برنامه ریزی رسانه چیست؟

برنامه ریزی رسانه چیست؟

برنامه ریزی رسانه چیست؟

برنامه ریزی رسانه چیست؟ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

برنامه ریزی رسانه چیست؟

همانطور که همه ی ما می دانیم، بازاریابی دیجیتال موفق ، تماما به برنامه ریزی بستگی دارد. به قول قدیمی ها، همه ی کسانی که در برنامه ریزی شکست می خورند، برای شکست برنامه ریزی می کنند. در حالی که این ضرب المثل اغلب باعث تعجب است، هنوز هم جزء دنیای بازاریابی است. در این مقاله می خواهیم به طور خاص در مورد برنامه ریزی رسانه صحبت کنیم. اینکه از این حوزه چه انتظاری می توان داشت و چه تفاوتی با خرید رسانه دارد؟

برنامه ریزی رسانه چیست؟

قبل از خرید فضای تبلیغاتی و راه اندازی کمپین های تبلیغاتی، باید کل فرآیند را برنامه ریزی کنید… و این اساساً پایه ی برنامه ریزی رسانه است. کجا تبلیغ می کنید؟ کی تبلیغ میکنید؟ چگونه تبلیغ خواهید کرد؟ هر چند وقت یکبار تبلیغات می کنید؟ برای بهینه سازی بازگشت سرمایه و تعامل باید به همه ی این سوالات پاسخ دهید.

اگر افراد به طور بی ‌پایان به ایجاد فعالیت ‌های تبلیغاتی دل ‌خواه خود ادامه دهند، ممکن است تنها از لحظات کوتاهی در تنهایی با خودشان لذت ببرند. با این حال، آن ها هرگز به ایجاد هدف بزرگ تری کمک نمی کنند. به عبارت دیگر، شما یک استراتژی منسجم نخواهید داشت و متوجه تقسیم بندی در استراتژی نخواهید شد.

در این مرحله، ممکن است همچنان بپرسید که چرا برنامه ریزی رسانه ضروری است. آیا نمی توانید فقط در ذهن خود برنامه ریزی کنید؟ خب ، تمام هدف برنامه ‌ریزی رسانه این است که شما در نهایت با یک سند فیزیکی و ملموس مواجه می‌ شوید که استراتژی تبلیغات را هدایت می‌ کند.

مزایای برنامه ریزی رسانه

دانستن اینکه برنامه ریزی رسانه اتلاف وقت نیست ، خوشحال کننده است . درعوض، از انبوهی از مزایای مختلف بهره مند خواهید شد. اولا، شما نمی توانید قدرت داشتن یک راهنما و یک ذهن سازمان یافته را دست کم بگیرید. ممکن است فکر کنید که همه چیز با یک برنامه ریزی ضعیف در ذهن شما کار می کند، اما اگر همیشه از برنامه ریزی رسانه اجتناب کرده باشید، تأثیر آن را نمی دانید. برنامه ریزی رسانه مانند ریل قطار، تیم بازاریابی را هدایت می کند و به تصمیم گیری معقول کمک می کند.

با گذشت زمان، برنامه ریزی رسانه تنظیم بودجه کمپین را آسان تر می کند. نه تنها بودجه تعیین می کنید، بلکه پایبندی به آن را آسان تر خواهید کرد.

با برنامه ریزی رسانه ، شما به آن چه که رقبا انجام می دهند نظارت دقیق تری دارید. آنها چگونه استراتژی های بازاریابی دیجیتال خود را مدیریت می کنند؟ آیا استراتژی آن ها کارساز است؟ از موفقیت ها و شکست های آن ها چه چیزی را می توانید بیاموزید؟ برنامه ریزی رسانه به تیم بازاریابی شما در مورد توجه دقیق، کمک می کند. همه باید تصور روشنی از آن چه از آن ها انتظار می رود نه تنها در دراز مدت بلکه به صورت روزانه داشته باشند.

در مرحله ی بعد، به کسب و کار فرصت هایی برای مقایسه با عملکرد گذشته می دهید. هر بار که برنامه ریزی رسانه را به روز می کنید، می توانید عملکرد واقعی را با عملکرد مورد انتظار مقایسه کنید. اگر عملکرد را از یک نقطه زمانی به نقطه دیگر مقایسه نمی کنید، اصلاً بازاریابی چه فایده ای دارد؟ شما فقط به جای اینکه فعالانه به سمت اهداف خود تلاش کنید بیاورید، زیر سطح را تجربه خواهید کرد.

در نهایت، ممکن است با توضیح مزایایی که برنامه ریزی رسانه برای درک مخاطبان دارد، شما را متقاعد کنیم. با تحقیقاتی که برای برنامه ریزی رسانه انجام خواهید داد، در مورد مخاطبان خود اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. البته، این در هدف گیری شما منعکس می شود و کمپین ها ذاتاً مؤثرتر هستند.

تفاوت بین برنامه ریزی رسانه و خرید رسانه

می دانیم که برخی از افرادی که این مطلب را می خوانند، هنگامی که به برنامه ریزی رسانه و خرید رسانه فکر می کنند، قیافه ای ای سردرگم در چهره خود خواهند داشت. در حالی که برنامه ‌ریزی رسانه مراحل اولیه فرآیند را پوشش می‌ دهد، خرید رسانه همان عملی کردن برنامه ی شماست. در حالی که برنامه ‌ریزی رسانه دستورالعمل‌ ها را مشخص می ‌کند، خرید رسانه‌ در چارچوب پارامترها عمل می‌ کند تا پلتفرم‌ ها و شبکه های مناسب برای پیشرفت استراتژی به دست آید.

با خرید رسانه، انواع مختلف تبلیغات، مخاطبان، شبکه های رسانه ای و موارد دیگر را کشف خواهید کرد. طبیعتاً، سپس تبلیغاتی را خریداری می ‌کنید که به نزدیک ‌تر شدن کسب ‌و کار به اهدافش که در برنامه ریزی ارائه شده است کمک می ‌کند. در بسیاری از موارد، مشاغلی را خواهید یافت که با شرکت های خرید رسانه برای خرید رسانه ی تبلیغاتی مناسب کار می کنند.

تفاوت بین رسانه های پولی و رسانه های بدون پرداخت

علاوه بر این، ما باید سوال دیگری را که بازاریابان جدید دارند و آن رسانه های بدون دستمزد و پولی است را روشن کنیم. اغلب، کسب و کارها از هر دو در استراتژی بازاریابی خود استفاده می کنند. اولاً، رسانه بدون پرداخت هر نوع محتوایی است که می توانید بدون هزینه تولید و بارگذاری کنید. رایج ترین مثال یک پست وبلاگ یا مقاله در وب سایت شما است زیرا فقط باید زمان بگذارید. جدا از زمان، برای نوشتن مقاله و آپلود آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.

از سوی دیگر، رسانه های پولی شامل پرداخت هزینه هایی در فرآیند هستند. در حالی که بیشتر مردم به تبلیغات پولی در رسانه ‌های اجتماعی و موارد مشابه فکر می ‌کنند، می ‌توانیم به محیط بازاریابی سنتی نگاه کنیم تا نمونه‌ هایی را در تلویزیون و رادیو نیز پیدا کنیم. برخلاف رسانه های بدون پرداخت، هیچ راهی برای ارسال محتوای خود به تلویزیون یا رادیو بدون پرداخت هزینه وجود ندارد. به همین ترتیب، باید برای فضای تبلیغاتی در فیس بوک، اینستاگرام و سایر پلتفرم ها هزینه کنید.

ساختن یک برنامه ریزی رسانه

با این کار، شما آماده هستید تا در مورد فرآیند برنامه ریزی رسانه اطلاعات بیشتری کسب کنید. چگونه یک برنامه ریزی رسانه ایجاد می کنید؟ طبق تجربه ی ما، پیروی از چهار مرحله مهم است، و ما آن ها را در این جا آورده ایم.

۱. تحقیق

اگر امسال تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تحقیق انجام می دهید، خبر غم انگیز این است که احتمالاً در صنعت اشتباهی هستید. تحقیقات زیربنای همه کارهایی است که شما در بازاریابی انجام می دهید، و همین امر در مورد برنامه ریزی رسانه نیز صدق می کند. شما باید در مورد مخاطبان، کمپین ها و استراتژی های قبلی، بخش های بازار، رقبا و موارد دیگر اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

در این مرحله، توصیه می‌کنیم تا حد امکان اطلاعات و داده‌ ها را جمع ‌آوری کنید زیرا همه ی این ها می ‌توانند در مراحل بعدی به شما کمک کنند. این راه را فرصتی برای تبدیل شدن به یک متخصص در صنعت خود ببینید.

۲. شاخص های کلیدی عملکرد و اهداف بازاریابی

در مرحله ی بعد، باید بدانید که چه چیزی را می خواهید از این فرآیند به دست آورید؟ ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بیان خواسته هایتان اهدافی را برای همه فراهم می‌ کند که برای رسیدن به آن تلاش خواهند کرد. متأسفانه، نمی ‌توانید فرض کنید که همه در یک طول موج با شما هستند، زیرا، خب، احتمالاً اینطور نیستند. با بیان اهداف، اطمینان حاصل می کنید که همه ی کارکنان هم سو کار می کنند.

علاوه بر این، اهداف اصلی کسب و کار خود و شاخص های کلیدی عملکرد مرتبط با استراتژی خود را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، این می تواند شامل معیارهای رسانه های اجتماعی، نرخ تبدیل، هزینه هر کلیک و موارد دیگر باشد.

۳. استراتژی رسانه

اکنون، شما آماده اید تا به این فکر کنید که چگونه می خواهید به اهداف خود برسید. شما مقصد را در ذهن دارید … چگونه به آنجا خواهید رسید؟ توصیه می کنیم موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • پیام های مهم
 • رسانه ی ایده آل برای اهداف شما
 • بدترین رسانه برای اهداف شما
 • بودجه
 • CTA
 • جدول زمانی
 • مشخصات و ویژگی ها
 • ارزش رسانه های بدون دستمزد و پولی

۴. اجرا و اندازه گیری

پس از انجام کارهای سخت و رسیدن به این مرحله، اکنون آماده اید تا استراتژی خود را برای دستیابی به اهداف خود پیاده کنید و از تمام آن تحقیقات به خوبی استفاده کنید. علیرغم تمام تحقیقات و تلاش ‌های قبل از راه‌ اندازی کمپین‌ ها، توجه داشته باشید که همه چیز در اولین تلاش کار نمی ‌کند. با یک بازاریاب با چندین دهه تجربه صحبت کنید و آنها به شما خواهند گفت که موفقیت همراه با تعدیل، تنظیم دقیق و یادگیری از عملکرد خوب و بد است.

با در نظر گرفتن این موضوع، به یاد داشته باشید که کمپین ها را زیر نظر داشته باشید و محیطی را که برای موفقیت نیاز دارند فراهم کنید. چه کار می کند؟ چه چیزی کار نمی کند؟ تست A/B را فراموش نکنید. با گذشت زمان، آن چه کار می کند را حفظ می کنید در حالی که چیزهایی را که کار نمی کنند حذف می کنید. برای مثال با سرفصل ها، تصاویر، CTA ها و سایر اجزای تبلیغات خود بازی کنید.

در ماه های آینده، عملکرد خود را بسنجید و دائماً موقعیت خود را در ارتباط با اهداف خود در نظر بگیرید. گاهی اوقات، بازاریابان آنقدر زمان زیادی را صرف بررسی تبلیغات خود می کنند که فراموش می کنند کمپین قرار است به چه چیزی برسد. اگرچه ممکن است تبلیغات موثری داشته باشند، اما به اهدافی که در ذهن دارند کمکی نمی کند.

الگوی یک برنامه ریزی رسانه

در اینجا الگویی وجود دارد که می‌ توانید در سال ۲۰۲۲ از آن برای یک برنامه ریزی رسانه استفاده کنید. بسته به صنعت شما، اطلاعاتی که اضافه می ‌کنید ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، به جای اینکه به طور کاملا مقیدانه به آن پایبند باشید، این الگو را به عنوان یک راهنمای آزاد ببینید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک بخش فرعی را اضافه کنید تا طرح بهتر نیازهای شما را برآورده کند.

مرحله ی ۱ – تحقیق

 • جغرافیا و موقعیت
 • حضار
 • زمینه
 • سهامداران
 • درس هایی از استراتژی های قبلی
 • نتایج گذشته
 • رقبا

مرحله ی ۲ – شاخص های کلیدی عملکرد و اهداف بازاریابی

 • KPI (شاخص‌های کلیدی عملکرد)
 • اهداف (هم به عنوان یک تجارت و هم برای این استراتژی)

مرحله ی ۳ – استراتژی رسانه

 • رسانه ترجیحی
 • رسانه برای اجتناب
 • بودجه
 • CTA ها
 • پیام های انتقادی
 • موجودی ها و محصولات قابل تحویل
 • مشخصات بصری
 • جدول زمانی

مرحله ی ۴ – اجرا و اندازه گیری

 • راه اندازی
 • اندازه گیری
 • بهینه سازی
 • پایان کمپین

تا زمانی که این موضوعات را در برنامه ریزی رسانه خود پوشش دهید، از یک استراتژی محکم دور نخواهید شد. با این کار، مقاله را به پایان می رسانیم و امیدواریم که اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد. به طور خلاصه، برنامه ریزی رسانه فرآیند ایجاد یک راهنمای تبلیغاتی برای به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه (ROI) و کارایی تبلیغات است.

به جای ایجاد تبلیغات در تاریکی و انزوا، یک برنامه ریزی رسانه راهی برای دنبال کردن مسیری که باید به اهداف بازاریابی شما منتهی شود را فراهم می کند. چرا همین امروز با یک برنامه ریزی رسانه شروع نمی کنید؟