بازاریابی دیجیتال برای رشد در تجارت

بازاریابی دیجیتال برای رشد در تجارت

بازاریابی دیجیتال برای رشد در تجارت

بازاریابی دیجیتال برای رشد در تجارت 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

بازاریابی دیجیتال برای رشد در تجارت

این کتاب برای ارائه اطلاعات دقیق و قابل اعتماد در رابطه با موضوع و موارد موجود در آن نوشته شده است. فروش این کتاب به گونه ایست که ناشر مجبور به ارائه هیچگونه حسابدهی، مجوز و خدمات نیست. در صورت لزوم، باید با فرد متخصص در زمینه ورد نظر مشورت کنید.

راهنمای بازاریابی دیجیتال برای مشاغل

این کتاب برای ارائه اطلاعات دقیق و قابل اعتماد در رابطه با موضوع و موارد موجود در آن نوشته شده است. فروش این کتاب به گونه ایست که ناشر مجبور به ارائه هیچگونه حسابدهی، مجوز و خدمات نیست. در صورت لزوم، باید با فرد متخصص در زمینه ورد نظر مشورت کنید.

تکثیر، بازتولید یا توزیع هر بخش از این کتاب به هرطریقی از جمله الکترونیکی یا چاپی به هیچ وجه مجاز نیست. بازنویسی این اثر اکیداً ممنوع و هرگونه ذخیره سازی آن مجاز نیست مگر اینکه با اجازه کتبی ناشر باشد. کلیه حقوق محفوظ است.

اطلاعات ارائه شده در این کتاب صادقانه است. اما در صورت بی توجهی و غیره، مسئولیت هر گونه استفاده یا سو استفاده از خط مشی ها، فرآیندها یا دستورالعمل های گفته شده در آن، در بر گیرنده خواننده و خود شخص است. ناشران به دلیل اطلاعات موجود در این کتاب، چه مستقیم و چه غیرمستقیم، در قبال خسارات از جمله خسارات مالی تحت هیچ شرایطی مسئولیت قانونی نخواهند داشت.

نویسندگان مربوطه دارای حق چاپ هستند اما ناشرین نه.

اطلاعات این کتاب صرفاً جهت اطلاع رسانی ارائه می شود و مطالب آن عمومی است. این اطلاعات بدون قرارداد یا هر نوع ضمانتی ارائه می شود.

علائم تجاری مورد استفاده در مطالب  بدون رضایت مالک آنهاست. تمام علائم تجاری و برند های موجود در این کتاب فقط برای مشخص کردن اهداف و متعلق به صاحبان آن هستند و به این کتاب وابسته نیستند.

درباره نویسنده

اسکات جونز بنیانگذار و مدیر عامل یک آژانس موفق و رو به رشد«گروه اینترنتی۱۲۳ » دیجیتال مارکتینگ است. او در بیش از ۱۵ سال گروهی از برترین افراد در زمینه بازاریابی دیجیتال را پرورش داد.

خدمات این آژانس شامل طراحی، توسعه وب، بازاریابی با موتور جستجو، مدیریت رسانه های اجتماعی و استراتژی دیجیتال است.

اسکات در طول فراگیری ویروس کوید ۱۹، به پشتیبانی مداوم از مشتریان محلی، ملی و بین المللی ادامه داد – بدون اینکه افراد را استخدام یا کمک هزینه ای دریافت کند. گروه اینترنتی ۱۲۳ با بکارگیری اعضای جدید به رشد و توسعه خود ادامه داد. چشم انداز جهانی تغییر کرد، اما نیاز به خدمات دیجیتال همچنان رونق گرفت.

در این کتاب، اسکات برخی از اصول مبحث بازاریابی دیجیتال را ارزیابی و ارتباط آنها با موفقیت را توضیح می دهد.

فهرست مطالب

مقدمه

مقدمه بازاریابی دیجیتال

تعریف بازاریابی دیجیتال

تفاوت بین بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

۵ باور غلط رایج در مورد بازاریابی دیجیتال

۶ روند و فرصت در بازاریابی دیجیتال

مبانی بازاریابی

برنامه بازاریابی

۸ روش بهبود بازاریابی مشاغل کوچک

یافتن مخاطبین مورد هدف

کشف پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود

بررسی بازار

شناخت مشتریان خود

نظرسنجی و بازخورد آنلاین

وب سایت واکنشی

وب سایت کاربر محور

مرحله ۱: میزبانی خوب

مرحله ۲: انتخاب یک URL موثر

مرحله ۳: ایجاد وب سایتی قوی و موثر

مرحله ۴: تولید محتوای مفید

بازاریابی با ایمیل

عناصر موثر در بازاریابی با ایمیل

صفحات جذب مشتری

ثبت داده (صفحات ثبت نام، پاپ آپ ها، عضویت برای دانلود)

میل چیمپ

شرکت آنلاین  ConstantContact

تولیدمحتوا «کپی رایتینگ»

نوشتن متن تبلیغاتی یعنی چه؟

هنر تولیدمحتوا

تکنیک های تولیدمحتوا

بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

استاندارد موبایل فرندلی

سئو در صفحه

رسانه های اجتماعی

بازاریابی با فیس بوک

بازاریابی با توییتر

بازاریابی با لینکدین

بازاریابی با یوتیوب

بازاریابی با گوگل پلاس

بازاریابی با یوتیوب و ویمیو

بازاریابی با پینترست

تبلیغات کلیکی

گوگل ادوردز

تبلیغ بینگ

بازاریابی مجدد«ریمارکتینگ»

پیگیری و بررسی

گوگل آنالیستیکز

ردیابی بازدید کننده

داشبورد

نتیجه گیری

مقدمه

این کتاب به شما کمک می کند در استراتژی بازاریابی از قدرت بازاریابی دیجیتال به عنوان محرک اصلی استفاده کنید و اصول بنیادی آن را درک و تفاوت آن با بازاریابی سنتی را تشخیص بدهید.

در دنیای امروز، اینترنت، فرصتهای فوق العاده ای را برای سازمان ها بوجود آورده است. سازمان ها با استفاده از شبکه های مختلف بازاریابی دیجیتال، نه تنها محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین به اشتراک می گذارند بلکه می توانند مشتری جذب و اغوا کنند و از آنها برای بازگشت سرمایه خود استفاده کنند. سرعت و بی پردگی اطلاعاتی که رسانه های دیجیتالی حمل می کنند واقعا شگفت آور است. در این کتاب، تمام جنبه های بازاریابی دیجیتال مورد بحث قرار می گیرد تا کمک کند درک کنید که بازاریابی دیجیتال چیست، چگونه کار می کند و به بهینه سازی کمپین های بعدی شما چطور می تواند کمک کند.

براساس آمار وبسایت (www.internetworldstats.com) 3،۸۸۵،۵۶۷،۶۱۹ کاربر اینترنتی در سراسر جهان وجود دارد. امروزه، افراد جهان فوق العاده اجتماعی شدند و بازاریابی و تبلیغات به طرز چشمگیری تغییر کرده است. این امر برای شبکه های رسانه اجتماعی که نحوه ارتباط سازمان ها با مشتریان بالقوه و موجود را تغییر داده است هم صدق می کند.

بنابراین، قبل از اینکه از همه جنبه های بازاریابی دیجیتال را بررسی کنیم، بیایید دقیق بفهمیم که بازاریابی دیجیتال چیست و چه عواملی را در بر می گیرد؟ بازاریابی دیجیتال بعنوان یک اصطلاح کلی، جایی بکار برده می شود که تبلیغات و بازاریابی منجر به نوآوری در وب و انواع پلتفرم های رسانه آنلاین می شود. با توجه تعریفی که ارائه شد، به اصول بازاریابی دیجیتال می پردازیم. این اولین قدم ما برای کشف بازاریابی دیجیتال و معنای آن خواهد بود.

فصل ۱

مقدمه بازاریابی دیجیتال

تعریف بازاریابی دیجیتال

در تعریف ویکی پدیای بازاریابی دیجیتال آمده است: “بازاریابی دیجیتال یعنی بازاریابی محصولات یا خدمات با استفاده از فناوری های دیجیتالی، از جمله اینترنت، تلفن همراه، تبلیغات نمایشی و هر رسانه دیجیتالی دیگر.”

وقتی این موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم، خواهیم دید که می توان بازاریابی دیجیتال را بازاریابی هدفمند، تبدیل گرا، کمی و تعاملی تعریف کرد که محصولات یا خدمات را با استفاده از نوآوری دیجیتالی در دسترس مشتریان قرار می دهد و آنها را به مشتری دائمی تبدیل می کند.

مفهوم کلی و ویژگیهای بازاریابی دیجیتال را می توان تبحر، اثربخشی، نتیجه محور بودن و سنجش پذیر تعریف کرد که آن را با بازاریابی سنتی بسیار متفاوت می کند.

در روش بازاریابی سنتی، سازمان ها محصولات یا خدمات خود را از طریق رسانه های کتبی، تبلیغات رادیویی و تلویزیونی ، بیلبوردها، کارت ویزیت و روش های دیگری به بازار عرضه می کنند که در آن برای تبلیغات از سایت های اجتماعی اینترنتی یا وب استفاده نمی شود.

روش های تبلیغاتی سنتی قابلیت دسترسی مشتری را محدود کرده و قابلیت کنترل رفتار مشتری را ندارد. علاوه بر این، قابل سنجش نیستند. بیایید تفاوت محسوس بین بازاریابی سنتی و دیجیتال را بررسی کنیم.

تفاوت بین بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

بازاریابی سنتی

۱. در بازاریابی سنتی، ارتباطات یک طرفه است. طوری که یک سازمان، خدمات خود را به مخاطبانش اعلام می کند.

۲. در بازاریابی سنتی، وسیله ارتباط یا چاپی، یا تماس تلفنی، یا ایمیل و یا نامه است.

۳. طراحی، آماده سازی و راه اندازی کمپین در بازاریابی سنتی زمان بیشتری می برد.

۴. این روش برای دسترسی به مخاطبان محلی مناسب است.

۵. اندازه گیری تأثیر یک کمپین در بازاریابی سنتی تقریباً غیرممکن است.

بازاریابی دیجیتال

۱. در بازاریابی دیجیتال ارتباطات دو طرفه هستند. چون سازمانها می توانند با مشتریان و مشتریان می توانند با سازمانها ارتباط برقرار یا پیشنهادات خرید به آنها ارائه کنند.

۲. وسیله برقراری ارتباط قدرت بیشتری دارد و شامل رسانه های اجتماعی، وب سایت ها ، چت ها ، برنامه ها و ایمیل هاست.

۳. کمپین های بازاریابی دیجیتال را می توان خیلی سریع و با ابزارهای دیجیتالی توسعه داد و شبکه سازی کمپین های بازاریابی دیجیتال راحت تر است.

۴- برای جذب مخاطبان از سراسر جهان موثراست.

۵. بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می دهد که اثربخشی بازاریابی دیجیتال را از طریق تجزیه و تحلیل ها بسنجید.

 بازاریابی دیجیتال اهداف بازاریابی یک تجارت را از طریق شبکه های مختلف بازاریابی دیجیتالی برآورده می کند.

۵ باور غلط و رایج در مورد بازاریابی دیجیتال

در دنیای پیشرفته ی امروز، بازاریابی مبتنی بر رسانه های دیجیتال، باعث توسعه هر چه بیشتر تجارت ها شده است. اما موارد زیر از اشتباهات رایجی است که یک تازه وارد باید از انجام آنها پرهیز کند:

۱. صرف زمان بیشتر در مقابل نتایج کمتر

اولین چیزی که یک تازه وارد را ناامید می کند، نتیجه کمتر از زمان صرف شده است. این واقعیت وجود دارد که در حوزه بازاریابی دیجیتال یا آنلاین هیچ راه میانبری برای موفقیت (به جز تبلیغات کلیکی) وجود ندارد! بعد از شروع به بازاریابی آنلاین برای تجارت خود، باید مدتی صبر کنید و منتظر نتایج بمانید. پس از چند بار اصلاح استراتژی، به نتایج مورد انتظار خواهید رسید. اما این بدان معنا نیست که از کار بر روی یافتن ترفندهای بازاریابی مبتنی بر رسانه دیجیتال دست بکشید. چون دنیای دیجیتال و رقبا به سرعت تغییر می کنند. این نکته را باید بخاطر بسپارید که نتایج بازاریابی دیجیتال مدت طولانی باقی می ماند. وقتی تجارت شما به گردش افتاد، بجای درگیری با فرآیندهای بازاریابی آفلاین مشغول ذخیرع درآمدتان خواهید بود.

۲. بسیار فنی و ردیابی و اندازه گیری آن سخت است

ما بارها با افرادی روبرو شدیم که سعی می کنند بازاریابی دیجیتال یا آنلاین را منفی جلوه بدهند چون این کار کمی فنی است. برخی ها هم می گویند: “شما چیزها را بهتر می فهمید چون دانشش را دارید”. اما این را بدانید که با استفاده از سیستم های مدیریت محتوایی و با بکارگیری ابزارها نیازی به داشتن مدرک فنی نخواهید داشت. با جستجو و با پشتیبانی آژانس های خارجی می توانید به راحتی وب سایت خود را به روزرسانی و اقدامات بازاریابی آنلاین خود را کنترل کنید. اما برای تجزیه و تحلیل و ردیابی نتایج تلاش های بازاریابی دیجیتال شما، ابزارهای بسیاری وجود دارد. برای مثال، بسیاری از ابزارهای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی وجود دارد که به شما کمک می کنند بهترین کلمات کلیدی یا عباراتی که باعث پیشرفت شما در میان جستجو های گوگل می شوند را بشناسید.

۳. نیازی نیست برای موفقیت صرفا مبلغ زیادی سرمایه گذاری کنید

مشکل دیگری که مبتدیان را تحت تأثیر قرار می دهد تا اولین قدم را در حوزه بازاریابی دیجیتال یا آنلاین بردارند، مسئله پول است. برخی ها تصور اشتباهی دارند که باید برای بازاریابی دیجیتال یا آنلاین قسمت قابل توجهی از کل بودجه بازاریابی خود را صرف کنید. اما این اصلاً درست نیست. چه یک آژانس بازاریابی دیجیتال را بکاربگیرید، چه بخواهید کارهایتان را خودتان انجام بدهید، سرمایه گذاری خیلی کم هم می تواند نتایج خوبی را به ارمغان بیاورد. حتی با سایر ترفندهای رایج بازاریابی می توانید به نتایج خوبی دست پیدا کنید. بسیاری از تکنیک های رایگان وجود دارد که می توانید برای دستیابی به نتایج قابل توجه از آنها استفاده کنید.

۴- از گفتن جمله “سئو دیگر مرده است” دست بردارید

تعداد زیادی متخصص خود گماشته وجود دارد که در مورد گوگل و سئو دانش عمیقی دارند اما تصور غلطی را ارائه می دهند که گوگل دیگر به بهینه سازی صفحات وب (متاتگ ، محتوا و غیره) اجازه نمی دهد. همه اینها اشتباه هستند! سئو درون صفحه (که روی متا و محتوا کار می کند) برای گوگل و سایر موتورهای جستجو همچنان اهمیت دارد. این روش در برابر سوالات کاربر کاوشگر ها را برای فهرست بندی و نمایش بهترین نتایج راهنمایی می کنند. پس بله، تکنیک های سئو روز به روز پیشرفت می کنند تا بهترین نتایج را برای مشتریان به ارمغان بیاورند و تا زمانی که موتورهای جستجو هستند، از بین نمی روند.

۵. شبکه اجتماعی یعنی بازاریابی دیجیتال یا آنلاین

در این روزها مردم در مورد “فیس بوک”، “توییتر” و “واتس آپ” یک باور غلط دارند. آنها فکر میکنند بازاریابی در شبکه های اجتماعی در کل یعنی بازاریابی دیجیتال. اگر می توانید تجارت خود را در کانال های اجتماعی راه اندازی کنید، نیازی به کار دیگر نخواهد بود. اما مبتدیان نباید این چنین فکر کنند! اگر جستجو کنید می بینید که تکنیک های زیادی برای رسیدن به نتیجه وجود دارد. تمام وقت خود را صرف بازاریابی در شبکه های اجتماعی نکنید. مثلا شما باید بدانید که در دنیای مجازی باید صمیمانه ظاهر شوید تا افرادی که از طریق این پلتفرم ها به وب سایت شما می رسند افزایش یابد. البته برای این کار باید برخی تکنیک های مهم بازاریابی مبتنی بر رسانه های دیجیتال را هم بدانید.

باورهای غلط دیگر هم در مورد فرآیندهای بازاریابی دیجیتال وجود دارد. ولی ما سعی کردیم به ۵ مورد از آنها اشاره کنیم. همه باید تحقیق کنند و حقیقت را دریابند. وبلاگ های حرفه ای زیادی وجود دارد که می تواند یک مبتدی را برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال و آنلاین راهنمایی کند. مثلا آقای مت کاتس، سخنگوی گوگل، وبلاگی دارد که در آن نظرات خوب خود را در مورد بازاریابی دیجیتال و آنلاین به اشتراک می گذارد. مشابه این وبلاگ ها و راهنمایی ها بیشمار است قطعاً به موفقیت یک مبتدی کمک می کنند.

۶. گرایش ها و فرصت های موجود در بازاریابی دیجیتال

سال ۲۰۱۷ برای بازاریابی دیجیتال یک سال شگفت انگیز بود. بعد از اینکه شرکت های زیادی با فعالیتهای مجازی و تبلیغ محصولات و خدمات از طریق چندین رسانه اجتماعی به محبوبیت رسیدند، اعتقادها بر این شده است که دنیای آنلاین گسترش بیشتری خواهد یافت. دیگر گزینه های رسانه ای بیشتری نسبت به قبل وجود دارد. شبکه ها و قالب های جدید، در بهبودی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما نقشی مهمی ایفا می کنند. زمان آن فرا رسیده که همه بازاریابان دروس سال های گذشته را مرور کنند و برای موفقیت در سالهای پیش رو به دنبال مهارت های جدیدی باشند. بیایید ترند های اصلی که باید به آنها توجه کنید را بررسی کنیم تا بتوانید بازاریابی دیجیتال موثری را شروع کنید.

۱. بازاریابی محتوا تکامل خواهد یافت

بازاریابی محتوا در کل یعنی وبلاگ نویسی، کتابهای الکترونیکی و انواع دیگر محتوا – که به موفقیت خود ادامه می دهد و محتوای بصری اش مورد پسند عام قرار می گیرد.

“در سال ۲۰۲۱، انتشار محتوای مربوط به کوید ۱۹منحصر به فرد، چالش برانگیز و پررونق خواهد بود.”

یکی از ابزار های تبلیغاتی عالی برای مشاغل، استفاده از فرصت های مناسب برای بزرگتر کردن کسب کار است. امسال، احتمالاً محتوای تعاملی را بیشتر ببینیم. سعی کنید روی موارد عملی هم تمرکز کنید. محتوای جدید همیشه به مخاطبان ارزش می بخشد و نتایج ماندگارتری را به همراه می آورد. بنابراین، به افزایش مخاطبان موجود تمرکز کنید تا بتوانید تا زمان تبدیل آنها به مشتری دائمی، مدیریتی مداوم و مشخص داشته باشید.

۲. استفاده از کلان داده زیاد

مطمئناً همه این کار را می کنند ولی شما می توانید از انواع مختلف داده ها استفاده کنید تا بیشتر مورد توجه مخاطبان خود قرار بگیرید. با تجزیه و تحلیل داده ها و بازده سرمایه گذاری، امسال را به سالی پربار تبدیل کنید. از آنجا که مشتریان نقش بسیار زیادی در موفقیت یک برند دارند، کلان داده باعث بهتر شدن تجربه مشتری نسبت به خرید از یک شرکت می شود. مشتریان شما به توجه نیاز دارند؛ اگر به سوالات آنها گوش بدهید، تجربه خوبی را برای آنها فراهم می کنید. این کار فرصت های عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف کنندگان را فراهم و محصولات و خدمات را برای آنها شخصی سازی می کند تا اعتماد آنها را جذب کنید.

۳. نیروی کار دیجیتال برای سنجش فرایندهای تجاری

آخرین فن آوری های دیجیتال اطراف همه ما هستند و سریعتر از همیشه رشد می کنند. اگر سازمان ها از آنها به طور موثری استفاده کنند، مزیت رقابتی مهمی را ایجاد خواهند کرد. این کار مهارت های دیجیتالی جدیدی را در اختیار کارمندان قرار می دهد تا آنها را با بهترین پلتفرم ها، ابزارها و انگیزه ها سازگار کنند. برخی از فن آوری هایی که محل کار دیجیتالی را ترغیب می کند، فناوری استودیو تولید، فناوری های همه جانبه، ابر خصوصی، پراسس هکینگ و یادگیری خرد است.

۴. هوش مصنوعی که گام های شگفت انگیزی برمی دارد

یکی از زمینه هایی که برای تغییر نحوه خدمات دهی به مشتریان فرصت هایی را فراهم می کند هوش مصنوعی است و در نحوه توجه و تعامل افراد با فناوری تغییرات زیادی را ایجاد می کند. هوش مصنوعی هر روز یک تجربه هوشمندانه تری ایجاد می کند. از پلتفرم های پیام رسانی گرفته تا عکسبرداری و یادگیری ماشینی. به کمک هوش مصنوعی، بازاریاب ها می توانند دانش و تجربه انسان را درک کنند. آنها می توانند در کسری از ثانیه بیشترین اقدامات مصرفی انسان ها را انجام بدهند. این فناوری علاوه بر این، استخراج اطلاعات مورد نیاز برای بازاریابی برند تجاری را برای بینندگان موردهدف را آسان تر می کند.

۵- رسانه های اجتماعی به طور فزاینده ای رشد می کنند

تقدم مشتری، ابزارها و فرصت های تجاری پیش رو، ما را شگفت زده خواهد کرد. امسال و سالهای بعد از آن، تغییرات بزرگی ایجاد خواهد کرد. حال که انسانها از نظر اجتماعی باهم  بیشتر درارتباطند، زمان آن فرا رسیده که بازاریابان به استراتژی های بهتری فکر کنند تا از رقبای خود پیشی بگیرند. اسنپ چت یکی از کارآمدترین شبکه ها برای ارتباط برندها با مشتریان است و به شما این فرصت را می دهد که از جئوفیلترها به ​​طور موثری استفاده کنید. چیزی ایجاد کنید تا افراد را ترغیب کند، مخاطبان مناسب را هدف قرار دهد و با یک کمپین افراد بیشتری را جذب کند. برای ایجاد زیرساخت های قوی در زیمنه بازاریابی دیجیتال، پخش زنده را امتحان کنید.

۶. امروزه، بازاریابی مبتنی بر مردم را تقاضا می کنند

سازمانها به تدریج به سمت بازاریابی مبتنی بر مردم می روند و بر اساس برخی داده ها تبلیغات می کنند که با مشتریان بالقوه ارتباط برقرارمی کند. از هر ۳ تبلیغ کننده ۲ نفر از آنها گفته که استفاده از اطلاعات مربوط به مشتری حیاتی است. روش اصلی بکارگیری استراتژی بازاریابی مبتنی بر مردم، کسب دیدگاه جامع تری نسبت مصرف کنندگان بالقوه خود از طریق ادغام داده های آنلاین و آفلاین است.

فصل ۲

مبانی بازاریابی

بازاریابی چیست؟ بازاریابی یعنی فرآیند جلب توجه مشتریان و مشتریان بالقوه نسبت به محصولات و خدمات شما.

کلمه کلیدی این تعریف “فرآیند” است. بازاریابی شامل تحقیق ، تبلیغ ، فروش و توزیع محصولات یا خدمات است.

این موضوع یک موضوع گسترده است. به همین دلیل صد ها مطلب در مورد بازاریابی نوشته شده است ، و به همین خاطر می توانید یک مدرک چهار ساله در زمینه بازاریابی اخذ کنید. بازاریابی در اصل شامل همه کارهایی است که برای جلب کردن نظر مشتریان بالقوه در رابطه با محصول یا خدمات خود انجام می دهید.

وقتی در حال طرح یک برنامه بازاریابی هستید، بر اصول اولیه و چهار مولفه زیر تمرکز کنید:

• محصولات و خدمات

• ترویج

• توزیع

• قیمت گذاری

نکته اصلی در بازاریابی، جذب و حفظ روند رو به رشد راضی نگهداشتن مشتریان است. ایجاد و اجرای یک برنامه خوب، فروش شما را افزایش می دهد.

بازاریابی خوب به شما کمک می کند تا همه جوانب کسب و کار خود را بررسی و به این فکر کنید که چگونه بر دیدگاه مشتری نسبت به تجارت شما تأثیر می گذارند. بازاریابی به زمان، تحقیق و تجزیه و تحلیل نیاز دارد و با کار بر روی آن به نتایج خیلی بهتری خواهید رسید.

در ادامه چند سوال برای بررسی جایگاه فعلی شما در جامعه آمده است:

• موقعیت شما در بازار چگونه است

• مخاطبان شما چه کسانی هستند

• محصولات و خدمات خود را چگونه قیمت گذاری می کنید

• کیفیت محصولات شما

طرح یک برنامه بازاریابی در تعریف برخی از جنبه های تجاری و تمرکز بر اولویت های شما کمک می کند.

برنامه ی بازاریابی

برنامه بازاریابی، اقدامات خاصی که برای جلب علاقه مشتریان و مشتریان بالقوه نسبت به محصولات و خدمات خود انجام می دهید است که آنها را ترغیب به خرید محصول و خدمات پیشنهادی شما می کند.

برنامه بازاریابی استراتژی شما را اجرا می کند. به شما می گوید که می خواهید از نقطه فعلی به کجا بروید. این طرح، نقشه است که شما را به محل مورد نظر می رساند. یک برنامه بازاریابی میتواند به عنوان یک مدرک مستقل یا بخشی از طرح تجاری تدوین شود. در هر صورت، یک طرح اولیه برای تعریف ارزش محصولات و خدمات شما به مشتریان است.

قبل از تدوین برنامه بازاریابی

شما بدون تحقیق در بازار، نمی توانید برنامه بازاریابی تهیه کنید. تحقیقات بازار جهت برنامه بازاریابی شما را مشخص می کند و به شما اطلاعات حیاتی، در مورد مشتریان بالقوه (بازار موردنظر) و میزان موفقیت فروش محصولات و خدمات شما می دهد.

تحقیقات بازار باید شامل نظارت بر روند های صنعت و اقتصادی، شناسایی رقابت برای تعیین چگونگی دستیابی به برتری رقابتی در قیمت گذاری و ارائه خدمات به مشتری و شناسایی روش های برتر دستیابی به بازار موردهدف شما با  تبلیغات و رسانه های اجتماعی و غیره، باشد.

چیزهایی که شامل یک برنامه بازاریابی هستند

یک برنامه بازاریابی ساده شامل بخشهای زیر است:

چکیده اجرایی

چکیده اجرایی بررسی سطح بالای برنامه بازاریابی است. این بخش باید خلاصه ای مختصر از برنامه را برای کسانی که ممکن است نخواهند کل برگه را بخوانند ارائه دهد.

توضیح کسب و کار

این بخش زمینه کسب و کار را توضیح می دهد که شامل، مکان، اسامی صاحبان مشاغل، وضعیت فعلی کسب و کار (موقعیت در بازار)، بیانیه رسالتها و اهداف شرکت و ارزشهای اصلی و عوامل خارجی که بر کسب و کار تأثیر می گذارند یا ممکن است در آینده بگذارند است.

بازار هدف

این بخش یعنی مشتریانی که قصد تجارت با آنها را دارید. و شامل موارد زیر است:

• اندازه بازار و ترنذهای آینده.

• اطلاعات جمعیتی مانند سن ، جنسیت ، مذهب ، وضعیت تأهل ، سطح تحصیلات ، تعداد خانواده ، پیشینه قومی و فرهنگی ، سطح درآمد و …

• علایق ، عادات ، خواسته ها و نیازهای مشتری و ارتباط این عوامل با تقاضای محصول یا خدمات شرکت.

پیشنهاد فروش منحصر به فرد

پیشنهاد فروش منحصر به فرد نشان می دهد که یک شرکت چطور با ارائه یک یا چند مورد از مزایای زیر برتری رقابتی در بازار را به دست می آورد:

• ارائه محصولی منحصر به فرد یا برتر.

• ارائه قیمت های پایین تر.

• ارائه خدمات بهتر.

تحلیل SWOT «نقاط قوت، ضعف، فرصت ا و تهدیدات» و رقابت

این بخش، نقاط قوت، ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای شرکت (معروف به تحلیل SWOT) را با نقاط قوت، ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای رقیب مقایسه می کند. بنابراین شرکت می تواند به مشتریان توضیح دهد که چرا باید محصولات یا خدمات آن ها را انتخاب کنند. این بخش همچنین بخش هایی که نیاز به بهبودی و اصلاح دارند را هم نشان می دهد که در رقابت تاثیر بسزایی دارد.

طرح توزیع  و تحویل

توزیع و تحویل، نحوه فروش و تحویل محصولات شرکت به مشتریان را مشخص می کند.

روش های فروش و تحویل شامل خرده فروشی ، عمده فروشی ، مستقیم تا درب منزل یا مشاغل یا بصورت آنلاین است.

اهداف بازاریابی

این بخش، اهداف بازاریابی شرکت در آینده نزدیک را شرح می دهد(معمولاً یک سال قبل تر).

شاید هدف افزایش ۲۵ درصدی فروش در پایان سال آینده یا دستیابی به ۴۰٪ از سهام یک محصول خاص یا خدمات

در منطقه محلی باشد.

برنامه اجرایی بازاریابی

برنامه اجرایی شامل اطلاعات دقیق در مورد محصولات یا خدمات، از جمله توضیحات محصول، مزایای محصول یا خدمات در مقابل رقبا، روش های قیمت گذاری و برنامه های نحوه ارتقا محصول یا خدمات است. چه از روش های تبلیغاتی قدیمی چه بصورت آنلاین و با استفاده از رسانه های اجتماعی.

بودجه

بخش بودجه بازاریابی شامل تجزیه و تحلیل هزینه های ادامه کار و برنامه بازاریابی است. تجزیه و تحلیل هزینه و سود نشان می دهد که اجرای برنامه بازاریابی چگونه منجر به افزایش فروش و درآمد خواهد شد.

۸ روش بهبود روند بازاریابی مشاغل کوچک

هر کسب و کار کوچکی برای قابل دسترس  بودن و جذب مشتری به یک برنامه بازاریابی نیاز دارد. اما فقط این نیست. وقتی یک برنامه بازاریابی طرح کردید، باید یک برنامه اجرایی هم ایجاد کنید تا مسیر بازاریابی شما را هدایت کند. نکات زیر به شما کمک می کند فرایند بازاریابی شما بهبود پیدا کند. چه تازه کار باشید چه کمپین فعلی شما در حال نزول باشد.

روی تیم خود سرمایه گذاری کنید

از صرف هزینه بیشتر برای چیزهایی که واقعاً مهم هستند نترسید. بازاریابی هرگز نباید عامل “هزینه زا” ی سازمان ها تلقی شود. پولی که برای بازاریابی خرج می کنید سرمایه گذاری در آینده تجارت شما است.

۱. آموزش کارکنان – در تمام زمینه های تجارت خود بر آموزش کارمندان خود سرمایه گذاری کنید. باید مطمئن شوید که هر کارمند از اهداف تجاری و بازاریابی درک درستی دارد و برای دستیابی به اهداف مشترک با یکدیگر همکاری می کنند.

۲. در هر زمان ممکن وارد نسخه حرفه ای شوید – از طراحی لوگو یا میزبانی وب سایت”ارزان”  خودداری کنید. به این فکر نکنید که اگر پولی که صرف آن می نید را ذخیره کنید بهتر است. بازاریابی نباید به پس انداز شما کمک کند. باید به افزایش درآمد شما کمک کند.

۳- پیمان کاران مناسبی را استخدام کنید – اگر در بسیاری از جزئیات غرق شوید، دچار فرسودگی شغلی می شوید (و احتمالاً هزینه زیادی را هدر می دهید). برای پیمانکاران خود هزینه کنید. با این کار مجبور نخواهید شد کل پروژه و فرآیندهای آن را به طور جزئی مدیریت کنید.

خودکار کردن (در مواقع لازم)

اتوماسیون «خودکارسازی» مانند یک شمشیر دو لبه است و چیزی های زیادی با نام اتوماسیون وجود دارد. اما یک نکته وجود دارد: باید از عقل و خرد خود استفاده کنید تا بدانید کدام کارها را یک انسان عاقل انجام می دهد.

۴- محتوای اجتماعی را خودکار کنید – برای به اشتراک گذاشتن لینک های عضویت در وبلاگ حساب شما در رسانه های اجتماعی ابزارهای مختلفی وجود دارد. با استفاده از آنها، برای بسط محتوای جدید دیگر نیازی به نوشتن دستی و ارسال مداوم به روزرسانی مطالب نخواهد بود.

یکی از از این ابزار ها را در لینک زیر به شما معرفی کردیم که به مشتریان کوچکتر خود ارائه می دهیم: https://www.123internet.agency/social/

۵- ایجاد پاسخگوی خودکار با ایمیل – دیگر نیازی به نوشتن و ارسال ایمیل های شخصی برای تکرار رویدادها نیست.

شما می توانید یک پاسخگوی خودکار طراحی کنید که هر زمان شخصی خرید اینترنتی انجام داد، مراحل بعدی و اطلاعات مهم را ارائه دهد و مشتری رل در خبرنامه شما ثبت نام ، یک حساب کاربری ایجاد کند یا برای دریافت خدمات مشتری با شما تماس بگیرند.

به یادگیری و کشف ایده های جدید ادامه دهید

سریعترین راه برای منحصربفرد کردن کمپین خود مطالعه آخرین ترند هاست. باید بتوانید کارهای خود را اولویت بندی کنید. هرچه بیشتر بدانید، کشف روش هایی که بیشترین و مثبت ترین تأثیر را در موفقیت شما دارند آسان تر خواهد شد.

۶. شبکه – در ملاقات ها مشتریان را به به نوشیدن یک قهوه دعوت کنید، یا در یک گروه آنلاین با سایر صاحبان مشاغل کوچک عضو شوید تا بدانید زمینه های مفیدی که باید روی آنها کار کنید کدامند. ممکن است با این کراها برخی از روش های ساده که قبلاً به آنها فکر نکرده اید را کشف کنید و یاد بگیرید که چه تاکتیکی اتلاف وقت است. گروه های متعددی وجود دارد. یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین گروه های بین المللی BNI است – اگر قالب آنها با سلیقه شما سازگار نیست، گروه های دیگری هم وجود دارند.

۷. در یک وبینار ثبت نام کنید – تقریباً برای همه زمینه ها، کلاسهای آنلاین برگزار می شود و بازاریابی هم از این قاعده مستثنی نیست. در بسیاری از این کلاسها، ثبت نام کاملاً رایگان است و فقط باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

۸- از ابزارهای موجود استفاده کنید – فراموش نکنید که در اینترنت فقط می توانید منابع عمومی را جستجو کنید. هرچه می توانید از یوتیوب، منابع دولتی، وبلاگ های بازاریابی و گپ های رسانه اجتماعی فیلم پیدا کنید و بررسی کنید.

بازاریابی موفق در مشاغل کوچک به داشتن یک برنامه بازاریابی محکم و سیستمی برای اجرای آن برنامه متکی است. اگر هنوز هم یک برنامه کاربردی ندارید، از الان شروع کنید. پاسخ به چند سوالات اصلی، چارچوب ایجاد برنامه بازاریابی موثر را به شما خواهد داد.

یافتن مخاطب موردنظر

چه شیرآلات بفروشید چه برف پاک کن، اگر هدف شما به حداکثر فروش باشد، باید مشتری خود را درک کنید. محصولات را به چه کسانی می فروشید؟ آنها چرا باید محصول شما را خریداری کنند؟ از خرید محصول شما چه چیزی عاید آنها خواهد شد؟

۱. مشکلاتی که سعی در حل آن دارید درک کنید

نقطه شروع در تعیین بازار هدف درک مشکلاتی است که حل می کنید. وقتی به خوبی درک کنید که این مشکلات چه هستند، خواهید فهمید که چه کسانی از این مشکلات رنج می برند.

۲. تصویری از مشتری ترسیم

مشتریانی که از مشکلات شما رنج می برند را وارد یک لیست کنید. پس از اتمام کار، می توانید تصویری از این مشتریان ایجاد کنید. آنها را براساس مکانشان گروه بندی کنید – مثلا، افراد ثروتمند تمایل دارند در مناطق خاصی زندگی کنند. آنها را براساس بخش های بازار گروه بندی کنید – آیا آنها تولیدکننده، استخدامی یا غیره هستند؟

در مورد این افراد چند سوال دیگر از خود بپرسید. آیا آنها متاهلند؟ مرد هستند یا زن؟ آیا آنها گلف بازی می کنند؟ تا آنجا که ممکن است آنها را تعریف کنید.

۳. چه کسی از پیشنهاد فروش شما سود می برد؟

از خودت بپرسید:

این مشکلات برای چه کسی دردسرسازتر خواهد شد؟

چه کسی با عدم توجه به این مسائل بیشترین باخت را خواهد داشت؟

درک کنید که هزینه مرتب نکردن مشکلات، بیشتر از هزینه برخورد با آنهاست. بعد از این کار حل مشکلات آسان تر خواهد شد.

به یاد داشته باشید که هنگام اجرای راه حل، جنبه هایی مانند بروز احساسات ، استرس و خطر شهرت و حداکثر هزینه ها را در نظر بگیرید. همه این عوامل هستند که ارزش پیشنهاد فروش شما را تعیین می کنند.

۴. به بازار خود فکر کنید

ما امروز، در دنیای خیلی پیشرفته ای زندگی می کنیم. به عنوان مثال، دیگر محدود به برنامه های تلویزیونی نیستیم. می توانیم تقریباً از هرجای دنیا آنچه را که می خواهیم تماشا کنیم.

وب در ارائه محصولات و خدمات شخصی سازی شده فوق العاده است و بسیاری از مشکلات توزیع که در گذشته وجود داشت را از بین می برد.

به همین دلایل باید در یک استخر کوچک ماهی بزرگ باشی نه کوچک. به این طریق، ایجاد شهرت و جلب اذهان آسان تر خواهد شد. همچنین خواهید دید که از تلاش های خود سود بیشتری می گیرید.

بنابراین، با توجه به اطلاعات بدست آمده ، بازار خود را دسته بندی کنید. آیا می خواهید با:

با افراد خاصی – افراد ثروتمند، مردان، زنان، گلف بازان و غیره کارکنید؟

در مکان های خاصی مانند – میلتون کینز، لندن و غیره کارکنید؟

در بازار های پررقابت و تولیدکنندگان یا حسابداران و غیره کارکنید؟

۵- به شرکت خود عمیق نگاه کنید

یکی از راه های پیدا کردن بازار مناسب این است که به شرکت و تجارت خود فکر کنید.

آیا زمینه تخصص خاصی دارید؟ مثلا آیا در بازارهای خاصی مانند کار با وکلا، تجربه دارید؟

آیا از یک منطقه جغرافیایی خاص دانش منحصر به فردی دارید؟

آیا در کنارآمدن با افراد ماهر هستید؟

همه این عوامل به شما کمک می کند تا پیشنهاد فروش ویژه ای ارائه کنید.

مثلا یک حسابدار را در نظر بگیرید که در نورتهمپتون به تنهایی کار می کند. برای شروع، کار در همه جای کشور امکان پذیر نیست. به همین دلیل، تصمیم می گیرد که با مشتریان تا فاصله ۵۰ کیلومتری خود کار کنند.

این افراد ممکن است قبل از اینکه کار را تنها شروع کنند، بصورت خصوصی با چند مشاغل کارآفرینی کار کنند. پس حسابدار تصمیم می گیرد بازار خود را “کارآفرینان میدلندز” بنامد.

اگر شما در یک حوزه آبریز یک کارآفرین باشید، این حسابدار است که ارزش موقعیت شما را می داند. آنها با کار در این زمینه شما را به افراد مناسبی معرفی می کنند و در مورد طرح ها و بودجه موجود برای کارآفرینان دانش بیشتری دارند.

در این بازار، حسابدار می داند کدام وب سایت ها را جستجو کرده و متعلق به کدامیک از آنهاست، کدام مطالب را باید بخواند و بنویسد و در کدام شبکه ها حضور یابد. شناخته شدن حسابدار در این بازار آسان خواهد بود. آنها بدون محدود کردن بازار، تقریباً غیرممکن است بفهمند از کجا شروع کنند.

۶. چه چیز دیگری موجود است؟

پس از پاسخ به سوالات زیر، باید به بازار توجه کنید و ببینید چه چیز دیگری در دسترس است. سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است:

چرا برای حل این مسئله من را قرار داده اند؟

شاید برای برخی از بازارها پاسخی وجود نداشته باشد. اما در بخشهای خاص یا مکانهای جغرافیایی بتوان پاسخ قانع کننده ای برای این سوال پیدا کرد.

اگر نمیتوانید به سوال پایخ بدهید، یا بازار هدف شما اشتباه است یا پیشنهاد فروش.

پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود را مشخص کنید

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) چیزی است که سازمان، محصولات و خدمات شما را از رقبا جدا می کند. پیشنهاد منحصر به فرد ماهیت تجارت شماست و به عنوان موضوع بازاریابی شما عمل می کند.

سوالی که پیشنهاد فروش منحصر به فرد به مشتریان پاسخ می دهد این است که “چرا به جای بقیه، محصول شما را بخرند؟”

نکته این است که پاسخی که پیشنهاد فروش منحصر به فرد ارائه می دهد، باید به مشتریان بالقوه شما سود خاصی برساند و از نظر آنها جذاب باشد.

اینکه بگویید محصول یا خدمات شما “بهتر” است یا “ارزش بیشتری” دارد کافی نیست. مبهم صحبت کردن با مشتریانی که میخواهند بدانند چرا باید شما را انتخاب کنند موثر نخواهد بود.

به همین دلیل، قبل از وارد کردن محصول یا خدمات به بازار باید پیشنهاد فروش منحصر به فردی داشته باشید. اگر محصول یا خدمات شما مزیتی ندارد که شما را از رقبا متمایز کند، چرا باید کسی آن را بخرد؟ و یانکه چرا باید وقت یا هزینه خود را صرف ارائه محصولی کنید که برای مشتریان کاربردی نخواهد داشت؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد ابزاری ویژه برای مشاغل کوچکی است که با دیگر مشاغل کوچک و افراد بزرگتر در بازار رقابت می کنند.

ممکن است تجارت شما خدمات یا محصولات برتری داشته باشد، اما تا زمانی که نتوانید پیام را به مشتریان بالقوه برسانید، آنها هیچ دلیلی برای انتخاب شما به جای رقبا نخواهند داشت.

تاریخچه پیشنهاد فروش منحصر به فرد

مفهوم پیشنهاد فروش منحصر به فرد توسط راسر ریوز(۱۹۱۰ تا ۱۹۸۴)، مدیر تبلیغاتی آمریکایی  ایجاد شد.

او معتقد بود که تنها هدف تبلیغات برقراری ارتباط مشتریان با شعار یک شرکت خاص برای محصول یا خدمات آنهاست و این شعار باید بدون تغییر باقی بماند.