضعف، عدم توانایی این سازمان­ها برای کار در چنین شرایطی است. یکی دیگر از ضعف­های رایج فقدان فعالیت­های شبکه­ای کافی در زمینۀ سازمان است. در حقیقت، بسیاری از طرح­های کسب وکار تعداد فعالیت­ها و رویدادهای در طول سال گذشته را به طور چشمگیری محدود ساخته­اند. نقطه­ضعف مشترک دیگر عدم انتقال دانش کسب شدۀ محلی به جوامع بین­المللی است. چندین برنامه در داخل به نتایج خوبی دست یافتند، با این­حال، آن­ها از این فرصت برای انتقال تجربۀ محلی در سطح      بین­المللی استفاده نکردند. به عنوان یک نقطه ضعف که فقط مخصوص این گروه است، می­توان به فقدان اطلاعات در مورد حقوق ثبت امتیاز محصولات/ سازمان­ها/ پروژه­های ترویج شده اشاره کرد. نقطه­ضعف دیگر عدم وجود اطلاعات چندزبانه در صفحۀ وب تکنوسید است. در این­جا لازم است ذکر کنیم که اکثر طرح­های کسب­وکار از فضای وب بسیار خوب استفاده می­کنند و اطلاعات زیادی در مورد آن­ها در آن­جا وجود دارد.

تولید سیستم­های تعبیه شده

نخستین نقطه­ضعف تولید سیستم­های تعبیه شده این واقعیت است که اغلب محضولات این گروه در دورۀ آزمایشی هستند یا هنوز به بازار نرسیده­اند. این کاملاً برای اغلب طرح­های کسب­وکار محصول/ پروژه­ متدوال است. به نظر  می­رسد که برای اغلب آن­ها هیچ برنامه­ای برای ورود به بازارها وجود ندارد و سرمایه­گذاری ناکافی در این خصوص انجام شده است. یک نقطه­ضعف معمول دیگر برای اغلب محصولات/پروژه­ها در این گروه این واقعیت است که پارامترهای محصول/پروژه به درستی توصیف نمی­شوند یا توصیف آن­ها بسیار مختصر است. به طور کلی، برای برخی از طرح­های کسب­وکار باید تلاش بیش­تری در جهت مستندسازی و ارائۀ محصول انجام داد. این می­تواند به عنوان مهم­ترین نقطه­ضعف از نظر فنی برجسته شود. بدون مستندسازی یا ارائۀ مناسب در بازار آزاد هیچ موفقیتی حاصل نمی­شود. یک نقطه­ضعف دیگر خاص این گروه عدم مقایسۀ محصول با محصولات مشابه است. امروزه، رقابت شدید میان محصولات/پروژه­های مختلف در بازار آزاد مستلزم درک روشنی از مزایای رقابتی آن­ها در مقایسه با سایر محصولات در حوزۀ مربوطه است. بدون چنین مقایسه­ای ورود به هر بازاری دشوار خواهد بود. به نظر می رسد برخی از طرح­های کسب­وکار تعداد بسیار کمی کارمند دارند و به طور کلی به نظر می­رسد که کمبود پرسنل واجد شرایط در این حوزه وجود دارد. تقریباً هیچ یک از طرح­های کسب­وکار نمی توانند ادعا کنند که بیش از ۱۰۰-۱۵۰ عضو تیم و محقق واجد شرایط دارند.

در نتیجه ممکن است بگوییم که علی­رغم تعداد نسبتاً زیاد نقاط ضعف، اکثر آن­ها در بیش­تر طرح­های کسب­وکار مشترک است. این نقاط ضعف را می­توان در آینده به خوبی تعریف و اصلاح کرد. نقطه ضعف خاص برای خود        طرح­های کسب­وکار و هم­چنین برای سایر شرکت­های فعال در این حوزه بسیار مهم است. امیدواریم که استفاده از خروجی­های پروژه برای از بین بردن نقاط ضعف (ضعف­ها) در آینده موفقیت­آمیز باشد.

فرصت­ها

ساختارهای حمایت از نوآوری شیوه­هایی هستند که هدف آن­ها تسهیل انتقال معلومات خاص، دانش و      مهارت­هایی در حوزۀ سیستم­های تعبیه شده و الکترونیکی صنعتی است. این فعالیت­ها عموماً جهت بالا بردن سطح بنگاه­های اقتصادی، به ویژه SMEهاست.

اجرای موفق این پروژه­ها نیازمند استقرار تیم­های تحقیق و توسعۀ متعادل، بازخورد گرفتن از بنگاه­های اقتصادی، از جمله بخش آکادمی-دانشگاهی در فرآیند، شبکه­های صحیح و غیره است.

وسعت پروژه از اهمیت ویژه­ای برخوردار است – این­که چه تأثیری بر منطقه دارد و ارتباط آن با استراتژی ملی و استراتژی اتحادیۀ اروپا.

بررسی اجمالی کلی ۱۵ شیوۀ عملی در این زیرگروه نشان می­دهد که با توجه به فرصت­ها، پروژه­ها الزامات فوق­الذکر را برآورده می­سازند.

شیوه­های انتخاب شده به طور کلی نشان­دهندۀ هم­سویی استراتژیک در چارچوب اتحادیۀ اروپا، استراتژی کشور مربوطه، و نیز هم­سویی با استراتژی منطقۀ مربوطه هستند.

بهترین شیوه­های برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن، مراکز استراتژیک علوم فنلاند، قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی و برنامۀ نوردایت مطابق با استراتژی اتحادیۀ اروپا توسعه می­یابند.

پروژه­های مرکز نوآوری­های فنی مؤسسه الکتروتکنیکی ایالت سن پترزبورگ، سن پترزبورگ، روسیه و مرکز نوآوری اسلن، بخش­هایی از استراتژی کشور مربوطه را پوشش می­دهند.

بهترین شیوه­های برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن، قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی و نوآوری باسیلیکاتا تأثیر بسزایی بر توسعۀ منطقه­ای دارند.

بسیاری از شیوه ها پایۀ محکمی برای توسعۀ فناوری پیشرفته ایجاد و صنعت محلی را در منطقۀ مربوطه پررنگ کرده­اند (برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن؛ تکنوسید؛ قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی، ابتکار خوشه­های کورالیا، حمایت از تولیدات مجازی در بنگاه­های اقتصادی واقع در صربستان).

بسیاری از شیوه­ها از وجود رابطۀ دائمی میان مؤسسات R&D و بنگاه­های اقتصادی خبر می­دهند. یک همکاری قوی میان دانشگاه­ها، مؤسسات R&D، و بنگاه­های اقتصادی برای بهره­برداری بیش­تر از پتانسیل­ این علاقۀ مشترک برای ایجاد محصولات نوآورانه در این زمینه­ها پدید آمده است. علاوه­ بر این، انتقال آرام دانش تجمیع شده به کسب وکارهای موفق قابل ملاحظه است (شرکت­های نوپا و بنگاه­های کوچک و متوسط اقتصای تازه ­تأسیس). (برای مثال، برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن، IEA- تکنوسید؛ قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی؛ ISI- دستگاه­ها و فناوری حسگر شرکت با مسئولیت محدود اینتلیسنس؛ PFAU- برنامۀ حمایت مالی از شرکت­های نوپا از طرف دانشگاه­های واقع در نوردراین-وستفالن (NRW)؛ OEAW- تشکیل یک شرکت واگذار شده از طرف گروه تحقیقاتی دانشگاه؛ برنامۀ نوردایت؛ حمایت از تولیدات مجازی بنگاه­های اقتصادی واقع در صربستان؛ صلاحیت واسطه­گری پیوند دادن نیازهای SME به فرصت­های تحقیقاتی؛ مرکز نوآوری­های فنی مؤسسه الکتروتکنیکی ایالت سن پترزبورگ، سن پترزبورگ، روسیه؛ مرکز نوآوری اسلن).

برخی از شیوه­ها فرصتی را برای انتقال به خارج از منطقۀ خاص فراهم کردند (برنامۀ تکنوپل مرکز وینر نویشتات برای فناوری­های صنعتی مدرن؛ قطب نوآوری منطقۀ غیرنظامی منطقۀ یونان غربی؛ نوآوری باسیلیکاتا).

برای چهار روش، انتقال احتمالی در منطقۀ جنوب شرقی اروپا (SEE)[۱۲۶] و مشارکت در پروژه های بین المللی اتحادیه اروپا پیشنهاد می­شود (سیرما یانگ اسپیریت؛ تشکیل یک شرکت واگذار شده از طرف گروه تحقیقاتی دانشگاه؛ PFAU- برنامۀ حمایت مالی از شرکت­های نوپا از طرف دانشگاه­های واقع در نوردراین-وستفالن (NRW)؛ برنامۀ نوردایت).

برخی از فرصت­های خاص وجود دارند مانند:

 • بهبود سطح خدماتی که از هشیاری SME حمایت می­کنند (حمایت از تولیدات مجازی بنگاه­های اقتصادی واقع در صربستان)؛
 • تکنوسید در مشارکت با شبکۀ آچیو[۱۲۷]۲۰ مرکز اروپایی متخصص در فناوری اطلاعات و ارتباطات را گرد هم می­آورد. این شبکه توسط اتحادیۀ اروپا تأمین مالی می­شود و با دانشگاه کمبریج هماهنگ می­شود؛
 • فرصت­های خوب به دلیل سرمایه­گذاری سیرما بانگ اسپیریت بر روی کارآفرینان جوان فعال در حوزۀ فناوری اطلاعات (IT) و حمایت اولیه از آن­ها با صندوق بذر لازم (سیرما یانگ اسپیریت – تأمین مالی مراحل اولیه)؛
 • در حوزه­های خاصی مانند ساخت و ساز، فعالیت اقتصادی بالایی وجود دارد و حضور SMEها بسیار مطلوب است (صلاحیت واسطه­گری پیوند دادن نیازهای SME به فرصت­های تحقیقاتی)؛
 • توسعۀ کارآمدتر نظارت بر خدمات درمانی در بیمارستان­ها و محیط­های خانگی (دستگاه­ها و فناوری حسگر شرکت با مسئولیت محدود اینتلیسنس).

در خاتمه، می‌توان گفت که تمامی شیوه‌های مورد بررسی فرصت‌های بسیار خوبی برای انتقال فناوری، توسعۀ منطقه‌ای و تبادل دانش ارائه می‌دهند.

زیرگروه سیستم­های تعبیه شده. هدف شیوه­های داخل این زیرگروه ایجاد محصولات نوآورانه و سیستم­های هدف­گرا در حوزۀ سیستم­های تعبیه شده است.

خروجی موفق این پروژه­ها مستلزم استقرار تیم­های R&D با ساختار خوب، تأمین مالی شفاف، فضای مناسب عملیات، رویکرد نوآورانه (الزامات فوق­الذکر کم­وبیش به طور کلی در بخش مرور نقاط قوت پوشش داده شده­اند)، و نیز دستیابی به بازار هدف متمرکز، کاربردهایی در رشته­های مختلف، قابلیت تلفیق سیستم­های بزرگ­تر و غیره است.

بررسی اجمالی کلی ۱۵ شیوۀ این زیرگروه نشان می­دهد که با توجه به فرصت­ها، پروژه­ها الزامات فوق­الذکر را برآورده می­سازند.

مروری بر شیوه­ها فرصت کاربردی در رشته­های مختلف را به طور کلی نشان می­دهد (سیرینیکس؛ سیگنالی­های قلبی و مغزی- سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنال­های فیزیولوژیکی؛ کایبرسیک سیستم قطع اوج مصرف برق برای کارایی انرژی در صنعت؛ پلتفرم مدیریت دارایی سیار؛ سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS؛ سندخوان دستی ولاتاکوم؛ پیاده­سازی سیستم AIS داخلی؛ برداشت انرژی برای شبکه­های حسگر بی­سیم سیار با کارآمدی زیست­محیطی؛ تجارت ردیابی با GPS؛ کنترل فشار خلأ در دستگاه­های حرارت­دهی و تمیز کردن پلاسما، پایش دمای فرآورده­های غذایی منجمد در طول حمل و نقل و انبار کردن).

بسیاری از شیوه­های عملی نشان می­دهد که محصولاتشان یک بازار بالقوه دارند (سیرینیکس؛ سیگنالی­های قلبی و مغزی- سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنال­های فیزیولوژیکی؛ کایبرسیک سیستم قطع اوج مصرف برق برای کارایی انرژی در صنعت؛ رانندگی ایمن با GPS اروپا؛ پلتفرم مدیریت دارایی سیار؛ مافوق صوت؛ سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS؛ پیاده­سازی سیستم AIS داخلی؛ برداشت انرژی برای شبکه­های حسگر بی­سیم سیار با کارآمدی زیست­محیطی؛ پایش دمای فرآورده­های غذایی منجمد در طول حمل و نقل و انبار کردن).

برخی از شیوه­ها فرصتی را برای تلفیق در سیستم­های بزرگ­تر نشان می­دهند (سیرینیکس؛ سیگنالی­های قلبی و مغزی- سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنال­های فیزیولوژیکی؛ رانندگی ایمن با GPS اروپا؛ پیاده­سازی سیستم AIS داخلی؛ برداشت انرژی برای شبکه­های حسگر بی­سیم سیار با کارآمدی زیست­محیطی؛ تجارت ردیابی با GPS، بازسازی شبکۀ چاه­های آب برای به دست آوردن آب تصفیه نشده).

دو شیوه با شرکت­های پیشتاز در این رشته همکاری استراتژیک دارند (میکروالکترونیکا؛ سیستم­های تعبیه شده IMS-BAS).

برخی از فرصت­های خاص وجود دارند مانند:

 • انتظار می­رود در آینده محصولات کاربردی و مدرنی تولید شوند و توسعه یابند (میکروالکترونیکا)؛
 • فناوری سیرینیکس صرفه­جویی بسیار مهمی را در سیستم توزیع آب ممکن می­سازد. امروزه بیش از ۳۰% آب به دلیل نشت آب هدر می­رود (سیرینیکس)؛
 • سامانه­ها و محصولات پزشکی جدید را می­توان بر مبنای دستگاه­های موجود توسعه داد (سیگنالی­های قلبی و مغزی- سیستم شرطی­سازی سیگنال برای سیگنال­های فیزیولوژیکی)؛
 • افزایش سطح خودکاری و پیاده­سازی سیستم­های تعبیه شده در اقتصادهای اروپای جنوب شرقی (SEE) (مافوق صوت)؛
 • این دستگاه در بسیاری از مکان­های مهم برای شناسایی سریع و ایمن اسناد و اشخاص مورد نیاز است (سندخوان دستی ولاتاکوم)؛
 • تأثیر این پروژه افزایش تعداد محل کار در منطقه خواهد بود، و متعاقباً، بالا بردن استاندارد زندگی مردم خواهد بود، چیزی که این راه­حل را برای سایر شهرها جذاب کرد (بازسازی شبکۀ چاه­های آب برای به دست آوردن آب تصفیه نشده).

در خاتمه، کلیۀ شیوه­های بررسی شده محصولات نوآورانه با دورنمای خوب بازاری و فرصت­های کاربردی در        زمینه­های مختلف را ارائه می­دهند.

تهدیدها

تهدیدها برای ساختارهای حمایت از نوآوری

تهدیدات تأمین مالی

در مجموع ۱۷ تهدید توسط داوران شناسایی و به صورت زیر خلاصه شد:

 • کمبود منابع مالی؛
 • تأمین بودجۀ عمومی تحت تأثیر بحران­های مالی قرار خواهد گرفت؛
 • رکود[۱۲۸] احتمالی کشور، و منابع تأسیس نامشخص در آینده؛
 • منابع مالی ناکافی برای به پایان رساندن طرح کسب­وکار؛
 • بخش اعظمی از تأمین مالی پروژه به بودجۀ دولت و اتحادیۀ اروپا بستگی دارد؛
 • کمبود احتمالی منابع مالی برای توسعۀ آتی طرح کسب­وکار؛
 • فقدان توصیف واضحی از مکانیزم مالی که از فعالیت­های ساختارهای توسعه یافته پشتیبانی خواهد کرد؛
 • فقدان پشتیبانی نهادی محلی؛
 • میزان مشارکت مالی آتی ذینفعان قطعی یا تعیین شده نیست؛
 • مدل تعاملی ضعیف با سایر منابع موجود برای توسعه و پیشرفت منطقه­ای.

مشکلات رقابتی

داوران ۸ تهدید را ذکر کردند که در زیر خلاصه می­شود:

 • رقابت جهانی؛
 • رقابت از سمت بازیگران بزرگ؛
 • رقابت­طلبی نامعلوم و پیشرفت شرکت­ها، که توسط طرح­های کسب­وکار ایجاد شده است؛
 • پیشنهادات جذاب­تر از طرف سایر مناطق یا کشورها؛
 • آسیب­پذیری بالقوۀ کل سرمایه­گذاری به دلیل وابستگی به ظرفیت کارگزاران و فعالیت­های شبکه­ای موجود ؛
 • دشواری­های احتمالی در تولید انبوه[۱۲۹] محصولات توسعه یافته؛
 • کمبود سرمایۀ انسانی؛
 • تقارن احتمالی با سایر ابزارهای تعاملی یا ارگان­های ادرای که همان خدمات را ارائه می­دهند؛
 • نیاز به همکاری­های بهتر برون­مرزی.

تقاضاهای بازار

شامل ۵ تهدید که عبارتند از: عدم قطعیت بازار جهانی، تصمیمات و طرح­های بازاریابی ضعیف در آینده، عدم مقبولیت در بازار، شرکت­های کوچک واگذار شده شکننده هستند، به مشتریان اصلی خود وابسته هستند و می­توانند در صورت بروز بحران به راحتی از بین بروند، و هیچ برنامه­ریزی استراتژیکی برای ایجاد خوشه­های با فناوری پیشرفته با هدف نفوذ در بازار ندارند.

آثار قانون­گذاری

شامل ۳ تهدید که عبارتند از: قوانین جدید دولت، حمایت و هماهنگی قابل توجه دولت مورد نیاز است، که عبارت است از سیاست ملی در مورد روابط بین دانشگاه و بخش بنگاه اقتصای و این که آیا این سیاست موانعی را در آینده تحمیل می­کند یا خیر.

مسکلات سرمایۀ انسانی

شامل ۵ تهدید: جرم بحرانی از نظر شرکا و منابع باید تضمین شود، محیط دوستانۀ دانشگاه ممکن است از بین برود، و سیاست انتشار فرهنگ نوآوری در قلمروی منطقه­ای ممکن است نتواند بر موانع به وجود آمده غلبه کند، اندازۀ کوچک شرکت مانع رقابت کردن با بازیگران بزرگ­تر بازار می­شود.

سایر تهدیدها

کاهش نقش تحقیقات بنیادی می­تواند پایه و اساس توسعۀ آینده را تضعیف کند، امکان حمایت از پروژه­های بسیار متنوع ممکن است در برخی موارد منجر به رد صلاحیت شود، دیدگاه­های مختلف زیاد می­تواند باعث انحراف از خط استراتژیک شود، از نظر مقامات دانشگاهی ارج نهادن به تلاش­های دانشجو برای ایجاد شرکت­های نوپا اهمیت ندارد.

تهدیدهای تولید سیستم­های نهفته

محدودیت­های مالی

داوران ۷ تهدید مختلف در رابطه با حمایت مالی از طرح­های کسب­وکار ذکر کردند، که می­توان آن­ها را بدین صورت خلاصه کرد: بحران­های مالی روز، منابع مالی قابل توجهی برای تحقق طرح کسب­وکار مورد نیاز است، عدم تکافوی بودجه­های مالی برای تحقق بخشیدن به فرصت­ها، طرح کسب­وکار شامل سرمایه­گذاری­های سرمایه­ای می­شود که ممکن است مورد غفلت واقع شوند، ایده­های پروژه­ای خاص و راه­حل­ها برای شروع به طور مستقیم به بودجۀ اتحادیۀ اروپا بستگی دارند، مسائلی که دربارۀ درخواست بودجه برای تجاری­سازی طرح کسب­وکار در آینده؛ به روشنی تعریف نشده­اند.

محدودیت­های بازار

در مجموع ۱۸ تهدید مورد اشارۀ داوران قرار گرفت، که بدین صورت خلاصه می­شود: احتمال شکست بازار، کاربرد محصول و تقاضای بازار محدود است، با وجود پتانسیل عظیم بازار، برخی از فروشندگان بسیار محافظه­کار هستند، ممکن است دستگاه به بازار نرسد، بازیگران بزرگ بازار، فقدان استراتژی برای گسترش بازار طرح کسب­وکار، بدون تلاش­های بازاریابی و تبلیغات قابل توجه نتایج طرح کسب­وکار هرگز به محصول تبدیل نخواهد شد، فقدان طرح کسب­وکار برای ورود به بازار، تصوری از قیمت صحیح محصول در بازار وجود ندارد، رقابت خدمات Google Earth در سطح اروپا، شرکای صنعتی باید افزایش دامنۀ خدمات را به منظور افزایش نفوذ در بازار در نظر بگیرند.

مشکلات رکود

داوران فقط ۳ مورد را لحاظ کردند: رکود به محدودیت منابع برای توسعۀ شرکت و کاهش تقاضا در بازارهای نوظهور[۱۳۰]در منطقۀ اروپای جنوب شرقی (SEE) منجر می­شود. در برخی موارد ممکن است مشکلی بروز یابد- کارکنان کاربر می­خواهند استفاده از دستگاه ردیابی را تحریم کنند تا از ردیابی آن­ها جلوگیری شود.

تحقق طرح کسب­وکار (BP)

در این­جا ۵ تهدید ذکر شده است که به این صورت خلاصه می­شود: تأیید و اعتبارسنجی BP باید یک چالش بزرگ بوده باشد، کنترل اصلاحات BP توسعه یافته در راستای تحقق یافتن آن می­تواند پیچیده و دشوار باشد، هیچ طرحی برای اجرای مشارکت از طریق قراردادهای اساسی وجود ندارد، BP توسعه یافته می­تواند منسوخ، غیرقابل اعتماد یا ناکافی شود، ممکن است تناقضاتی بین قوانین در کشورهای مختلف وجود داشته باشد، پتانسیل دسترسی غیرمجاز هکرها به سیستم.


[۱] EMBEDDED SYSTEMS

[۲] safety-critical

[۳] “smart” home

[۴] a single purpose computer

[۵]  time-critical

[۶] Real-Time Constrains, RTC

[۷] autopilot

[۸] off line Palm tops

[۹] real-time system(RTS(

Patch .10 : مجموعه‌ای از تغییرات در یک برنامه کامپیوتری یا داده‌های پشتیبان آن است که برای به روز رسانی، رفع یا بهبود آن طراحی شده‌است.[توضیح مترجم].

[۱۱] real time operating system (RTOS)

[۱۲] Reactive

[۱۳] transformational

[۱۴] Control dominated and data dominated

[۱۵] rendering

[۱۶] wireless connectivity

[۱۷] System-on-Chip (SoC)

[۱۸] printed antenna

[۱۹] Radio Frequency Identification

[۲۰] Near Field Communications

[۲۱] Wireless Local Area Network(WLAN(

[۲۲] Application-specific integrated circuits (ASIC)

[۲۳] debugger

[۲۴] Field-programmable gate array(FPGA(

[۲۵] System on a Programmable Chip Builder (SoPC)

[۲۶] Multi-threaded applications

[۲۷] board support package (BSP)

[۲۸] boot loader

[۲۹] middleware

[۳۰] Symmetric Algorithm

[۳۱] Highgain antenna

[۳۲] Personal digital assistant

[۳۳] set-top boxes

[۳۴] power train

[۳۵] infotainment

[۳۶] sonar

[۳۷] the Business Agency of Lower Austria ((آژانس کسب­وکار اتریش سفلی

[۳۸]  عبارت تکنوپل، واژه­ای فرانسوی مشتق از دو واژۀ لاتین تکنیک و پولوس به معنی قطب می­باشد و معنای اصلی آن توسعۀ برنامه­ریزی شده است. [توضیح مترجم]

[۳۹] critical mass

[۴۰] IEA – International Energy Agency(آژانس بین­المللی انرژی)

[۴۱] TECHNOSEED

[۴۲] Interoperability Ecosystems

[۴۳] Cooperative Traffic

[۴۴] Institute for Scientific Information (ISI) (مؤسسۀ اطلاعات علمی)

[۴۵] Syrinix

[۴۶] spin-out

[۴۷] Business Information and Communications Technology (فناوری اطلاعات و ارتباطات تجاری)

[۴۸] Sirma Young Spirit

[۴۹] prototype

[۵۰] Intelesens

[۵۱] non-invasive

[۵۲] Original Equipment Manufacturer (OEM(

[۵۳] non-irritant

[۵۴] recovery

[۵۵] Electrocardiography

[۵۶] Corallia Clusters Initiative

[۵۷] low labor-cost

[۵۸] KIBERsik

[۵۹] SmartGrid technology

[۶۰] tariff system

[۶۱]  Regional Development Fund of the Region of Western Greece (RDF-RWG)(صندوق توسعۀ منطقه­ای منطقۀ یونان غربی)

[۶۲] Small and medium-sized enterprises(بنگاه­های کوچک و متوسط)

[۶۳] Research-based brokering

[۶۴] Team Teaching (TT) (تدریس تیمی)

[۶۵] plug and play devices

[۶۶] ICOM Ltd.

[۶۷] telematic

[۶۸] Intelligent Transportation System (ITS)

[۶۹] Location based services (LBS)

[۷۰] firmware

[۷۱] Driver Management eVehicle platform

[۷۲] Digital Tachograf

[۷۳] Geospatial Inventory

[۷۴] pending failures

[۷۵] switchboard

[۷۶] MikroElectronika

[۷۷] stepper motor Drivres

[۷۸] start-ups

[۷۹] North Rhine-Westphalia (NRW)

[۸۰] Austrian Academy of Sciences (آکادمی علوم اتریش)

[۸۱] Spin-off

[۸۲] niche-market

[۸۳] Printed Circuit Board (PCB)

[۸۴] NORDITE

[۸۵] actuator

[۸۶] Wireless Interference-limited High-throughput Access Technologies and Applications

[۸۷] Support to Enterprise Development and Entrepreneurship (EDEP(

[۸۸] reverse engineering

[۸۹] UltraSoc Technologies (UST)

[۹۰] University of Essex

[۹۱] Professor Klaus McDonald-Maier

[۹۲] Dr Andrew Hopkins

[۹۳] Engineering and Physical Sciences Research Council

[۹۴] South East Proof of Concept Fund

[۹۵] UltraDebugTM

[۹۶] trigger

[۹۷] profiling

[۹۸] Octupus Ventures

[۹۹] South East Seed Fund

[۱۰۰] Finance South East

[۱۰۱] Iceni Seedcorn Fund

[۱۰۲]  طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر

[۱۰۳] Odessa National Polytechnic University (دانشگاه ملی پلی­تکنیک اودسا)

[۱۰۴] Technology Park of Electro Technical University

[۱۰۵] biomedical

[۱۰۶] Scientific and Production Centre (SPC)

[۱۰۷] Innovative Technology Centre (ITC)

[۱۰۸] Slalen

[۱۰۹] Intellectual property rights (IPR)

[۱۱۰] Co. Ltd Domstroy, Dnipropetrovs’k

[۱۱۱] Vlatacom

[۱۱۲] Automatic Identification System (AIS) (سیستم شناسایی اتوماتیک یا خودکار)

[۱۱۳] CRUP Ltd

[۱۱۴] Business Intelligence

[۱۱۵] Fashion Institute of Technology (FIT)

[۱۱۶] Profactor

[۱۱۷] Pöttinger

[۱۱۸] University of Linz

[۱۱۹] Exler Elektronikentwicklung

[۱۲۰] Technical University of Cluj-Napoca(دانشگاه فنی کلوژ ناپوکا)

[۱۲۱] short-life food

[۱۲۲] Fotech

[۱۲۳] Raw water

[۱۲۴] joint ventures

[۱۲۵] financial crisis

[۱۲۶]  Southeastern Europe (SEE(

[۱۲۷] ACHIEVE

[۱۲۸] stagnation

[۱۲۹] mass production

[۱۳۰] emerging markets