امروزه کسب و کارهای اینترنتی تلاش می‌کنند تا مشتریان بیش‌تری جذب کنند و فروش خود افزایش دهند. به همین خاطر تمام آنها که از نظر شما یک کسب و کار آنلاین موفق هستند، یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای در تیم خود دارند. البته کارشناس دیجیتال مارکتینگ نقش رهبر بازاریابی یک شرکت را برعهده دارد؛ هماهنگی و ایجاد ارتباط بین سئوکار، بازاریاب محتوا و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، برعهده‌ دیجیتال مارکتر است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که ممکن است متناسب با وسعت یک شرکت، این نقش‌ها کم و زیاد شود. برای مثال در بعضی از شرکت‌های بزرگ به‌جای کارشناس محتوا، یک تیم محتوا وجود دارد که هرکدام نقش‌های ریزتری را برعهده دارند.

یک بازاریاب دیجیتال چه می کند؟

بازاریاب دیجیتال مسئول دستیابی به آگاهی از برند و ایجاد مشتری از طریق کلیه کانال های دیجیتالی رایگان و پرداختی در دسترس شرکت است. این کانال ها شامل رسانه های اجتماعی، وبسایت خود شرکت، رتبه بندی موتور جستجو، ایمیل، تبلیغات نمایشی و وبلاگ شرکت است.
بازاریابان دیجیتال برای هر کانالی معمولا بر روی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) مختص آن کانال تمرکز می کنند تا عملکرد شرکت را در هر یک از آنها بسنجند.
به عنوان مثال بازاریاب دیجیتال مسئول سئو (SEO) ترافیک ارگانیک (ترافیک حاصل از بازدیدکنندگان وبسایت که صفحه ای از وبسایت شرکت را از طریق جستجو در گوگل پیدا کرده اند) وبسایت شرکت را می سنجد.
امروزه دیجیتال مارکتینگ توسط سمت ها و نقش های گوناگونی در شرکت ها انجام می شود. در شرکت های کوچک ممکن است یک نفر کلیه تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ را که پیش از این به آن اشاره کردیم به شکل همزمان انجام دهد. در صورتی که در شرکت های بزرگ متخصص های گوناگون بر روی یک یا دو کانال دیجیتالی برند تمرکز می کنند. در ادامه برخی از این سمت ها و نقش ها آورده شده است.

مدیر سئو (SEO)

KPI های اصلی : ترافیک ارگانیک

به طور خلاصه مدیر سئو رتبه ی شرکت را در جستجوی گوگل بالا می آورد. این فرد با استفاده از رویکردهای متفاوت بهینه سازی موتور جستجو ممکن است مستقیما با تولیدکنندگان محتوا برای اطمینان ازعملکرد مناسب محتوای تولیدی در گوگل در ارتباط باشد، حتی اگر این محتوا در شبکه های اجتماعی پست شده باشد.

متخصص تولید محتوا

KPI های اصلی : مدت زمان سپری کردن در صفحه، ترافیک کلی وبلاگ، دنبال کنندگان صفحات شرکت در فضای مجازی

متخصصان تولید محتوا، تولیدکنندگان محتوای دیجیتالی هستند. این افراد اغلب تقویم وبلاگ نویسی شرکت را پیگیری می کنند و استراتژی محتوای شرکت را تعیین می کند که استراتژی ویدئو مارکتینگ را هم شامل می شود. این متخصصان اغلب با افراد سایر دپارتمان ها در ارتباط اند تا مطمئن شوند که محتوای تبلیغاتی هر یک از کانال های دیجیتالی با محصولات و کمپین های ارائه شده از سوی کسب و کار همسو باشد. مدیر شبکه های اجتماعی KPI های اصلی : Follow ها، Impression ها، به اشتراک گذاشتن ها نقش یک مدیر شبکه های اجتماعی از عنوانش مشخص است ولی اینکه چه شبکه های اجتماعی را مدیریت کند وابسته به صنعتی است که شرکت در آن فعالیت می کند. از همه مهم تر مدیران شبکه های اجتماعی یک برنامه مشخص برای پست محتوای بصری و نوشتاری شرکت تنظیم می کنند. این کارمند نیز ممکن است با سایر متخصصان بازاریابی محتوا کار کند تا بتواند یک استراتژی مناسب برای نوع محتوا و شبکه اجتماعی مورد استفاده تدوین کند. (نکته : در KPI های ذکر شده در این بخش Impression به تعداد دفعاتی که پست های شرکت برای یک کاربر نشان داده شده است اشاره دارد.)

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی

KPI های اصلی : نرخ باز کردن ایمیل، نرخ کلیک کمپین، نرخ تبدیل

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم افزارهای مربوط به شناخت رفتار مشتریان و اندازه گیری رشد کسب و کار برای کل تیم بازاریابی کمک می کند. از آنجایی که بسیاری از عملیات های بازاریابی بالا به شکل جدا از هم صورت می گیرند باید فردی وجود داشته باشد تا این فعالیت های دیجیتالی را جمع و در غالب یک کمپین واحد درآورد و عملکرد هر کمپین را پیگیری کند.

منبع:سایت بلاود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *