بررسی رقیب و بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ

بررسی رقیب و بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ

بررسی رقیب و بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ

بررسی رقیب و بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

بررسی رقیب و بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ

بررسی رقبا از اصلی‌ترین مواردی است که باید در کسب و کار خود در نظر داشته باشید ناگفته نماند که رشد کسب و کار شما تا حدی به توانایی شما برای غلبه بر رقیبتان و جایگاه برتری که در فضای آنلاین صنعت­تان به آن دست می­یابید بستگی دارد.

۵ نکته بررسی رقیب برای بهبود استراتژی بازاریابی دیجیتال شما

بررسی رقبا از اصلی‌ترین مواردی است که باید در کسب و کار خود در نظر داشته باشید ناگفته نماند که رشد کسب و کار شما تا حدی به توانایی شما برای غلبه بر رقیبتان و جایگاه برتری که در فضای آنلاین صنعت­تان به آن دست می­یابید بستگی دارد.

برای اینکه صنعت خود را با داشتن یک کسب و کار پیشرو تسخیر کنید، اموری وجود دارند که شما باید بمنظور دست یافتن به محدوده ­ای از درک بهتر مشتریان و ارائه محتوای مناسب به آنها، تا کاوش در سطح استراتژیک همراه با کمک گرفتن یک آژانس بازاریابی دیجیتال که مجموعه­ ای از ابزارهای تکنولوژیک رشد سفارشی را برای هر مشتری ارائه می­دهد، برای آنها برنامه ریزی کنید.

تحقیق آنلاین در مورد رقبا یکی از کارهایی است که به کسب و کارها کمک می­کند تا استراتژی­های بازاریابی دیجیتال خود را تعدیل و تنظیم نمایند. در حالت ایده آل، این کار باید در مراحل اولیه برنامه آموزش تخصصی کارکنان انجام شود. چه اینکه شما در شرف برداشتن اولین گام برای ایجاد برنامه کاری دیجیتال خود باشید و چه اینکه شما در حال فعالیت هستید و اکنون شروع به تجزیه و تحلیل حضور آنلاین رقیب خود کرده ­اید، این پنج نکته به شما کمک می­کند تا بینش عمیقی در مورد آنچه رقبا برای بهبود میدان دید و رشد خود انجام می­دهند کسب کنید و گزینه ­هایی را برای شما فراهم آورد که حتی کار خود را بهتر انجام دهید.

 1. رقبای SEO خود را شناسایی کنید.

یک رقیب SEO رقیبی است که به طور ارگانیک برای عبارات جستجوی اصلی مربوط به کسب و کار شما رتبه بندی می­شود.

در بسیاری از موارد، رقبای واقعی یک شرکت و رقبای SEO آنها در یک صف قرار نمی­گیرند و حتی از محدوده صنایع عبور می­کنند. به عنوان مثال، بگذارید در نظر بگیریم یک مدرسه شمشیربازی وجود دارد که می­خواهد شاگردان بیشتری را برای یادگیری هنر شمشیربازی رتبه بندی و جذب کند.هنگامی که آن‌ها (شاگردان) جستجوی گوگل برای ” شمشیربازی در لس‌آنجلس ” را انجام می‌دهند، هر نتیجه­ ای در یکی از صفحات نتایج جستجو متعلق به شرکت­هایی است که برای صاحبان املاک فنس یا نرده می­سازند اگرچه این دو صنعت همانند شب و روز با یکدیگر تفاوت دارند، اما سایت­های فنس سازی رقبای SEO برای یک مدرسه ­ی شمشیربازی هستند.

فهرستی از عبارات جستجوی اصلی که مربوط به کسب‌وکار، محصولات و خدمات شما هستند را گردآوری کنید. سپس ببینید چه کسی برای این اصطلاحات رتبه بندی می­شود. اگر برای عبارات جستجوی چندگانه یک نتیجه‌ی جستجو رتبه­ بندی شود، آنگاه این رقیب را رقیب اصلی خود در نظر بگیرید.

علاوه بر این شما می­توانید کلمات کلیدی را وارد کرده و ببینید چه کسی رتبه بندی می­شود، اما به خاطر داشته باشید که رفتار خریدار نیز به طور چشمگیری تغییر کرده است. این امر بدان معناست که بیشتر افراد در هنگام جستجوی محصولات و خدمات از زبان طبیعی و ارگانیک استفاده می­­کنند.

 1. از ابزار بررسی رقبا استفاده کنید.

ابزارهایی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها برای کسب بینشی ارزشمند نسبت به رقیب خود استفاده کنید. این ابزارها سایت رقیب شما را تجزیه و تحلیل می­کنند، جایگاه آنها را با جایگاه شما مقایسه کرده و برخی حتی داده­ های مربوط به تبلیغات در موتورهای جستجو و سیگنال­های اجتماعی را نیز ارائه می­دهند.

SEMrush  ابزاری ایده آل بمنظور استفاده برای تحقیق در مورد سابقه ­ی رتبه بندی ارگانیک رقبا و کلمات کلیدی و عبارات جستجویی است که آنها بر اساس آن رتبه بندی می­شوند.SEMrush  قبل از اینکه برای استفاده از نسخه آزمایشی آن ثبت نام کنید، اجازه تعدادی از جستجوهای رایگان را می­دهد. SpyFu  ابزاری دیگر است که داده­ های رقابتی جامع­تری از مبلغی که به طور متوسط برای تبلیغات در موتورهای جستجو هزینه می­کنند گرفته تا تعداد کلیک­های ارگانیکی که آنها دریافت می­کنند و آن هم با چه شرایطی را در بر می­گیرد. همانطور که در این تصویر اسکرین شات از SpyFu مشاهده می­کنید، این ابزار اطلاعات شرکت هواپیمایی Jet Blue را ثبت کرده است. این گزارش به واحدهای داده‌­ی ارگانیک و پرداختی تقسیم شده است، در حالی که رقبای برتر این شرکت هواپیمایی را نیز با دسترسی به داده­‌های مشابه نشان می­دهند.

بررسی دامنه ماهانه – Jet Blue

 1. بک لینک­های آنها را بررسی کنید.

هنگامی که رقبای برتر SEO خود را مشخص کردید، می­خواهید پورتفوی بک لینک­ آنها را بررسی کنید. بک لینک­ها ارزشمند هستند زیرا اگر این بک لینک­ ها سالم باشند، به بهبود اعتبار دامنه­ ی یک سایت کمک می­کنند. با این حال اگر بک لینک ­ها بی­ کیفیت باشند، موتورهای جستجو می­توانند آنها را اسپم تلقی کرده و امکان دارد شما در رتبه بندی سقوط کنید یا در بعضی موارد حتی با مجازاتی از سوی گوگل مواجه شوید.

یک بک لینک سالم باید:

 • از سایتی با اعتبار دامنه بالا بیاید.
 • اعتماد را نشان دهد.
 • محتوایی مرتبط با محتوای صفحه ورود خود داشته باشد.
 • برخلاف تگ “نوفالو” دارای یک تگ فالو باشد.

شما می­توانید از ابزارهایی مانند Open Site Explorer برای بررسی بک لینک­ های رقبایتان استفاده کنید. لیستی از بک ­لینک­ های قوی تهیه کنید، مشخص کنید اینها چه دامنه ­هایی هستند و سپس کمی تحقیق کنید تا ببینید راهنمای آنها برای پست­های مهمان چه می­باشند.

در حالی که به دنبال دامنه­ های مشابه و هرگونه دامنه­ ی ارجاعی با یک حضور سالم هستید که به صنعت شما مربوط می­باشد، شما می­خواهید دامنه­ های مشابه را برای بک لینک­ ها هدف گذاری کنید.

      4. بلاگ آنها را تجزیه و تحلیل کنید.

بلاگ نویسی هنوز یک مولفه­ ی حیاتی برای هرگونه استراتژی بازاریابی دیجیتال است. در مقاله ­ای که در سال ۲۰۱۷ در “”Search Engine Journal انتشار یافت نویسنده می­گوید که “بلاگ نویسی برای کسب و کار بسیار مهم است” و “پست­های بلاگ کسالت آور و در سطح عادی توانایی انجام چنین کاری را بطور موفقیت آمیز ندارند”. در ادامه ­ی این مقاله آمده که چنین مطالبی بی اثر و بی حال است.

ابتدا مشخص کنید که آیا بلاگ رقیب شما فضایی یکنواخت و کسل کننده مملو از کلمات کلیدی است یا اینکه بر روی موضوعات داغ صنعت که برای رفع نیازهای مشتری تلاش می­کنند تمرکز دارد. با پیشرفت­ های اخیر در زمینه­ ی جستجوی گفتاری توسط تلفن همراه و افزایش جستجوهای هوشمند در خانه، محتوای ایجاد شده برای رفع نگرانی­ های مشترک با زبان طبیعی نه تنها رتبه ­ی خوبی دارد، بلکه تبدیل (مشتری احتمالی به مشتری واقعی) خوبی نیز دارد.

به یاد داشته باشید که اهداف بلاگ­ها فراتر از بهبود SEO است. محتوای خوب باعث پرورش و تبدیل مشتری می­شود، تداوم خرید توسط خریداران موجود را تقویت می­کند، آگاهی در مورد برند را پدید آورده و شما را از مشاغل مشابه متمایز می­سازد. دریابید که رقبا در استراتژی بلاگ نویسی خود چه کاری را به خوبی انجام می­دهند و در کاستی­های آنها به دنبال فرصت­ها باشید. در صنعت خود صدای متخصص و برگزیده باشید و در زمان مناسب دیده شدن و اعتبار آنلاین شما با یکدیگر همتراز می­شوند.

 1. رقبای خود را در شبکه ­های اجتماعی شناسایی کنید.

درک اینکه رقبای شما در شبکه­ های اجتماعی چه کسانی هستند، برای رسیدن به اهداف رشد شما از طریق یک استراتژی بازاریابی دیجیتال سنجیده و دقیق، از اهمیت بالایی برخوردار است. یک حضور فعال در شبکه ­های اجتماعی بسیار ارزشمند است زیرا:

 • برای بهبود SEO سایت، سیگنال­های اجتماعی ارزشمندی را برای وب سایت شما تولید می­کند.
 • امکان دسترسی آسان به مخاطبان هدف را فراهم می­کند.
 • فرصت­هایی را برای مردم فراهم می ­آورد تا با به اشتراک گذاری مطالب شما “برای شما بازاریابی کنند”
 • به شما امکان می­دهد هویت و ندای برند خود را ارتقا دهید.
 • نقاط ورود به سوی روندهای کاریِ رو به داخل را ارائه می­دهد.
 • ترافیک یا بازدید را به سوی بلاگ و صفحات محصول شما می­کشد.

تعدادی از استراتژی­های هک کردن رشد وجود دارد که می­تواند با استفاده از پلتفرم های رسانه ­های اجتماعی مختلف انجام شود. این­ها می‌توانند از استراتژی‌های پیچیده­ای استفاده کنند که شامل تعامل کاربرنماها یا شخصیت های چندگانه با نرم‌افزار خودکار، تا استراتژی‌های محاوره‌ای در گروه‌ها می‌شوند. کاربرنماها

هنگامی که شروع به کشف چگونگی ظاهر شدن رقبای خود در فیس بوک، توییتر و اینستاگرام می­کنید، استفاده از ابزارهای اشاره کننده­ ی اجتماعی مانند Hootsuite را در نظر بگیرید. این پلتفرم نه تنها به شما این امکان را می­دهد تا ببینید رقیب شما هر چند وقت یکبار مطالب ارسال می­کند و چگونه با مشتریان خود وارد تعامل می­شود، بلکه به شما امکان می­دهد تا حضور رسانه­ های اجتماعی خود را نیز مدیریت کنید.

هنگام تجزیه و تحلیل حضور رسانه­ های اجتماعی رقیب خود، به نوع پیام­ها و مقالاتی که مردم دوست دارند و دوست ندارند، توجه کنید. همچنین باید ساعاتی از روز را که مردم بیشترین تعامل را با رقبای شما دارند و همچنین زمان­هایی که فعالیت خریداران کمتر است را نیز مشخص کنید.

محتوا یا مطالب خود را برنامه‌ریزی کنید، مخاطبین خود را هدف گذاری نمایید و برنامه زمانی ارسال یا پست کردن مطالب را براساس آنچه که برای رقیبتان بهتر عمل می‌کند تنظیم کنید. سپس پس از چند ماه جمع آوری داده­ های به دست آمده و انجام تنظیمات لازم برای کارآمد استراتژی تعامل خود، امور داخلی خود را تجزیه و تحلیل کنید.

تجزیه و تحلیل رقیب به فرصت‌های برد بزرگ منتهی می‌شود.

اجرای یک ماموریت جامع در مورد تجزیه و تحلیل رقیب داده و بینشی را در اختیار شما قرار می­دهد تا چندین جنبه از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بهبود ببخشید.

از ایجاد پیشرفت در تلاش­ های مربوط به SEO گرفته تا تعامل با خریداران، شناسایی نقاط قوت و ضعف در بین بازیگران صنعتی که در آن فعالیت دارید، به شما کمک می­کند تا در فضای دیجیتال خود، کسب کار مربوطه ­ی خود را در جایگاه برتر قرار دهید.