تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال ترندها و پیش بینی های سال ۲۰۲۲

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال – ترندها و پیش بینی های سال 2022

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال ترندها و پیش بینی های سال ۲۰۲۲

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازاریابی دیجیتال ترندها و پیش بینی های سال ۲۰۲۲ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

ربات های چت، دستیارهای مجازی، و دیگر مکانیزم های هوش مصنوعی به تدریج چشم انداز بازاریابی دیجیتال را تغییر می دهند. و در حالیکه برخی بازاریاب ها بر  روی این اصرار دارند که ربات ها نمیتوانند جای انسان ها را بگیرند، برخی دیگر، ترندهای هوش مصنوعی را دنبال کرده و درباره ی تغییراتی که میتوانند به زودی برای بازاریابی دیجیتال به ارمغان بیاورند، یاد می گیرند. علاوه بر این، ۶۱ درصد از بازاریابان می گویند که هوش مصنوعی برای استراتژی داده ی آن ها ضروری است.

به عنوان مثال، پلتفرم هایی همانند Get Cash، از هوش مصنوعی برای ارتباط افراد با وام دهندگان بررسی شده در عرض ۲۴ ساعت استفاده می کنند. در وب سایت، می توانید برای بهترین پیشنهاد وام کوتاه مدت از ۱۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار درخواست دهید، حتی اگر امتیاز اعتباری شما کامل نباشد. درخواست‌های وام بسیار سریع‌تر از اکثر بانک‌ها و سازمان‌های وام‌دهنده پردازش می‌شوند و هوش مصنوعی دلیل این امر است.

اما اجازه دهید به موضوع نقش هوش مصنوعی در بازاریابی برگردیم. هوش مصنوعی شرکت ها را قادر میسازد تا تبلیغات هدفمندتر و خلاقانه تری را تولید کنند. اما این همه ی ماجرا نیست. ما تصمیم گرفتیم تأثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۲ را با جزئیات بیشتری تجزیه و تحلیل کنیم. بیایید ببینیم پیش بینی چیست!

جستجوی صوتی در حال افزایش است

همانطور که دنیا به سمت گوشی های همراه می رود، جای تعجب نیست که مردم همچنین علاقمند به ورود داده ی بدون نیاز به دست شده اند. بنا به یافته های ZDNet. این تکنولوژی امروزه چنان پیشرفته است که بسیاری از الگوریتم ها صدای انسان را با ۹۵% صحت تشخیص می دهند و در حال بهتر شدن نیز می باشند.

بر اساس آخرین آمار Emarketer، ۲/۳۳ میلیون مصرف کننده در ایالت متحده، امسال از ویژگی جستجوی صوتی در هنگام خرید استفاده میکنند. در دنیای امروزه، که بنظر می رسد همه یک بلاگر می باشند، و آپلود کردن سلفی در اینستاگرام به یک امر ضروری تبدیل شده، اینکه ببینی افراد در حال صحبت کردن با خودشان هستند، دیگر برای کسی تعجب آور نیست.

بنا به گفته های Nielsen، در سال ۲۰۱۸، یکی از هر چهار خانه در آمریکا که به مجهز به وای فای است، یک گوینده ی هوشمند دارد. محبوبیت رو به رشد جستجوی صوتی شرکت ها را وادار خواهد کرد که سئوی خود و استراتژی های بازاریابی خود را متناسب با آن تنظیم کنند. اگر هنوز به آن فکر نکرده اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است.

اپلیکیشن های واقعیت افزوده و واقعیت مجازیِ بیشتر

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی مدت زمان زیادی است که همین دور و ورا بوده اند ولی هنوز به عنوان یک پدیده ی جدید تلقی می شوند. اگرچه واقعیت افزوده امروزه به خاطر بازی هایی همچون  Pokémon Go، بهتر شناخته شده اند، این فناوری ها به طور فزاینده ای برای اهداف بازاریابی نیز به کار گرفته می شوند. هرروزه شرکت های بیشتر و بیشتری به این نتیجه می رسند که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می تواند عضو قدرتمندی از استراتژی بازاریابی آن ها باشد.

برای مثال، اپلیکیشن IKEA’s Place را در نظر بگیرید که شما را قادر می سازد وسایل منزل را قبل از خرید، در منزل خود امتحان کنید – یک مثال عالی از اینکه واقعیت افزوده چقدر می تواند سودمند و درگیرکننده باشد. برخی برندهای فشن همانند GOAT، Ralph Lauren و Warby Parker  سفر خود به واقعیت مجازی را نیز شروع کرده اند. آن ها اپلیکیشن هایی ساخته اند که مشتریانشان را قادر می سازد ترکیبات مختلف لباس را به صورت مجازی امتحان کنند بدون آنکه اصلا پایشان را از خانه بیرون گذاشته باشند.

در مجموع، بهتر است از هم اکنون به دنبال راه هایی برای ادغام واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در استراتژی های بازاریابی خود باشید تا چنین فرصت عالی را از دست ندهید.

بازاریابی ربات های چت در حال محبوب شدن می باشند

ربات های چت بازاریابی را قابل مدیریت تر می کنند که به همین دلیل توقع می رود محبوبیت آن ها حتی بیش از این شود. این مخلوقات خوش مصنوعی برای رسیدگی به مراحل اولیه ی فرآیند بازاریابی همانند جمع آوری جزئیات مخاطب و داده های لازم برای یک تماس فروش، پاسخ دادن به سوالات رایج خدمات مشتری، یا دادن توصیه در مورد مشکلات فنی کلی، بسیار ایده آل هستند. این ربات های چت به اتومات سازی ارتباطات با مشتری ها تا یک نقطه ی مشخص که پس از آن به برای کمک به یک شخص حقیقی ارجاع داده می شوند، به کمک می کنند.

همانطور که گفتیم، ربات های چت می توانند بخش عمده ای از فرآیند بازاریابی را بهینه سازند. و وقتی بیشتر این فرآیند، اتومات شده باشد، به این معنی است که شما و تیمتان می توانید به وظایف بازاریابی بیشتری رسیدگی کرده و در نتیجه معاملات بیشتری را انجام دهید.

ربات های چت مسنجر فیسبوک حتی یک گام از این فراتر رفته اند. آن ها به کسب و کارها یک تجربه ی خرید درون برنامه ای می دهند. میتوانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که مشتری ها بتوانند از همان داخل ربات، فضای مرورگری را باز کرده و به صورت مستقیم خرید کنند. با توجه به این امر، اصلا تعجب نخواهیم کرد که ببینیم شرکت های بیشتر و بیشتر در تلاش برای ادغام ربات های چپ در استراتژی بازاریابی خود می باشند.

تبلیغات به مراتب شخصی سازی شده تر

چند سال پیش، گروه فیسبوک پروژه ای به نام Rosetta ساخت. هدف این پروژه استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تشخیص متن در تصاویر و ویدیوها به منظور بهبود کیفیت متنی بود که کاربران فیسبوک در صفحه ی اخبار و پیشنهادات خود میدیدند. Rosetta با یادگیری چیزهایی که مردم به دنبال آن بوده اند و بهینه سازی تراکنش های آن ها با فیسبوک، هوش مصنوعی را برای بهبود تجربه ی کاربر به خدمت میگیرد.

از تعاملات افزایش یافته یا وفاداری مشتری بیشتر و تبدیلات مستحکم، تغییرات اساسی در حال رخ دادن در فرآیندهای بازاریابی سنتی می باشد و این بار ماهیت شخصی دارند. حجم و تنوع داده های کاربر که امروزه در دسترس است، از عادات شخصی گرفته تا تاریخچه تراکنش تا تعامل در شبکه های اجتماعی، زمینه را برای شخصی سازی کارآمد فراهم می کند.

اما شرکت‌ها باید کاری بیش از جمع‌آوری اطلاعات انجام دهند – آنها باید داده‌ها را جمع‌آوری و پردازش کنند تا کمپین‌های ارزش‌محور ایجاد کنند و مستقیما در خدمت منافع کاربران باشند. انجام این کار آسان نیست، اما پاداش قابل توجهی دارد.

نکته ی نهایی

به سختی می توان مزایای استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال را انکار کرد. فناوری های جدید به طور فزاینده ای در دسترس هستند و آژانس های بازاریابی اکنون می توانند از آنها برای بهبود استراتژی های خود استفاده کنند. این فناوری ها به شرح زیر می باشند:

  • خودکارسازی فرآیندهای فنی مانند برنامه ریزی قرار ملاقات ها، ایمیل ها و پست های رسانه های اجتماعی.
  • •          جمع آوری و استفاده از داده های مشتری برای شناسایی الگوهای رفتاری آنها و پیش بینی رفتارهای آینده بر اساس اقدامات اخیر مشتریان.
  • •          استفاده از تحلیل احساسات برای ردیابی آنلاین تصویر برند و تفسیر نیازهای کاربر.
  • •          بررسی کلان داده ها برای شناسایی روندها و الگوها به منظور ساده سازی کمپین ها و استراتژی های بازاریابی.
  • •          انجام تجزیه و تحلیل وب سایت با استفاده از نقشه های رنگی (هیت مپ) برای شناسایی عوامل بازدارنده و بهبود تجربه ی کاربر.

در نتیجه، روشی که یک برند بازاریابی دیجیتال را انجام می دهد، به شدت در حال تغییر است. در مجموع، هوش مصنوعی یک صنعت به شدت در حال توسعه است، و اگر می‌خواهید برای شما نیز سودمند باشد، باید همگام با آن به پیش بروید.