وقتی از برندینگ صحبت می‎کنیم، اغلب فراموش می‎کنیم که پزشکان نیز با کمک برندینگ پزشکی، عملکرد مؤثرتری در حوزه‎ی سلامت خواهند داشت. برندینگ پزشکی از جمله فواید علم مدیریت برای دسترسی آسان‌تر جامعه‎ی پزشکی به افرادی است که برای علاج نیازمندی‎های درمانی خود به دنبال طبیبانی حاذق هستند.برندینگ تنها در ترویج نام و نشان تجاری شرکت‌های مشهوری چون اپل یا کوکاکولا خلاصه نمی‎شود، یا برندینگ شخصی تنها گرهگشای سلبریتی‌ها برای دیده شدن نیست، بلکه مطب پزشکان یا هر پزشکی که تلاش می‎کند خدمات درمانی گسترده‎تری را در اختیار جامعه‏‌ی خود قرار دهد، این بخت را دارد تا با استفاده از آموزه‎های برندینگ،‌ تصویری شفاف‎تری از حرفه و تخصص خود را به گوش دیگران برساند.
بنابراین اگر شما پزشک عمومی، پزشک جراح، دندانپزشک یا عضوی از جامعه‎ی پزشکی باشید با کمک برندینگ قادر خواهید بود تا از دانش و تخصص‌هایتان بیشتر برای مخاطبان سخن بگویید و با برندینگ مؤثر حرفه‏‌ی خود، تصویری که به درستی قابلیت‎ها و توانایی‎های شما را به تصویر می‌کشد در جامعه به نمایش درآورید.
در ادامه با ما همراه باشید تا با 7 گام اساسی که برای برندینگ پزشکی ضروری هستند، بیشتر آشنا شوید؛

در برندینگ پزشکی توانمند باشید؛

فهرستی از توانایی‌ها و قابلیت‎های خود خارج از حوزه‌ی درمان و سلامت پیدا کنید تا به قصد برندینگ پزشکی بیشتر روی آن‌ها تمرکز کنید، برای مثال ببینید چقدر سخنران خوبی هستید؟‌ چقدر به فعالیت‎های ادبی و فرهنگی اهتمام می‌ورزید؟‌ ویترین فعالیت‎های ورزشی شما با کدام افتخارات تزئین شده است؟‌ پر رنگ بودن مواردی از این دست در فهرست قابلیت‎های شما، فرصت‌های مساعدی را برای ساخت برندی دوست‎داشتنی و قابل اعتماد برای شما فراهم خواهند کرد.

در برندینگ پزشکی منحصربفرد باشید؛

با مرور فهرست قابلیت‎های خود،‌ توانمندی‎هایی که کمک می‎کنند تا شما در حرفه‎ی پزشکی از سایر همکارانتان متمایز باشید را مشخص کنید تا برندینگ پزشکی خود را بر شانه‎ی این ویژگی‎های منحصربفرد بنا کنید. برای مثال اگر پزشک ورزشکار و ورزش‎دوستی هستید که از ورزش برای درمان چاقی کمک می‎گیرید، به بهترین وجه این نکته را هنگام خلق برندینگ شخصی برای مخاطبان تشریح کنید.

در برندینگ پزشکی متخصص باشید‌.

بعد از اینکه علاقه‎مندی‌های خود را شناسایی کردید و از این علاقه‏‌مندی‌ها برای دستچین توانمندی‎های برندساز در حوزه‎ی برندینگ پزشکی بهره بردید، لازم است تا در توانمندی که سیطره‎ی برندینگ شما شده است، متخصص و صاحب‎نظر شوید. برای این منظور می‎توانید در حوزه‎ی قابلیت‎های شخصیتان (پزشکی یا غیر پزشکی)‌ متخصص شوید، یا اگر متخصص هستید،‌تواضع را کنار بگذارید و با استفاده از رسانه‌‏های مختلف دیداری و شنیداری در مورد تخصصتان با مخاطبان صحبت کنید.
برای مثال اگر در فعالیت‎های غیر پزشکی مقام یا عنوانی کسب کرده‌‏اید یا اینکه تحقیقاتتان در حوزه‎ی تخصص شما مورد تقدیر قرار گرفته‏‌اند، حتما از این اخبار برای حضوری مؤثرتر در برندینگ پزشکی بهره ببرید.

در برندینگ پزشکی مخاطبانتان را بشناسید؛‌

بعد از اینکه از معرفی توانمندی‎ها و تخصص‎هایتان فارغ شدید، به مخاطبی که قرار است پایم برندینگ شما را بشنود، فکر کنید تا هنگام خلق برندینگ شخصی خود، پیام‎های صریح‏تری را مخابره کنید،‌ به عنوان مثال اگر متخصص بیماری‎های زنان هستید،‌ باید به برندسازی نزد مخاطبان خانم بیندیشید، یا اینکه گامی پیش‌تر بروید و در میان مخاطبان زن، زنان باردار را از زنان مجرد جدا کنید.
در نمونه‎ای دیگر برای دستیابی به موفقیت بیشتر برای برندینگ شخصی،‌ اگر در حوزه‌ی واردات تجهیزات پزشکی کار می‌کنید، بهتر است برای اطلاع‎رسانی به همکاران پزشک خود برنامه‌‏ریزی کنید.

در برندینگ پزشکی با یک کلام به ختم کلام برسید؛

وقتی به عنوان یک پزشک مورد اعتماد، برند شخصی خود را ساختید،‌ باید این برند را سر لوحه‎ی فعالیت‎های بازاریابی خود قرار دهید، یعنی در وب‎سایت، شبکه‏‌های اجتماعی، روزنامه و حتی برنامه‏‌های تلویزیونی، تصویری از خود ارائه کنید که با این برند هماهنگ و همداستان باشد. حتما در شبکه‏‌های اجتماعی مختلف با حساب‎های متنوع مشارکت داشته باشید و متناسب با برندتان به طور منظم مطالب جدیدی را منتشر کنید، اما مراقب باشید تا حوزه‎ی عمومی، حریم خصوصی شما را به هم نریزد و به اشتباه پای مخاطبان را به زندگانی شخصی خود باز نکنید.

در برندینگ پزشکی قدر فرصت‎ها را بدانید؛

برای اینکه برند شما بیشتر شناخته شود و در ذهن مشتریان توسعه پیدا کند، باید تا می‎توانید از فرصت‎های موجود برای ترویج برندتان استفاده کنید، برای مثال در برنامه‏‌های تلویزیونی یا رادیویی شرکت کنید و اطلاعات پزشکی سودمند در مورد تخصصتان به مخاطبان ارائه کنید یا اینکه برای پست‎های شبکه‏‌های اجتماعی کامنت مناسب بگذارید و در اولین فرصت به نظرات مخاطبان پاسخ دهید. برای این منظور می‎توانید برای توسعه‏‌ی برند خود وب‎سایت طراحی کنید یا پادکست بسازید. این روزها طراحی سایت پزشکان بازار داغی دارد و بسیاری از همکاران شما از طریق طراحی سایت پزشکی با مخاطبان بیشتری در ارتباط هستند.

در برندینگ پزشکی صبور باشید؛‌

برای برند شدن در حوزه‎ی سلامت یا پزشکی نیز مانند هر حوزه‏‌ی دیگری صبور باشید و انتظار نداشته باشید تا یک شبه از طریق طراحی سایت پزشکی یا تولید پادکست و تبلیغات در شبکه‏‌های اجتماعی به تمام اهداف خود خواهید رسید، برای این مهم باید کمی شکیبا باشید و برنامه‎ی منظمی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *