بازاریابی دیجیتال برای مبتدیان

بازاریابی دیجیتال برای مبتدیان

بازاریابی دیجیتال برای مبتدیان

بازاریابی دیجیتال برای مبتدیان 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

بازاریابی دیجیتال برای مبتدیان

احتمالا شما هم با اصطلاح بازاریابی دیجیتال بمباران شده اید. اما چرا؟ دلیل اهمیت آن چیست و چرا در همه جا از آن صحبت میشود؟

بازاریابی دیجیتال برای مبتدیان در سال ۲۰۲۱

آیا اصطلاح بازاریابی دیجیتال اخیراً شما را تحت فشار قرار می‌دهد ؟ آیا شما اصرار دارید که نشان دهید که چقدر با این اصطلاح آشنا هستید اما نمی‌توانید حتی تعریفی از آن ارائه دهید.

من فکر کنم همه زمانی مبتدی بودند. اما بازاریابی دیجیتالی چیست؟ چکار می‌کند؟ آیا آن مهم است؟ در این مقاله بیشتر متمرکز خواهیم شد بر این که بازاریابی دیجیتال چگونه کار می‌کند. هدف این مقاله تنها تعریف این اصطلاح و تعیین مرز مشخص برای صنعت بازاریابی دیجیتال نیست، بلکه هدف دادن اطلاعات  مفیدی است برای افرادی که می خواهند در صنعت بازاریابی دیجیتال شرکت کنند.

برای شروع، ما بازاریابی را  قبل از بررسی بازاریابی دیجیتال تعریف می‌کنیم.

  تقریبا همه صنایع بازاریابی دارند چون همه آنها درگیر خرید و فروش هستند. با این حال بازاریابی موردی خاص است زیرا مقید به خرید و فروش محصولات یا خدمات نیست، بلکه شامل تبلیغات نیز می شود. به گفته هاب اسپات ( Hubspot )، بازاریابی فعالیت یا تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات، از جمله تحقیق و تبلیغات بازار است.

بازاریابی دیجیتال

 بازگشت به تاریخ نشان می‌دهد، بازاریابی دیجیتال در واقع فقط مربوط به قرن ۲۱، با برنامه‌هایی مانند فیس بوک و اینستاگرام نیست. بلکه از قبل شروع شد، مثلاً ۱۰۰ سال قبل یا پیشتر. یک مخترع ایتالیایی و مهندس برق به نام ” گولیلمو مارکونی ” اولین سیگنال‌های بی سیم برای انتقال عمومی را ارئه کرد. او رادیو را اختراع کرد. سپس حمایت علمی از قانون مارکونی به ما نشان داد که چقدر از راه دور و رادیو تلگراف می‌توانند درست کار کنند. این اظهارات مارکونی منجر به افشای سیگنال‌های مورس شد.

بعدها با ادامه توسعه تکنولوژی، طولی نکشید تا سازندگان آن متوجه شوند که فروش وسایل با استفاده از رادیو امکان پذیر است. اولین نمایشگاه به صورت پخش زنده در اپرای متروپولیتن بود که در آن مکان مردم بلیط اپرا را خریدند. از این رو بازاریابی دیجیتال آغاز شد.

بازاریابی دیجیتال چه می کند؟

 بازاریابی دیجیتال از دستگاه‌های الکترونیکی برای بازاریابی محصولات یا خدمات استفاده می‌کند و می‌تواند به صورت آنلاین یا آفلاین انجام شود. بازاریابی دیجیتال ربطی به اینترنت یا گوگل ندارد. آن مجموعه‌ای ساده از ابزارهای زیادی است.

همچنین بازاریابی دیجیتال از کانال‌های متعددی مانند بازاریابی محتوا، بهینه سازی موتور جستجو، بازاریابی تاثیرگذاری، تبلیغات آنلاین و رسانه های اجتماعی برای تبلیغ برندها و اتصال آن ها به مشتریان استفاده می‌کند. بنابراین تعجب نمی‍کنم که چرا شما اخیراً این اصطلاح را شنیده‌‌اید چرا که دستگاه های الکترونیکی برای مدتی است که در اطراف شما وجود دارند. بازاریابی دیجیتال و دستگاه‌های الکترونیکی یک خیابان دو طرفه هستند.

انواع بازاریابی دیجیتال

 بازاریابی دیجیتال دارای دو نوع آنلاین و آفلاین است. برای این نسل بازاریابی آنلاین محبوب‌تر است زیرا تقریباً همه افراد دسترسی آسانی به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود و اینترنت دارند. اما برای نسل قبل، باید گفت آنها چیزی که امروز چندان محبوب نیست مانند بیلبوردها، روزنامه‌ها و آگهی‌دهندگان را می‌پسندند. از آنجا که دستگاه های امروزی پیشرفته‌تر از قبل هستند، شرکت‌های الکترونیکی دارند بسیار رقابتی می‌شوند. آنها برای توسعه بازار خود، آنچه در حال حاضر بسیار محبوب (ترند) است، و آنچه توسط بسیاری ترجیح داده می شود تحقیقات انجام می دهند. بازاریابی آفلاین به آرای در حال خارج شدن از مسیر است.

بازاریابی آفلاین در مقایسه با بازاریابی آنلاین ضعیف است زیرا برای  بازاریان نمی‌تواند نتایج دقیق و در زمان واقعی ارائه دهد. برای بازاریان مشخص کردن این که چه محصول و یا خدماتی به آنها درآمد بیشتر داده و اینکه چگونه تعداد فروش این محصول و یا خدمات را ردیابی کنند مشکل است. به همین دلیل است که بازاریان این روزها بازاریابی آنلاین را نسبت به آفلاین ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن، بازاریابی دیجیتال به دلیل توانایی اندازه گیری یا پیش بینی بازده سرمایه گذاری (ROI) آن را ویژه‌تر می‌کند.

این به شما کمک می‌کند تا با کمک ترافیک وب سایت ، عملکرد محتوا و مدیریت و مدل‌سازی اسناد ، در مورد اینکه چقدر باید در بازایابی خود زمان بگذارید ایده بگیرید.

ترافیک وبسایت

این ویژگی بازاریابی دیجیتال در تعیین میزان زمان واقعی و تعداد دقیق افرادی که از صفحه وب سایت شما بازدید کردند مفید است.همچنین می‌توان از ترافیک وب سایت برای دیدن تعداد صفحاتی که مشاهده می‌کردند و دستگاه‌های مورد استفاده‌شان اطلاعات لازم را گرفت. این امر به بازاریان کمک می‌کند تا اولویت‌بندی کنند که باید وقت و تلاش خود را در کدام کانال ها صرف کنند.

عملکرد محتوا و رهبری

این ویژگی نسخه‌ای مجازی از بروشور است. در بازاریابی آفلاین، شما تلاش می‌کنید تا بروشورها را بین مردم توزیع کنید، اما نه افرادی را که در واقع آنها را می‌خوانند شناسایی می کنید و نه آنها را تخمین می‌زنید، درست است؟ اما با کمک عملکرد محتوا و رهبری نمی‌توانید با جمع آوری جزئیات تماس افراد با استفاده از فرم‍ها، تعداد نفراتی را که صفحه وب شما را مشاهده کرده اند را تعیین کنید.علاوه بر این، آن به شما کمک خواهد کرد که مشتریان بالقوه برای آینده را ردیابی کنید.

مدل سازی اسناد

این ویژگی ابزاری تکمیلی در تبدیل شما به یک بازاری بهتر است. با استفاده از استراتژی موثر در بازاریابی دیجیتال و فن آوری‌های مناسب، می‌تواند سابقه فروش را پیش‌بینی کرد تا از این طریق روند و آنچه مردم وقعا به خرید آن علاقمند هستند را ردیابی نمود.

مدل‌سازی اسناد نیز به شما کمک می‌کند تا برخی از بخش‌های بازاریابی خود را که نیاز به بهبود و توجه دارد دوباره تعریف کنید.

 آیا بازاریابی دیجیتال مهم است؟

شرکت‌های بزرگ در سراسر وب مشتاق به فروش بیشتر هستند. مگر اینکه شما رویایی که آنها دارند زندگی می‌کنند را نداشته باشید، پس در این صورت بازاریابی دیجیتال برای شما نیست. همانطور که قبلا گفتم، تقریبا همه صنایع به خرید، فروش و یا هر دو می‌پردازند.

شما یا می توانید مصرف کننده یا تولید کننده باشید، درست است؟

یکی یا دو چیز، شما نیاز به اطلاعاتی دارید در مورد آنچه که  چه چیزی شما به عنوان یک مشتری بهتر می‌کند و یا با چه چیزی می‌توانید شرکت خود را غنی‌تر سازید. هر کسی که هستید، بازاریابی دیجیتال مهم است، به خصوص در این عصری که امروز زندگی می‌کنیم و با پیشرفت تکنولوژیکی همراه است.